■Fw Tenten Yele voor voorrangszonclaar kantonrechter s fl Reisverhalen mm STOP] 3 taakverdeling *Av m ip* Ah mmm mm®* «Éi Crickettoeriiooi voor de jeugd Bulkcarrier kreeg nieuwe dubbele bodem bij W.F. rULI 197)17 SCHIEDAMSCHE COURANT DONDERDAG 9 JULI 1970 SPONSORS door Lodewijk Bronsdijk - - IfiliH Jfp™, iPiL miSan Püi „VETERANEN" VERBLINDE VERPLEEGSTER VRIJSPRAAK Twee Scliiedaiiise equipes maken tocht van 10.000 km., door Scandinavië en Finland Schiedam Vandaag over een week, op donderdag 16 juli, vertrekken zes jongelui, waarvan vier Schiedammers, met twee auto's voor een drie-weekse trip van zo'n tienduizend kilometer door de Scandinavische landen en Finland. Het zijn Adrie Reijnhout (23), student; Willem Rcijnhout (20), analist, Jan Poot (18), student, Jaap Poot (21), bedrijfsleider (allen Schiedammers) en Frans Hoste (21), laborant uit Rot terdam en Oege Verhagen (23), student sociale academie uit De Lier. De afgelopen tijd hebben zij vrij wel elke avond en elk weekein de besteed aan het volledig uit rusten van de twee Volvo-per- sonenwagens, waarmee de tocht wordt gemaakt. Daarbij is werkelijk aan alles gedacht. Onder de beide auto's zijn sta len platen aangebracht ter be scherming van de gehele gere viseerde motoren. De tpcnt zal namelijk voor grote delen door woest gebied voeren over we gen die de benaming weg nau welijks verdienen. |Met het oog hierop zijn ook de voorkanten van de wagens be schermd door gaas, waarachter een serie schijnwerpers voor een zee van licht zullen zorgen. Een lekke band zal ook in het meest woeste gebied geen zor gen baren, want bovenop de au to's zitten op imperiaals reser vewielen met gloednieuw^ spe ciale banden voor zwaar ter rein gemonteerd. |Ook het interieur van de beide wagens biedt allerlei techni sche snufjes. Om de chauffeurs op de lange tochten wakker te houden, en om de anderen aan genaam bezig te houden zijn er cassetterecorders ingebouwd niet een arsenaal bandjes goed voor uren muziek. |De leukste technische bijzonder heid is ongetwijfeld het feit dat de inzittenden van de beide wa gens in de onherbergzame ge bieden van Scandinavië met el kaar contact zullen houden door middel van in de auto's gemonteerde portofoons, die achterin de beide wagens in beugels zitten. Op slechte we gen is het namelijk onmogelijk en tevens gevaarlijk dicht ach ter elkaar te blijven rijden. De voorste wagen zal namelijk veel stof en steenslag opgooien die de tweede wagen het uit zicht zouden belemmeren en een bedreiging vormen voor de ruiten van de tweede wagen. Zonder verbinding is het boven dien mogeiijk dat de tweede wagen met „panne" achter blijft zonder dat de inzittenden van de eerste wagen dat mel ken. Verder zijn in de auto's veilig heidsgordels en brandblussers aanwezig. |Bij de voorbereiding van de grote tocht hebben de jongens veel hulp gekregen van een aantal grote bedrijven, die zij enthou siast wisten te maken voor hun plannen. Zij stelden voor enkele duizenden guldens aan materia len beschikbaar. Zo kwamen er van Koni schokbrekers, van Marchall een aantal vérstra- lers. Total leverde een hoeveel heid blikken olie, Valma en Dy- na-safe leverden respectievelijk orandblussers en heupgoideis en André Jamet leverde twee complete kampeeruitrustingen, verder wordt de tocht gespon sord door onder meer Bokma en Ritmeester. van de Volvo-fabrieken kreeg het team een certificaat dat hen in alle landen voorrang geeft bij garages en waarschijnlijk zul ten de jongelui een bezoek kun nen brengen aan de Zweedse Volvo-fabrieken. De Schiedamsche Courant hoopt door middel van het publiceren van een serie reisverhalen over de tocht van de twee Schiedamse equipes hun lotgevallen tij dens deze 10.000 km.