AGENDA Hobby's (I) Akkoord over ontwerp contract levering electriciteit Leerlingen Comenius- school B houden afscheids avond Streefbedrag overtroffen Naïeve schilders exposeren in Stedelijk Museum tFEPTLLETuNl POORl A. J. ZOETMULDER OaM STAD s - ju» - BURGERLIJKE STAND Aanwinsten Stedelijk Museum SCHIEDAMSCHE COURANT WOENSDAG 24 JUNI 1970 BELANGSTELLING NEEMT TOE I Kllll Mn gil ggff SM door Bennie Klumpers STUDIE GEBOREN: door Lodewijk Bronsdijk r-;.v Archeologen kunnen theorieën, omver werpen Schiedam Door het werk van amateur-archeologen van de Archeologische Werkgemeenschap Nederland werd de theorie als zou er in West-Nederland nim mer menselijk leven bestaan doordat het gebied veel te moerassig was, omver geworpen. Het begon met de vondst van een stenen bijl op de plaats waar nu rijksweg 20 loopt. De Werkgroep „Helinium" van de Werkgemeenschap, die met haar onderzoek het gebied Schiedam—'VlaardingenHoek van HollandMaasland bestrijkt, heeft aan deze belangrijke opgraving een aan deel gehad. ,,Er werden meerdere behuizingen aan de oevers van een kreek gevonden uit de Neolythisohe steentijd. De datering is van ongeveer 2200 jaar voor Christus. Door de drassige grond zijn de gebruiksartikelen in goede staat teruggevon den. We weten van die tijd zelfs meer dan bijvoorbeeld van het jaar 1100", zegt de heer C. Huisman, één van de zeventig leden van de Werkgroep Helinium. Hoe komt men terecht bij een hobby als archéologie? ..De belangstelling is ef altijd al geweest. Alleen wist ik niet dat er een Archeologische Werkgemeenschap voor ama teurs bestond. Zodra ik daarvan hoorde, heb ik me aange sloten". De heer Huisman is van mening dat de belangstelling voor- archeologie toeneemt, doordat men over meer vrije tijd beschikt en wat dieper in het verleden wil graven. Ook de cursus van Teleac heeft archeologie dichter bij de mensen gebracht, meent hij. Hoe gaat een amateur-archeoloog te werk? „We spreken met een groep mensen af voor veldverkennin- gen. We gaan dan alleen maar kijken. We doen niets. Aan de scherven die we vinden kun je vlot herkennen uit welke tijd ze afkomstig zijn. Je kunt wel stellen dat geglazuurde voorwerpen van na 1300 zijn. Als we een vondst doen die belangrijk is melden we dat aan de Rijksdienst voor Oud heidkundig Bodemonderzoek. Soms wei-ken ze de zaak zelf af, soms ook geven ze ons toestemming verder te graven, een andere keer delegeren ze het aan één van de institu ten m Nederland". Voor het opgraven zijn dure in strumented nodig, waarvoor de Werkgroep veel kan rekenen op hulp van buitenaf, ...Maar", zegt de heer Huisman, „het be langrijkste instrument dat we gebruiken is toch de schep". De vondsten die worden gedaan, worden gefotografeerd en zó ge tekend dat men bij wijze van spreken in Amerika zonder be geleidende tekst weet hoe het er allemaal Uitzag, hoe diep de vondst zat, grondverkleuring e.d. Daarvoor hebben de leden van de Werkgemeenschap in de Werkgroep een eigen taak. „Door de praktijkervaring leer je erg veel, maar wij hebben bij- '-V y :S' V VS: SCHIEDAMSCHE COURANT tevens bijkantoor Rotterdamsch Nieuwsblad Broersvest 3 Administratie en abonnementen telefoon 268091 Redactie: telefoon 262566 Klachtendienst: telefoon 261773 van 18.3020 uur, Van Maanenstraat 35 zaterdag van 1719 uur. Deze krant wordt uitgegeven door de Sijthoff Pers NV. WOENSDAG IRENE, DE RANK, DONDERDAG IRENE TIVOLI VRIJDAG CLUBHUIS DE DOELE ZATERDAG^ SPORTFONDSENBAD ZONDAG TIVOLI MAANDAG STADHUIS WEEKFILM PASSAGETHEATER TENTOONSTELLINGEN STEDELIJK MUSEUM Leden van de werkgroep Helinum in actie tijdens een opgraving. 