oen proveniershuis ook in reparatie Twee exposities in het Stedelijk trokken 24.000 bezoekers HOBBY'S Exposities in Stedelijk Museum f Mej.A.G.M. Pluym benoemd als raadslid Gemeente koopt oude panden in Brandersbuurt JNI 1970 Woensdag 24 juni 1970 Broersvest 3 - telefoon.268091 ONAFHANKELIJK DAGBLAD- SCHIEDAM EN KETHEL 4 pagina's 97ste jaargang no. 23830 J Ik-wil de; Schiedamsche'Courant -h liet-Rotterdams?». Nieuwsblad 14 dagen gratis op proef. 1 Ik' geef mijop als 'kwartaalabonnee. J -Naam:. Adres:1 j -Plaats:-. -doorhalen-wat'niet wordt gewenst. ONTWIKKELING p$KRlsgp flOTTERDAMSCH HIEUWSfllAD 8 klaar vooii nirrËnucREis, SCWEOAMsCHE CatlRAXT strijd om de de zomeravond- .t steeds door. dheid heeft er •gen, dat er ook ndvoetbal kan d. De uitslagen elopen week ge- ijden zijn als i der Water i~. Doebergh 21- 3—3; NWW-1 effersVan der ;cartonGPS 3 Braak 11; Ve- Hoeven 3—2; vopharm 2—1; teat Boys 3—3- ïburg 2—0; He- 4—1; Enka— Kreuger 2— ios 1Van der ?carton 2Key- W—PTT 5—1; 1. ei-schillende af- 6—12 7-11 7—10 5—8 56 55 65 6—4 6—2 5—1 6—0 7—12 7—12 5—6 6'6 6—6 6—6 7—6 54 5—3 6—3 5—2 [et derde elftal uise VDL heeft ;oen maar liefst trijd aangebon- serves van He naal in compe- tweemaal in trijd om uit te kampioen zou van de tweede Rotterdam van wedstrijden wa in, beide teams spelers hadden idat VDL het 5 in een 2—1 ;et en daardoor geworden, was :n dat ook in dit iatige spelers laan. Dit duel vergespeeld en ezer dagen 00- ingstelling. De amen na een eiding door Ar- onden voor het de eerste helft :oren via Theu- rel. In de twee- Hekelingen er gedaan om de sduceren, maar van werd het ?n Arthur Manx Bernard Groe- iL was in deze p dreef. lij eindigde op Via een snel- e gelukte het e positie naar en moest ten- s Steenkist van n. Deze atleet wat een tijd ;ve au. 0) 26 83 51 SCHIEDAMSCHE COURANT Wijk Nieuwland krijgt grote onderhoudsbeurt Het Proveniershuis, stenen worden weggehakt en vervangen. Schiedam Hobby's kunnen uiteenlopen. De één is toegewijd lid van een muziekvereniging, de ander houdt het meer op het verzamelen van suikerzakjes en postzegels. Een aantal hobby's is echter minder bekend. Zo telt Schiedam een aan tal verenigingen waarin de leden aan deze minder bekende hobby's uitvoering geven. Wij zijn deze hobby's eens nage gaan en op één van de binnenpagina's leest U vandaag de eerste aflevering: over amateur-archeologen. Probeer deze urifeke-. combinatie eensferatii»; •veertien dagen. Vul onderstaande „strook in1, doe hem in een-envelop en'stuur deze-o nge-i K ft M frankeerd naar: Rotterdamsch'Nieuwsblad, 0 Var 'W antwoordnummer 834, Rotterdam. Schiedam In het Stedelijk Mu seum zijn op dit moment drie verschillende exposities te be zichtigen. Tot 6 juli exposeert Mary Schoonheyt haar projec ten rond het thema „trap". Trappen, schaduwtrappen en nogeens weerspiegelende trap pen vormen haar objecten, waar het publiek, al schuivend met de plastic gordijnen die de ruimte in een grillig labyrinth veranderen, doorheen kan lo pen. Helder blauwe neonlam pen, die zelf een onderdeel van de objecten zijn geven een raadselachtige verlichting. Tot 13 juni duurt de tentoonstel ling van 20 gouaches van Leo Dooper die hij maakte geïnspi reerd door de gedichten van de dichter Jan Spierdijk. Tot 31 augustus wordt tenslotte in het Stedelijk een expositie ge houden van werk uit eigen col lectie. Het museum is gratis toeganke lijk van maandag tot en met zaterdag van 10 tot 17 uur, zon dag van 12 tot 17' uur en vrij dagavond van 20 tot 22 uur. Schiedam De gemeentelijke woningdienst is gestart met een grote onderhoudsbeurt van de wijk Nieuwland. Afhankelijk van de financiën hoopt men hier binnen