kuto in Lange Haven: meisje verdrinkt Advokaat beschuldigt gemeente Schiedam van nalatigheid Sociëteit De Waag kiest nieuw bestuur M Pink Label besluit seizoen van sociëteit De Vonk in de Jeugdhaven It GROUP STAD Snel Over wegdek Lange Haven Nog dit jaar eerste paal voor gezinsvervangend tehuis geestelijk gehandicapten? Presentatietocht IcHIEDAMSCHE COURANT VirJDAG 5 JUNI 1970 SPEKGLAD OOGGETUIGEN i|ip li»! Hst ROEKELOOS Jj - - -.- BM1li P Dood door eëist maand cel ■otterdam In de prille nacht van 21 op 22 december vorig Tiaar gleed een rode sportwagen in het water van de Lange Haven in Schiedam. De jonge bestuurder zag nog kans de wagen tijdig te verlaten. Met behulp van omstanders die een ketting vormden, werd hij op het droge gebracht. Het meisje dat naast hem had gezeten verdronk. rerpen, teke- s, stempels, :dige oplei- rafisch be- :ek school, ;ie per jaar. i I Rotterdam De Rotterdamse advokaat mr. S. Ivens heeft de gemeente Schiedam be schuldigd van nalatigheid in verband met de toestand van het wegdek van de Lan ge Haven. „De weg loopt schuin naar de waterkant af. Er is een ver val van 24 centimeter. Bij gladheid is de toestand daar levensgevaarlijk. Verschil lende auto's zijn er al in het water gegleden. Het wordt tijd dat er vanuit de recht bank iets aan wordt gedaan. Een opstaand randje of een hekje is al voldoende. Of zor gen dat het hellende ver dwijnt. Bovendien: wie van de weg raakt komt daar niet in wa ter terecht, maar in de vuil ste modder. Het is een zwij- neboel met in ontbinding verkerende visresten. He meltergend dat zoiets kan bestaan", aldus mr. Ivens. Hij uitte zijn kritiek in de rechtzaak tegen de Viaardin- ger Hessel de V. die op 22 december vorig jaar met zijn sportwagen in het „wa ter" van de Lange Haven gleed, waarbij een meisje dat .naast hem zat verdronk. Schiedam De plannen voor een gezinsvervangend tehuis voor geestelijk gehandicapten zijn in een stadium dat men kan ver-1 wachten dat in augustus/sep tember van dit jaar de eerste paal hiervoor zal worden gesla gen. Het tehuis, dat op de hoek van de Burg. Hon. Gretelaan- /Nieuwe Damlaan zal verrij-1 zen, zou dan in september 1971 klaar zijn. Het nieuwe tehuis, dat ongeveer 1.000.000 gaat kosten met een verzorgingsprijs van 39 per dag, krijgt ee.n lengte van 65 meter en een breedte van 19 meter. Op de hoek komt een dienstencentrum, dat zal wor den gebouwd door de gemeente die hiervoor een stichting in het leven heeft geroepen. In het tehuis kunnen ongeveer 24 geestelijk gehandicapten wo nen. Het betreft hier mensen die door een of andere omstan digheid hun naaste familie moeten missen en gehecht zij.n aan Schiedam. Er zijn twee wooneenheden in geprojecteerd waarin elk 12 mensenkunnen wonen, maar het aantal kan enigszins uitgebreid worden, Voor de vier leidsters en de di rectrice zijn appartementen gepland. De totale oppervlakte van het te huis bedraagt 3.500 kubieke me ter. Gisteren herleefde het afschuwe lijke ongeluk tijdens een lang durige zitting van de Rotter damse rechtbank. Grote vraag was of de bestuurder schuldig is aan de dood van het meisje. Belangrijke punten daarbij zijn, dat het wegdek niet alleen spekglad was door een laagje ijs, maar tevens sterk afhelt in de richting van de waterkant. Het wegdek is daar 24 centime ter' lager dan langs de huizen. Nadelig voor bestuurder is dat hij die avond vier tot acht gla zen bier had gedronken. Hessel de V., een twintigjarige brander uit Vlaardingen, was die zondagavond in