Ove !nb kan van Gro ME GE1 Koi gesl Burgemeester Roelfsema Meer licht" in Schiedam dan in PSV Hollandiaantoernooi Feik conc sport! W. Op vï af scli uetln De B 6-0 WINST DOOR OPTIMAAL PROFIJT VAN VELDFOUTEN door Jaap Roelants «SÉ Wmm warns. WmWmk pinsdag 1' jchiedam/ Holyziel ziekenhi Dr. No hun inc king eer ven doo een ovei de vorn Men wi die op reeds 1 Men w drukken N.V.S VOOR AL fessluis - concertei zoen 197 zelf zatei te verzc aanbevel te wonei Ma's co heinde e langstelle ■ha best Suite 196: sen, het barm' di Van Joh. ge 6e sy: hor en ..Merck Paul Chr SCIIIEDAMSCHE COURANT MAANDAG 15 JUNI 1970 door Bas van Bochove NUL HANDHAVEN DERDE HONK WEINIG „LICHT" VRIENDSCHAP KOOS - - «WIS: Zi di fchiedam - ken in 1 Groenoor werd doc was zeer wisselgeld Schiedam de ,,voo: Avondvie jarige Mi len. Zij 1 aan de s verbonde het Rode waren in deltocht. auto weri gebracht, Schiedam - A. E. W. ontdekkir lampen waren ge geparkee De kop waarde v ST. L SCHIEDA "aardinge wordt er het stad gehouder genomen Bruijn Vlaardin; begint on „Zelden heb ik een boeiender geschiedenis gelezen dan die van cixceisior '20" 5chiedam Excelsior heeft het zaterdagmiddag geweten dat het een halve eeuw bestaat. Een zeer lange rij van sprekers dook in de geschiedenis of in eigen herrinnering over wat er in de afgelopen vijftig jaar allemaal met en bij Excelsior te beleven was. En dat was gezien de lengte van de toespraken heel wat. Niet alleen de voetbalgeschiedenis van Excelsior vormde stof tot praten, maar zeker ook de cricketgeschiedenis. In een ware spraakwaterval werd het in het clubhuis De Toekomst door d e diverse sprekers allemaal nog eens opgehaald. „We hebben in de afgelopen we ken nog al wat jubilerende ver enigingen gehad in Schiedam", zei burgemeester Roelfsema, die als eerste het woord voerde. „Echter zelden heb ik een boeiender geschiedenis gelezen als die van uw vereniging. Be gonnen met twee teams en zon der een veld, groeide Excelsior uit naar een dikke boom waar- i Cricketers van vroeger ondermeer Wally van Weelden en Ma- nus Stolk en nu Koos Gouka, Joop van der Lee en Nico Eis- hof gezellig bijeen tijdens de receptie van Excelsior. aan nogal wat takken kwamen. Takken die vergeef me de beeldspraak de verschillen de afdelingen vormden waaruit Excelsior langzaamaan ging bestaan. Hockey, gymnastiek, zwemmen, tennis en cricket waren de afdelingen die bij Ex celsior tot leven kwamen. Die •takken hebt u later in eigen grond verder laten groeien en nog steeds bestaan deze afde- Burgemeester H. Roelfsema complimenteert voorzitter Mazee met het 50-jarig bestaan. lingen maar nu als zelfstandige verenigingen. Eerst onder su pervisie van uw bestuur, maar later hebt u de takken geheel afgezaagd en ze verder laten groeien. U hebt met krachten uit eigen kring veel tot stand weten te brengen. Deze prachti ge omgeving met dit schitteren de clubhuis geeft veel sportlief- chiedam Onder het toeziend oog van burgemeester Roelfsema heeft Schiedam de wedstrijd tegen een weinig „gloeiend" PSV met 00 gewonnen. De nul van PSV dit seizoen nog slechts twee punten behaald was de grootste verdienste van de Schiedamse 1 honkballers; de zes punten die gescoord werden, waren hoofdzake lijk weggevertjes van de Eindhovenaren. Gezegd moet echter wel worden, dat de volgelingen van coach Kolmeijer optimaal profi teerden van de missers uit het zuiden des lands. .et begon al in de eerste innings. Rob Lansink belandde via een honkslag op het eerste honk. .Bij zijn poging het tweede te stelen schatte de bijzonder zwakke PSV-catcher Boot de afstand naar het tweede kussen veel te ruim, met als gevolg dat Lansink een poging onder nam ook maar het derde honk te pakken. Daar bijna aangeko men hoorde hij een wild projec tiel uit het PSV-verreveld hoog overkomen, zodat hij gelijk maar de thuisplaat passeerde. Na dit „gestolen punt" klapte PSV in de volgende innings verdedigend volledig in el kaar. De waarlijk niet groots slaande Schiedam-aanval kon drie punten aan het totaal van één toevoegen, door domweg doorgeschoten ballen af te wachten, en dan