Schiedams team tegen Ursus Een halve eeuw Ursus in cijfers ZATERDAG DE COMPETITIE EN ZONDAG WEER GEWOONCRICKET Strijd om Zilveren Gashouder in Schiedam ■Ster Twee dagen junior- toernooi Marti uil aanbouwkeukens Zaterdag korfballers van start voor S.C.-beker Jeugdtoernooi PPSC SCHIEDAMSCHE COURANT VRIJDAG 29 MEl „BIJL" door Bas van Bochove OP DE FLES Cricket Schiedam, Nw. Maasstraat 2: tel. 01J» Rotterdam, Vredehofstraat 6. tel.OIQ-^ Mljnaheerenfand, Viromatic-hal, Reedijk C iw«- tel. 01862-788, „Jongensclub" DVS werd na vijftig jaar volwassen Ursus Schiedam Vandaag is het op de kop af vijftig jaar geleden dat de voetbalvereniging Ursus werd opgericht. In tegenstelling tot ande re verenigingen niet in een of ander zaaltje of woonkamer, maar in een kuil op de zandvlakte van het Volkspark. Daar waar nu onge veer de Julianalaan is. Die vlakte, waar zo hier en daar een gras spriet stond en waar de jongens, die later Ursus zouden gaan vor men, reeds menige bal hadden getrapt, daar kwam het gezelschap bij elkaar en nam een beslissing. Een beslissing tot het oprichten van een echte voetbalclub. Het genootschap in de kuil van het Volkspark bestond uit o.a. Gerard van de Toorn, Joop Wesseling, Manus Gijzen, Wim Krabbendam, Koos Sitton en Jo Bergkotte. Dat waren de mannen nou mannen van het eerste uur. Schiedam Als onderdeel van het 50-jarig jubileum feest van Ursus, wordt er zaterdagmiddag een wed strijd gespeeld tussen een elftal van spelers die in en rond 1950 het Schiedam elf tal vormden en een team van Ursus. In het Schiedamse elftal ko men namen voor als Jan van Schijndel, Lex Janse, Joop van Meerwijk, Wim van der Sloot, Gerty Baars, Jac Heyster, Gerrit van Pelt, Aad van Lit. De wedstrijd begint om twee uur op het terrein van Ur sus. Schiedam In het vijftig jarig bestaan van Ursus zijn heel wat omzwervingen gemaakt over de diverse velden. In to taal werd vijf maal verhuisd. Negen voorzitters heeft Ursus gehad en ook de diverse promo ties en degradaties zijn Ursus niet „bespaard" gebleven. On derstaande lijst geeft een beeld van het wei en wee van Ursus in de afgelopen halve eeuw. Speelterreinen vanaf de oprich ting. Koolas Broersvest, Spieringhoek, Sterrebos, Laan- slootseweg, Havendijk, Harga. Eerste gekozen bestuur op 29 mei 1920. G. P. J. v.d. Toorn, voor zitter; J. Sitton, secretaris; W. Krabbendam, penningmeester, T. Bastiaan, 2e secretaris, D; v.d. Touw, 2e penningmeester, M. Gijze, commissaris. Huidig bestuur. P. C. Mouthaan. voorzitter; J. Hoogwerf, secre taris; H. Jongeneel, penning meester... A. W. Zwamborn, 2e voorzitter; P. L. Gosens, 2e se cretaris; D. Smits 2e penning meester; G. H. Huigen, com missaris; M. v. Kampen, com missaris. 1920 Oprichting D.V.S. „Door Vrienden Samengesteld", na 29 mei: „Door Vereeniging Sterk", Clubkleuren blauw wit. 1923 Toetreding „R.V.B." met inschrijving van 1 elftal on der de nieuwe naam „Ur sus". (Held uit de Romeinse tijd) Clubkleuren: Rood-wit. 1924 Promotie van de 3e naar de 2e klas R.V.B. 1928 Promotie naar le klas R.V.B. 1934 Promotie naaf 4e klas K.N.V.B. 1949 Promotie naar 3e klas K.N.V.B. 1950 Degradatie naar 4e klas K.N.V.B. 1954 Degradatie naar le klas R.V.B. 1959 Promotie 4e klas K.N.V.B. 1960 Degradatie naar le klas R.V.B. Voorzitters vanaf de oprichting. G. J. P. v.d. Toorn. J. Bergijk. J. v.d. Hul Sr. G. J. Planqué. J. v. d. Water, B. Sterenborg J, de Ruiter. Chr. v.d. Gaag. P. C. Mouthaan. De oudste van de