Straat na straat krijgt aansluiting Hulpverlening Peru Auto rijdt tegen boom WAL! DO n.v. Bevoegdheden liggen bij Openbaar Ministerie Gemeente onderneemt niets tegen bestaan sexwinkels Aad Wagenaar treedt af als eind redacteur SG-maandblad ENGELEN Zomerverlichting wordt ontstoken 12 JUNI 1970 COURANT SCHIEDAMSCHE COURANT VRIJDAG 12 JUNI 1970 BINNENSTAD TACT NOODZAKELIJK TOEZICHT VERRASSINGEN AANVOER VERSPREID Het systeem dat de PTT op het ogenblik in Schiedam ge bruikt, is enkele jaren oud en heeft tot nu toe tot volle tevredenheid van alle be trokkenen gewerkt. Het is tot nu toe alleen in Rotter dam en Schiedam toegepast en is duidelijk op de toe komst gericht. Voorlopig zijn de heer Wiegel en zijn mensen nog niet klaar. Nog citroen Schiedam Ondanks herhaald aandringen van het PCG-raads- lid J. van Katwijk voelt het college van B. en W. weinig voor een actie tegen de zogenaamde sexwinkels, die ook in Schie dam als paddestoelen uit de grond schieten. De eigenaars van deze winkels hebben beseft, dat zij met afbeeldingen van schaars of helemaal niet geklede dames, informerende litera tuur en allerlei andere artikelen goede zaken kunnen doen. De klanten vliegen op een etalage af als een zwerm vliegen op een zoetige substantie.- door Huijssoon hele stadswijken moeten worden „gesaneerd", wat ge zien de aard van de bebou wing vaak op vele moeilijk heden stuit. De straten en wijken die door de PTT ge saneerd zijn, zijn wat betreft de telefoonaansluitingen echter helemaal .„bij". WETBOEK VAN STRAFRECHT EERBAARHEID ZEGGENSCHAP Toepassing van de betreffen de wetsartikelen kan de eigenaars van de sexwinkels er voor hoeden, dat zij hun diensten ook aanbieden aan minderjarigen. B. en w. van Schiedam hebben de heer Van Katwijk er op gewezen, dat de gemeentelijke auto riteiten in ieder geval wei nig aan het bestaan van deze winkels kunnen doen. Hij zal zich nu moeten wen den tot de bevoegde instan tie, het Openbaar Ministerie. ALLES VOOR UW TWEEWIELER OOK VOOR REPARATIES raat 35 srs NV. aarvergadering Zwijgerschoo: amen. g -chiedarnse artin Green. ig Schaakkam- \vondvierdaag. Pater. )and rep. irsvergadering, ïrlandse Hand- Schiedam-west. :yt. Trapobjek- »ed. Jan Spier- L4 jaar. zondagmid' jden. uurt, die haar e rust reeds in de huiver- d van de men- mokte de er- kleine zaken- a in hem na. die zwaartil- 't gevolg van geprikkelde aatste dagen. hij zijn hoofd einigheden als :ur met klan- n zo Het k; als distilla- er vast op tappers en canaille liep icht vloog je o'n kerel erin, e accijns op- xoop toe.... >rdt vervolgd RD VAN bur- vethouders op KVP-raadslid r een verkie- e Partij van t gronduitgif- ite al van te kunnen zich oaganda niet dit wel, dan met de vrij- ting en druk- d bestaat en j van de heer vordt voorge- passages uit •njuist zijn, is i een verkie- ;n bepaalde maal vanuit tshoek bena- :ts op tegen. PCG hebben !genheid ge- >m de kiezer te benade- .volksmislei- verband be- njuister lijkt ikman b. en en te nemen ran dit soort loeten voor- 1 censuur" En kan een ratische be- gen daar om PTT saneert Schiedams telefoonnet Schiedam In de meeste wijken van Schiedam is voorlopig geen trottoir meer veilig, nu de PTT het telefoonnet drastisch gaat saneren. Zowel de telefoonkabels als de aansluitingen voor de abonnees zijn verouders en de wachtlijsten voor nieuwe aansluitingen hebben zo langzamerhand enorme af metingen aangenomen. Hoewl de PTT met alle macht aan een verbetering van deze situatie werkt, zal voorlopig weinig aan deze noodsituatie kunnen worden gedaan. Tie in Schiedam al een tijdje op een telefoonaansluiting wacht, zal in vele gevallen niet direct worden geholpen. Hij kan zich hoogstens troosten met de we tenschap, dat er door de PTT aan het telefoonnet hard wordt gedokterd. „Onze werkzaamhe den zijn een visie op de toe komst", zegt de heer A. F. Wie gel, belast met de .leiding over de werkzaamheden die de PTT op het ogenblik aan het Schie- damse telefoonnet verricht, eel straten zullen er binnen niet al te lange tijd aan moeten ge loven. In ieder huis brengt de PTT aansluitingen op het tele foonnet aan, onverschillig of de bewoners nu telefoon hebben of niet. Het