9.00 uur afscheidsochtend St. Jansj school 20.00 uur afscheidsavond Comenius b| school 20.00 uur afscheidsavond St. MartinusJ school 20.00 uur, Afscheidsavond Lideweide- school. 20.00 uur, Instuif Bridge Schiedam-Westl 19.00 uur, Estafettes Stationstraat. 19.00 uur, Diplomazwemmen. 20.00 uur, Martin Green Red-house. 20.00 uur, Gemeenteraad. Thomas Crown, 14 jaar. Duel zonder genade, zondag 2 uur, a.l, tot 6 juli Mary Schoonheyt; trapobjec-| ten en spiegels. tot 12 juli Leo Dooper; schilderijen. voorbeeld In de groep land meetkundigen die zich belasten met het uittekenen van de vondsten en hun kennis verder overdragen. Er zijn er die het fotomateriaal archiveren. Sinds eni'ge tijd geven wij ook een blad uit „Terra Nigra". Je blijft daardoor goed op de hoog te van de zaken-1'. Voor verscheidene leden van de werkgroep is de archeologie van hobby uitgegroeid tot stu die. Een van onze leden is archeolo gie gaan studeren en heeft eni ge tijd meegeholpen bij een op graving in Perzië". De hobby van de amateur-ar cheologen houdt niet alleen in „kijken" en graven. Er worden regelmatig lezingen en werka- vonden gehouden. „Voor lezingen nodigen wij vaak 'n vak-archeoloog uit. Op werk- avonden vertelt één van onze Een bekertje uit het eind van de tweede eeuw-begin derde eeuw. leden over zijn ervaringen en we praten er met elkaar, wat alleen al vaak aanleiding is tot nieuwe opgravingen. Verder houden we 's zaterdags altijd veldiverkenningen en er valt na tuurlijk wel de nodige litera tuur bij te houden". Een vondst die van belang is, geeft de ontdekkers vaak enor me voldoening, ,,want", zegt de heer Huisman, „eigenlijk ver ander je de geschiedenisboek jes". Schiedam De gemeenten Rotterdam en Schiedam hebben overeen stemming bereikt over een contract voor de levering van electrici teit door Rotterdam aan onze stad. Als de gemeenteraad de over eenkomst over de levering van electriciteit goedkeurt, is daarmee een jarenlange onderhandelingsperiode afgesloten. Reeds in april 1965 zegde de ge' meente Rotterdam het electri- citeitscontract met Schiedam, dat dateerde uit januari 1938, op per 31 oktober 1967. Dit contract stond een opzegging door de ge meente Rotterdam toe op grond van de zogenaamde inkoopfor mule. Wanneer Rotterdam het namelijk noodzakelijk achtte in deze formule een wijziging aan te brengen, stond het contract opzegging toe. Rotterdam heeft van deze bepa ling gebruik gemaakt en nieu we onderhandelingen moesten worden geopend. In de op de opzegging volgende contractlo- ze periode is door beide ge meenten gezocht naar een for mulering van nieuwe voorwaar den voor de levering van elec triciteit. Volgens b. en w. heeft de Studie commissie wederzijdse belan gen Rotterdam-Schiedam in het overleg een zeer werkzaam aandeel gehad. De onderhande lingen hebben uiteindelijk ge leid tot een ontwerp-electrici- teitscontract dat door beide partijen als aanvaardbaar wordt beschouwd. Als ingangs datum van het nieuwe contract heeft Rotterdam na rijp beraad 1 januari 1970 geaccepteerd. Schiedam heeft met de uit de nieuwe overeenkomst voort vloeiende hogere inkoopprijzen al rekening gehouden bij het samenstellen van de begroting van het electriciteitsbedrijf 1970. Schiedam De zesde klas van de Comeniusschool aan de Sin- gei houdt woensdag 24 juni een afscheidsavond in gebouw Ire ne aan de Nieuwe Haven, die om half acht begint. De leer lingen van deze klas zullen een programma opvoeren dat be staat uit cabaret en beat, en uit modeshow en reclame van t.v. of radio. Aan het eind van het programma wordt het school lied