I Directeur Sociale Dienst drs. G. A. A. Smits: tad Persoon Weer drie berm branden langs spoorlijn Eigenaar galerie punt 4 Voetganger gewond mmm FEUILLETON DOOB A.£ ZOETMULDER NIEUWE CHEF KINDER POLITIE BENOEMD tfi 11Pil RAND 59-583 „JAMMER DAT WE ALTIJD ACHTERAAN HINKEN" m imw> Si^i: IlWlt mmm Geslaagd Mannen bekennen aantal inbraken Ongeluk tij* deus volleybaltoernooi Markgraaflaan wordt herstraat 18 JUNI l»7o fUlEDAMSCHE COURANT DONDERDAG 18 JUNI 1970 Mill- III mémmtl» i ■Méé, i 1 - VRIJE TIJD GEMEENSCHAPSHUIS VERSPILLING \ATSJE UISING Nr. 38 CIRKELS TREKKEN JEUGD snstraat 35 ff Pers NV. Nederlandse H< ivond Julianascn i D.W.S. vemmen De Wat Green - Red Hou n de Show met ,De woestijnratti B jaar oorstelling zonda i: 6—6/6—7 Ma 'jekten en spiegel >per; schilderijen Tijd is rijp voor stichting van gemeen- schapshuiz 1. Penninga en C Jacobus P. M. aergen en A. C. laid E. z.v. A. Klo G. de Boer, Mih lvatzis en L. He M. E. d.v. en C. M. Zagwi r. R. C. Zoetmuli Dijk, Elisabeth r en G. B. van G na C. d.v. R. H P. Jiskoot. 3 jr. echtg. J. i. Onverwagt 79 Buij-tenen 85 jr, H. Barzilain 6 Brandwijk, M wed. F. Segers, jr. Schiedam De directeur van de Sociale Dienst van de gemeente, drs. G. A. A. Smits geeft hier zijn visie op de naaste toekomst van het wijkopbouwwerk. Hij heeft niet willen spreken als vertegenwoordiger van de overheid maar als per soon die intensief met deze problematiek geconfron teerd wordt en die een aan tal ideeën en verlangens op dit gebied heeft. Schiedam „We hebben in onze stad de tijd mee. Hier en daar is duidelijk te merken dat we aan de vooravond van een aan tal positieve ontwikkelingen staan. Met name in Groenoord zien we een doorbraak tussen de verschillende kerkelijke groeperingen. Ze gaan meer samendoen. De komende tijd zal bij de inrichting van ons leefmilieu een grotere deskundig heid van ons eisen. De toegenomen vrije tijd stelt vrijwilli gers in staat meer te doen. Binnen afzienbare tijd zullen we wijkcentra kunnen stichten die de bewoners van die wijken weer een schaal kunnen geven, waarin zij zich thuisvoelen". ichiedam Gistermiddag tussen drie en zes uur ontstond weer op drie plaatsen brand in de berm van de spoorlijn Delft- Schiedam. Het ernstigst was de brand bij Kethel waar de Sohie- damse brandweer de brand bluste met een nevelspuit en drie stralen op een draagbare pomp. De berm brandde over een lengte van 150 meter af. Ook ter hoogte van de Groene- weg ontstond twee maal een brandje. De brandweer doofde hier het vuur met emmers wa ter. Met deze op het oog idealistische, maar toch op de praktijk geba seerde woorden, schetste de di een buurt of wijk om de tafel moeten gaan zitten. De behoef ten moeten gepeild worden. De activiteiten zullen door zoveel mogelijk wijkbewoners moeten worden gedragen. Ze moeten zelf een stukje verantwoorde lijkheid dragen. Het is de taak van de opbouwwerker om hier de eerste stoot aan. te geven, te luisteren, deskundigheid in te brengen, contacten te leggen" seerae wooraen, scneisie ae ai- recteur van de gemeentelijke De heer Smits is ervan overtuigd i c n rlof Vna-unict-zi-in Hnirlpliik sociale dienst drs. G. A. A. Smits in een vraaggesprek de toekomst van het opbouwwerk in de gemeente. „Enerzijds we ten we eigenlijk nog maar heel weinig van deze problematiek. Anderzijds is dit een gebied waar opbouwwerkers voor op geleid zijn: Het werken met er