werkterrein ligt op het ogenblik in de straten tussen Frankelandsestraat en Vlaar- dingerdijk. Er zijn enkele wijken in Schiedam die de te- lef oonsanerdng" al achter de rug hebben. De heer Wiegel „We geven ieder huis in iedere straat een aan sluiting op het telefoonnet. In de straten zoals de Brugman straat, de Fabristraat en de Van Beverenstraat is het aan tal aangesloten abonnees welis waar gering, maar toch krijgt ieder huis een telefoonaanslui ting. In dit systeem krijgt ieder huis zelfs twee aansluitingen". )e kabels die door de straten worden getrokken zijn daar ook op berekend. Voorlopig zullen ze niet zo intensief worden be nut, maar in de toekomst kan iedere Schiedammer over één telefoonaansluiting of meer wil len beschikken en daar houdt de PTT rekening mee. Er zijn echter een aantal plaatsen in Schiedam waar de PTT voorlo pig nog niet met deze werk zaamheden begint. ,De ontwikkelingen in de binnen stad wachten we natuurlijk rus tig af. Op het ogenblik is het niet verantwoord om ook daar met de sanering van het tele foonnet te beginnen", zegt de heer Wiegel. De Stadhouders laan en de Rembrandtlaan bij voorbeeld zijn al gesaneerd. In ieder huis zijn de voorbereidse len voor een snelle telefoonaan sluiting al aangebracht. De lei ding ligt binnenshuis, een „doosje" aan de muur geeft daar aan dat de PTT-ambte- naar die een telefoontoestel komt aansluiten slechts een kwartier of twintig minuten no dig heeft. In de praktijk is ie der huis, hetzij boven, hetzij beneden, direct aangesloten. Uiteraard heeft de PTT bij de aanleg van de telefoonleddingen meer moeite met hoogbouw dan met laagbouw. De werk zaamheden die' gistermiddag in de Brugmanstraat werden ver richt zijn in verhouding tame lijk eenvoudig, omdat men slechts een woning beneden en een woning boven kent. De moeilijkheden worden groter als er woningen zijn met drie, vier of zelfs meer verdiepingen. De werkzaamheden worden niet uitgevoerd door PTT-ambtena- ren. Personeelsleden van door ïfningsbedrijven hebben zich be kwaamd in het onderhoud van de telefoonkabels met het in voeren van het nieuwe systeem wordt tegelijk het hele kabelnet gesaneerd en in het aanbren gen van telefoonleidingen in de huizen zelf. Het zijn niet alleen de technische kwaliteiten die tot het welsla gen van het werk bijdragen. De personeelsleden van het aanne mingsbedrijf moeten ook over de nodige tact beschikken, om dat zij vaak leidingen moeten aanleggen bij mensen, die geen telefoontoestel hebben en ook niet van plan zijn, er op korte termijn een an te schaffen. &j worden zelf ingeschakeld om de werkzaamheden bij de soms argwanende bewoners aan te kondigen. „We kunnen ons wel voorstellen dat het lang niet bij iedereen goed valt", zegt de heer Wiegel. „Het geeft een hoop rommel, vaak moet door een muur worden geboord om de huizen aangesloten te krij gen en het is begrijpelijk dat mensen die geen telefoonabon nee zijn, zeggen dat ze er wei nig aan hebben". De medewerking van de Schie- damse bevolking is tot nu toe zeer redelijk. „We hebben bijna nog geen mensen die hebben geweigerd om ons toe te laten", vertelt de heer Wiegel. „Op de Stadhouderslaan bijvoorbeeld, was men bijzonder behulp zaam. De mensen die de leidin gen moeten aanleggen krijgen meestal alle medewerking". PTT-ambtenaren in uniform hou den toezicht op de werkzaam heden, die op bijzonder grote schaal worden opgezet. Behal ve in Schiedam is men ook in Rotterdam bezig, met name in de directe omgeving van Heem raadssingel en Mathenesser- laan. De omgeving waarin wordt gewerkt is als regel geen nieuwbouw. De helft van Nieuwland en de hele wijk Groenoord zijn reeds bij de bouw op het nieuwe systeem aangesloten. In elke woning prijkt al een „doosje" van de PTT aan de wand, dat moge lijkheden geeft tot een telefoon aansluiting. Een gedeelte van Nieuwland is niet direct op het systeem aan gesloten, omdat er indertijd ge dacht werd, dat de bewoners een telefoonaansluiting „toch nooit zouden kunnen betalen". De feiten hebben het tegendeel bewezen. Ook hier heeft de PTT en systeem aan moeten leggen. De ambtenaren komen in oudere woningen soms voor grote ver rassingen te staan. Vaak