een honk op te schuiven. Aad van der Hamer lopende met een honkslag, be reikte via een afschuwelijke veldfout het tweede honk, en kwam binnen op een verre tik van Ton Ebben. Kortestop Hans Vroon ook niet op feil loze wijze op twee aangekomen maakte een punt op een opofferingsslag van Lou van der Hamer, en het derde Schie damse succes in dez e wilde tweede innings was voor Joop Bouman, die ook al middels een Eindhovense veldfout mocht binnenkomen. et was begrijpelijk, dat Schie dam met een gemakkelijk verkregen 40 voorsprong •meer aandacht ging besteden aan het handhaven van de gloeilampen-nul, dan de eigen produktie te vergroten. Fel ge concentreerd werpen en van gend tegenover een bijzonder lome PSV-ploeg, was succes verzekerd. Bovendien stond in het Schiedam-veld vooral Rob Lansink zijn derde honk .mannetje. Zijn aangooien op het eerste honk waren de gehele „wedstrijd" feilloos. Ook kor testop Hans Vroon hij is net te oud om naar Amerika te gaan voor een leerzame honk bal-trip speelde een foutloze partij. Een vang van hem in het links veld tekende zijn klas- se. Deze vangbal was voor hem de „mentale opkikker" om de verdere wedstrijd foutloos uit te spelen. 3 dat moment, dat Schiedam al lang door had dat de PSV-cat- cher wél een sleutelpositie in nam, maar dat die positie be slist niet equivalent was aan zijn kwaliteiten, timmerde Ton Ebben er weer een deukje bij in het PSV-moreel. Zijn tik werd wel net geen homerun, maar Joop Lubber kon er toch gemakkelijk op scoren. Met een 50 voorsprong als rug gesteun gaven de Schiedam mers PSV in het tweede deel van de strijd geen enkele kans meer. Het derde honk dit te kent de situatie werd geen enkele maal betreden door een schoen met een PSV-voet erin. Van dit negental konden alleen Britstra (2x), Harteveld en Sei- del voor honkslagen zorgen, die echter over negen slagbeurten verdeeld werden, zodat er geen kans op een produktieverhoging van Philips was. Zo liep de wedstrijd in hoog tem po naar het einde, omdat PSV aan slag niets kon maken, en Schiedam weinig concentratie aan de dag legde, als de ploeg in het slagperk moest treden. Hoogtepunten vormden alleen nog een vang van Adri Vermeu len achter de plaat en het zesde punt van Schiedam, gemaakt na een alweer doorgescho ten bal. Ook in de laatste innings zat er vreemd genoeg weinig ..licht" in het PSV-negental. Werper Aad van der Hamer gaf de gasten gistermiddag op Har- ga rustig twee maal drieslag, terwijl een vangbal de definitie ve afgang van PSV betekende. Winnende werper was Aad van der Haimer, met llx3-slag, 0x4 wijd en 4 honkslagen tegen. PSV-werper Korff: 6x3-slag, 2x4 wijd en 3 honkslagen tegen. Het Schiedam-veld maakte één fout, tegen PSV acht. Joop Lupker is net op tjjd op het eerste honk aangekomen. De bal (links) is nog onderweg. Ook hier scheelt het maar een fractie van een s econde, maar toch is de Schiedammer „in". hebbers plezier. U hebt in Schiedam veel mensen aan u verplicht". Aldus burgemeester Roelfsema. Gerrit Been, sprekende namens de KNVB, bracht een bijzonder saluut aan de dames. „Zonder de medewerking van de vrou wen, is het niet mogelijk om een grote organisatie als de KNVB, met bijna 700.000 leden, goed te kunnen laten draaien. Vijftig jaar Excelsior is vijftig jaar vriendschap en dat wil de KNVB honoreren met de wim pel", zei Gerrit Been, die nog even aanhaalde dat de jeugd van vandaag het eigenlijk maar heel gewoon vindt dat hun bedje gespreid is. De heer Grijseels, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Cricket Bond, haalde persoon lijke herinneringen op uit zijn tijd, toen hij nog regelmatig te gen Excelsior in het veld kwam. „Wat Arie Terwiel voor VOC is, dat is jullie Koos Oos- terholt. Als Koos aan hal kwam, dan nam hij dat grote stuk krijt vanachter het wic- ke.t. Als je dan dacht dat hij „block" zou vragen kwam je bedrogen uit. Met dat stuk krijt begon Koos het handvat van zijn bat in te smeren. Kon hij de bal beter raken". De heer Grijseels zei ook nog dat Schiedam, met vier cricketver enigingen, nu de cricketstad van Nederland is