aanwezigen was amper 18 jaar, waarmee niet kan worden gezegd dat in die kuil op de zandvlakte een raad der ouderen bijeen was. Wellicht een raad der wijzen? Want het was toch een daad van wijs beleid om de bezitter van de „echte" leren bal in het bestuur te kiezen. Was het te vens niet een wijs besluit om die bal in bewaring te geven bij bestuurslid Joop Wesseling, van beroep schoenmaker? Hij kon dan ook moeilijk anders doen dan de bal als deze stuk was te repareren. Na tuurlijk deed hij dat gratis want hij werd de eerste pen ningmeester en welke goeie penningmeester zal geld uitge ven, wanneer hij zelf in de hand heeft het geld in de kas te houden. Zo zette DVS dat was de naam waaronder het latere Ursus de eerste schuchtere pogingen deed tegen een bal te trappen, de eerste stappen op weg naar een zeer lang leven. De kleuren waarin gespeeld werd, waren blauwwit. Later werd dat rood wit en dat is het tot nu toe ge bleven. Over de tenue's is nog wel wat te vermelden. Het ver haal ging in die dagen dat de rechtsbuiten en de linksbuiten van Rood-Groen, een andere Schiedamse vereniging in die tijd, met één paar voetbal schoenen deden. De linksbuiten droeg de linkerschoen en de rechtsbuiten de rechter. Of ze aan de andere voet een klomp droegen vermeldt de historie niet. Ook in de geschiedschrijving van Ursus komt de naam van het veldje van Bijl terug. Achter de wasserij van Bijl lag een stuk terrein braak waarop heel wat Schiedamse voetbalverenigin gen hun eerste levenslicht za gen. Het was het beroemde veld uit deze omgeving. Er ging geen avond voorbij of er was wel een wedstrijd. Natuur lijk stond er geen spriet gras, want door de intensieve bespe ling kreeg het niet de kans om ook maar een millimeter hoog te worden. Er was ook geen af rastering dus naarmate de wedstrijden spannender werden werd ook het veld steeds klei ner. Het opdringende publiek zorgde daar wel voor. Als vaste 9 De voorbereidende werkzaamheden voor het halve eeuwfeest zitten er op. Tijdens de slotvergadering van het bestuur op de foto werd daar een glas op gedronken. chef van de- plantsoenendienst, de heer Dominicus. Van deze, overigens rechtschapen ambte naar was bekend, dat hij liever alle voetbalclubs op de fles zag gaan dan zijn medewerking verlenen bij het tot stand ko men van voetbalvelden. Het was dus een beetje vrijbuiterèn met de sportvelden. Langzaam werd de „jongensclub" een mannenvereniging. Zeker toen .mannen als Tinus van Eik, Gerrit Freling, Jan Romijn en Giel van Raay tot de vereni» ging toetraden. Toen kreeg Ur sus meer „body". De resulta ten waren er daarna dan ook wel naar. Hoger dan de vierde klas van de KNVB heeft Ursus nooit gespeeld. Er wordt nog wel steeds nagepraat over de „beroemde" bekerwedstrijden tegen ADO in 1949. ADO won op het nippertje met 21 door een doelpunt in de laatste minuut gescoord door Mick Clavan. bespeler van het veld was er de vereniging Achilles. Zij deelden het veld met andere en Ursus. speelde daar de eerste competi tiewedstrijd. Alle verdere thuis wedstrijden' van Ursus zijn daar verder gespeeld in de eer ste periode in de RVB. Later verhuisde Ursus naar De Zand vlakte en speelt daar, samen met nog drie andere verenigin gen. Maar eer het zo ver was moest nog heel wat werk wor den verzet. De velden mochten worden aangelegd een SBLO was er nog niet dus moesten de verenigingen zich rechtstreeks tot, de gemeente wenden en dat aanleggen gebeurde door