-tocht op de voet te volgen. De eerste aflevering van deze serie zal waarschijn lijk enkele dagen na hun vertrek in onze krant ver schijnen. Af De „Scandinavië-vaarders" bij één van hun volledig uitge ruste auto's. Van links naar rechts: Frans Hoste, Willem Reijnhout, Adrie Reijnhout, Jan Poot, Jaap Poot en Oege Verhagen. Schiedam De wekelijkse strafzitting van liet Schiedamse kanton gerecht is woensdag vrijwel geheel gewijd geweest aan de behan deling van een groot aantal strafzaken betreffende voorrangskwes ties. Een groot aantal automobilisten moest voor kantonrechter mr. A. F. A. van Velsen verantwoording afleggen voor het feit dat zij op voorrangskruisingen in Schiedam, Vlaardingcn en Maasland geen voorrang hadden verleend aan medeweggebruikers. Dit had dikwijls in verscheidene gevallen gewonden en vrijwel altijd grote materiële schade veroorzaakt. i Verschillende leden van de twee equipes hebben al ervaring met grote tochten door Scandinavië. Zo ging het toe tijdens één van de vorige tochten, en dit soort wegen zullen zij ook op deze tocht veelvuldig aantreffen. al heel behoorlijk op elkaar in gespeeld is. e zes jongens hebben ook een duidelijke taakverdeling inge- om zo een soepel op el- Adrie met Overigens zijn het bepaald geen leken die op stap gaan. Aad Reijnhout en Jaap Poot maak ten in 1968 en 1969 al soortgelij ke tochten door Scandinavië, waaraan in 1969 ook Jan Poot deelnam. Frans Hoste maakte grote' tochten door Groot-Brit- tannië en Oege Verhagen heeft 10.000 kilometer „Afrika-erva- ring". steld Kaar ingesteld team te forme- 1 en. Er zijn vier chauffeurs, die elkaar afwisselen, anderen hou den zich met de navigatie be- z'g, er is een kookploeg en een 'entenploeg en twee „communi catie-deskundigen", die voor de draadloze verbinding tussen de oeide wagens zullen zorgen. 'i het enorme „sleutelwerk" dat nodig was om de auto's klaar te maken voor de tocht hebben de njders veel (belangeloze) hulp gekregen van enkele monteurs van Poot's vleeswarenfabriek, Waarvan Jaap Poot bedrijfslei- dt— Reijnhout zal overigens een enorme hoop mate riaal over de tocht terugkeren. Hij neemt vier föto-camera's en een filmcamera mee om de lotgevallen van de groep, de di verse landen, steden en hun in woners op de plaat of de film vast te leggen. Het contact dat Adrie Reijnhout had met enkele bevriende onderwijzers leidde er zelfs toe, dat hij voor twee lagere scholen en een techni sche school in Delft een soort educatieve film zal vervaardi gen voor de leerlingen van die scholen, met bijzonderheden over de landen die de jongens bezoeken. r is. De terreinen van de fa briek boden bovendien een pri ma ruimte om rustig te sleute- Adrie denk daarbij aan bijvoor- len. Om het teamwork te be- beeld houttransport in Zweden, proeven hebben de jongens in beelden van Stockholm, vis net Pinksterweekeinde al een vangst in Noorwegen en derge- Proefrit naar Luxemburg ge- lijke. De zes leden van de groep maakt, waaruit bléek dat men hebben zich overigens elk ver diept in een bepaald gebied waar de tocht hen doorheen zal voeren, om zo goed geïnfor meerd en gedocumenteerd op reis te gaan. Om nog even een idee te geven van de afstand die zij af zullen leggen: op de reis zal naar schatting voor de twee wagens een dikke tweeduizend liter benzine nodig zijn. Daarme is een belangrijk gedeelte van de begroting gemoeid. Een ander forse post wordt gevormd döor de verzekeringspremie. Voor deze reis, met al zijn risico's, nebben de jongens namelijk de auto's en alle dure apparatuur all-risk verzekerd, waarmee honderden guldens premie ge moeid zijn. Donderdag aanstaande 'zullen de „Scandinavië-vaarders" vei- trekken, en wel om één uur 's middags van het gebouw van de Schiedamsche Courant aan de Broersvest. De eerste dag zal tevens één van de zwaarste zijn, want dan gaat het non-stop 1200 kilometer naar de Deense havenstad Fre- drikshavn, waar de auto's zul len worden ingescheept voor de overtocht naar de Noorse hoofdstad Oslo. Het gehele reisschema tenslotte is vastgelegd in een keurig