Arij van der Ende Zingen voor een 100- jarige burgemeester Z'n carrière begonnen met het bakken van scheepsbeschuit VIERENVEERTIG JAAR BAKKER BIJ DE COÖPERATIE stap] 3 o Glasschilderingen SCniEDAMSCIIE COURANT ZATERDAG 27 JUNI 1970 HEILDRONK MET GEVOLGEN gf3c,oo'ti3caa.oe6<3L€>aB?,Js "frfcjcï. door Gerard Lutke Meijer EEN NUTTIG RECEPT ROGGEBROOD VOOR HET VEE EEUWIG NACHTARBEID WEDEROM M.C.M.DE GROOT DE GEEST IS ER UIT Duizenden Schiedammers hebben koek van 4 mijn deeg Schiedam Behalve een goedbak ker, was de heer Van der Ende in dertijd ook een goed zanger. Hij was lid van de Koninklijke Zang vereniging Schiedams Mannenkoor Orpheus en een van zijn gli rieuze herinneringen is de serenade, die deze zangvereniging s; men met de leden van het orkest O.B.K, aan erevoorzitter Buigt meester M. L. Honnerlage Grele bracht. Schiedam Iedere Schiedammer kent de thans 7o-jarige Arij v.d. Ende als de bakker van de coöperatie en het is waar: sedert Hij daar zo tijdens de eerste wereldoorlog in dienst getreden is, heelt de Coöperatie Door Eendracht Sterk geen trouwer medewerker ge had en geen ijveriger propagandist dan hij. Hij gaat op beide prat. Op het feit, dat hfj het lekekrste banket van Schiedam heelt gebak ken en na dat banket nog tijd vond voor het maken van duizenden en nog eens duizenden eierkoeken, en op het feit, dat hij na v - brachte dagtaak uittrok voor huisbezoek en menig Schiedamme voor de coöperatieve gedachte heeft gewonnen. ,,De eerste bedrijfsleider, waaronder ik heb gewerkt, had vijftig ba len bloem gekocht," zo vertelt hij trots, „en die heb ik een jaar lang elke middag na het banket bakken aangesproken ->oi mijn eierkoeken. Het was begin 1918 en Nederland zat niet zo best meer in zijn eten als gevplg van de geal lieerde blokkade en de uitvoer naar Duitsland. De 2050 leden, die de DES toen had, hebben zich die koeken dan ook best la ten smaken. Na de wapenstil stand werd het geleidelijk be ter; begin 1919 konden we weer wat kopen voor de bakkerij en de banketbakkerij. We kregen het drukker én drukker en er kwam personeel'"bij, daar in de Boterstraat, en september 1919 besloot de bedrijfsleider om die banketwinkel in de Hoogstraat te openen, die thans gewijd is aan de verkoop van alkoholi- sche dranken. Dank zij de kwa- liteit van ons gebak en de toe wijding van ons beiden, Wijsen broek en mij, werd die winkel een groot succes." En geloof maar gerust, dat hij er met hart en ziel voor gewerkt heeft, die Van der Ende, want zo is hij. Nu nog hoewel drie kwart eeuwen oud gaat hij als er in het Sint Jacobs Gast huis, waar hij woont, een gezel lige avond zal worden gegeven, aan het werk in de keuken oir 1 wat lekkers te bakken. Hi; stopt er alles in wat er ir hoort; hij geeft zich helemaal. „Ik doe het graag," zegt hij „ik ben er altijd voor te vinder om wat lekkers te maken, er de gelegenheid is daar ook goec voor elkaar: mooie ovens ei werkbanken." De opening van die winkel in ili Hoogstraat heeft heel wat voo hem betekend. Hij was er die eerste dag een der officiële ge nodigden en dronk er een glaas je van de erewijn. Na een heil wens op het succes van de nieu we winkel hief hij het glas ten tweede male. Voor een heildronk op wie? Op de dames in de winkel van De Gruyter aan de overzij, die la chend stonden toe te kijken. En Arij was niet gewend de dingen half te doen. Zondags ging hij met een der dames uit naar Rooie Sien en een paar jaar la ter beklom hij met diezelfde dame de trappen van het stad huis. Maart 1972 zijn ze vijftig jaar getrouwd. Jat gebeurde op zaterdag 25 au gustus 1946 en in Breda, waar deze geliefde oud-burgemeester zijn honderdste verjaardag vierde. „Wij gingen met onge veer 120 zangers en muzikanten naar Breda, het was kort na de oorlog en nog distributietijd, maar we hebben in Breda toch lekker gegeten. Er