ds. Mulder hoogleraar, restauratie van schildering Drie dagen raad Vlaardingen, Unisono komt met eerste schijf buurten in Vlaardingen idsenbad Loodgieter valt van zeven meter hoogte ïg ovei d STAD HOOGLERAAR RESTAURATIE LI 1970 SCHIEDAMSCHE COURANT WOENSDAG 1 JULI 1970 door. HET SPINHUISPAD is één van de wegen die het drukke verkeer van de Schiedamse binnenstad naar de nieuwe wijken voert. Het „pad" een ver keersader te noemen, zou te veel eer zijn, want aan de eisen die aan een snel le moderne verkeersweg worden gesteld voldoet het Spinhuispad niet. Zoals de naam aangeeft is het daar te smal voor, ook al worstelen vrachtauto's en stadsbussen zich er Een normaal ziekenhuis was er niet. Eerst in 1837 kwam dit er op de Lange Achterweg. De geschiede nis van dit stukje Schie dam is, hoewel hier frag mentarisch behandeld, be wogen geweest. Nu is het wachten op de sanering, op de stadsplannen en waarschijnlijk ook wel op het geld om al die veran deringen aan te brengen. Maarten Kemper is in ie der geval op tijd geweest. Over een paar jaar zien we Spinhuispad en Sint Anna Zusterstraat niet meer zo... De gemeenteraad van Vlaardingen heeft voor zijn volgende week te houden raadsvergadering drie dagen uitgetrokken. Op de agenda staat namelijk ondermeer de behandeling van het rapport van dr. L. A. Clarenburg, staffunctionaris van Rijnmond, met de titel: ,,Is het mogelijk om een rationeel overheidsbeleid te voeren met be trekking tot de luchtverontreiniging?" B. en W. van Vlaardingen hebben het rapport van hun commen taar voorzien, een commentaar dat uiteraard ook onderwerp van gesprek zal zijn. 6. en W. vragen zich ondermeer af of het rapport Clarenburg niet te zeer de indruk wekt, dat de industriële verontreiniging van de lucht van weinig beteke nis zou zijn. B. en W. constateren verder dat de invoering van aardgas voor verwarming en door bepaal de industrieën het S02-gehalte van de lucht gunstig heeft ge wijzigd en dat een nader onder zoek van dit effect nodig is. Over het van overheidswege verplicht stellen van aardgas voor verwarming in nieuw te bouwen huizen zeggen B. ec W. dat dit voor alle gemeenten in het Rijnmondgebied zou moe ten gelden. B. en W. van Vlaardingen stellen verder dat de luchtverontreini ging niet alleen een zorg moet zijn van de Rijnmondgemeen ten maar ook van het Rijk en dan niet alleen wat betreft be teugeling van de verontreini ging door de industrie maar te vens die door uitlaatgassen en huisbrand. Gereformeerd predikant ds M. J. Mulder, die een groot aantal ja ren wijkpredikant van de Em- mauskerk is geweest, is be noemd tot hoogleraar in de theologie. Dominee Mulder zal pas over enkele maanden zijn inaugurele rede houden. Hij volgt professor Gispen op, die als promotor optrad bij de pro motie van de oud-Vlaardingse predikant. De Indiase restaurateur Mehra, van het Centraal Laboratorium voor onderzoek van voorwerpen van kunst en wetenschap in Amsterdam, is begonnen aan het herstel van de plafondschil dering in het toekomstige Vis serijmuseum aan de Westha- venkade. Samen met zijn assis tente werkt hij enkele dagen per week aan de schildering van Gerard Sanders, daterend van rond 1750. Restaurateur Mehra hoopt over twee maan den klaar te zijn. 19 uu N.V. iiedam-Wes m, verg. d-House. it eigen co! nheyt, tra ak. naar aa lan Spierdij :n in de Hel i/erdere pe •dy". a.l. oorbereidin i Werkgro dt vanavo 'ergadering om acht i program: ïg van de s op te rich a jongeren. Koemarkt van ongevi igetroffen. bruin gevle het dier ter renasyl. nimeerde onder k in Emn •rage levens| ;ich op in 'erlangen stemming| iken met rgeloze oj| wens, ze abberijen, die wel del at, al was