is een aantal draden aanwezig, dat zelfs de grootste deskundige tot wanhoop brengt. Een elektri sche bel aan de deur kan jaren geleden dienst hebben gewei gerd, de draden zijn veelal blij ven hangen en ook allerlei elek triciteitsleidingen dragen vaak tot een zekere ordeloosheid bij. Na de ingreep van de PTT be schikken ook de oude woningen over de mogelijkheid tot een ef ficiënte aanluiting op het tele foonnet. De straten hoeven voor een aansluiting niet meer te worden opengebroken, de PTT- ambtenaren kunnen dan boven gronds hun werk doen. „Het is bij dit systeem ook de be doeling, dat we in de eerstko mende 20 jaar niet meer onder de grond hoeven", zegt de heer Wiegel. Als we de zaak dicht gooien, is het kabelnet totaal gesaneerd en kan het jarenlang mee". Voor hen die al jaren wachten op een aansluiting is er een teleurstelling. De werk zaamheden houden geen gelijke tred met het steeds toenemende aantal aanvragen, op het tele foonnet te worden aangesloten. Hoek van Holland Naar aanleiding van de catastrofale aardbe vingsramp in Peru heeft het bestuur van de afd. Maassluis-Maas- Iand-H. v. Holland van het Ned. Roode Kruis gemeend niet te mo gen wachten of het resultaat van de inzameling te Maassluis en Maasland (H. v. Holland bracht 5022,- bijeen) zodanig zou zijn dat ook een gift voor de hulpverlening aan Peru kon worden over gemaakt, doch heeft voor dit doe' direct 350,- gestort op het ram pengironummer 777 van het Neu. Roode Kruis. „De aanvragers zijn werkelijk door heel Schiedam verspreid", aldus de heer Wiegel. Als de telefooncentrale in Groenoord eenmaal gereed is. zal er veel verbeteren. Maar wanneer dat zal zijn, kan ik niet zeggen. Dat hangt van allerlei factoren af". De PTT volgt de werk zaamheden van de gemeente aan straten nauwkeurig. Wan neer ergens een trottoir of rij weg wordt opengebroken, is ook de PTT snel ter plaatse. Desnoods trekt men weg uit een andere straat, om in één keer de werkzaamheden in de opgebroken straat te kunnen verrichten. „Niemand is gebaat bij een herhaald opbreken van een trottoir", vindt men bjj de PTT. Het afdelingsbestuur is er zeer erkentelijk voor dat door de contribuerende leden en de gif ten aan de jaarlijkse inzomeling dit jaar alleen reeds aan bui tenlandse hulpverleningen voor 950,- kon worden bijgedragen, nl. 250,- voor de aardbevings ramp in Turkije, 250,- en 100,- voor de watersnood in Roemenië en nu 350,- voor Peru. Zo u dit nog niet hebt gedaan en u wilt ook het Rode Kruis-werk financieel steunen of (daadwer kelijk in voorkomende geval len) dan zult u gaarne worden ingeschreven als lid (min. 2,50 p. jr.) door de secretaris W. H. M. Colson, Pr. der Ne derlandenstraat 75, H. v. Hol land (tel. 01747-3376) of bij het best. lid van de ledenadmini stratie J. v. d. Meij, Fr. v. Mie risplein 21, Maassluis (tel. 01899-2632). Giften kunnen wor den gestort op giro 280710 t.n.v. de penningmeester van de afde ling, Neuhuyslaan 11, te Maas sluis (tel. 01899-3598). Hoek van Holland De feestver lichting in het centrum van Hoek van Holland zal zaterdag met enig officieel vertoon wor den ontstoken. Miss Hoek van Holland zal zaterdagavond om negen uur de handel overhalen en het licht laten branden. De harmonievereniging „Rotter dam aan Zee" zorgt voor de muzikale omlijsting middels een mars door de verlichte win kelstraten. Schiedam Aad Wagenaar, eind redacteur van het maandblad van de Stichting Schiedamse Gemeenschap, heeft wegens drukke werkzaamheden deze functie neergelegd. De heer P. van den Boom, directeur van de Schiedamse Gemeenschap, zal de eindredactie van het maandblad voorlopig gaan ver zorgen. Aad Wagenaar zal als medewerker aan het blad ver bonden blijven. Voor hem werd het blad o.m. geredigeerd door Willem Duys en Pierre Jansen. Wagenaar is zes jaar eindre dacteur geweest. Vlaardingen Op de Binnensin gel is gisteren de Vlaardinger H. K. met zijn auto tegen een boom gereden. De auto werd volledig vernield. In de v.d. Driftstraat is de brom fietser R. S. door een linksaf- slaande personenauto aangere den, die de bromfietser trachtte te passeren. De bromfietser liep een hersenschudding op. Zijn brommer werd