|i Gemeentearchivarisdrs. G. van der Feijst ARCHIEF GEBOUW VOLDOET AAN GEEN ENKELE EIS Eerste archivaris werd in 1897 aangesteld EEH door Lodewijk Bronsdijk 30 JUNI 1970 LjHIEDAMSCHE COURANT DINSDAG 30 JUNI 1970 RUIMTEGEBREK COMPLEET foto's Wim Schulz ONDERBEZETTING 9 De leeszaal van het archief is tevens de werkruimte voor twee archiefambtenaren, de heren De Voogd en Van Es. Slechts enkele mensen kunnen hier tegelijk archiefstukken bestuderen. iilp I Archief zou studiecentrum voor O plaatselijke historie kunnen zijn ISchiedam Op 10 juli 1898 nam de Schiedamse gemeenteraad een voorstel aan om het gebouw van het voormalige gymnasium aan het Oude Kerkhof 5 te bestemmen tot „voorlopige" behuizing voor het archief van de Gemeente Schiedam. I Thans, in 1970, is het gemeentearchief nog steeds in dit gebouw geves- 1 tigd en dat terwijl in 1948 een artikel in één van de Schiedamse kran- ten meldde: „De huisvesting van het Schiedamse gemeente-archief dreigt nu zolangzamerhand in een acuut stadium te geraken I Vandaar dat de huidige stadsarchivaris van Schiedam, drs. G. van der Feijst een bezorgd man is. „Dit gebouw voldoet totaal met aan de wettelijke eisen, die er aan een archiefgebouw worden gesteld' zo vertelt hij, en I doet uit de doeken waaraan het bij het gemeentearchief schort. Ten eerste biedt het ongeveer tweehonderd jaar oude gebouw bijzonder weinig «aranties wat betreft de brandveiligheid. Slechts een klem gedeelte van de verzamelingen is opgeborgen in een redelijk brandveilige ruimte, die nu volledig vol is. plen heeft er werkelijk de uiter ste capaciteit uitgehaald door verrijdbare stellingen te ge bruiken, waardoor slechts één klein gangpad voldoende is om alle stukken te bereiken. De stellingen zijn zo vol, dat ze nauwelijks nog te verrijden zijn. Verder is het voor het bewaren van documenten nodig, dat vochtigheid en temperatuur in het gebouw geregeld kunnen worden. Ook deze voorzienin gen ontbreken, evenals be scherming tegen stof en roet. |En toch liggen er aan het Oude Kerkhof zo'n zes eeuwen ge schiedenis van Schiedam, sa mengevat in een rij archief stukken met een lengte van in totaal zo'n kilometer. „Als hier iets mee gebeurt heeft Schiedam geen verleden meer" zegt de heer Van der Feijst. „Het is een onschatbare waar de die hier op het spel staat. Geen centimeter plankruimte is onbenut gebleven in het arctiieigehouw. z,ens in ae gangpaden staan de kasten. Het eigen karakter van de stad ligt in zijn verleden besloten. Nu veel van de oude stad ver dwijnt is binnenkort het enige, wat daaraan nog herinnert te. vinden in het archief. Men moet het belang van een ar chief niet onderschatten. Ik vrees dat men het als het verlo ren zou -gaan verrekt zou mis sen". Schiedam Rond 1550 waren de archieven van de stad Schiedam op verschillende plaatsen in de stad onderge bracht. De stukken waren verspreid over vele zolders van afdelingen en diensten. Veel lag opgeborgen op het stadhuis, dat op 13 mei 1604 afbrandde en waarbij veel waardevol materiaal verlo ren ging. In de 19e eeuw lag een gedeelte van de archie ven opgeborgen in het Blauwhuis aan de Lange Nieuwstraat en later op de bovenverdieping van het toenmalige politiebureau aan de Grote Markt. In die tijd was er 'nog geen speciale functionaris die zich met de archivering bezig hield. De eerste archivaris werd pas aangesteld in 1897. Het was Jr. Mr. Tj. A. N. A. Humalda van Eijsinga, die in 1898 de beschikking kreeg over het pand, waarin heden ten dage nog het archief is gevestigd. De eerste archivaris had de archivering nog maar als bijtaak, evenals zijn opvol ger, Dr. K. Heeringa, de eer ste wetenschappelijk ge vormde archivaris van Schiedam. De eerste archi varissen verrichtten het moeilijke karwei van de eer ste inventarisaties. tn 1938 werd de eerste archiva ris met een volledige dag taak aangesteld, drs. A. v.d. Poest-Clement. Onder zijn leiding kon in de crisistijd, toen er meer mensen aange steld konden worden, het uit gebreide kaartsysteem van het archief worden opgezet, een belangrijke bijdrage aan de toegankclijkmaking het archiefmateriaal. van Het pand Oude Kerkhof 5 is omstreeks 1760 gebouwd en de eerste functie van het ge bouw was onderkomen van een Bank van Lening. Daar na werd er het gymnasium in gevestigd dat later ver huisde naar de Lange Nieuwstraat, waarna het Ge meentearchief het gebouw betrok. De huidige stadsarchivaris drs. G. van der Feijst trad op 1 december 1964 in dienst, nadat de functie van stads archivaris enige tijd was waargenmen door gemeente secretaris mr. M. J. Blok, die werd bijgestaan door de heer De Voogd, die de dage lijkse leiding van het archief in die tijd waarnam F,n al is de behuizing van het ar chief een bron van voortduren de zorg, de heer Van der Feijst kan daartegenover stellen: „Onze archiefcollectie slaat ten opzichte van andere archieven helemaal geen slecht figuur. Vanaf 1600 is de zaak goed compleet