waren bij de zangvereniging veel distilla teurs en die zaten doorgaans goed in de bonnen. Allemaal hebben we oud-burgemeester Honnerlage Grete de hand ge drukt. Hij kwam er voor in de tuin en was nogal aangedaan". De burgemeester was de 10e au gustus honderd jaar geweest. Orpheus had reden om die ver jaardag te herdenken, want de jarige hoorde tot de oprichters van bet mannenkoor in 1866; hij was de laatste van de vijf tien die nog in leven was. Ook had hij mee het initiatief geno men tot de oprichting van Oefe ning Baart Kunst. De 430 feest gangers waren de eerste trein reizigers, die weer over de Mocrdijfcbrug reden: deze was pas hersteld en zou de volgende dag weer voor het normale ver keer in gebruik worden geno men. De directie had, om Or pheus en de honderdjarige bur gemeester ter wille te zijn, spe ciale instructies gegeven. De Mocrdijkbrug was versierd; de irein reed er stapvoets over. De bezoekers kwamen om half één in Breda: de muzikanten met de pluimen op hun kepies, do leden van Orpheus met een wil le anjer in liet knoopsgat. Bic- oase zangers zorgden voor de officiële ontvangst. Het was een lange stoet die onder muziekgeschal tweemaal de woning van de jubilaris pas seerde. De jarige stond fic rechtop te wuiven in de tui van zijn woning. Later in „Cor coidia", na een feestlied te zi ner ere, volgden de toesprakei Zelf voerde hij ook nog h< woord om te bedanken; zij stem was helder en goed ve staanbaar. „Tachtig jaren zit gen, dat is toch werkelijk gee kleinigheid", riep hij onder a gemene hilariteit. Hij kwaï nog met een tegengeschen' een som gelds, bestemd voor i aankoop van een nieuw c schoon muzieklied. De heer en mevr. Van der Ende in het rusthuis. Aan de wand een Ehinees bord, aan denken van een werkgever. Schiedam Een aardige heri nering aan grootvader Piet van der Burg uit Maasland h ■ren wij uit de mond van zi kleinzoon, de thans 75-jari Ary van der Ende. De oude v. Burg was huisschilder maakte in de avonduren, dikwijls bij kaarslicht, fraa schilderstukken op glas, meestal hun weg vonden na de boerderijen in de omgevi van Maasland. Nu nog vindt men ze hier en da j als bovenlicht boven deuren ramen. Het zijn landschapp met koeien en kerktorentj* niet onverdienstelijk op 1 glas gezet, 's Avonds als lampen branden, straalt er i licht door naar buiten, zot ook de voorbijganger er van nieten kan. „Ik was negen jaar toen ik vc het eerst in Maasland logeen bij oom Gerrit Vreugdenhil, bakker. Zat ik aan de wal kant, dan tikte grootvac waarschuwend tegen de n omdat hij bezorgd was dat ik in zou vallen. Zijn zoons kleinzoons hebben nu een sci dersbedrijf; ik geloof niet zij de volkskunst van het gl' schilderen hebben voortgez, Het zou aardig zijn eens in oude familiepapieren te neuzi Hoeveel beschilderde glar zouden er nog over zijn? M zegt dat er één van die ru[ 100 jaren oude schilderstukl' nog te zien in restaurant Ridderhof bij Maassluis. Ik het leuk vinden wat meer o; grootvaders leven en zijn sc, derwerk te horen. Zelf weet alleen, dat het een vriende man was en dat hij 75 jaai geworden". Maaslands huisschilder Van der Burg was een talentvol kunstenaar. Zie, zo kan het gaan met een jon gen, die van zijn vader, de oude slager Van der Ende, geen sla ger mocht worden. Toen hij als elfjarige knaap van school ging begon hij meteen met zijn le venstaak. het bakkerswerk. „Ga maar naar oom Gerrit in Maasland", zei moeder en daar werkte hij dan in de bakkerij van Gerrit Vreugdenhil aan het Kerkplein, samen met vier ne ven en twee knechts onder toe zicht van oom Gerrit; drie nichten verkochten het brood, de kruidenierswaren en de scheepskaak in de winkel. Zeekaak bakt niet iedereen en Arij werd dus meteen al specia list: Neem een baaltje bloem, kneed het met de hand in 20 li ter water en een half pondje gist. Met de braak, een kantige