n| anlijk zijn ta! ar voortdur: met zijn gel 7.00—13.00 u. i 14.00—17.30 19.40—20.50 7.00—13.00 13.30—17.30 19.40—20.50 7.00— 8.15 13.00—15.30 n normaal., jdens boven- Tel.: 010-28.96.00. j Wanneer de dassenrage doorz kunnen we elkaar straks al maal zonder meer lokalise~< en wanneer ik hier zo voor dt vuist weg ,,we" schrijf, maak ik me onbewust al weer aan discriminatie schuldig. Wam met ,,we" bedoel ik uiteraard ,,wij mannen" en zo heb ik dan de vrouw, de dolle Mina, toch maar weer mooi buiten spel ge zet. De natuur is ook hier ken nelijk sterker dan de leer. Waar ik het over heb? Over de naar ik meen te weten jongste rage. De stadsstropdas- sen. De Rotterdam-das en de I Schiedam-das plus de Amster dam-das. Dassen in de stadskleuren of met het stadswapen er in verwerkt. Hoera, wanneer de voortekenen niet bedriegen staat er weer een rage op het punt om gebo ren te worden, gaan wij Neder landers zo gezegd weer zwan ger van een bezetenheid. Uit de voor-oorlogse jaren herinnert v zich misschien nog de nationale sigarenbandjesdrift, hetgeen Willy Derby een gouden schij avant la lettre opleverde. Beter in het geheugen liggen on getwijfeld de speldjesrage en de hang naar sleutelhangers. Sindsdien is het echter lange tijd stil gebleven. Te lang, ken nelijk, want nu gaan we elkaai dan toch mooi de das omdoen, De opzet lijkt mij vooralsnog ech ter te simpel. Waarom volstaan met een stropdas in de simpele stadskleuren of slechts opge sierd door een stadswapentje? Waarom geen andere symbolen in dit kledingstuk verwerkt? Ik kan mij bij voorbeeld heel goed een. Dordtse stads- das indenken, waarin een fraai gestyleerd schapekopje is ver werkt. Dan wel een Vlaar- dingse das, waarin een zilveren haring is geweven. Oftewel een Schiedamse das met, juist, een piepklein jeneverglaasje te 7 hoogte van de slokdarm in het dasmotief verweven. 't Zijn maar enkele bescheiden suggesties van een amateurtje, maar voor de beroepsjongens uit het reclamewezen ligt hier naar mijn smaak een onafzien baar veld van mogelijkheden, 't Is gewoon een kwestie van el kaar zakelijk de das omdoen. GIJS Schiedam De 19-jarige lood gieter A. L. Steenbergen uit Rotterdam is dinsdag op de Hoogstraat van zeven meter hoogte van een dak gevallen. Met een hersenschudding, rug-1 klachten en een hoofdwond isj het slachtoffer in de Dr. Nolet- stichting opgenomen. De oorzaak is vermoedelijk het I schuiven van de ladder waar langs de jongeman naar be neden wilde gaan. De ladder ging bovendien door een ruit van het pand. STUKJE SCHIEDAM VAN VROEGER... Het is dan ook bepaald niet dit facet dat Maarten Kemper tot het maken van de teke ningen die vandaag in zijn serie verschijnen heeft geïn spireerd. Voor hem was dat meer het typische stukje Schiedam dat het Spinhuis pad en de directe omgeving is. Hier zijn de distilleerde rijen, maar ook een molen, en een aantal pandjes dat nauwelijks meer overeind kan staan. Vlaardingen/Schiedam In de kerstweek van 1969 en op de eerste Paasdag van dit jaar werden concerten verzorgd door het. gemengd koor „Uniso no", in kerken te Schiedam eh in Vlaardingen. Steeds waren de gebouwen volledig bezet en het succes was van dien aard, dat op veelvuldig verzoek een grammofoonplaat zou worden vervaardigd. De plaat (stereo en mono afspeel baar) is dezer dagen gereed ge komen bij de Westland Stu dio's. De titel van de plaat luidt „Missa Ritmica" en behalve het gemengd koor „Unisono" wordt medewerking verleend door het Vlaardings kinderkoor ,,De Vurige Tongen", Ineke Keijzer, hobo, Mieke Govaart, pauken en organist Henk Go- vaart, die tevens dirigent com ponist en bewerker is van alle nummers, die op de plaat