en ligt er behoorlijk bij. Dat is ook te danken aan het feit dat we altijd over uit stekend personeel hebben kun nen beschikken. We lopen toch wel behoorlijk goed. Maar de archieven moeten over een paar honderd jaar nog goed zijn, dat zijn we aan het nage slacht verplicht. En de archie ven moeten steeds toeganke lijk" gemaakt worden zowel voor de gemeente (we zijn op de eerste plaats een gemeente lijke dienst) als voor de burge rij voor wie we een dienstver lenende instantie zijn". Dat laatste zou de Schiedamse stadsarchivaris gaarne uitbrei den: „Ik benijd de collega's die in die richting kunnen werken en ik voel me minder hap.py dat ik het niet kan doen. Maar ik blijf hopen". Maar reeds in 1958, 12 jaar gele den, zei de toenmalige archiva ris, drs. Kuijer: „Ik heb goede hoop dat het archief de langste tijd in zijn voorlopige behuizing heeft doorgebracht". Drs. G. van der Feijst: „Als het archief verloren gaat heeft Schiedam geen verleden meer". namelijk op een stijgende be langstelling voor geschiedenis. Boekjes over geschiedkundige onderwerpen gaan grif van de hand". „Het ideaal dat mij voor ogen staat is een archief, dat een studiecentrum is voor plaatse lijke geschiedenisbeoefening. Nu wordt schat ik slechts twin tig procent van de mogelijkhe den die onze collectie biedt, be nut". Een ander aspect van het ruimte gebrek op het archief is de on mogelijkheid meer mensen aan te namen. Thans werken er drie gediplo meerde en twee ongediplomeer de archief-ambtenaren. „Maar er ligt hier in het arcief voor een man of vijf nog wel voor een honderd jaar werk", zo vertelt Schiedams zevende stadsarchivaris. Ook het aannemen van stagiairs van de Archiefschool in Den Haag is onmogelijk. Er is voor hen geen ruimte en door de on derbezetting hebber de archief ambtenaren geen tijd zich goed met begeleiding van de stagiairs bezig t ehouden. „We lopen elkaar nu al voor de voe ten". Het ruimtegebrek bij het archief werkt ook door in de andere ge meentelijke diensten, die op hun zolders archieven hebben staan die ze graag kwijt zouden willen en die het gemeentear chief graag zou willen hebben. Maar er kan eenvoudig niets meer bij. Drs. Van der Feijst ziet vele mo gelijkheden om het archief in tensiever te gebruiken, en met nauwelijks meer kosten. Alleen de ruimte ontbreekt. Het ar chief zou zich kunnen richten op de scholen, maar nu kan mén een schoolklas niet ber gen. De collectie zou stof kun nen leveren voor interessante exposities in het archief, waar bij vertoningen van dia's uit de eigen collectie en lezingen ge houden zouden kunnen worden. De stad wordt door fotografen en door de eigen mensen in op dracht van het archief namelijk systematisch gefotografeerd, en de foto's worden toegevoegd aan de collectie foto's, die nu al zo'n 10.000 exemplaren omvat, de diaverzameling omvat 1300-1400 dia's van Schiedam. Verder vele prentbriefkaarten van voor de oorlog en tekenin gen van Schiedam, gemaakt door Schiedamse kunstenaars. Toch is de heer Van der Feijst geen ontmoedigd man. ,,Ib weet dat deze zaak de aandacht van het college van burgemees ter en wethouders heeft. Zij we ten dat het moeilijk is en stre ven ernaar verbetering aan te brengen". Die verbetering zal toch echter moeten wachten tot het nieuwe stadskantoor, dat moet verrij zen aan de Overschiesestraat, voltooid zal zijn. Dan zal de Dienst Gemeentewerken daar heen verhuizen en dan hoopt het gemeentearchief het huidi ge gebouw van Gemeentewer ken aan de Korte Haven in ge bruik te kunnen nemen. Dat is dan het aspect van de vei lige bewaring van waardevolle historische zaken. Maar de heer Van der Feijst is niet al leen een man die zich daarover bezorgd maakt, hij is ook een man die boordevol met plannen zit, maar ze niet kan realise ren. De grote oorzaak daarvan is het ruimtegebrek. Al in 1958 stelde de toenmalige gemeentearchivaris drs. P. Th. J. Kuijer in een interview: „Er kan geen stukje papier meer bij". He heer Van der Feijst heeft ech ter nog veel ruimte kunnen winnen door het gebruik van de genoemde rijdende stellingen, maar nu is het gebouw dan ook werkelijk aan het maximum van de capaciteit. De vloeren van de verdiepingen kunnen eenvoudig niet zwaarder belast Worden. •let resultaat is dat de leeszaal, Waar 'geïnteresseerden in de ar chieven moeten werken, slechts 6nkele mensen tegelijk kan her bergen en dat de leeszaal, die deze benaming nauwelijks ver dient, tevens de werkruimte is voor de twee archiefambtena- ren, de heren A. C. de Voogd en C. H. A. M. van Es. "Het stimuleren van de belang stelling voor het archief is der halve onmogelijk, we moeten soms zelfs mensen wegsturen", zegt de heer Van der Feijst spijtig. „We kunnen weinig ac tie ondernemen en dat terwijl jk geloof dat archiefonderzoek in de toekomst een belangrijke bron van vrijetijdsbesteding kan zijn. Alle tekenen wijzen

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1970 | | pagina 3