stang, wordt het stijve deeg in de trog goed doorgekneed. Is het voldoende gebraakt, dan wordt het gemangeld in de uit rolmachine tot het een lap deeg is van de juiste dikte. Die wordt dan in egale repen gesne den, afgestoken en geponst. Daarbij worden dan de gaatjes niet erg: in gedroogde toestand de kaak op de schieter gelegd en in de oven geschoven. Na een uur bakken kwam het in de droogoven, een ruimte boven de gewone oven. In her, hoogsei zoen verwerkte Vreugdenhil al dus per dag veertig baaltjes meel tot zeekaak. Als ze droog waren gingen de platte koeken in een ton; het vaatje werd met dissel en drijfhout dichtgesla gen. De loggers namen bij hun eerste reis tien ton kaken mee. Als er wat overbleef was dat niet erg in: gedroogde toestand bleven ze zeven jaren goed. Na „het afsnijden" aan het einde van het seizoen was er ook nog vraag naar deze scheepsbe schuiten: Menig Vlaardings vissersgezin leefde er des win ters van. Geweekt in half water half melk vormden zij het avondeten voor vele hongerige magen. In de viereneenhalf jaar, die Arij bij zijn oom doorbracht, leerde hij ook roggebrood bakken. Dat was bestemd voor de paarden en het vee. Het deeg werd vroe ger met de voet getrapt, maar hoewel het becstenvoer was, vonden de boeren dat toch min der fris en op hun verzoek kneedden zij het bij Vreugden hil al met de hand. In water dichte troggen werden de bro den 's avonds in de oven ge schoven en eerst de volgende avond er weer uitgehaald. Op vrijdag kwamen de boeren naar Maasland. Ze kwamen met de kros (caros), een boe renwagen, met voorin onder de bank een bak voor de boodscho- ten. Ik had, zegt de heer Van der Ende, de taak daar de boodschappen in te doen. En na afloop van het bakkerswerk moest ik de straat op om het brood te bezorgen. Ik werkte in die tijd van 's morgens half zes tot 's avonds zeven. Toen ik zestien was zei oom: „Nou wordt het tijd, dat je eens er gens anders gaat kijken. Ga maar eens vragen bij Bakker Persoon in Schiedam. Die had een brood- en banketbakkerij in de Vlaardingerstraat. Ik ben daar ook viereneenhalf jaar ge weest: eike nacht om half een beginnen. Als ik zondagsavonds uitging, dansen of zo, dan met een uit de danszaal aan het werk. De eerste tijd bij mijn oom twee kwartjes per week, met de kost. Later bij Persoon werd het vijf gulden én de „broodkorsten". Die nachtarbeid begon Arij te vervelen en daarom zocht hij een andere baas: Papenhuyzen in de Hoogstraat. Maar hier was het zondags werken gebla zen, hetgeen ook niet zo lekker is. Hij wisselde wat, maar het werd maar niet beter. En pas sant leerde hij het banketbak ken. Hij was 22 toen hij bij de Coöperatie begon één uit 48 sollicitanten en de keuze is blijkbaar niet slecht geweest. Toen Arij van der Ende 46 ja ren later alsciieid nam en hem een eremedaille in zilver op de borst werd gespeld, zei de heer C. Schriel, de voorzitter van de Coöperatie, althans: Van der Ende heeft de banketbakkerij van de coöperatie helpen» op richten en er een bloeiend be drijf van gemaakt." Inderdaad, vele tienduizenden Schiedammers hebben van zijn gebak gesmuld. Onder bedrijfs leider Leenmans maakte hij te gen Sinterklaas speculaas en marsepein en alles wat er bij hoort. Alles van te voren gereed: hon derd balen speculaas in kisten verpakt stonden voor de drukke dagen gereed en je had er geen omkijken naar. Schelpen, bo- lerballons, janhagel, sprits, cake en fijne taarten, ze kwa men in een ononderbroken stroom uit de handen van Van der Ende en zijn collega's Touw, Witsen, Cuzier, Coilig- non, Wolzak, Driel, Kunemau, Van Ruiven en De Koning. In de winter werden het boterlet ters, gevulde speculaas en wat niet al. Veertien knechts waren aan het werk, vele bezorgers op sjouw. „Toen hadden wij 2800 leden en ons gebak was zelfs hekend bij doktoren, dommees, ziekenhuizen