gezongen en worden diplo ma's uitgereikt. Annemieke dv R J van Ravens en E Berendsen, Ingrid dv W A van Heugten en J van Agtho- ven, Solveig G dv G Keij en G Bouhuijs, Michael G zv L van der Valk en J A Meure. OVERLEDEN A S H A Blaisse, 62 jr, D Zuid geest, 45 jr., K C van Wijngaar den, 58 jr, T M Fahmel, 81 jr. wed. W F G van Hust, J de Weerd, 85 jr. Schiedam Van 8 augustus tot 7 september zal in het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat een expositie worden gehouden van naïe ve schilderkunst uit de col lectie van de Albert Dorne Stichting. Deze tentoonstel ling, georganiseerd door L. Gans, omvat 80 aquarellen en schilderijen van naïeve schilders uit bijna alle lan den van Europa, ook uit Nederland. De tentoonstelling zal werk laten zien van schilders die vaak op latere leeftijd en zonder academische oplei ding zijn begonnen. Een bijzondere charme gaat van deze werken uit door de wijze waarop deze schil ders hun werkelijkheid re gistreren. Schiedam Het Stedelijk Mu seum heeft de collectie in de af gelopen tijd weer uit kunnen breiden door een schenking en drie aankopen. Arjen Toet, één van de exposanten van de ten toonstelling „Space Dimen sions", schonk het museum één van zijn objecten. Aangekocht werden drie schilderijen. Het zijn „Vrouw in kamer", ene werk van Aad de Haas uit 1960; „Two intelligent monkeys" van Hugh Weiss; en „Dag Bob!" van Age Klink. Eindopbrengst vapj „.Lar da Infancia": 9000 gulden Schiedam De actie ten bate van het Braziliaanse kinderte huis „Lar da Infancia" bij Sao José do Rio Pardo in Brazilië, die is gevoerd door een twintig tal jongeren uit Kethel, is een volledig succes geworden. Se dert het begin van de actie in november 1969 hebben de jon geren, verzameld in de actie groep „Tov", een bedrag van niet minder dan ongeveer 9000 gulden ingezameld, waarmee het streefbedrag, 8000 gulden, zelfs verreweg is overschreden. De jongeren hopen eind augustus of begin september de actie te besluiten door een gezellige avond aan te bieden aan ale mensen die een bijdrage heb ben geleverd aan het welslagen van de actie. Het geld is op vele manieren bij een georacht. De actie werd 'ge opend met een cabaretavond verzorgd door de cabaretier Jos Brink in november vorig jaar. Hij bracht daarmee de eerste 450 gulden in het laatje voor het goede doel. Het opha len van oud papier, verschillen de malen herhaald, bracht een dikke duizend gulden op. Een schoenpoetsaetie op Broersvest en Hoogstraat leverde ook en kele honderden guldens op. In gebouw De Rank aan de Schie- damseweg volgden nog vele evenementen, alle ten bate van de actie. Er werd een geweldig geslaagd kindercarnaval ge houden en voor de ouderen een gecostumeerd bal. Boetieks, Hippety en Fred van Zegveld, werkten mee aan een mode show gevolgd door een dansa vond met de Richard Emmery Formation. De jongeren voer den een kerstspel op en er wer- 65 Er moest toch af-en-toe ens in de keuken worden gekeken, 't Was allemaal niets, als je het eten van de kok kreeg, maar nou alles thuis werd gekookt, moest de meid wel degelijk nagegaan worden En nerveuzer, bo zer, omdat Emmy haar weer legde door erop te wijzen, dat Bet, de keukenmeid, het best kookte, wanneer je ze bij zulke gelegenheden stilletjes haar -gang liet gaan, dat ze eigenlijk geen inmenging dulde en je ge woon de keuken uitkeek, wan neer ze in actie was, 'dat ze, klaar kon maken dan menige kok, had mama weer andere bezwaren er moest tussen tijds toch worden gedekt, het beste zilver uitgelegd Gunst, er was zo'n massa te doen, je wist niet waar het werk vandaan kwam en je