uit gevoerd „draaiboek" dat maar liefst negen pagina's telt en exacte gegevens vermeldt om trent route, aantal kilometers, tijden van aankomst en ver trek, rustpauzes enzovoort. Bij het „aanboren" van sponsors voor de tocht fungeerde dit reisschema tevens als een soort j,visitekaartje". Schiedam In het kader van het v'.jftig jarig bestaan van de sportvereniging Excelsior'20, heeft deze sportclub voor vrij dag en zaterdag een jubileuni- erickettoernooi georganiseerd. Dit toernooi wordt gespeeld door jongens van twaalf tot zes tien jaar. Aan dit toernooi nemen naast twee elftallen van Excelsior'20 ook teams van Hermes DVS en het Nijmeegse Quick deel. Vrij dagmiddag om half één worden de deelnemers op Sportpark Thurlede door de jubilerende vereniging ontvangen. Om een uur vangen de wedstrijden aan Het programma is: Hermes DVS-Excelsior A (veld 1) en Quick (N)Excelsior B (veld 2). Zaterdag komen de win naars en de verliezers tegen el kaar uit. Als afsluiting var, deze Seriewèdstrijden wordt' er een toernooi-elftal geformeerd, dat zal uitkomen tegen een team van toernooi-leiders. Deze wedstrijd begint om half drie. Een in Soest wonende vertegen woordiger. H. M. J., had zelfs tweemaal op dezelfde dag op twee verschillende kruisingen geen voorrang verleend. Offi cier van justitie mr. P. W. M. Broekhoven meende dat daar aan het feit dat M enkele flesjes bier op een lege maag had ge dronken zeker had bijgedragen. De officier wilde echter nog geen ontzegging van de rijbe voegdheid eisen. „Als we u uw rijbewijs afnemen, nemen we u tevens uw baan af", veronder stelde de officier. „Inderdaad", bevestigde de verdachte „en ik zou hem niet meer terug krij gen ook". Mr. Broekhoven eiste twee boetes van respectievelijk 100 en 75 gulden en een voorwaardelijke ontzegging van vier maanden met een proeftijd van twee jaar. De kantonrechter wilde echter nog verder gaan en liet het bij de twee boetes. „Maar laat het voor u een ernstige waarschu wing betekenen, dat de officier een voorwaardelijke ontzegging tegen u heeft geëist" maande mr. Van Velsen. De Vlaardingse verpleegster A. H. A. had op Sinterklaasdag vo rig jaar geen voorrang ver leend aan een bromfietser op de kruising EmausSchiedam- sedijk in Vlaardingen. Zij had een schikking van 75 gülden thuisgestuurd gekregen en dat vond de verdachte naar haar mening niet in overeenstem ming met de mate waarin zij aan de aanrijding schuldig was. Ze verklaarde namelijk te zijn verblind door de zon, hetgeen ook in het proces-verbaal van de politie vermeld stond. „Was het zo'n zonnige sinter klaasdag", vroeg mr. Van Vel sen. „Jazeker", antwoordde verdach te. „Dat weet u misschien niet meer, maar ik nog heel goed". Zuster A: verzekerde niet hard en niet onvoorzichtig gereden •te hebben. De officier van jus titie erkende dat er sprake was wan wat moeilijke omstandig heden en eiste een boete van 30 gulden. De kantonrechter von niste conform. De heer J. B. uit Maasland was voorzichtig de kruising Burge meester Honnerlage Gretelaan Nieuwe Damlaan in Schie dam opgereden en had zich midden tussen de beide ver keersstromen opgesteld om voorrang aan verkeer van rechts te verlenen. Een auto die aan het inhalen was reed echter tegen de achterkant van zijn wagen op die nog net een klein stukje op de rijbaan stond. De officier van justitie consta teerde dat het een wat ongeluk kige samenloop van omstandig heden was geweest en tevens d.at automobilisten die op een voorrangsweg rijden ten on rechte denken dat ze dan maar door kunnen „jakkeren". In plaats van de schikking van 75 gulden die B. had thuisgestuurd gekregen eiste de officier 50 gulden en daarvan deed de kan tonrechter nog een tientje af. De in Zaandam wonende J. K. gaf volledig toe op een kruising in Maasland geen voorrang te hebben verleend met zijn auto. Hij kreeg een boete van 65 gul den. De officier had 75 gulden