voor komen. Geheel in Zuid-Amerikaanse stijl is kant 1 van de plaat bewerkt. Van de twaalf nummers is het Gloria in de vorm van een bole ro (Eert God die onze vader is), verder als tussenzang „Aan wat op aarde leeft" (een cha cha cha,) „De Heer is waarlijk opgestaan" (paso doble); Heer ontferm U, (5/4 maat)het Ag nus Dei in de vorm van een rumba en het slotnummer, Zing mijn ziel, als mambo. Voor de andere liefhebbers zal het een genoegen zijn te luiste ren naar de improvisatie over „Go tell it to the Mountain" (hobo) en naar het intermezzo Adagio uit het hobo-concert van Mozart. Instrumentale werkjes, die het goed doen op de plaat, die nu 9.50 kost (wordt 12.50) en in Vlaardingen al leen verkrijgbaar is aan het adres Casper Fagelstraat 8, tel. 347087 en in Schiedam aan de Lange Haven 95, tel. 263047. Kant 2 van de plaat is voor een deel gevuld met de „Missa Fes- tiva" (Feestmis) van H. Go- vaart. Voor belangstellenden zijn de partituren verkrijgbaar bij de heer Govaart te Schie dam. Vlak over de brug bij de mo len begint de Parkweg en daarmee een stuk nieuw Schiedam. Aan het Spinhuis pad en de Sint Anna Zuster straat staat een groot aantal pandjes leeg. Een schoollo kaal, dat die benaming ook nauwelijks verdiende, dient of diende muziekverenigin gen tot repetitielokaal, aan de Sint Anna Zusterstraat, vlak achter het Spinhuispad gelegen, is het dierentehuis van de Dierenbescherming gevestigd. De Dierenbescherming wil daar graag weg. Zoals be kend is voert de Schiedamse Dierenbescherming al tij denlang acties om een nieuw onderkomen voor de dieren te vinden. De bestrating van de Sint Anna Zusterstraat staat niet op hoog niveau. Zoals elders in de binnen stad raakt ook dit gedeelte van Schiedam langzamer hand zijn bewoners kwijt. De straat dankt haar naam aan het klooster van Sint Anna, dat reeds in de vijf tiende eeuw in Schiedam moet zijn gesticht. Veel bij zonderheden over het reeds lang verdwenen klooster zijn er niet. Men weet slechts dat het werd bewoond door de zusters Augustinessen en dat de reformatie op het voort bestaan van het klooster een nadelige invloed heeft ge had. Ook in Schiedam deed de re formatie haar intrede, wat in die dagen (1583) inhield dat in de Sint Janskerk (Grotekerk) ernstige vernie lingen werden aangebracht. De bestaande kloosters wer den staatseigendom. Enkele jaren later deed zich in de stad een grote pest-epidemie voor, waardoor de gemeen te-bestuurders zich genood zaakt zagen het klooster in te richten tot pesthuis, waar de patiënten konden worden ondergebracht en verpleegd. Een vader en een moeder kwamen aan het hoofd te staan van het pesthuis. Tij dens de verpleging mochten die - hoewel zelf niet lijdend aan deze ziekte - geen con tacten onderhouden met de buitenwereld. Zo groot was de vrees, dat zij de buiten wereld ook met de vreselijke ziekte zouden besmetten. Dat de vader en moeder zelf slachtoffer konden worden, nam iedereen op de koop toe... Als er geen pestepidemieën waren was het klooster in gebruik als ziekenzaal. Het zou dus het eerste Gemeen te-Ziekenhuis kunnen wor den genoemd... Ook op an der sociaal terrein heeft de Sint Anna Zusterstraat naam kunnen maken. Het stichten van een armenschool in 1830 was een sociale daad. Aan het Broersveld bevond zich reeds een armenschool. De school aan de Anna Zuster straat werd een welkome uitbreiding. Nauwelijks stond de school er, of in 1832 teisterde een cholera-epide- mie Schiedam, evenals in 1833. Er waren honderden slachtoffers en één van de lokalen van de school moest voor de verpleging van de patiënten worden ontruimd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1970 | | pagina 3