kon toch niet vergen, dat zij, mama, voor alles alleen zorgde Het kon trouwens niet: ze kon niet in de eetkamer of in de keuken zijn en tegelijk op receptie staan Eindelijk, na veel beloften en ge- plooi en veel berekenend over leg, had Emmy mama toch overgehaald het een en ander zo te schikken, dat ze een paar uurtjes er uit zou kunnen bre ken. Maar, totdat Meerhold kwam, had Henriet kribbig door het huis gelopen, al maar klagend over de drukte, waarin ze geen doorkomst zag, nu Emmy met dolle geweld naar zo'n schilderijententoonstelling wou, een hele middag verdoen met die kunst-onzin Nochtans had Emmy zich des ochtends geen ogenblik rust ge gund, maar denkend aan de middag, was ze met vreugde en ijver in de weer. En terwijl ze 'de bloemstukken schikte in de salon, plaatste en verplaatste om het mooiste effect, de rijk ste kleurtegenstelling te krij gen, vermeide ze zich kinder lijk met de voorstelling, hoe het zijn zou, wanneer het eens gold Jules en haar Jules, tegen wie dan ieder wel met respect zou opzien en over wie ze be wonderend zouden spreken als over een groot kunstenaar op weg om een beroemdheid te worden Met een gevoel als bevrijd stond ze, direct na kof fiedrinken op straat. Maar in de tram bekroop haar toch een kleine onrust al, een schroom, dat Jules het opzettelijke in de ontmoeting zou doorzien. En ■bijna had ze nu weer spijt, als of ze haar waardigheid van jongmeisje in de waagschaal stelde. Wordt vervolgd den collectes in verschillende kerken gehouden. Kortgeleden volgde het klapstuk I van de actie: een grote bazar in De Rank met daaraan koppeld een grote loterij meïl aantrekkelijke prijzen .De op-1 brengst: 5211 gulden, waarmee! het doel van de actie bereikt was. Al een tijd geleden echter kon I een bedrag van 2800 guldenl naar het kindertehuis worden I overgemaakt dat daarmee het I eerste doel kon verwezenlijken r namelijk het aankopen van een stuk grond bij het tehuis. Er bleef nog wat geld over en 'daarvan werd gefinancierd de aanleg van een speelveld een voetbalveldje voor de 291 jongens (in de leeftijd van 4 tot 12 jaar) van het tehuis. De rest van de ingezamelde gel den zal nu binnenkort naar het tehuis worden overgemaakt. Hiervan zullen voor de kinde ren een zwembad en soortgelij ke voorzieningen worden aan gelegd, voorzieningen die ge-1 zien het klimaat in Brazilië bij zonder belangrijk zijn. Verder hóópt men de koffieplantages, waarvan de opbrengst de voor-1 naamste inkomstenbron voor het tehuis is, uit te breiden. Ook zal de waterpomp die de bevloeiing van de plantages re-1 geit worden verbeterd. Verder stelt de actie van de Schiedamse jongeren het tehuis in staat vele lopende kosten te I betalen zoals voor het opknap- pen van de gebouwen en mis schien kan zelfs het aantal kin deren dat het tehuis kan opne men worden uitgebreid. E>e bfr j kende actie „Wilde Ganzen" heeft het tehuis een bedrag van 12.000 gulden geschonken voor instelling van een technische school. Dit bedrag is echter nog niet voldoende en het geld uit Schiedam kan hierop een wel kome aanvulling vormen. De jongeren kunnen er bovendien van verzekerd zijn dat het geld goed zal worden besteed. Zij hebben namelijk een voortdu rend kontakt met een van de leidsters van het tehuis, de Ne' derlandse mevrouw FemrnY Vroegop. Kortom: een bijz°n' der geslaagde actie van de Ke- thelse jongeren, gezien het gr°" te eindbedrag, de korte tijd waarin dit bijeen werd ëe' bracht en het enorm vele werk dat door een vrij kleine groep i in die tijd werd verzet.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1970 | | pagina 2