Eigen plannen over reconstructie AQENDA Oppassen is geen vakantiewerk wisselbünd Predikbeurten FEUILLETON DOOR A.J. ZOETMULDER STAD Medische dienst f GEEN VAKANTIEWERK door Bennie Klumpers DWAZE DINGEN lierryeuwt uw vciliglieid! SCHIEDAMSCHE COURANT ZATERDAG 27 JUNI 197<j v-r- Anoniem verzoek behoud monumenten binnenstad SCHIEDAMSCHE COURANT tevens bijkantoor Rotterdamsch Nieuwsblad Broersvest3 Administratie en abonnementen telefoon 26.80.91 Redactie: telefoon 26.25.66 Klachtendienst: telefoon 144.144, van 1820 uur; zaterdag van 1719 uu Deze krant wordt uitgegeven door de Sijthoff Pers N.V. ZATERDAG SPORTFONDSENBAD ZONDAG TIVOLI MAANDAG STADHUIS WEEKFILM PASSAGETHEATER TENTOONSTELLINGEN STEDELIJK MUSEUM 19.00 uur, Diplomazwemmen. 2J.OO uur, Martin Green Red-house. 20.00 uur, Gemeenteraad. Thomas Crown, 14 jaar. Duel zonder genade, zondag 2 uur, tot 6 juli Mary Schoonheyt; trapobje ten en spiegels. tot 12 juli Leo Dooper; schilderijen Schiedam De Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers, afdeling Rotterdam, die dit jaar haar 25-jarig bestaan vierde, heeft in de loop der jaren een groot aantal acti viteiten ontwikkeld. Zo zijn er de werkobjecten Ta- feltje-dek-je, Cultureel Be- jaardenwerk. Blindenwerk. Bezoeken aan eenzame be jaarden en nog veel meer. Eén van die werkobjecten, de zogenaamde Oppasdienst, heeft het UW ook in Schie dam ingevoerd en met suc ces. Want wie wil niet van de mogelijkheid gebruik ma ken om tegen een kleine ver goeding een avond of enkele uren met een gerust hart de kinderen thuis te laten, we tend dat er iemand is die op ze let. Mevrouw J. M. Th', de With- Don, administratrice van het UVV voor de wijlken Rotter- dam-West-I en II en Schie dam heeft ervaren dat de behoefte aan oppas voor de kinderen in Schiedam steeds groter wordt, door het ver rijzen van nieuwe wiigiken in Schiedam, ,,Er wonen veel jonge gezin nen met kleine kinderen. En ik ben er van overtuigd dat de oppasdienst in een be hoefte voorziet". Het is opmerkelijk dat scholie ren die „oppassen" deze taak niet als vakantiewerk zien. „Want", zegt mevrouw De AVith, „ik kan bepaald niet zeggen dat er in de schoolvakanties een piek is van aanbiedingen". Maar een oppas hoeft niet al tijd een scholier te zijn. „Er zijn ook wel oudere mensen die o<ppassen en mensen die overdag beschikbaar ziijn. Soms is het zelfs wel fijn als de op,pas een ouder iemand is, vooral in een gezin met kinderen van bijvoorbeeld een jaar of veertien, vijftien. Een o-ppas van zeventien zou dan een beetje moeilijk zijn". Tegen iemand die zich als op pas aanmeldt zegt mevrouw De With: „Dan moet ik wel op je kunnen rekenen". Van een gezin dat van de dien sten van het UW gebruik vrouw De Witt dat het een wil maken, verwacht me- be'boonlijk gezin is. En als er klachten zijn van welke kant ook, dan moet het aan haar worden doorgegeven. „Er komen wel eens dwaze dingen voor. Het is wel eens gebeurd dat mensen uitgin gen en de centrale verwar ming uitdraaiden. Dat is na tuurlijk een beetje vreemd. Maar ik moet zeggen dat zoiets toch wel sporadisch voorkomt. Ik zeg ook altijd dat, als het laat wordt, de oppas naar huis gebracht haast v anzelfsprekend, de de meesten hebebn tegen woordig zeif een auto en an ders moet er een taxi wor den ingeschakeld. Uit een opipasdienst kunnen plezierige relaties groeien. „Men vraagt vaak naar dezelf de oppas, als zij goed beval len is. Het gebeurt zelfs dat een jong meisje enkele we ken met het gezin mee op vakantie gaat". En zoiets is leuk voor het meisje dat op past en voor het gezin dat kan beschikken over die op- pa§. RAAM 26 (100 m achter het stadhuis) SCHIEDAM TELEFOON (010) 26 83 S1 EN TE ROTTERDAM - Schiedam Een anonieme Schiedammer heeft b. en w. zijn wensen en opmerkingen voorgelegd over de recon structie van de Schiedamse binnenstad. In tegenstelling