vijf jaar mee klaar te zijn. Het gaat om het ophogen van straten, „smeren" van daken en het nalopen van beton- en houtwerk, het maken van nieuwe goten, het aanbrengen van regenafvoeren en schilderwerk. De directeur van de woningdienst J. C. H. M. Titulaer deelde ons mee dat de gemeente met een te beschei den begroting werkt op dit gebied, omdat er meer werkzaam heden te verrichten zijn dan in gemeenten die géén slechte bodemgesteldheid hebben of agressieve stoffen in de lucht. Toch vindt hij dat de gemeente nog steeds kans ziet tot een zeer behoorlijk resultaat te komen. Op heel wat punten in Nieuwland zijn schilders aan het werk ge gaan. Betonwerk wordt van een buitenlaag voorzien die het te gen weersinvloeden beschermt. Gebleken is dat beton wel dege lijk tegen de buitenlucht be schermd moet worden, een ont dekking die nog nie eens zo oud is. Zinken dakranden moeten mét bi tumen bewerkt worden of door aluminium vervangen, omdat ze het slechts vijf jaar zonder roesten uithouden, terwijl ze ei genlijk twintig jaar mee zouden moeten gaan. De scherpe stof fen in de lucht zorgen ervoor dat hout, zink en ijzer minder lang meegaan. Stenen en betonwerk vervuilen, witwerk is binnen korte tijd weer aan een schoonmaakbeurt toe. De slappe ondergrond van veen zorgt ervoor dat er meer verzakkingen optreden dan bij gemeenten die op zand of een dikke kleilaag gebouwd zijn. Doordat het water via riolerin gen wordt afgevoerd, wordt de grond onder stad droger en dro ger. „De bodem droogt uit en klinkt in door de verstedelij king", zegt men in de vaktaal. Er moet dus regelmatig opge hoogd worden. Bij het Pro veniershuis weliswaar niet in Nieuwland staand maar ook in onderhoud) beginnen de ankers in de muren te roesten. Stenen laten los en moeten vernieuwd worden. Daarom- staat het hele gebouw in de steigers. Betonwerk wordt „bijgesmeerd". Het onderste balkon is al klaar. Schiedam De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft als lid van de gemeenteraad benoemd mej. A. G. M. Pluym. Zij zal in de KVP-fractie de plaats innemen van de heer P. J. Beekman, die zijn ontslag als raadslid heeft ingediend we gens zijn verhuizing uit Schie dam. Het nieuwe raadslid kan nog net drie vergaderingen van de raad in de huidige samen stelling meemaken. Ze zal ove rigens ook zitting hebben in de nieuwe raad. Om de paar jaar worden woningen wit geverfd. Het verschil is duidelijk te zien. Er is een enorme ontwikkeling gaande in de werkmethoden die toegepast worden en in de kos ten die dit met zich brengt. Had men omstreeks 1952, toen de wijk- Nieuwland gebouwd werd nog zo'n zestig gulden voor net jaar-onderhoud van een woning op de begroting staan, tegen woordig is dat 210. De loon- en materiaalkosten hebben hier echter geen gelijke tred mee gehouden vooral gezien het feit dat men hier meer aan be scherming tegen schadelijke stoffen moet doen dan elders waar de lucht zuiverder is. Er zitten aan dat woningonder- houd heel wat haken en ogen. Voor het „kleine" onderhoud moet de bewoner zelf zorgen. Er zijn echter gevallen waarin men van gemeentewege toch hulp verleent, vooral als door het niet verhelpen van een fout, andere woningen overlast gaan ondervinden. Dan moét men soms wel. Ook voor bejaarde mensen wordt wel eens iets ex tra's gedaan. Geval voor geval wordt echter bekeken. De heer Titulaer legde er de nadruk op dat zijn dienst te allen tijde openstaat voor opmerkingen, overleg en klachten, 's Nachts is er zelfs een wachtdienst inge steld voor acute gevallen die na half zes via de brandweer te bereiken is. Een belangrijke post op de begro ting wordt ook ingenomen door reparatiewerk dat eigenlijk