Veel bezwaren tegen vijfde wethouder Vijfde wethouder discussiepunt in overleg in seniorenconvent Raad én b. en w. willen vijfde wethouder ÉÊfÊÈÊitê BON rnrnmammmmmm Expositie van [ary JSchoonheyt verlengd tot 13 juli Klachtendienst ■vWj&.fy- j r - 'I GEEN UITSPRAAK „RECHTS VAN LINKS" SUGGESTIES ROTTERDAMSCH H1EUWSBLA0 H KLAAR VOOR DE TERUGREIS; l^omsmcounAvr 'r 'tf/wop |irn>j| i~iiT|jr in ii' Woensdag 1 juli 1970 SCHIEDAMSCHE COURAMT - ONAFHANKELIJK DAGBLAD97ste jaargang no. 23836 Broersvest 3 - telefoon 268091 - SCHIEDAM EN KETHEL Seniorenconvent [begint overleg over samenstelling nieuwe college IISchiedam Het seniorenconvent uit de gemeenteraad, aange- a vuld met vertegenwoordigers van D'66 en SGP, heeft zich Schiedam Voor klachten over de bezorging van het Rotterdamsch Nieuwsblad Schiedamsche Courant, dient men zich te wenden tot het hoofdkantoor in Rotterdam, Coolsingel 141, telefoon 144144. Het klach tennummer in Schiedam, 261773, geeft op het ogen blik geen gehoor in ver band met vakantie.. gisteravond beraden over de samenstelling van het nieuwe college van burgemeester en wethouders. Tot een uitspraak is men niet gekomen. Slechts een aantal partijen bleek bereid een standpunt te formuleren, bij enkele partijen was nog geen fractieberaad geweest en de vertegenwoordigers van D'66 en SGP waagden zich niet aan een uitspraak. Je afdeling Bestratingen van de Dienst Gemeen tewerken is begonnen met het eerste gedeelte van de uitbreiding van de sierbestrating op de Hoogstraat. Men breekt telkens kleine stukjes op om de last voor het publiek en de winkeliers tot het minimum te be perken. Als het weer een beetje meewerkt hoopt men het karwei echter wel achter elkaar af te maken om de Hoogstraat weer hele maal klaar te hebben als het echte winkelsei zoen na de zomervakan ties weer begint. iajiiedam De tentoonstelling ■an Mary Schoonheyt in het Stedelijk Museum aan de Hoog- I straat is met een week ver- Jengd tot 13 juli. Mary Schoon- Hpyt stelde een environment Han trappen, schaduwtrappen, tfPiegels, gordijnen en neonlicht amen. Door middel van ob- ekten, foto's en dia-reporta- es geeft Mary Schoonheyt een eeld van een trap en het 'nctioneren daarvan in het da- elijks leven. Een banaal alle- aags gebruiksvoorwerp veran- ■erd op die manier in een unstwerk. Probeer deze tuiieke-. combinatie .eens/. jeratif; •veertien dagen. Viil onderstaandé' strook.'in; doe hem in een-ènvelop en'stuur deze onèe-; frankeerd naar: Rotterdamsch' 'Nieuwsblad» antwoordnummer 834, Rotterdam. Ik-wil de-Schiedamsche'Courant het ■Rotterdamsqfi. -I •I Nieuwsblad 14 dagen gratis op 'proef. Ik geef mij .op -als kwartaalabonnee. J j Na am: „„„„„i, i' Adres: I •Plaat»:. doorhalen wat niet wordt gewénst* was ook deze uitspraak geen fractiestandpunt. De woordvoerder van de PCG, de heer P. Poot kon ook nog geen standpunt van zijn fractie ver tolken. Hij vroeg zich af of de vijfde wethouderszetel een haalbare zaak is. De heer G. Kaptein, die namens D'66 sprak, kon nog geen uitspraak doen, al leek hem de gang van zaken rond het verkrijgen van toestemming van GS.S voor een vijfde zetel een moeilijke zaak. De agenda van het uitgebreide seniorenconvent bestond uit vijf punten: de vaststelling welk college gewenst is en welke partijen de wethouders zullen leveren, het programma van dat nieuwe college, de keuze van personen (wie levert wie, full-time of part-time), welke personen krijgen welke porte feuilles en tenslotte de verde ling van de raadsleden over de raadscommissies. Aan de punten twee tot en met vijf is men gisteravond niet toe gekomen. Besloten is, maandag 13 juli weer een bijeenkomst over de samenstelling van het nieuwe college te houden. De bijeenkomst van het uitgebrei de seniorenconvent was open baar. Het is de bedoeling dat ook maandag 13 juli in het openbaar zal worden beraads