tot veel andere reacties g^at hij niet direct in op de wen selijkheid van een plan A of B, maar besteedt hy veel aandacht aan het bezwaren van monumenten in de bin nenstad. De inzender deelt de binnenstad en directe omgeving in vijf de len in: Het gebied rond de Schie met Spinhuispad, Vijgen- steeg, Schie en Noord vest, het gebied rondom Noordwest, Vel- levest, Korte Haven en de Schie, het gebied Korte Haven- VVestvesl en Lange Haven, het gebied rondom de Plantage en' het eigenlijke centrum met Lange Haven, Hoogstraat. Broersveld enzovoorts. wat het eerste gebied betreft vraagt de inzender op het Doe- ileplein groenvoorzieningen aan te brengen en alles af te breken wat in dit gebied onbewoonbaar of onbruikbaar is, waarna eventuele nieuwe bebouwing moet worden aangepast. Ook voor het gebied rondom Noord- vest, Vellevest, Korte Haven en Schie wordt gepleit voor hand having van monumenten als Oud-Katholieke kerk, molens, h e r enhiuiz enz akk end r ag e rs- huisje en synagoge. De goede bebouwing in dit gebied zou zoveel mogelijk moeten worden gehandhaafd en zou moeten worden „aangepast aan deze tijd" (bijvoorbeeld Raam-Noordmolenstraat-Ke- thelstraat en Dam). De Dam zou winkelstraat moeten blij ven. De anonieme inzender vraagt zich verder af wat er met de driehoek Vellevest- Vllaard ing e rs t r a a t-Ke f hel- straat moet gebeuren. De inzender vindt het onjuist als het gebied rondom Korte. Ha- ven-Westvest-Lange Haven en het gebied rondom de Plantage zouden worden verwaarloosd. In de Plantage zouden volgens hem nog wat nieuwe bomen kunnen worden geplant. De meeste aandacht besteedt de anonieme Schiedammer aan het eigenlijke stadscentrum. Hij gelooft niet dat een cultu reel centrum nodig is als men (het Monopoletheater, Musis Sa crum en het Passagetheater zou verbouwen. Ter vervanging van hotel Beijersbergen en een hotel De Kroon zou er een nieuw hotel moeten komen. Van de Singelwijk zouden het Proveniershuis, de Singelkerk en deruïne van Mathenesse bewaard moeten blijven. Wat Proveniershuis en ruïne betreft zal de inzender in ieder geval zijn zin wel krijgen. HERVORMDE GEMEENTE Grote Kerk 10 uur ds. J. G. Jan sen, 5 uur ds. J. G. Jansen; Be- thelkerk 10 uur ds. E. J. Beens, Delft; Opstandingskerk 10 uur ds. mr. G. A. Alma. Amster dam; Vredeskerk 10 uur de lieer A. van Zetten, Vlaardin- gen; Dorpskerk 10 uur ds. W. Vons, Eist, St. Martinuskerk 9.30 uur ds. Bruin; De Rank 19 uur ds. R. Alers, Rotterdam. GEREFORMEERDE KERK Oosterkerk 9 uur ds. B. J. F. Schoep, 3.30 uur ds. J. v.d. Wai; Kachel „De Ark" 9 uur en 10.30 uur ds. J. Nierop, 5 uur ds. K. H. Schuring; Magnalia dei kerk 10.30 uur ds. B. J. F. Schoep, 5 uur ds. J. Nierop; Julianakerk 10 uur ds. K. H. Schuring, 5 uur ds. B. J. F. Schoep. NED. HERV. GEREF. EVAN Irene 10 uur ds. A. Vroegindewi Veenendaal, 5 uur ds. S. Poort, Oisterwijk. EV. LUTH. KERK 10 u.: dien NED. PROT. BOND 10.30 uu dienst. Schiedam Voor de avond- nachtdienst is van 26 juni tot juli geopend: apotheek Evei Lange Haven 81, telefoi 268242. Voor de artsen-weekenddien kan men de boodschappe dienst bellen onder numm 206611. 66 Een gelukkig samentreffen vond ze het daarom, toen Alice Pee- landt op de Nieuwe Binnenweg in de tram stapte en hetzelfde ■doel bleek te hebben als zij. Die wat oudere Alice was een op vallende, artistieke verschij ning in uiterlijk en gedraging. Ze was reeds lang op de acade mie, schilderde op het atelier. Maar Jules had tegenover Emmy vaak met haar presta ties gespot Als ze maar zo goed schilderde als ze praten kon, zou ze het een heel eind kunnen brengen, had hij wel eens fijntjes gelachen. 