zwaar be schadigd. De auto liep slechts lichte schade op. ADVERTENTIE Tegelijk met het aanbrengen van aansluitingen op het telefoonnet wordt het kabelnet grondig nagekeken. Oude kabels worden vervangen door nieuwe en vaak moet „onder gronds" worden geboord om de leidingen in de huizen te krijgen. AFDELING VERKOOP: TEL. 26.37.05 Strikt volgens de letter van de wet kan het Schiedamse college van B. en W. inderdaad weinig tegen de sexwinkels doen. De wet laat voor een gemeentelijk bestuur maar erg weinig moge lijkheden open, om daar in te grijpen waar het te erg mocht v/orden. Het Openbaar Ministe rie heeft veel meer bevoegdhe den. Tot nu toe heeft de heer J. van Katwijk tweemaal vragen ge steld over de zogenaamde sex winkels in Schiedam. Het raadslid spreekt voor een deel van de burgerij, dat eveneens verontrust is over het feit, dat minderjarigen plotseling in de gelegenheid blijken, via de eta lage van een sexwinkel die din gen te weten komen, die hun ouders liever een tijdje later zelf zouden hebben verteld. B. en W. hebben begrip voor het standpunt van dit deel van de burgerij, maar benadrukken in hun antwoord aan de heer Van Katwijk dat het oordeel van het Openbaar Ministerie doorslag gevend is en niet dat van het college van B. en W. De ge meentewet laat zelfs geen mo gelijkheid open voor een even tueel ingrijpen door de gemeen telijke autoriteiten! De burge meester is weliswaar volgens de Politiewet handhaver van de openbare orde, maar toch is ook hier het oordeel van het Openbaar Ministerie beslis send. De gemeente zal het „euvel" dus niet bestrijden, zich daarbij be- roepend op een aantal artikelen uit de wet. Het gehele college, dus met inbegrip van de wet houder van KVP en PCG, is het over dit punt eens. Het raadslid zal zich dus tot het Openbaar Ministerie dienen te richten. Het Wetboek van Strafrecht is overigens niet mals in zijn oor deel over wat door de beugel kan en wat niet. In het licht van de artikelen 240, 240 bis en 451 van het W.v.S. heeft de heer Van Katwijk in zoverre gelijk, dat bepaalde activiteiten van de sexwinkels door de wet in derdaad strafbaar worden ge steld. Artikel 240 rekent af met de bezitter of verspreider van een geschrift, afbeelding of voorwerp, dat de wet aanstote lijk acht voor de eerbaarheid. Op deze verboden activiteit staat een straf van ten hoogste één jaar gevangenis of een boe te van ten hoogste 3000, Wie de inhoud van één van de strafbare geschriften verder vertelt, kan op dezelfde straf rekenen, evenals hij die het ge schrift openlijk tentoonstelt, aanslaat, doorvoert, invoert, uitvoert of zelfs maar in voor raad heeft. Wie herhaaldelijk voor dit strafbare feit wordt ge grepen, kan rekenen op een ge vangenisstraf van ten hoogste twee jaar of een boete van ten hoogste 5.000. Ook artikel 240 bis kan de eige naar van een sexwinkel voor bepaalde problemen stellen. Dit artikel verbiedt namelijk het aanbieden van een geschrift dat aanstotelijk wordt geacht voor de eerbaarheid of een middel tot verstoring van de zwangerschap weergeeft aan minderjarigen. De straf die op overtreden van dit artikel staat is een gevangenisstraf of hech tenis van ten hoogste drie maanden of een geldboete van ten hoogste 600. Ten slotte ax-tikel 451. Dit artikel kent een straf van ten hoogste twee maanden gevangenis of een geldboete van ten hoogste 200 toe aan diegene die op plaatsen bestemd voor open baar verkeer voor de jeugd aanstoot gevende geschriften verspreidt of openlijk ten geho re brengt. Ook het persoonlijk aanbieden van geschriften aan een persoon beneden de 18 jaar wordt met dezelfde straf geho noreerd. De beoordeling van een strafbaar feit op grond van één van deze drie wetsartikelen berust bij het Openbaar Ministerie. De gemeente heeft op dit punt geen zeggenschap. Officier van Justitie of ambtenaren van ze den- of kinderpolitie houden een wakend oog op de activiteiten van de sexwinkels. Het aantal klanten van deze winkels is naar het totale bevolkingsaan tal gemeten in Schiedam voor lopig vrij gering. BIJ RIJWIELHANDEL CELSIUSSTRAAT 42, SCHIEDAM TEL. 15 39 95

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1970 | | pagina 3