geëist. ten laste gelegde en spraken mevrouw B. derhalve vrij. De Vlaardingse mevrouw T. had op de kruising Dillenburgsingel Lepelaarssingel in Vlaardin gen geen voorrang verleend. Zij voerde echter als excuus aan dat op dat moment de krui sing slechts enkele dagen tot voorrangskruising was bestem peld en dat bovendien nog geen markering op het wegdek was aangebracht. De officier van justitie wilde hier rekening mee houden en eiste een boete van 30 gulden, waarvan de kanton rechter 25 gulden maakte. De Vlaardingse mevrouw B. werd ten laste gelegd dat ze geen voorrang had verleend aan een auto op de kruising La vendelstraatKethelweg in Vlaardingen. Aangezien de bot sing helemaal aan de overkant van de kruising plaatsvond en de auto aan het inhalen was, achtten de officier van Justitie en kantonrechter' niet voldoen de bewijzen aanwezig voor het Schiedam De sinds kort „Pan" genaamde Griekse bulkcarrier „Theologus" is dinsdagavond na een geslaagde korte proef vaart met een geheel nieuwe dubbele bodem van de werf van de Dok- en Werfmaatschappij Wilton Fijenoord vertrokken. Voordat het zover was, moes ten bij de bulkcarrier enkele in grijpende technische verande ringen worden aangebracht. Er waren ongeveer dertig geprc- fabiceerde secties voor nodig om de bodem van het schip in een goede staat te brengen. De Theologos" schoot vorig jaar over een rif bij Casablanca en verspeelde toen praktisch de gehele scheepsbodem. De bo dem zag er volkomen verkreu keld uit. Het bleek economi scher en makkelijker er oen hele nieuwe bodem in te zetten dan de talloze kapotte plekken te repareren. De in de grote hallen van W. F. vervaardigde dubbele bodem secties werden naar de kade gereden, waar de drijvende kraan „Mammoet" (hefvermo gen 200 ton) ze overnam. Men iiel de secties door de luikhoof den in het in een drijvend dok liggend schip zakken, vanwaar ze op hun plaats werden gerold. Ook werden nog enkele bijko mende werkzaamheden uitge voerd. Het herstel van de bo dem van dit schip behoort tot de grote répara tie werkzaamheden die bij Wilton worden verricht. Er was ongeveer 1500 ton staal voor nodig. „Hou jij dat dak nou even vast, dan haak ik die haring achter de tafelpoot". Dit is geen fragment uit een he dendaags toneelstuk, maar wel uit een dialoog, gevoerd tussen een man en een vrouw, drie hoog in een Randstadflat doen de met het opzetten van een kampëertent. ,,Kind kan de was doen", had de handelaar verzekerd, maar de gloednieuwe kampeerder vond het toch veiliger om het eerst maar eens in de beslotenheid van de huiskamer te proberen. Nou ja, beslotenheid. Toen na een moeizame worsteling van an derhalf uur alleen mevrouw en meneer nog overeind stonden, zij het wankelend, was de tent nog slechts een vormloze mas sa zeildoek, maar de buren hadden wel meegeleefd. Dat wel. Aan de overzijde van de straat stonden ze zo ongeveer mannetje-aan-vrouwtje achter de ramen. Helaas waren de commentaren niet te horen, maar het echt paar had daar ook niet zo veel behoefte aan. Of het nog ooit aan kamperen is toegekomen, is mij onbekend, want de gor dijnen gingen prompt dicht en het exerceren met haringen, palen en doek is inderdaad in de beslotenheid voortgezet. Sommige mensen experimente ren gewoon in de open lucht, In parken en plantsoenen of zo maar in de berm van de weg. Stoeien met haringen, lijnen en grondzeilen aan de vooravond van de vakantie. Een dag of tien geleden, het intussen al le gendarisch geworden popfesti val in het Kralingse Bos was in volle gang, xcas een echtpaar in de veertiger jaren ook doende met zijn tentje. Ook hier buren als belangstellende stuurlui arm de wal, van wie er een vriende lijk opmerkte..Hé. het Kra- nose Bos is bij Rotterdam, oor". kwam wijselijk geen reactie, 't Zal de Veluwe ivel geworden zijn. CIJS. i: I

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1970 | | pagina 3