7n hei melijk had het haar genoegen gedaan, haar soms scherp-pij- nende jaloezie gedoofd. Want hoe benijdde ze Alice dat zijn op het atelier, waai' ze dag- aan-dag werkte in Jules' on middellijke nabijheid. En ook, hoe vreesde zij in dagen van twijfel hun samenzijn! Meest tijds voelde ze zich geïmpo neerd door het zelfbewuste op treden, het adr-van-artiste, dat Alice met benijdenswaardige gemakkelijkheid zich aanma tigde, zonder daarom nog uit de hoogte te doen tegenover de jongeren, die nog pas tot de pleisterklasse waren .gevor derd. Al voelde Emmy eigen lijk heel weinig vriendschap voor ze, wanneer ze elkaar ont moetten was er toch immer in haar gesprekken de toon van joviale collegialiteit. Zo ook nu. Alice kwam in de tram terstond naast haar ziitten en toen ze aan het einde van de Nieuwe Bin nenweg waren uitgestapt, wan delden ze gearmd de Een- draehtsweg af naar de Witte de Withstraat. Emmy had direct het voordeel van deze ontmoeting berekend; het verrustigde haar aanvanke lijke schroom geheel en toen Alice, in verband met eigen werk, over Jules Verloorn te spreken begon, verried niets in Emmy's gezicht haar innerlijke ontroering bij het noemen van diens naam. Onbevangen, maar listig informerend, liet ze Alice over hem doorpraten, zich in nerlijk verkneuterend over haar klein gepoch, waagde het zelfs als plagend te polsen: „Ik geloof, dat jij 'm heus wei 'n beetje mag, niet?" En Alice, met een overmoedige glans dn haar bruine ogen en een coquette beweging van haar kopje, dat de krullokies, die aan de wrong van de fluwe len muts waren ontsnapt, dar tel vergleden over de blanke slapen: „Och wij artiesten on der elkaar, hoe gaat dal hè Ze hadden er uitbun dig om lopen lachen, de twee schiideresïes Emmy met. een wrange pijn. Als ware het de aankondiging geweest van wat ze straks zou ondervinden, voelde ze haar hart ineen krim pen en het vermoeden flitste door haar denken, krampig- smartelijk: zou Alice met de zelfde bedoeling als zij Ze was er stil van, het laatste gedeelte van haar wandeling. In de hoge, ruime expositiezaal, waar, in het k-oele. tintelloze licht, dat zeefde door de mat glazen bedekking, zo, bij het eerste binnentreden het lijsteo- goud van een wonderrijke kost baarheid leek tegen het sobere mat-grijs van de wanden een klater-Dracht. die trof, voordat rustige beschouwing der doeken aandacht boeien en oog verrukken kon wanen nog maar wéinig bezoekers, toen de meisie s binnen kwa men. F.n Kmrny zag terstond: Jules was er nog niet. In ner- veuse sDanning. schoon uiter lijk kalm en opgaande in be wondering der schilderijen, wachtte ze nu ziin komst. Tel kens, als ze de vestibuledeuren dicht hoorde flappen, voetstap pen geluid den 'in de gang, werd die spanning haast onduldbaar, leek haar hart een ogenblik wel op te houden met kloppen Maar na de eerste vier, vijf keer waagde ze het niet meer naar iedere nieuw-btonenko- mende om te zien, bang zich aan Alice te verraden. Ook niet, toen die haar alleen gela ten had en, niet zonder pose, op een rustbank 'in stille, dweperi- een klater-pracht, die trof ge beschouwing was neergezon ken. Doch toen, na een poos, Emmy zich naar haar omwend- êd, zag ze Jules naast haar zit ten in geaniceerd fluisterge sprek. Ze zaten met de rug naar haar toe, zo dicht naar elkander geschoven, dat als een van bei de zich een weinig terzijde over- boog, de schouders tegen elkaar rustten. Emmy's aanvankelij ke, spijtige teleurstelling over het feit, dat Jules' binnentreden haar toch nog ontsnapt was,, verscherpste plots tot een vlij mende pijn, toen ze de intiem- kameraadschappelijke houding der twee bespeurde en in haar heftig ontwaakte ijverzucht, nu twijfelloos, bleef ze spiedend op hen letten, op de beweging van Jules' gebarende handen, op de geluidloze lachvertrekkingen van hun gezichten. 