mum PvdA en PCG in nieuw college van b. en w., Calamiteiten en maatregelen en Holyfant mag blijven Dr. II. A. Schuring (PCG): Verlossing uit Gr of baan zaak vol haken en ogen buurten in Vlaardingen Bewoners van Oosterstraat en omgeving in actie voor kinder speelplaats Bazaar 0-70 IK BETAAL NIET VOOR. HIJ BETAALT NIET, DUS. SCHIEDAMSCHE COURANT DINSDAG 23 JUNI 1970 MAATREGELEN HOLYFANT MAG BLIJVEN door Ton Huijssoon MOTIE ONDERWIJS RATTEN Het is vrijwel zeker dat het nieu we college van b. en w., dat in september gekozen zal worden, naast burgemeester mr. J. Heusdens, zal bestaan uit me vrouw L. van Duijn-Spruijt en de heer A. G. Kloots (beiden PvdA) en de heren A. P. Weeda en M. Mooij (beiden PCG). Hoewel er in de verkiezingspro gramma's van beide partijen veel punten van overeenstem ming zijn, zal aan de samen stelling van het nieuwe college geen gezamenlijk programma ten grondslag liggen. Beide partijen zullen aldus een verklaring in de komende vier jaar zo veel mogelijk van hun verkiezingsprogramma realiseren. Indien binnen het college geen overeenstemming over essentiële punten kan wor den bereikt, dan zal het college de raad met een meerderheids- en een minderheidsstandpunt benaderen. De directie van de kunstmestfa- briek Windmill Holland NV heeft, na de brand op 13 april, een aantal maatregelen geno men met een totale investering van f 100.000. Eén van die maatregelen bestaat uit een speciale patrouilledienst naast de bestaande bewaking door het normale dienstdoende per soneel ter bewaking van de voorraden. Voorts is een onder zoek gaande naar een automa tische temperatuurbewaking voor de opgeslagen partijen, een probleem dat nog niet is opgelost maar waaraan natio naal en internationaal hard wordt gewerkt. De bestaande calamiteitenproce dure wordt herzien om er de opgedane ervaring en de laat ste inzichten ten aanzien van interne en externe communica tie en de bestrijdingsmethodie- ken in te verwerken. In samen werking met de plaatselijke ^randweer zal de paraatheid en 'slagvaardigheid van de be drijfsbrandweer worden ver hoogd. Voorts is er overleg gaande met de industrie aan de overkant van de Waterweg, over de wij ze waarop men elkaar in geval van calamiteiten behulpzaam kan zijn. De oorzaak van de brand zou kunnen zijn een externe warm tebron of een zeer weinig voor komende oorzaak de zogenaam de „zelfopwarming" van de meststoffen. De directie van het bedrijf sluit de mogelijk heid van zelfopwarming nage noeg uit en stelt dat dan slechts een „uitwendige oorzaak" rest. Het speelplan Holyfant zal worden bestendigd. Dit heeft het colle ge van b. en w. meegedeeld in een brief aan de kunstenaars vereniging VL 65. Het terrein waar Holyfant is ge boren, is bestemd voor nieuw bouw. Holyfant zal dus worden verplaatst naar een andere ruimte. De wijkbewoners wordt in de brief gevraagd een comité te vormen om te helpen de speel tuin van leiding te voorzien. De dienst Gemeentewerken heeft reeds opdracht gehad de nieu we Holyfant van materiaal te voorzien. Raadslid moet niet lief zijn voor bestuurders Maasland Zoals bekend werd vroeger rond St Nicolaas een sjoel-, schiet- en kegelavond ge houden ten bate van het orgel fonds der herv. kerk. De laatste twee jaar is dat niet gebeurd, maar dat Wil niet zeggen dat men stil heeft gezeten. Integen deel, er zijn grote plannen uit gebroed om op vrijdag 20 en za terdag 21 november een klin kende bazaar te houden. Een actiecomité is reeds