oor ^veii Staatssecretaris akkoord Stelende Britten gepakt Avond-vierdaagse eindigt in Sporthal Margriet S.H.B. wil College van Bijstand voor behartiging belangen ondernemers Nieuwe veerboot „Staeldiep" kost 3,5 miljoen Krediet voor aanschaf van electro-trucks Geslaagden bij Beneden-Maas BON indeling Ds. J.G.JANSEN BEROEPEN IN NAALDWIJK SS0Bi FNI 1970 liilisivi Si v' jterdag 20 juni 1970 ONAFHANKELIJK DAGBLAD- 4 pagina's 97ste jaargang no. 23827 Broersvest 3 - telefoon 268091 SCHIEDAM EN KETHEL Op de hoek van Hoogstraat en Broersvest is gisteren een fraaie verlichte zuil geplaatst, die de vreemdeling in Schie dam de weg wijst in de binnenstad en de buitenwijken. Daartoe dient een grote plattegrond van Schiedam, waarop men de straten kan vinden aan de hand van een straten- register, dat door middel van een letter en een cijfer achter de straatnaam het bijzonder eenvoudig maakt een straat op de kaart te vinden. Daarnaast treft men op de zuil een lijst met belangrijke pun- ten, gebouwen en instellingen aan die met cijfers op de kaart aangeduid zijn. °ok zijn er op de zuil een aantal reclames van Schiedamse bedrijven aangebracht. VOORDEEL RECREATIE Probeer deze unieke-.combinatie eens.jgrati#: •veertien dagen. Vul onderstaandë'..stróok: in, doe hem in een-ênvelop en'stuur deze onge-! frankeerd naar: Rotterdamsch' 'Nieuwsblad, antwoordnummer 834, Rotterdam. Ik-wil de. Schiedamsche Courant -h het -Rotterdams?!!. J Nieuwsblad 14 dagen gratis op 'proef. Ik geef mij.op-als'k'wartaalabonnee. Adres: Rlaatf ■doorhalen wat niet wordt gewénsts 'mnTTRBAMSCH WIEtlWSBlAO 8'. k 1 A .M? VOOR nETF.IillGHHS, Jyd-rrtc o«.'3Z200 Sfcj i i van dc KNZB iccesvolle aantal haal is begonnen in ons land. De paald tijdsbestek ;er. Bij ieder be- 100 en 500 meter ;n maximaal 250 oef deelnemen in :n met 30 juni of wembad te krij- loeling de zwem- ons land te ver id De sport- n het reerea- van Holland or- zaterdag 4 juli a chter een volgen- strandwandeling harde tippelaars van Hoek van Kijkduin en te en minder ge- aars lopen van 'er Heijde en te- :t onder alle om- door. Het in- raagt 1,75 en ngt elke wande- 'ht uitloopt, een daille. voor Kijkduin vanaf negen uur iddags om drie i. De tippelaars de kunnen om :ken en zij moe* -ir weer op het ug zijn. wen bij de bfi- od het. recrea- VVV Hoek van iet kantoor aan de 'X'asmanweg- ïen nog tot ne- •ijven aan het is gevestigd ov hoogte van'de n. SCHIEDAMSCHE COURANT Ontwerp-schetsplan algemeen verpleegtehuis kan worden ontworpen hicdam De staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezond heid, dr. R. H. Kruizinga, heeft aan het bestuur van de Stichting Verpleegtehuis Nieuwe Waterweg Noord i.o. te Schiedam zijn me dewerking toegezegd voor de bouw van een algemeen verpleegte huis in Schiedam. oewcl de staatssecretaris zijn medewerking slechts in principe heeft toegezegd, kan op grond van deze beslissing worden overge gaan tot het opstellen van een ontwerp-schetsplan. Het nieuwe verpleegtehuis daar zal zijn bestemd voor 145 lang durig lichamelijk zieken en 130 geestelijk gestoorde bejaarden, mag worden beschouwd als het resultaat van gemeenschappe lijk overleg tussen de gemeen tebesturen van Schiedam, Vlaardingen en Maassluis en verschillende op dit terrein werkzame maatschappelijke organisaties. Dr. Kruisinga is van oordeel dat door verwezenlijking van dit initiatief en rekening houdende met de reeds aanwezige voor zieningen, het aantal verpleeg tehuisbedden voor de bevolking van het industriegebied ten