de eigen leden. Was- en kleedlo kalen waren er niet dus gingen de jassen op een hoop achter het doel. Dat aanleggen van die velden ging niet zó maar. De man, die voor de gemeente Schiedam de verantwoording 'droeg, was de Het wordt teveel om alle wel en wee van Ursus te vermelden. In het jubileumnummer, dat een dezer dagen is verschenen, staat het hele relaas. Daaruit hebben wij bovenstaande gege vens geput. De schrijver 'is de enige jaren geleden overleden oud-voorzitter G. J. Planqué. Schiedam Zaterdag worden de eerste wedstrijden van de aan populariteit winnende Knock- Out competitie gespeeld. Excel sior dat vorig jaar de kwart-fi nales bereikte, ontmoet in Kra lingen 2B-er Victoria. Spirit heeft de stoute schoenen aange trokken om zich ook in te laten schrijven. Tweede klasser HDS kwam als eerste tegenstander uit de bus en daar mogen de voortreffelijk gestarte debutan ten echt wel tevreden mee zijn. Zondag wordt het competitierad weer wat verder gedraaid. Her mes onderneemt de reis naar Bloemendaal om tegen de club van die naam uit te komen. Ex celsior speelt wederom op „Thurlede" en wel tegen Spar ta. Spirit probeert Amersfoort II van de winst af te houden, terwijl Asvion datzelfde zal trachten te doen in de wedstrijd tegen en in Dordrecht. De Knock-Out competitie, ge sponsord door de Heineken Brouwerijen, is,zodanig opgezet dat er in elke wedstrijd een re sultaat wordt verkregen. Ieder team krijgt 40 overs toegeme ten en de bowlers mogen elk niet meer dan 9 overs loslaten. Runs moeten er gescoord wor den om te winnen en dat geeft vaak attractief cricket te zien. Wie zich het k.o.-treffen tussen Excelsior en Rood en Wit herin nert, zal ongetwijfeld een zeer genoeglijke middag beleefd hebben. Immers, de Haarlem mers zetten in 40 overs 195 runs op het bord en toen onze stad genoten na 20 overs 120 bijeen geranseld hadden, waren er slechts 5 wickets down. De snelle val vanenkele topwic- kets was de oorzaak van het. Schiedam —Zaterdagmiddag om vier uur begint op het terrein van Succes de strijd om de door de Schiedamsche Courant beschikbaar gestelde beker, om het korfbalkampioenschap van Schiedam. Succes, Schiedam en ODI zullen in drie wedstrijden uitmaken wie zich houder van de beker kan noemen. Zaterdagmiddag om vier uur de wedstrijd SuccesODI, zondag om twee uur SuccesSchiedam en woensdag 3 juni de wedstrijd SchiedamODI. Na afloop van deze laatste wedstrijd zal de beker worden uitgereikt. feit, dat Excelsior op 165 „knock out" was. Deze wed strijd was zonder meer een pro paganda voor cricket, want het komt maar hoogst-zelden voor dat er 36.0 runs gescoord worden in 4 uur. Tegen Victoria moet er winst in zitten, doch het lijkt raadzaam te beseffen dat vooral bij k.o- cricket elke lengtebal een „ver standige" behandeling ver dient. Spirit heeft HDS „getrokken" en dat is een zeer interessante te genstander voor onze stadgeno ten. Winst lijkt ons op het eer ste gezicht niet weggelegd, maar het zal een verdienste zijn wanneer onze stadgenoten het de volle 40 overs uithouden. Een uitgestippelde tactiek zal veel tot een gunstig verloop van de wedstrijd bij kunnen dra gen.. De adjudicator de man dié namens de sponsor „the Man of the Match" aanwijst is de alom bekende Cees Tette- laar, oud-HDVS. „De Tet" zal bij zijn beoordeling zeker reke ning houden met het aantal boundaries dat eèn batsman gescoord of een bowler tegen zich gekregen heeft. Aanvang 13 uur. Geeft de