aan het werk getogen om vroegtijdig de zèken te ontwikkelen. De naam van deze bazaar 0-70. De gronduitgifte heeft het politie ke klimaat in Schiedam de laat ste tijd ongunstig beïnvloed. De verhoudingen tussen de „link se" en de „rechtse" fracties zijn er daardoor niet beter op geworden en er zijn weinig aan wijzingen, dat daar de laate tijd enige verbetering in is ge komen. Dr. Schuring: „Voor Schiedam zou het goed zijn als de grondpolitieke zaak een zaak zou blijven en niet in de sfeer Van de politieke kreten te recht zou komen. Je kunt over de gronduitgifte natuurlijk van opvatting verschillen, maar deze zaak leent zich niet voor politiek scherpslijpen. Het zou prettig zijn, als deze zaak uit het slop zou geraken". Schiedam Namens de bewo ners van de Oosterstraat en de omliggende straten heeft de heer M. van Tficht van de Oos terstraat 5 een handtekeningen actie op gang gebracht met het doel een speelplaatsje te verkrijgen voor de kinderen van de buurt op de hoek van de Oosterstraat en de Singel, waar een terreintje vrjj is gekomen door de afbraak van enkele oude pandjes. ï)e heèr Van Tricht heeft al zo'n ruim veertig handtekeningen verzameld van ouders met in totaal zo'n honderd kinderen. Van een opzichter van Gemeente werken heeft de heer Van Tricht gehoord dat het terrein tje waarschijnlijk enige tijd braak zal komen te liggen en dat er daarna misschien een parkeerterreintje van gemaakt zal worden. „Dat zou het verkeer in de straat weer zoveel drukker maken, want de uitrit van dde parkeer plaats komt dan natuurlijk hier in de straat. En dan gaan de kinderen tussen de auto's spe len met het gevaar voor be schadigingen en het gevaar voor ongelukken. We maken het nu al om de haverklap mee dat kinderen op het nippertje aan een auto ontkomen", ver telt de heer Van Tricht. „Waar om nou geen speelplaatsje?", vraagt hij zich af. „Dat hoeft tóch niet zo veel te kosten. Een zandhakje, een paar klimrekjes en de kinderen zijn er ai dolblij mee. Een ze zijn van de straat". De heer Van Tricht ziet echter wel als noodzaak dat er een hek rond het terreintje komt, om te vermijden dat de kinderen al spelend de straat ophollen. De wijkvereniging Het Singel kwartier heeft haar steun al aan de actie van de heer Van Tricht toegezegd en ook de heer Rens, ambtenaar van Jeugdza ken, heeft vólgens de heer Van Tricht beloofd zijn best te zul len doen. De heer Van Tricht hoopt ook nog om een andere reden dat er een speelplaatsje zal komen. Als het. terreintje enige tijd braak ligt vreest hij namelijk dat het één van die onofficiële vuil stortplaatsen zal worden, die er in de stad wel meer te vinden zijn. Bovendien wordt het ter reintje als het slechter weer wordt een modderpoel, waarin de kinderen desondanks toch gaan spelen. Daarom hoopt hij als hij een flink aantal handtekeningen heeft verzameld een brief aan burge meester en wethouders te stu ren, met de handtekeningen er bij, met het verzoek van het terreintje een speelplaatsje te maken. Wie de actie van de heer Van Tricht wil steunen kan terecht aan de Oosterstraat 5. Schiedam „Als gemeenteraadslid is het niet je taak om lief te zijn voor je bestuurders. Daar zit je nu eenmaal niet voor en daarvoor ben je niet gekozen. In de komende raadsperiode hoop ik dan ook veel kritiek uit te oefenen op het gemeente lijk beleid. Ik stel er echter één ding tegenover. Je kunt wel met kritiek komen, maar je moet ook met een oplossing ko men. Je moet bepaalde alternatieven aangeven". Toen bekend werd, dat dr. H. A. Schuring, Tweede Kamerlid voor de CHU en onderwijsspe- cialist van de Kamerfractie, lijstaanvoerder zou worden voor de Prot.