noorden van de Nieuwe Water weg op het voorshands noodza kelijk geachte niveau zal wor den gebracht. Wanneer met het opstellen van het ontwerp-schetsplan zal wor den begonnen, is uiteraard nog niet precies vastgesteld. Gezien de urgentie die het plan, een al gemeen verpleegtehuis in het gebied van de Nieuwe Water weg-woord op te richten, heeft mag worden aangenomen dat het opstellen van een schets- plan met al te lang op zich la ten wachten. [oek van Holland Aan boord van de „Koningin Juliana", die onderweg was van Harwich naar Hoek van Holland, zijn twee Britse passagiers aange houden. Zij hadden uit de hut van drie andere passagiers geld en reischeques gestolen tot een waarde van ruim duizend gulden. Het geld hadden ze ge houden, de cheques waren overboord gegooid. Doordat de twee mannen zich nogal ver dacht gedroegen konden zij in Hoek van Holland door de poli tie worden aangehouden. Zij zijn overgegeven aan de Britse consul die ze voor verdere" be rechting heeft teruggezonden naar Engeland. Schiedam Het was vrijdagavond om half tien erg warm in de Sporthal Margriet. Ruim 3.000 deelnemers aan de avondvierdaagse rondden hun wandeltocht af en kiegen voor hun prestatie een medaille. Vele belangstellenden hadden zich in en om de Margriethal geposteerd om de deelnemers aan de vijfde avond vierdaagse op een bloemenhulde te onthalen. Onder de deelnemers, voornamelijk leden van de padvinderij, wandelverenigingen, maar ook individuele dee'"™e waren er twintig die een speciale medaille in ontvangst mochten nemen omdat zij voor de tiende maal de avond vierdaagse hadden uitgelopen. Het aanvankelijk vertrouwen bij de organisatie van de ^wandeltocht over 10 of 15 kilometer dait er dit jaar een record aantal deelnemers zou meelopen, is dit jaar helaas beschaamd. Er liepen 3.080 mensen mee, Schiedam Hoewel de Schie damse Handels- en Bedrijfs- raad reeds eerder te kennen had gegeven, gedachten te heb ben ontwikkeld over de recon structie van de binnenstad, heeft zij thans een meer gede tailleerd plan over de sane ringsplannen van de binnenstad ingediend. Ook in dit plan spreekt de S.H.B. zich uit voor het plan A van Fledderus en Van Gent. Nieuw is de sugges tie, een zogenaamde Commis sie van Bijstand in het leven te roepen, die zal moeten bestaan uit deskundigen en de S.H.B. Deze commissie zal de belan gen van de Schiedamse onder nemers voldoende moeten kun nen behartigen. Op 28 mei zijn de S.H.B. en de da gelijkse besturen van de winke liersverenigingen Hoogstraat en Broersveld, het activerings centrum Broersvest/Rotter- damsedijk en een afgevaardig de van het Grootwinkelbedrijf in vergadering bijeen geweest. Bij de beoordeling van de plan nen A en B van Fledderus en Van Gent zijn de aanwezigen toen uitgegaan van de zienswij ze van de inmiddels overleden stedebouwkundige Horvath, die destijds de 's Gravelandseweg als invalspoort voor Schiedam heeft gekozen. huis en Gote kerk een passende bebouwing gewenst zijn. Naar de mening van de S.H.B. zou hier een gunstige gelegenheid worden geschapen voor het houden van een weekmarkt of andere evenementen. Schiedam Ds. J. G. Jansen, predikant van de hervormde wijkgemeente 5, heeft een be roep ontvangen naar de buiten gewone wijkgemeente in wor ding van de hervormde ge meente te Naaldwijk. Ds. Jan sen staat sinds 1946 in Schie dam. Van de vijf Schiedamse hervormde predikanten hebben er thans drie een beroep ont vangen. Ds. A. Ie Coq, de jeugdpredikant, heeft reeds een beroep aangenomen naar