k.o vaak reden tot een agressief en „gemotiveerd" ge zwaai met het bat, de competi tie vereist daarentegen een meer gepolijste instelling. Ex celsior zal Sparta in dit ver band niet mogen onderschat ten. Weliswaar zijn de Rotter dammers de laatste jaren sterk teruggevallen, gevaarlijke out siders blijven ze. Dat heeft Bloemendaal, de tegenstander van Hermes, twee weken gele den ondervonden. Op .hun beurt zegevierden de Bloemendalers over De Krekels, die Excelsior het beentje hadden gelicht. Dit brengt ons ertoe te zeggen dat er in deze competitie nog bij zonder rare dingen kunnen ge beuren en dat waarschijnlijk de laatste fase een redelijk beeld zal geven over de ware krachtsverhoudingen. Hermes moet het, na het succes van zondag, kunnen redden. Asvion, dat tweemaal verloor, zal zon dag waarschijnlijk meer voet aan de grond krijgen wanneer het Dordrecht, dat vorig sei zoen is gaan cricketen, ont moet. Spirit zal naar het zich laat aanzien Amersfoort II wei nig illusies laten. Vollebregt is weliswaar niet beschikbaar, maar goede krachten staan klaar om zijn afwezigheid te compenseren. hfit iaarliih-co tyty. ----- ^wueaa het jaarlijkse toernooi den om de Zilveren Een toernooi, waaraan neel van technische fdr^S uit geheel Nederland U1"*1 men. Dit keer is Schiedam f de beurt om het toernooi t 11 ganiseren. Het elftal va* dam heeft reeds twee 1-»» slag kunnen leggen 0p serprijs en wint Schiedam terdag weer het toernooi? krijgt het de Zilveren Gae der definitief in bezit Deï ciële afttap zal geschieden 1?' de directeur van de Teehniïr Bedrijven ir. J. van Will? Het programma ziet er volgt uit. Poule A. veld 1 10.00—10.45 Haarlem—Eindhr 11.00—11.45 Eindhoven—BevEti 12.00-12.45 Beverwijk-Haat? Poule B. veld 2 10.00—10.45 ArnhemHilvercJ 11.00-11.45 Groningen—AtJ 12.00—12.45 Hilversum-G gen Poule C. veld 3 10.0010.45 Zaandam—Schiei 11.0011.45 Schiedam—Leeuwa;. den 12.0012.45 Leeuwarden—Zaai dam le.t/m 3e prijs, veld l 13.3014.15 no 1 poule C—nr 1 poule A 14.3015.15 no 1 poule Bnr poule C 15.3016.15 no 1 poule B-nri poule A 4e t/m 6e prijs, veld 2 13.3014.15 no 2 poule B—no 1 poule A 14.3015.15 no 2 poule C—no poule B 15.3016.15 no 2 poule A-na poule C 7e t/m 9e prijs, veld 3 13.301&.15' no 3 poule A nal poule B 14.3015.15 no 3 poule C—no 3 le A 15.3016.15 no 3 poule B-nol poule C Wedstrijdduur 2 x 20 minutes met 5 minuten rust. Schiedam Zaterdag en zonfè zijn er ;op het terrein van Ito- tinit weer de jaarlijkse junior- toernooien. Zaterdag is het pupillentoernooi waaraan wordt deelgenomen door li verenigingen Laakkwartir; SFC, TSB, Lenig en Snelt: Martinit. Een dag later, op zo: dag, wordt voor de zesde r® het juniortoernooi gehoudf' met als inzet de Willem var.' Kant-wisselbokaal. Het toen» is wat de velden aangaat wat veranderd. In voorgaar» jaren werd op vier velden P speeld, dit jaar slechts opt»: velden omdat de velden HBSS nu in eigen beheer 9 Hierdoor heeft de junior® missie het programma moeten aanpassen. ADVERTENTIE f Hebt u de ALNO keukens I op uw T.V. scherm gezien? I De komplete kollektie •vindt u in onze <=im«moon», f Showrooms en verkoop: geopend 9 Zaterdags: Schiedam Rotterdam inoo-i4.w MtlnshearAftfanH Schiedam Zaterdagmiddai op Parkhoek-Thurlede PPSC een jeugdtoernooi den gehouden. Daaraan medegewerkt door de v gingen Animo, H.DVS, Boys en PPSC. Iedere vei ging neemt met vier e11 deel.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1970 | | pagina 4