Schiedam uitgeweest. Hij bezocht twee café's in gezelschap van het Rotterdamse meisje Corry Let- terie, het latere slachtoffer. Volgens Hessel heeft hij totaal vier bier en nog wat cola ge dronken. Volgens getuigen zijn het er zes tot acht geweest. Omstreeks half twaalf loopt Hes sel met Corry naar de Lange Haven, waar zijn rode sportwa gen geparkeerd staat. Moei zaam bereikt het tweetal de auto, want het is spiegelglad. Ook het wegrijden verloopt niet vlot want de wielen draaien door. Even later sukkelt de sportwagen met dertig kilome ter per uur in de richting van de Appelmarkt. Hessel wil het meisje naar Rotterdam bren gen, maar nog geen honderd meter verder glijdt de wagen het water in. „Ik wist niet dat de weg afhelt. Ik gleed plotse ling in de richting van het wa ter. Ik gaf tegenstuur, maar de wagen reageerde niet", ver klaarde Hessel voor de recht bank. Drie getuigen zagen vanuit hun woning het ongeval gebeuren. De eerste vertelt dat verschil lende automobilisten die avond vanwege de gladheid hun wa gen lieten staan en lopend ver der gingen. Dezelfde avond is iets verderop ook een Renault te water geraakt. Vorig jaar zouden eveneens op de Lange Haven twee zandstrooiwagens van de gemeente het water zijn ingereden. De tweede getuige had een half uur voor het ongeluk zijn hond uitgelaten. Vanwege de glad heid moest hij sokken om zijn schoenen doen. Verschillende automobilisten die langs de Lange Haven hadden gepar keerd, zouden die avond wegrij den niet hebben aangedurfd. Een rode sportwagen had het wel geprobeerd. De auto draai de een keer geheel in de rondte. Later zag hij de rode achter lichten in het water verdwijnen. De derde getuige, een vrouw, be vestigde de enorme gladheid. Eerder op de avond was er al een auto tegen haar geparkeer de wagen aangereden. Ze had geen kans gezien de auto te be reiken. Steunend tegen de ge sels van de huizen ging het nog wel, maar oversteken zou on mogelijk zijn geweest. Volgens de vrouw had de sportwagen gezien de gladheid te hard gereden. Kort nadat de wagen langs haar woning was gegaan had ze een klap en gegil gehoord. m Het gedeelte van de Lange Haven waar het ongeval in de beijzelde winternacht ge beurde. Terwijl Hessel op de verdachte- bank, met zijn handen voor het gezicht zat te huilen, begon de Rotterdamse raadsman mr. S. werd dood door schuld niet be wezen geacht. De senator werd slechts veroordeeld tot een voorwaardelijke celstraf van twee maanden omdat hij vroeg tijdig de plaats van het ongeval had verlaten". De raadsman vertelde enkele Ivens aan een indrukwekkend pleidooi. Hij zag veel overeen komsten met het ongeval dat de Amerikaanse senator Ed ward Kennedy overkwam, al leen was de weg in dat geval niet glad. „In de zaak-Kennedy praktijkgevallen die hemzelf waren overkomen. Op een glad de en afhellende weg gleden niet alleen hij, maar ook ver schillende andere automobilis ten weg, zonder er wat aan te kunnen doen. „Natuurlijk was niet gaan rijden beter geweest, maar dat is ach teraf gepraat. Hij heeft alleen de toestand van de weg onder schat. Niet alleen de gladheid, maar vooral het afhellen van de weg. Juist vanwege die le vensgevaarlijke situatie had er gestrooid moeten zijn, maar ie dere gemeente schiet wel eens te kort. Het drankgebruik heeft hier zeker geen grote rol ge speeld. Naast de opgaven van wat mijn cliënt gedronken zou hebben heeft iedereen ver klaard, dat zijn gedrag nor maal was. Al met al geloof ik niet dat hij schuld heeft aan de