en kloosters." Maar de bedrijfsleider ging met pensioen en toen begonnerj de veranderingen en daarmee ook de stille kritiek, die Van der Ende op de gang van zaken heeft. Schiedam „Hoe is het mogelijk dat de bakkerij van onze oude DES geheel verdwenen is? Hoe bestaat het dal er van die oude coöperatie zo weinig meer over is?" Wel, de Coöperatie de Nieuwe Waterweg, ontstaan door de fusie tussen de Schie- damse en de Vlaardingse coö peratie boert wellicht niet on verdienstelijk, maar de bekom merdheid van de heer Van der Ende zit dieper dan de geldbui del. Wat hij mist is de coöpera tieve geest, waar hij zo'n vurig voorstander van is geweest, het elan, de samenhorigheid. Hem staat voor ogen wat, vol gens het oude jubileumschrift van 1902 oorspronkelijk de be- doeeling is geweest: „een mid del om daar zelfwerkzaamheid tot beter omstandigheden te ko men voor de arbeidersklasse' Het is bij de totstandkoming van de Schicdamse coöperatie we derom de bekende, zo bijzonder sociaal voelende heer M. C. M. de Groot geweest, die haar op richting financieel heeft moge lijk gemaakt. Van hfm was ook het schema voor de winstverde ling. Net als bij zijn coöperatie ve drukkerij zou het personeel moeten meedelen; het grootste deel zou echter worden uitge keerd aan de leden-gebruikers. „Wij kregen", zegt de heer Van der Ende, „8°/o van de winst in de vorm van en tantième, 10"/o ging naar de reserve, 10'Vo naar onder andere de vereniging van tbc-bcstrijding en de rest werd verdeeld onder de verbruikers. Dat kweekte bij de klant een gevoel van verbondenheid en bij ons verantwoordelijkheids besef, die beide in die eerste tijd ontzaglijk veel hebben be tekend". Hij memoreert hoe de DES in de oorlogsjaren in de bres ge sprongen is voor zijn leden en tegen inlevering van bloem en bot'er ontzaglijk veel voor hen heeft klaargemaakt. Eens had hij voor het bakken van koekjes voor particulieren negenhon derd pakjes boter tegelijk; de mensen spreken er nu nog hun waardering over uit. Het perso neel was toen geslonken tot twee man: Van der Ende zelf e.n Van der Touw, maar deze laatste werd vaak weggeroepen voor de luchtbescherming. Na de oorlog kwam het ledental op 4.900 en alles ging weer goed. De coöperatie schonk jubilerende leden een grote taart en dat versterkte de band. Dat ge beurt thans niet meer. De 8°/o tantième voor het personeel maakte plaats voor het pen sioen fonds. Na 5 jaar zou de 8",li aandeel in de winst opnieuw worden uitgekeerd, maar ook daarvan is nooit iets terechtge komen. Toen de DES zestig jaar bestond waren er 6.000 le den en die zullen er nu ook nog wel zijn. Maar wat is er over van de oude geest? De coöperatie onderscheidt zich nauwelijks van andere winkel bedrijven. De prijzen zijn niet lager dan bij de concurrent, de kwaliteit niet beter, de geest niet anders. Maar wat de lieer Van der Ende vooral een doorn in het oog is: de eens zo welva rende bakkerij is niet meer. Arij v- d- Entle temidden zijn collega's. Men vindt namen in ons artikel. „Wij waren eeii van de rij coöperaties van Nederland namen de noodlijdende co ratie van Vlaariingen c Nu hebben zij Volhardt Den Haag, er bij, en Dordr en Vlaardingen, Schiedam Maassluis en de Vooruitgan Rotterdam. En nu bakker nog maar net zo veel als vroeger Vooruitgang bakte met alle coöperaties sai Van de 17 bezorgers I Schiedam er nog maar z over. Zo eindigt 'het verhaal van heer Van der Ende heel her: Wat in 60 jaar is o bouwd met het werkend pf neel en de enthousiaste ieii is in enkele jaren gesk^opt., uitkeren van dividend i steeds minder en is nu ge, opgehouden. De spaar^ werd opghaven. De banket kels zijn dicht. Ik >Ab 44 mijn beste jaren voor de j peratie gewerkt. Jammer het mooie bedrijf, adt de peratie eens is geweest".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1970 | | pagina 3