varingscijfers, het leggen van contacten met alle betrokke nen. We staan wel aan de poort van een vooruitgang, maar het is jammer dat we met name voor de nieuwe wijken altijd enkele jaren achteraan ken". v dat het bewustzijn, duidelijk aan het groeien is dat men el kaar op velerlei terrein kan en moet vinden. Vrijwel overal ÏM ..A:»..;::-:-/ muei, vuiucu. viijwci „vcj-c, geldt volgens de heer Smits dar zij zien het als hun taak om als Kil of tvi öt OKirlüVO J 1 l ..AM r, rttiTrif oif Av\ rvrv pas bij confrontatie met andere leefpatronen de waarde van het eigen patroon blijkt. Instellin gen en organisaties zullen niet bij voorbaat tezeer beducht moeten zijn om hun autonomie te verliezen. catalisator van activiteiten op te treden. Zij kunnen de zozeer gewenste decentralisatie van allerlei voorzieningen begelei den, daarin gesteund door een deskundige opbouwwerker die het sociale apparaat kent. iuja hin- Dc mens die nu nog tien procent Enerzijds ziet men een centrali- _„i sat-e van het verzorgjngsappa De heer Smits kan wijken aanwij zen waar zonder al teveel in spanningen iets van de grond zou kunnen komen. Hij noemt gemeenten waar gemeen schapshuizen functioneren zoals hij dit graag in Schiedam zou zien (Wij zullen daar in een volgend artikel aandacht aan besteden. Red S.C.) Voorwaar de voor dit alles is uiteraard dat het van onderaf wordt op gebouwd. „Het, moet niet weer van boven komen, door de overheid opge legd. Men zal als eerste begin met de informele leiders uit van zijn levenstijd arbeidt, zal hiervoor in de naaste toekomst nog slechts vijf procent gebrui ken. Op het gebied van de vrij etijdsbesteding ligt nog een enorm terrein braak. Het tradi tionele patroon voor veel re creatieve en verzorgende func ties verbleekt. Met name de kerken trekken zich van veel terreinen terug. Andere institu- ten zullen deze leemten moeten aanvullen. „We leven momen teel in een vacuüm dat op ver antwoorde wijze moet worden gevuld", aldus de heer Smits „Wijkverenigingen en wijkra den worden in het leven geroe pen".' raat die een beter funtcioneren mogelijk maakt .Anderzijds ziet men een decentralisatie die de voorzieningen dichter bij de gebruikers brengt en op een schaal waar ze zich bij thuis voelen. streeft merk baar naar grotere eenheden in het voorzieningspatroon van de sociale dienstverlening. Er moet hier ergens een brug ge slagen worden tussen de ver schillende bewegingen. In en wijk van zo'n tien- tot vijf- Boerderij Landvreugd is nog slechts een stap op weg naar een „echt" gemeen schapshuis. tienduizend mensen zou een ac commodatie in het leven geroe pen moeten worden, waar alle centrale voorzieningen over een pied-a-terre beschikken waar het gehele verenigingsleven op kan terugvallen en waar zoveel mogelijk instellingen hun on derkomen hebben: een gemeen schapshuis. In het verleden gingen alle be trokkenen voor zichzelf op zoek naar mogelijkheden. Dat lever de een geld- en krachtenver spilling op die niet herhaald mag worden. Deze overwegin- uiteraard zal er verschil in wen sen en wenselijkheden bestaan mogelijk moet zijn. Misschien zal men een ontspanningsruim te in het midden moeten inrich ten met daar omheen ruimten die al af niet kunnen worden af gescheiden". Vooral voor de nieuwe wijken vindt de heer Smits het belang rijk dat er snel dergelijke ruim ten komen. Juist voor hen die onderling moeten