De Bilt. Ds. J. W. Zimmerman, predikant van de hervormde wijkgemeente 2, heeft een be roep naar IJsselstein in over weging. Schiedam De afdeling Plant soenen van de dienst van Ge meentewerken heeft een nieu we elektro-truck nodig ter ver vanging van de oude en ook de dienst onderhoud gebouwen heeft een dergelijk voertuig no dig B. en w. steilemlde raad dan ook voor een krediet van 19.400 gulden te verstrekken voor deze twee aankopen. Vlaardingen Er zijn 12 leerlin gen afgewezen aan de Chr. De tailhandelschool Beneden Maas, De geslaagden: mej. F J. Bot, T. M. C. Noorlander, N. H. Vrijmoet, E. Potappel en de he ren J. Derksen, J. W. de Heer, J. F. J. F. Hofstee, A. van der Meulen, C. G. de Groot, C. A. Staal, W. J. Both, R. Janssens, M. W. van Haften, M. Hart man, W. H. Vermaas, F. J. Vis ser en C. Vogel uit Vlaardin gen, mej. A. C. Witvliet uit Maassluis, de heer A. Dekker uit Naaldwijk, de heer C. J. van Leeuwen uit Maasland, de heren J. Willeboordse, A. A. Krijger, P. F. Snijders en P. Zander uit Schiedam, J. van der Leer uit Zwijndrecht en W M. Steendam uit Delft. Deze gedachtengang heeft bij de S.H.B en de winkeliers een goe de ontvangst gehad. Vanaf de 's Gravelandseweg komend ont moet men links het Proveniers huis, daarna het nieuwe stad huis, rechts een winkelcentrum of zakencentrum met boven bouw en daarna zou er dan het nieuwe stadscentrum zijn met metro en' het nieuwe Broers veld als „Lijnbaan". De S.H.B. stelt, dat daaromheen voldoende parkeerruimte zou moeten worden gepland, waar door een omloopfunctie wordt verkregen met Broersvest, Bor- resveld en Hoogstraat. De Hoog straat zal volgens de S.H.B. tot een zelfsanering moeten ko men. Vele oudere middenstan ders zullen hier wellicht in be rusten en jongere ondernemers kunnen hun plaats dan inne men. De oude zaken zullen indiengemoderniseerd een belangrijke functie innemen in het nieuwe stadscentrum, ver wacht de S.H.B. De voorzitter van de Schiedamse Handels- en Bedrijfsraad, de heer J. H. B. Vredebregt, wees tijdens een uitzending voor het gesloten T.V.-circuit op de In- habé al open en te grot „gro te omloop". Deze gedachten- gang is nader uitgewerkt in het voorstel dat aan b. en w. is ge stuurd. Dr. S. H. B. vreest, dat in een „grote omloop" het ge vaar schuilt, van teveel „dode hoeken". De metro zal in dc city moeten lopen, ondergronds. Viaducten zouden de winkelstand ontsie ren. Een kortere omloop zou kunnen lopen van Hoogstraat- Gruttersteeg, achter de Grote Kerk langs met aansluiting op Broersveld en Broersvest. Wel zal bij het vrijkomen van Stad- Als voordeel van plan A boven plan B ziet de S.H.B., dat het eerste plan economisch gezien beter te realiseren is. Plan B geeft een compact winkelcen trum op hoog niveau, wat vol gens de Schiedamse onderne mers grote kosten met zich mee brengt. Deze kosten zou den dan in de grondprijs zijn verwerkt. De binnenstad zou gedurende een reeks van jaren een enorme bouwput worden, zowel voor metrobouw als voor winkelcentrum. De S.H.B. ziet het als een gevaar, dat door de hoge grondprijzen het voor de ondernemers onmo gelijk zal zijn om zich in dit ge bied te vestigen. Naar haar me ning zal de situatie ontstaan, dat grondbeleggers het voor het zeggen hebben. Plan A daaren tegen zou een gezellig gespreid winkelcentrum kunnen bieden, dat in fasen kan worden gerea liseerd. Door grondruil of uit gifte in erfpacht zouden de mid- aenstandsbedrijven dan de kans krijgen om terug te ko men. Ook het grootwinkelbedrijf krijgt de