niet nodig zou zijn geweest als het publiek wat voorzichtiger was, Dat is een hoofdstuk apart, Leuzen op muren kosten heel wat uurtjes schoonmaakwerk. Ruiten van portalen die kapot zijn komen de gemeente op en kelc honderden guldens te staan. Dit soort karweien blijft het gehele jaar door de aan dacht vergen. Het neemt tien tot twaalf procent van de be groting voor zijn rekening. Schiedam Het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat heeft zich de afgelopen tijd in een bijzonder grote belangstelling kunnen verheu gen Dit is voornamelijk te danken geweest aan twee exposities, namelijk de tentoonstelling „Space Dimensions" van constructies en relief-structuren van zes jonge kunstenaars en de tentoonstel ling Schiedam -1940- 1945-1970". „Space Dimensions" trok onge veer 9000 bezoekers en werd om deze reden een week verlengd. „Schiedam 1940-1945-1970" trok alleen al op de openingsdag bijna 3500 bezoekers en bij het sluiten van de tentoonstelling waren bijna 15.000 bezoekers geteld. Bij de „museumlessen", die over het algemeen zo'n drie kwar tier duurden viel op de uitge breide kennis van vele leerlin gen over de bezettingstijd. Het ruimte-project van „Space Dimensions", ontworpen door de jonge kunstenaars Arjen Toet, Truus Wilmink, Coen Wil- derom en de Engelse kunste naars Peter Lowe, Colin Jones en John Law, heeft tijdens de tentoonstelling vele malen de omgeving gevormd voor ware happenings. De bandrecorder, die het kwinkeleren van vogels, straatgeluiden schoolpleingelui den en dergelijke weergaf was soms nauwelijks te horen, om dat hij wer doverstemd door het geluid van hele klassen schoolkinderen, die bezit na men van het ruimteproject en krijgertje speelden tussen de schotten en over de verschillen de platforms. Balletlerares Tasca Balm gaf in het ruimteproject een openbare balletles. Er werd gedanst op een speciale choreografie en ook het publiek werd bij de uit voering betrokken. Dat was zo'n succes dat het optreden van Tosca Balm en haar leer lingen herhaald werd. /Tot besluit van de tentoonstelling werd voor alle medewerkers van de deelnemende musea een geanimeerde slotborrel in het project gehouden, waarbij de organisatoren van de musea, de heer P. I. M. de Vries van het Groninger Museum, de heer H. Visser van de Zonnehof in Amersfoort en de heer J. Paal man van het Stedelijk een te rugblik gaven op de tentoon stelling. „Space Dimensions" zal overi gens nog een daadwerkelijk vervolg hebben: gedurende de zomermaanden zal op de Grote Markt in Groningen een groot ruimtelijk project worden uit gevoerd ontworpen door de Ne derlandse deelnemers aan de expositie. In net projekt zullen waarschijnlijk boetieks en een stand van de plaatselijke VVV worden ingericht. De herden kingstentoonstelling „Schiedam - 1940-1945-1970" heeft met name ook veel belangstelling van de kant van de scholen ge trokken. In totaal reageerden 42 scholen op de uitnodiging tot een rondleiding, waarvoor 96 klassen met 2.135 leerlingen in schreven, in de leeftijd tussen 10 en 18 jaar. Schiedam Een aantal panden in de Brandersbuurt zal moeten wijken voor de nieuwe brand weerkazerne. De panden verke ren in een slechte toestand en zijn eigendom van de N.V, Aan nemingsbedrijf Van de Wete ring en Van Daalen. Het gaat om de panden aan de Verbran de Erven 2, Sint Janssteeg 2, 4, - 6 en 8 en het aankopen van twee percelen grond. Gelet op het taxatierapport komt f de koopprijs de gemeente vrij n redelijk voor. De percelen zijn 0 gelegen in het bestemmings- plan Sctóenoko. B. en w. stellen de raad voor, tot de aankoop over te gaan.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1970 | | pagina 1