laagd. Het verdere overleg be gint dan om acht uur. - V In Vlaardingen Vlaardingen Burgemeester en wethouders van Vlaardingen heb- bn de raad voorgesteld het aantal wethouderszetels met ingang van de nieuwe zittingspeirode van de raad op 1 september met één te verhogen en te brengen op vijf. Het college sluit zich met dit voorstel aan bij de argumenten die het seniorenconvent heeft aan gevoerd in een brief aan G.S. van Zuid-Holland, die goedkeuring zullen moeten geven aan het raadsvoorstel van B. en W. De fractievoorzitters hebben G.S. band, dat veel extra werk gevraagd de verhoging van het vraagt. aantal wethouders in studie te Instelling van een sportraad en een culturele raad leidt volgens nemen. Zij hebben gezien de korte tijd die nog beschikbaar is geen raadsbesluit afgewacht. Als argumentatie voor een vijf de zetel voeren zij aan: groei van de bevolking, 9 het daardoor toenemen van werk; 9 toenemen van de bemoeienis sen van het gemeentebestuur op het gebied van onder andere sociaal-cultureel werk en re creatie; 9 ae zorg voor uitvoering van de Hinderwet tegen de achter grond van luchtverontreiniging en de dreiging van rampen en 9 het werken in regionaal ver- de fractievoorzitters tot meer werk voor B. en W., door de de centralisatie die eraan verbon den zit, evenals het pogen te voldoen aan het geven van meer inspraak aan de burgerij. De fractievoorzitters zijn ver der bang, dat het college zich teveel moet bezighouden met de problemen van vandaag en geen tijd over houdt zich te richten op de toekomst. Een constante overbelasting van het college zou alleen al op be stuurlijk terrein hoogst onge wenst zijn, vinden zij. Schiedammertje uit de Schimmelpenninckstraat in Nieuwland heeft op het braakliggende terrein tussen „hun" straat en de Nieuwe Damlaan van allerlei afval hout een geweldig fort ge bouwd, waarop de Neder landse driekleur wappert. De jongens hebben het fort zo stevig getimmerd dat het mogelijk was er verschillen de „verdiepingen" op te bou wen die gemakkelijk te be reiken zijn via een stevige trap. Er zitten verscheidene dagen werk in het fort. De jongens noemen zich met een knip oog naar de naam van hun straat „De Schimmels" en het fort werd dan ook de „Schimmelsaloon" gedoopt. Een paar oude fauteuils, een kaart van Schiedam, een paar foto's van bekende groepen en een transistor radio vormen het „com fort" van de saloon. De grootste fractie in de gemeen teraad, die van de Partij van de Arbeid, heeft zich gister avond bij monde van drs. J. H. Simons uitgesproken voor een college, dat bestaat uit twee wethouders van de PvdA, één van de KVP en één van de VVD. De heer Simons sprak zich uit voor een afspiegelings college. Hoewel de heer Collé (CPN) bij voorkeur een pro gramcollege aan het werk ziet gaan had hij geen onoverko- menlijke bezwaren tegen een afspiegelingscollege dat zou be staan uit twee wethouders van de PvdA, één van de KVP en één van de VVD. Drs. J. Houtman (VVD) pleitte voor een uit vijf wethouders be slaand college, waarvan de ze tels zouden moeten worden ver deeld in twee voor de PvdA, twee voor de confessionele par tijen en één voor de VVD. Het aantal van vijf wethouders zou overigens slechts voor de zit tingsperiode van de nieuwe raad en desnoods voor die van de raad daarna moeten gelden, aldus de heer Houtman. Mevrouw M. A. C. Taverne-van Campen (KVP) was slechts ge komen „om te luisteren". De Partij van de Arbeid heeft een fractiestandpunt en dat hebben wij nog niet. Zij bleek overi gens niet tegen een vijfde wet houderszetel: „De wethouders die zich nu met het welzijnsbe leid bezig houden hebben veel werk. Er moet een welzijnsbe leid worden opgebouwd en dat kost veel tijd", luidde één van haar argumenten. Overigens Schiedam Over de samenstel ling van het nieuwe college zijn gisteravond in het uitgebreide