dood van het meisje", aldus mr. Ivens. De rechtbank doet op 18 juni uitspraak. Om maar eens een wijd open staande deur in te trappen: we leven snel. Nauwelijks zijn de provo's in het vergeetboek ge raakt of de kabouters zijn een begrip geworden, waar terdege rekening mee gehouden moet worden. Zie Amsterdam, waar ze vijf zetels in de raad gaan bezetten. We leven snel. Vorig jaar stond het werkwoord „kraken" nog voor het vermorzelen van noten en daar is dan ook de notenkra ker uit voortgekomen. Als werktuig en als symfonische suite. Verleden tijd. Afgedaan. Bij „kraken" denkt heden ten dage geen Nederlander meer in de eerste plaats aan noten of aan een compositie van Tsjai- kowski. Anno 1970 kraak je een huis. Dat is dan geen kwestie van een woning vermorzelen, maar ge woon van het betrekken van een pand. Van Amsterdam tot Dordrecht wordt er gekraakt dat het een lieve lust is en ook in Schiedam en Vlaardingen la ten de krakers zich niet onbe tuigd. evenmin als in Den Haag. Het woningbeleid kraakt zoge zegd in zijn voegen. Dat deed het al langer, maar de krakers hebben dat nog eens nadrukke lijk aan de kaak weten te stel len. Kun je nog kraken, kraak dan mee. 't Gaat allemaal inderdaad bij zonder snel. Wat morgen in Amsterdam begint, vindt over morgen weerklank in Delft, Brielle en Gouda. Kabouters en krakers zwermen uit over de Randstad en het mag nog een wonder heten, dat er nog niet in meer steden ge- puntmutste raadsleden hun in trede hebben gedaan. Holland, kabouterland, waar het goed kraken is. Een uiterst he dendaagse zinsnede, waar een mens een jaar geleden nog geen bal van zou hebben begre pen. Zo snel leven we in de jaren ze ventig. Gijs Schiedam Tijdens een ledenvergadering van Sociëteit De Waag aan de Nieuwstraat 36 is gisteravond het nieuwe bestuur voor het komende seizoen 7071 gekozen. Voorzitter blijft Joop Adriaanse en tweede voorzitter blijft Leo van Pelt. Ook de programma leiding en public-relations van de sociëteit ondergaan geen verandering, hiervoor blijft Joop Hehemann verantwoorde lijk. Nieuw in het bestuur zijn echter secretaresse Mia Vogelezang en penningmeester Frans Ha makers. Als medewerkers van het bestuur stelden zich beschikbaar Ineke Krommenhoek, Felix Gundlach en Gerard Scheepmaker. Voorzitter Joop Adriaanse kon op deze vergadering vlak voor het Officier van justitie, mr. H. R. G. Feber achtte dood door schuld bewezpn. „Gezien de uitzonder lijke gladheid was het rijden op zich al hoogst roekeloos. Ver moedelijk is de verdachte door het drankgebruik wat overmoe dig geworden en zag hij daar door geen kans juist te reage ren toen de wagen ging glijden. Bovendien was zijn snelheid ge zien de gladheid, veel te hoog. De verdachte is hoogst roeke loos geweest", aldus de officier van justitie. Hij eiste een maand celstraf en een jaar ont zegging van de rijbevoegdheid. Schiedam Morgen organiseert „Scouting Schiedam" van twee tot vijf uur een groots opgezette presentatiedag voor de ongeor ganiseerde jeugd van Schie dam. Iedereen kan hieraan meedoen en er zijn leuke prij zen te verdienen. Er wordt een postenspel gespeeld in zes verschillende wijken van Schiedam namelijk Groenoord, Nieuwland, "Centrum, de Gor zen, Schiedam-West en het Sin gelkwartier. De deelnemers worden verdeeld in twee groepen. De eerste groep, van 7 tot 11 jaar, speelt in hun wijk onder de leiding van de Schiedamse Scoutingor- ganisatie hun spel, terwijl de tweede groep van 11 tot 15 jaar per fiets op een grotere