-Christelijke Groepe ring bij de gemeenteraadsver kiezingen, kwam dat in brede kring als en verrassing. Hele maal verwonderlijk was zijn kandidatuur niet, want dr. Schuring woont ruim ander half jaar in Schiedam en was in zijn vorige woonplaats Aalten acht jaar raadslid. Hij verwacht overigens niet het veel drukker te zullen krijgen nu hij het Kamerlidmaatschap met dat van de gemeenteraad moet gaan combineren. „Nee, waarom zou dat zo zijn? Het werk in de Tweede Kamer is een full-time job. De andere raadsleden hebben ook een an- dere baan waarmee zij overdag bezig zijn. Dus wat dat betreft is er weinig verschil". Tot nu toe heeft de her Schuring zich nog niet diep ingewerkt in bepaalde gemeentelijke proble men. Hij is van oordeel dat de zittende raadsleden de zaken af moeten handelen en gaat zich eerst in de nieuwe raad hele maal met gemeentelijke zaken bezig houden. Een gedetail leerd oordeel over bepaalde knelpunten die thans actueel zijn kan de heer Schuring dus nog niet vormen. Een oordeel over Schiedam heeft hij wel. „Ja, ik vind het hier zalig wonen. Let wel, ik hoefde hier niet te gaan wonen. Ik ben hier vrijwillig gekomen. Al die klaagzangen over dit gebied verwonderen mij. Een deel er van is natuurlijk wel waar, maar toch vind ik dat het wo nen hier wel meevalt. Wat Schiedam en Vlaardingen bij voorbeeld aan parken hebben is niet mis". Moesten die wethouders nu wer kelijk weg? Ik dacht dat de mo tie Taverne/Poot volmaakt on juist is geïnterpreteerd. Hij is beschouwd als motie van wan trouwen. Maar wie bepaalt dat? Dat bepaalt de indiener van de motie. Er is bovendien nadrukkelijk bijgezegd, dat er geen sprake van wantrouwen was. Een bestuurder mag dat dan niet zo uitleggen". Het is niet onwaarschijnlijk dat gronduitgifte ook in de komen de raad de samenwerking met ten goede zal komen. „Dat vrees ik wel, maar hopen doe ik het niet", zegt dr. Schrmg daarover. „In een aantal plaat sen maakt de Partij van de Ar beid de fout een zogenaamd program-college te willen. Dat kan niet. 't Zou wel kunnen als de gemeenten niet gebonden waren aan Den Haag. Uiteinde lijk vallen daar de beslissingen. Een programcollege is onzin. De zaak zou worden gepolari seerd en de gemeente wordt on bestuurbaar. En wie is daar nu mee gebaat?" Per 1 september gaat de heer Schuring zich helemaal met de Schiedamse gemeente-politiek bezighouden. Tot die datum zit hij niet werkeloos, want het werk in de Tweede Kamer zal hem opeisen. Bij dit werk wordt als regel niet op een pèar uurtjes gekeken In de fractie van de Tweede Ka mer is de heer Schuring onder- wijsspecialist. Het zou dus voor de hand liggen, dat hij ook het gemeentelijk onderwijs van na bij zal gaan volgen. In een ver kiezingsnummer van „Samen werken", het gezamenlijk or gaan van de KVP en PCG bij de raadsverkiezingen, uitte hij nogal felle kritiek op het onder wijsbeleid van wethouder me vrouw G. D. Verweij-de Graaff, zonder overigens met die kri tiek in details te treden. Op de vraag, of die kritiek niet min of meer in strijd is met wat hij hierboven over kritiek heeft gezegd meent dr. Schu ring: „Misschien had ik toen wel in details moeten treden. Overigens was dat nummer van „Samen-werken" voor in tern gebruik. Ik heb toen slechts weergegeven dat ik van haar beleid