geworden. „Het publiek in Schiedam of het nu bij Excelsior komt kij ken of bij Hermes-DVS „maakt" een wedstrijd. Zij zorgen altijd voor een aparte, maar gepaste sfeer. Het was voor ons altijd een verademing om in Schiedam te spelen". Manus Stolk, voorzitter van Her- mes-DVS, beperkte zich ook tot cricket. Ook zijn persoonlijke herinneringen gingen weer in de richting van Koos Ooster- holt. „Jullie noemen hem Jac maar voor mij blijft het Koos. Want dat is hij helemaal. Ik heb als jonge (knaap Koos nog zien spelen in 'n kniebroek. En reken maar dat 't knieën waren die daar onderuit staken. Ik heb mede dankzij Koos zeer prettige herinneringen aan Ex celsior". Aan de lange rij van sprekers kwam bijna geen einde. Jan Bijloo van de KNVB afdeling Rotterdam: „De taak van iede re vereniging is een opvoeden de taak en dat heeft Excelsior goed begrepen". Cor Bolmers namens de SBLO: „Excelsior heeft altijd een bestuurder aan de SBLO afgestaan. Ook nu weer. Daarvoor dank". Zeer velen kwamen nog aan het woord om lof te uiten over Ex celsior. Voorzitter Mazee had voor ieder spreker een woord van dank. Vlaardingen/Schiedam Aan het uitstekend geslaagde junioren- toernooi van De Hollandiaan, in het kader van het vijftig jarig be staan, moest zondag onverbiddelijk nog een strafschoppentoernooi aan worden toegevoegd. En dat nam zelfs een half uur in beslag. Scheidsrechter uit het betaalde voetbal, Koen Brouwer, had hierbij de leiding, nadat hij ook de hele dag in touw was geweest om zijn aandeel te leveren in het goed door de jeugdcommissie van De Hol landiaan opgezette toernooi. Maar in dat half uur moesten maar liefst zestig strafschop pen de beslissing gaan brengen over de te verdelen prijzen. In de A-afdeling moesten drie clubs kampen om twee plaat sen en in de B-afdeling twee clubs om de eerste en tweede plaats. Ook in de C-afdeling moesten elf meterballen de be slissing gaan brengen wie recht zou kunnen maken op de eerste plaats. Voor de junioren van de deelnemende verenigingen: De Hollandiaan, Martinit, Gelria, Celeritas en Nado-V was het een hele eer om onder leiding van scheidsrechter Koen Brou wer te mogen voetballen. In feite de eerste duels nadat de Vlaardinger vorige week door dé KNVB op de internationale lijst was geplaatst. Koen zei zelf: „Ik doe het graag derge lijke toernooien, maar je wordt er wel veel moeier van. In to taal ben ik tweeënhalf uur in touw geweest, maar het feit dat je de hele dag maar loopt te zwerven, maakt dat verschil". Overigens moest Koen Brouwer voor het eerst in zijn arbitrale loopbaan een speler uit het veld sturen. Een heftige woorden wisseling tegen een tegenstan der maakte Koen Brouwer zo kwaad dat hij een speler van Celeritas onverbiddelijk het veld uitstuurde. Koen verder: „later heeft de voorzitter van die Haagse club zijn excuses aangeboden en verteld dat die jongen naar huis was gestuurd". Overigens had ■de Vlaardingse arbiter niets dan lof voor de organisatie van het jeugdbestuur van De Hol landiaan. De Vlaardingse club sluit met dit toernooi voor de jeugd de eerste fase af. Na een korte rustperiode worden de toernooien voor de senioren voortgezet. De verenigingsprijs werd gewon nen door De Hollandiaan met 17 punten, gevolgd door Celitas met 14 en Nado-V met 12 pun ten. Het Schiedamse Martinit kwam tot 11, terwijl Gelria tot 6 punten kwam. De sportiviteitsprijs werd toege kend aan De Hollandiaan, met Celeritas op de tweede plaats. In derde instantie kwam Marti nit. Het was wel opgevallen dat de C-junioren de meeste sporti viteit hadden getoond. In de A-klas werd Martinit win naar met 6 punten, gevolgd door Gelria met 4. In de B-klas was De Hollandiaan de sterkste met 6 punten, gevolgd door Ce leritas met 6 punten. In de C- klas was het De Hollandiaan dat kampioen werd met 7 pun ten, gevolgd door Nado-V met 7 punten. De deelnemende ver enigingen ontvingen allen een herinneringsvaantje, terwijl de scheidsrechters, evenals de vertegenwoordiger van de EHBO, met een attentie wer den verrast.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1970 | | pagina 4