kennismaken, zich geheel aan een nieuwe si tuatie moeten aanpassen, is dit van groot belang. Anders wordt het weer zo dat men maar langs elkaar heen leeft. Het is funest voor het acclimati seren in een wijk als men geen ontmoetingspunt heeft of als men voor zijn menselijke con tacten vastgeklonken blijft zit ten aan de oude wijk waar men vandaan komt. gen houden in", aldus de heer Smits, „dat de ruimte van het gemeenschapshuis zo flexibel 1RDAM HAAG 61 |Intussen verschaarste langza merhand het bezoek en al lan ger werden de tussenpozen, dat ze met hun vieren, de ouders en het jonge paar, alleen bleven in de salon. Ze maakten er gretig gebruik van om uit te rusten van het vermoeiende staan en het handjes-igegeef. Stil als in zich zelf gekeerd, gelijk vreemd-ontnuchterd. nu zij daar opeens zich zo vereen zaamd zagen tussen diie feeste lijke tooi. zaten ze bij elkaar, traag een enkel woord wisse lend. Totdat gebel aan de voor deur hen weer op deed rijzen en de gezichten zich in de Plichtmatig-innemende plooi trokken, zodra de laatkomers, wat houterig-verlegen of luid- ruchtig-doviaal de kamer be traden. (Mevrouw klaagde toen ook even ever hoofdpijn o, niet erg, stelde ze aanstonds gerust, hang iets van de stemming te bederven, een heel klein beetje maar. het zou wel zakken aan tafel straks en bette haar kloppende slapen overvloedig met eau-de-cologne. Met opge wektheid trouwens had ze de vermoeienis van de receptie verduurd, met triomfantelijke opgewektheid. Telkens wanneer er mensen waren gekomen, op Wie ze niet gerekend had. was dat voor haar een nieuwe glorie en ze kon er in de rustpauzen Piet over zwijgen, zei het dan ook met zachte nadruk aan Meerhold en Suus, alsof ze bang was. dat die het niet vol doende waardeerden: „Vinden jullie het toch niet alleraar digst, dat meneer en mevrouw Smits ook geweest zijn, vrese lijk attent van die mensen, hè en dokter Lep die had ik nou helemaal niet ge dacht dat komen zou, want die maakte bijna nooit visites visites Maar over het feit dat een paar families niet waren versche nen, kon ze aanvankelijk niet best heen en ze kwelde haar man met vragen, of die de re den ook vermoeden kon om zich tenslotte bij een eigen veronderstelling neer te leggen. Doch afgezien daarvan, met in nige voldoening rustte ze in haar crapaud. O, 't was zo goed geweest, dat ze haar zin had doorgezet. Vooral in dit geval Ieder mocht gerust weten, dat ze Meeirhold graag als schoon zoon accepteerden, ze waren er merendeel van de Schiedamse jongelui een voorbeeld nemen Herman was er ten minste over uit zo'n degelijke zakenman als-t-ie was Licht tegen Meerholds schouder aangeleund rustte Suus op de sofa en ze liet hem trevreden begaan, terwijl hij met zijn zachte vingers haar hand om- streelde. Haar ogen volgden zijn liefkozingen, bleven dan weer bewonderend stil bij de kostbare briljanten ring, het en- gag m ents cadeaudat Henri haar die ochtend aan de vinger had geschoven. Als levend van dovende en uitlaaiend® flonke ringen, in het wisselgestraal der facetten, vonkte het klei nood op de verdofte zijglans van haar rok. En een enkele maal, niet te verzadigen van die weeldepracht, hief zij de hand omhoog en in het licht, waar de steen te pralen en te sterrelen begon als een zonvan- gende dauwdrop. en, op een gunstig moment, had hij haar naar zich toegetrokken en een lange kus in de hals gegevenEn het. schoon ■biina onmerkbare, tegenstre ven van Suze had hem toen wel een ogenblik verdroten Hij verlangde overigens sterk naar het einde van deze dag; het was hem of al dit officiële ge doe zich gedrongen had tussen Suus en hem. Hij was tevreden, zeker, maar het duurde te lang. Ook tegen het huiselijk dineetje van .aanstonds zag hij op, nu mr. Tubbal der Leyter met vrouw en dochter en een neef, Georg M-encke uit Dord-t. alle maal mensen, die hij niet ken de, genodigd waren Er zou dan natuurlijk ook gespeecht worden en hij zou, beroerd ge noeg, eveneens een enkel woordje dienen te zeggen 't was z'n fort nietmaar och wat, hij sloeg er zich wel doorheen 'n stevig glas wijn werjte bij hem als spraakwater gewoonlijk. w^nu'"een reden voor pra.at- Zwijgend en met een glimlach Maar eerst, nadat er ■geruime tijd was nu 0een reaen vooi piaai j* Meerhold niemand meer-was gekomen jes in de stad Ze had het wel horen fluistéren 'n goeie verstaander heeft maar 'n half woord nodig er werd gespro ken van mesalliance, er was ook al verteld, dat Herman er zo tegen was geweest tegen dit engagement; iedereen had nu kunnen zien, wat er waar was van dat gebabbel Trou wens, ieder moest maar naar zich zelf kijken De ouwe Meerhold mocht dan niet heb ben gedeugd, aan Henri kon het van geluk beschouwde Meerhold haar spel. In deze ogenblikken van kalmerende .rust hervond hii de extatische blijdschap, waarin zich het besef van zijn triumf uitvierde: een huiver van eenot doorvoer hem, wan neer hij zacht, subtiel-aanvoe- lend, de ijige, room-blanke huid, zijn vingers langs de vle zige ronding van Suzes onder arm liet glijden. Het verlan gen naar Lntiem-alleen-zijn joeg soms driftig dn hem aan niemand meer- was gekomen het liep dan ook dicht naar vieren, het officiële eindigings- uur van de receptie stelde Leyter voor de zitting op te hef fen; het was welletjes geweest, vond hij, een geeuw achter de hand vergapend. Hij was er waarachtig een beetje flauw van geworden van dat staan en stijf ook al'n Borrel zou 'm opknappen Wordt vervolgd Vlaardingen Tot opvolg ster van mejuffrouw mr. A. S. C. Visser als chef van de kinderpolitie in Vlaar dingen is per 15 juni be noemd mevrouw d-rs. V. S. van Soest-Hamming uit Rotterdam. Na het behalen van het gymnasium-B di ploma in 1960 volgde zij de opleiding voor directiese cretaresse, waarna zij zich in 1963 liet inschrijven aan de juridische faculteit van de Rijksuniversiteit in Utrecht. Met goed gevolg legde zij op 9 juli 1969 het doctoraal vrije studierich ting in het Nederlandse recht af met als keuze vak ken strafrecht, straf-pro- cesrecht, kinderrecht en forensische psychiatrie. Voor het Vlaardingse politie korps is het nieuwe straflid geen onbekende. Zij. heeft in het-kader van haar juri dische studie in 1968 enige tijd stage gelopen bij de kinderpolitie van welke dienst zij thans als chef zal optreden. Na enkele maan den stageaire te zijn ge weest begint de nieuwe chef haar werkzaamheden in Vlaardingen. Vlaardingen De heren W. Spanjaard en J. Moerman van de afdeling algemene zaken der gemeenteseci'etarie zijn ge slaagd voor het examen theorie en praktijk van de gemeentead ministratie. Schiedam De heer W. Couwen- berg eigenaar-exploitant van galerie punt 4 aan de Rotter damse dijk, heeft besloten de exploitatie van zijn galerie te staken. Het werd de laatste tijd steeds moeilijker de galerie rendabel te