tocht diverse opdrachten krijgt uit te voeren. Er kan gestart worden van 2 tot 3 uur op verschillende puntert in -de stad. Ter bedrijding van de onkosten zal van iedere deelne mer een kwartje startgeld wor den gevraagd. einde van het seizoen terugzien op. een jaar, dat zowel wat be treft de avonden als in finan cieel opzicht zeer geslaagd is geweest. Penningmeester Har ry Jacobs kon meedelen dat het seizoen werd begonnen met 200 gulden in kas en dat men nu kan afsluiten met een batig sal do van 500 gulden in kas, ter wijl de nieuwe geluidsinstalla tie en discotheek-apparatuur een waarde van ong. 2000 gul den vertegenwoordigt. Toch besloot men om voor het ko mende seizoen de entreeprijzen en het lidmaatschap te verho gen, dit om het komende sei zoen meer aandacht aan de avonden in De Waag te kunnen gaan geven en meer, bijvoor beeld ééns in de maand, een groep of iets dergelijks te bren gen. De nieuwe entreeprijs wordt voor alle avonden f 1.50 en voor in- troducees f 2.50. Het lidmaat schap wordt f2.50. Het bestuur is va.n plan voor het komende seizoen, dat aanvangt op 15 au gustus een enquête te houden onder de leden om op die ma nier de wensen en meningen omtrent het gebeuren in de Waag te peilen. Tevens wordt de mogelijkheid on derzocht van een gezellige avond ergens midden in de week, naast de sociëteitsavond op zaterdag. De optredens van disc-jockeys van andere sociëteiten in De Waag werd door de, overigens in zeer gering aantal aanwezige leden als zeer succesvol be schouwd. Met name Martin Green van Green's Society en Hans Tettelaar van Instuif Schiedam ondervonden bij de Waag-leden veel waardering. Tot slot een voor de Waag-leden zeer bemoedigende mededeling van voorzitter Adriaanse: er is een toezegging dat binnen af zienbare tijd het oude Waagge bouw zal worden aangepast aan de eisen zoals die onlangs door de Schiedamse brandweer zijn gesteld ten aanzien van de vei ligheid. De kans dat sociëteit De Waag haar gebouw zal moe ten verlaten is daarmee zeer gering geworden. Hoogstens zal men tijdens de verbouwing tij delijk een ander onderkomen moeten vinden. De leden van de Waag kijken nu nog uit naar het tuinfeest op het terrein van 't Raadhuis aan de Schiedamseweg dat op 13 juni het seizoen, het geslaagde seizoen, van De Waag zal be sluiten. '7. -h-' 1 -is I--- Schiedam Morgen besluit ook sociëteit De Vonk het seizoen 19691970 en wel met een groot sluitingsbal waaraan meewerkt de Schiedamse groep Pink La bel. Deze vijf man sterke for matie uit eigen stad wordt ge vormd door: Roel Bisschop, drums; Frans Carré jr., orgel; Rob van Schagen, basgitaar; Hans de Visser, slaggitaar en Rob Severboom, solo-gitaar. De Pink Label-formatie ontstond, nu ongeveer een jaar geleden, uit twee andere bands, namiijk de Horizontal Fire Gun en de in die tijd in Schiedam zeer be kende Melody Stars- Hun repertoire concentreert zich op de commerciële pop in de stijl van de Creedence Clearwa ter Rivival en daarnaast spelen zij veel bekend l.p. werk van de Beatles en The Moody Blues. Zij treden meestal op in Noord-Brabant en het West- land. In Vlaardingen speelde Pink Label ondermeer in de so ciëteiten De Vleet en De Halte. Op deze laatste avond maakte hel Vonk-bestuur een bijzonder aardige stunt voor de leden door de avond geheel gratis toegankelijk te maken. Zater dagavond, 20 uur, De Vonk, ge bouw De Jeugdhaven,. Lange Haven 129, Pink Label, hele maal gratis.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1970 | | pagina 3