niet verrukt was. Zo komt een schoolbegelei dingsdienst hier niet van de grond. Ik weet dat het niet al leen de taak van één wethouder is, maar in deze tijd moet een gemeentebestuur de motor zijn in een samenleving. Je moet van een gemeentebestuur ver wachten dat het creatief is. Dat is geen partijkwestie, in Rotter dam is die creativiteit er wel. Hier mis ik hem". Is de conclusie juist dat de heer Schuring straks zitting zal ne men in de raadscommissie voor het onderwijs? „Dat zou ik me kunnen voorstellen. Overigens moet dit door de fracties onder ling natuurlijk nog worden doorgepraat. Voorlopig is het dus eigenlijk maar een ver zoeknummer". Schiedam Aan een der zijsloppen van de Grofbaan woont de familie J. F. Kamp. Acht jaar geleden zou gezegd zijn dat dit hoogstens twee jaar zou duren. Het gezin woont er echter nog, in een onbeschrijflijk vervallen krot, temidden van straatjes ontruimde woningen. De heer Kamp verwijt de ge meente dat zij haar verplichtingen op het gebied van onder houd en woningtoewijzing niet nakomt. Hij komt als tegen maatregel zijn financiële verplichtingen niet na. Zijn huur schuld is inmiddels tot 1500 opgelopen. Hij steekt geen hand uit om de woning een bewoonbaarder aanzien te geven. Met diverse gemeentelijke func tionarissen heeft hij contact ge had tot de burgemeester en wethouder Eykenaar toe. Hij heeft brieven geschreven. Een maal is hem een woning aan de Parallelweg aangeboden. Hij heeft deze geweigerd omdat hij niet tevens de winkel er onder kon huren als bedrijfsruimte voor zijn stencilbedrijfje voor reclamcwerk. De heer Kamp virvdt dat de ge meente zijn gezin met elf kin deren best eerder had kunnen helpen. Desgevraagd werd ons van de zijde van bureau huis vesting meegedeeld dat er alles aan dit geval wordt gedaan wat maar mogelijk is. „Doordat men zelf niets doet om de bewoonbaarheid te verhogen, en omdat men een grote huur achterstand heeft, zal een par ticuliere woningeigenaar deze ■mensen niet willen hebben. Ze zijn dus aangewezen o-p een ge meentewoning. In de gewenste groote hebben we in de perio de, waarin deze mensen inge schreven staan, (sinds half 1966) ongeveer tien tot vijftien woningen gehad. Voor deze wo ningen werd door het bureau huisvesting steeds een voor dracht van gegadigden ge maakt die verder werd behan deld door de woningdienst. Steeds had men drie of meer gegadigden. Steeds zijn de huurschuld en de slechte bewo ning van invloed geweest op de beslissingen. Ze blijven echter op de lijst staan". euren van de woning kunnen niet dicht. Ratten hebben 's nachts en zelfs overdag zoda nig vrij spel dat de kinderen in hun angst voor deze dieren steeds hun ouders wakker ma ken als ze 's nachts het toilet willen gebruiken. Twee ouders en een kind slapen in één be nauwde bedstede. Op zolder staan de bedden van de elf kin- deren (meisjes en jongens door elkaar) met slechts enkele een- timeters tussenruimte. Het toi-1 let bevindt zich onder aan de trap. De keuken is niet afge-- scheiden. Het behang heeft; reeds lang de moed van het* vastplakken opgegeven. Dakgo-. ten lekken. Er staat schimmel' op de muur en het stinkt er be nauwd. Wasgoed hangt over de oneffen, vervuilde en verlatent straat. Het aangekoekte uit- i zicht bestaat uit planken. e heer Kamp: „Als ze me hel-, pen betaal ik die huurschuld in één keer van mijn kinderbij slag. De gemeente draait het om.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1970 | | pagina 3