'r, Wijl stond ze in beraad. Ze dacht erover, maar stil te ver dwijnen, wanneer ze de laatste wand ten einde gelopen was. kijkend naar de schilderijen, die niet meer tot haar spraken en weei;strevend de onzichtbare kracht, die haar aldoor dwin gen wou het hoofd te wenden naar Alice en Jules. Maar dan, in zwak-hergloorde hoop, be sloot ze weer te blijven; haar trots ook verzette zich er tegen weg te sluipen; ze voelde het als een smadelijk, jammerlijk veldiuimen. In alle geval wilde ze zekerheid. En uiterlijk-rus- tig, onverschillig ging ze hun toen voorbij, groette even met een kort knikje, bleef, als op eens getroffen, in aandachtige beschouwing staan voor een aquarel, vlak bij ze in de buurt. .'Maar toen wist ze Ook ontstellend-zeker: zij was niet méér voor hem dan Alice, nan de hemel wist hoeveel anderen misschien; ze had het gevoeld uit de bijna achteloze groet, waarmee hij haar knikje had beantwoord en z'n opge wekt doorpraten daarna met AliceNochtans bleef ze vertwijfeld wachten bij de aquarel, want het leek ondenk baar, dat hij haar niet even zou aanspreken, al was het haar dan ook niet duidelijk, wat zij daar eigenlijk van te hopen had Ze bleef, totdat ze hen hoorde opstaan ze dorst niet om te zien wachtte ademloos Tentoonstel- iingbezoekers gingen haar voorbij, sommigen liepen voor haar heen De lege stilte van de wijde zaal begon zich op te lossen in vaag-geruchtende fluistérgeluiden en langzaam voetgesliffer over.de kokosmat ten vloerloper Soms klon ken flarden gesprek oneérbie- dig-luid op uit de nog ingetoge- ne contemplatie-stilte Eindelijk ging Emmy ging heen zonder om te zien Thans, dit alles overdenkend op haar slaapkamer, waar Suus haar treuzelend alleen had ge laten, kwelde haar vooral schaamte als na ondergane vernedering. Komende uit het Kunstkringgebouw en later, in de tram naar huis, had ze hete tranen voelen wellen, haar ver driet, kroppend in haar keel, met moeite weggeslikt. Maar al bleef de schrijning van het plotse vereenzamingsgevoel dor en leeg, door geen emo tie of geluk te verblijden leek het heden en de toekomst nu overwon toch haar trots. O, nooit en nooit, hoeveel ze ook van hem hield nog altijd hoe onontbeerlijk het verlangen naar zijn liefde ook scheen voor haar zieleleven, om zijn liefde bedelen zou ze niet, zomin als met zich laten spelen Misschien was hi achteraf beschouwd een geit dat ze dit had moeten ondervii den, nu ze, Goddank, door gee woord of daad nog, iets va haar gevoel voor Jules aan ivi dan ook had verraden. Nu ko ze haar leed ook voor een iede verborgen dragen, niemand zo straks aan haar merken. \vi een groot en echt verdriet i had Doch, terwijl ze met kloeke b sluiten zich trachtte op te bei ren en te sterken, begon ve. zwakkend de twijfel in ha< denken te droppen. Was ze mi schien zelf niet 'n beetje schuld, dat Jules zo ha gedaan Ze had wel er kort en stug gegroet. Ze wó ook eigenlijk niet hoe 't gegaa was bij Ju'e binnenkomen Misschie had Alice van het eerste ogei blik af beslag op 'm gelegd, niet meër losgelaten 1 Alice, die durfde, Ah' met d'r principes van vri, vrouw Ze had zich gewoo door die bij-de-hante kat late wegdringen Vergeleke bij haar, hoe schroonivaJi was ze ookZe verlag de en wachtte maar <-ic ze was er immers in na« diepst innerlijke overtuiging 1 zeker van geweest, dat het !,1 luk komen zou nu was to tenminste een voldoening, 0 niemand van haar kon z6f dat ze Jules 'ia nagelopen nee vernede1 naci ze zich zelf niet nochtans, aarzelde ze zk'1 bekennen, wanneer ze haar (ja de mocht behouden, hoe wi zou ze nu De mogelijkheid, dat Jules herwinnen zou zijn werd er zich meer en meer v bewust, dat de hoop daarop 1 alles overheersende werd haar gemijmer Nog, als na Suzes vertrek, doelloos op haar bed, de 'ia den, die borstel en toiletsP'c» hielden, rustend In haar -ci'U toen, na een paar klopper1 op kamerdeur, Dientje, bedee maar woordelijk de ongedu^ ge boodschap van mama overbrengen: of de )u£ r° nou toch as-je-blieft een" drie beneê zou willen kon1 Wordt vervolü

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1970 | | pagina 2