kans om zich te vestigen, terwijl een middenstands wa renhuis niet tot de onmogelijk heden behoort. Volgens de le den van de S.H.B. is het een aantrekkelijke gedachte, een aantal winkeliers een „eigen straat" te doen bouwen. Verder biedt plan A mogelijkhe den tot passieve recreatie door het uitsluitend tot voetgangers gebied te doen bestemmen. Er komen een cultureel centrum, zalencomplex aansluitend op het Stedelijk Museum en/of de Lindenhof. De SHB stelt dat de jeugd hier ook een kans moet krijgen en pleit vervolgens voor kleinere zaken, waarbij met name boetieks de sfeer zouden verhogen. Verder zouden volgens de SHB talrijke ondernemers,die thans in eigen panden zitten, moeten terugkeren door grondruil of een andere mogelijkheid. Indi viduele bouwers zouden kunnen worden aangetrokken. Hoe men bij een eventuele grondruil tot een redelijk vergelijk zou ko men, is nog niet vastgesteld, maar wellicht zouden zoge naamde grondcertificaten van de Nederlandse Heide Maat schappij een oplossing kunnen bieden. De S.H.B. dringt er tenslotte bij het college op aan, dat geen be paalde beslis singen „over onze hoofden" zullen worden geno men. De SHB wil meespreken in de toekomstige ontwikkeling van de binnenstad. Tenslotte schrijft de SHB, dat het plan A de bestaande ondernemers een reeële kans geeft zich in ht nieuwe stadsplan een plaats ie verwerven. Maassluis De nieuwe veerboot „Staeldiep" die vandaag m de veerdienst Maassluis—Rozenburg is ingezet heeft bijna drieeneen- half miljoen gulden gekost. Het schip dient ter vervanging van de uit de vaart genomen „Hoofdingenieur van Elzelmgen" en is ge bouwd in Lemmer. De afbouw had plaats in Makkum. De veerdienst Maassluis—Rozen burg is uniek omdat het over zetten van het verkeer op deze drukste vaarweg ter wereld, dicht bij zee, moet geschieden met eenvoudige landingsmidde len. De „Staeldiep" is dan ook voorzien van een manoeuvreer inrichting (schroeven en roer tezamen), bestaande uit vier schoepen die rechtstandig in het water om hun eigen as en bovendien nog om een geza menlijke as kunnen draaien. noodzakelijk, omdat de veerbo ten veel invloed ondervinden van stroming en passerende schepen. De boot is 45 meter lang. 15 me ter breed en heeft een diepgang van 4Vs meter. De overzetcapa- citeit is een half miljoen auto s per jaar. Per rit kunnen veertig tot vijftig wagens worden ver voerd. De snelneid is tien kno pen (18,5 kilometer per uur). Het schip is uitgerust met twee Stork-motoren van 650 pk. elk, radar, draadloze communica tiemiddelen met de wal en draadloze bedieningsappara- tuur van de verkeerslichten op de wal. De landingsbruggen zijn hydraulisch en bevinden zich aan boord. Door verandering van de, étand van de schoepen kan snel een andere richting worden geko zen. Er wordt met de nieuwe boot niet gemeerd in „aanleg- De exploitatiekosten van het veer fuiken", maar direct met de kop tegen een stevige wal-instal- latie. De „Staeldiep" beschikt ook nog over een hydraulische walbevestiging. Dit is een kabel die tussen beide zijden van de boot en de wal bevestigd is en hydraulisch wordt strakgetrok ken. Deze extra uitrusting is worden gedragen door rijk en provincie. De veerdienst wordt geëxploiteerd door de rederij SBS, die nu weer over drie bo ten beschikt. Met uitzondering van de spitsuren wordt met twee boten gevaren, die steeds gelijktijdig van elke wal ver trekken. -Naam:. ».«.i .mmim.iim .....i Mtmninni

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1970 | | pagina 1