exploiteren, mede omdat het aantal bezoekers steeds meer terugliep. tussen de verschillende wijken. De heer Smits zei zich te kun nen voorstellen dat bepaalde centrale voorzieningen in de binnenstad zoals bibliotheken, consultatiebureaus of een mu ziekschool niet gedecentrali seerd behoeven te worden voor nabijgelegen wijken, maar voor bijvoorbeeld Groenoord wel. Het komt erop aan cirkels te trekken ter bepaling van de beïnvlocdingsgebieden der voorzieningen. Dat is een heel karwei, maar pas dan kun je bepalen waar je moet centrali seren of decentraliseren. Als men alleen reeds aan de be jaardenvoorzieningen denkt dan is duidelijk dat daarvoor hele kleine cirkels getrokken moeten worden. Desgevraagd stelde de heer Smits een lijstje op waarvan hij dacht dat dit in Groenoord ge realiseerd zou moeten worden. De muziekschool zou er een de pendance moeten hebben even als de maatschappelijke ge zondheidszorg en kruisvereni gingen. Er zouden consultatie bureaus moeten komen, een bi bliotheek en een spreekkamer voor maatschappelijk werkers. Voor bejaarden ontspannings ruimten een gymnastiekzaaitje, pedicure en een dependance van de huishoud- en gezinsvoor lichting. Schiedam De 62-jarige S. J. C. v. G. is gistermiddag op de Broers-vest tegenover de Korte Singelstraat aangereden door de bromfietser L. v.d. B. (17), toen hij met een fiets aan de hand overstak. Hij werd met een onderbeenfractuur naar de dr. Noletstichting vervoerd, waar hij werd opgenomen. De voorzieningen voor de jeugd vormen uiteraard een apart hoofdstuk. Hoe ouder de jeugd, hoe verder ze uitzwermt. Voor jongelui tussen de twaalf en vijftien jaar zou het wijkcen trum toch wel een functie moe ten hebben. Er zouden mis schien hobby-kelders moeten komen. De heer Smits achtte een saneringswoning in de bin nenstad echter beter geschikt voor sociëteitsruimte. De jon gelui willen dergelijke ruimten altijd erg graag zelf inrichten. Dat zou meteen betekenen dat ze nergens anders meer voor te gebruiken zijn, of dat ze steeds ontruimd moeten worden. Een hobby-ruimte in het -wijkcen trum is echter wel dringend no dig, omdat de flats nog steeds niet zo worden gebouwd dat daar thuis ruimte voor te vin den is. Schiedam De 19-jarige H. H., de 20-jarige C. v. d. IJ. en de 18-jarige C. v.d. H. zijn gisteren voor de officier van justitie ge leid. Zij waren aangehouden in verband met een inbraak in de supermarkt Bijl aan de Boro- mirlaan. Zij hebben bovendien een aantal inbraken en diefstal len bekend, namelijk het kra ken van drie postzegelautoma ten in Schiedam en Vlaardin gen, waarbij vrij geringe geld bedragen werden buitgemaakt, maar grote schade werd aange richt. Verder bekenden zij een poging tot inbraak in een slage rij aan het Wibautplein en een inbraak in een textielwinkel eveneens aan het Wibautplein. Vlaardingen Tijdens een vol leybaltoernooi in de sporthal aan de Delftseveerweg is de 22-jarige Rotterdammer D. v.d. Knoop komen te vallen. Hij brak het rechtersleutelbeen en is per G.G. en G.D. naar het Holyziekenhuis vervoerd. Vlaardingen In de Markgraaf laan tussen het Liesveldviaduct en de Van der Driftstraat, geldt voor het verkeer in de richting Van der Driftstraat een verbod door te gaan bij nadering van - verkeer uit de tegenovergestel de richting. Het betreft herstra- tin-gswerkzaamheden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1970 | | pagina 3