seniorenconvent weinig uitspra ken gedaan. De woordvoerders van de deelnemende partijen gaven deels het standpunt van de fractie, deels hun eigen me ning weer. Belangrijke punten in de discussie: welk soort col lege en hoeveel wethoudersze tels. De heer Simons (PvdA) deelde het fractiestandpunt mee. Hij verklaarde zich tegen een min derheidscollege en meende dat de uitslag van de verkiezingen van doorslaggevende betekenis is voor de toekomstige samen stelling. Volgens hem viel die uitslag in het nadeel van de confessionele partijen uit, die zo'n 37 procent van de stemmen haalden, maar niet als één blok optreden. De SGP staat apart van KVP en PCG, die wel in tensief hebben samengewerkt, meende hij. Voor zijn eigen partij reserveer de de heer Simons twee zetels. Gezien de uitslag van zijn par tij leek hem dat „rechtvaar dig". Hoewel het PvdA-raadslid D'66 niet wilde classeren, leek het hem voor de hand liggen dat de VVD één zetel in het col lege gaat bezetten. De stap naar een vijfde zetel noemde heer Simons verreweg over trokken, gezien de twee wet houders die hun ambt slechts als deeltaak vervullen. „We zouden daarmee van 3+ naar 5 gaan en dat lijkt me ver over trokken", er aan toevoegend dat ook over de financiële con sequenties die 't aanstellen van een vijfde wethouder heeft niet gering moet worden gedacht. Drs J. Houtman bleek overtuigd voorstander van een vijfde wet houder. „Als we ooit een vijfde wethouder nodig hebben dan is het wel nu. De komende vier jaar is er met de sanering van de binnenstad en de uitbouw van Schiedam zoveel werk te doen dat een vijfde wethouder volkomen op zijn plaats is. Nu moeten we het doen, straks hoeft het nier meer". Hoewel de heer B. E. Collé (CPN) nog geen overleg met zijn frac tie had gevoerd „ik moet er- nog wat aan wennen dat ik nu een fractie heb" deelde hij mee voor een programcollege te voelen. Overigens had hij geen bezwaren tegen een af spiegelingscollege, al was zijn verdeling van de wethoudersze tels gebaseerd op een wat moeilijke berekening. Zo deelde hij D'66 „rechts van links" in en de VVD „links van rechts". Rechts zaten volgens hem KVP en PCG. Daar hij tussen „links van rechts" en „rechts van links" toch wel raakpunten zag, kwam in zijn berekening naast een zetel vood de KVP en twee voor de PvdA de laatste zetel aan de VVD toe. De heer J. van Katwijk (PCG) bracht als zijn standpunt naar voren dat hij weinig heil zag in een vijf wethouders tellend col lege. Mevrouw Taverne deed de heer Simons nog wat sugges ties aan de hand over de sa menstelling van een vier wet houders college en deelde mee, dat de voorzitter van het college, die lid is van de PvdA, bij de verdeling van zetels als zodanig moet worden meege teld. Drs Simons was het daar niet mee eens. „Het is onmogelijk om de burgemeester als een ge kwalificeerde PvdA-figuur te zien. Tussen de fractie en hem is in de afgelopen vier jaar nooit politiek overleg geweest over het bestuur van de stad. Er zijn geen contacten met de burgemeester en in deze situa tie zal geen verandering ko men". De twee vertegenwoordigers van de nieuwe D'66 fractie konden niet met een standpuntbepaling komen over de vorm van het college en over het aantal wet houders dat daarin zitting zou moeten nemen. De vertegen woordigers hadden voor het be gin van de vergadering een verzoek ingediend om open baarmaking van het overleg in het seniorenconvent. De vergegenwoordigers van de partijen die gisteravond aan het overleg deelnamen waren de heren P. Boschman en J. H. Simons (Partij van de Arbeid), P. Poot en J. van Katwijk (PCG), J. Houtman (VVD),. B. E. Collé (CPN), mevrouw M. A. C. Taverne-van Camoen en de heer C. P. M. Lansbergen (KVP), de heren G. Kaptein en V. Broeke (D'66) en de heer L. H. Knipscheer (SGP).

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1970 | | pagina 1