V Uittreden en huwelijk Disney's meesterwerk „Jungle Book" in Passage-theater Passagiere gewond bi] botsing ïx-kapekian L. J. H. Pijpers: [STADj VOETGANGSTER AANGEREDEN ;U 1970 blulEDAMSCHE COURANT VRIJDAG 10 JULI 1970 den Berg BURGERLIJKE STAND IVERLEIDSTER" WETTEN IN DE KOU VOETSTUK Gehuwde Het blijft verbazingwekkend hoe de mensheid zich jaren achter een kan opwinden over een vraagstuk dat in feite nauwe lijks een vraagstuk kan worden genoemd. Zo zal het menigeen ongetwijfeld zijn opgevallen, dat nu al we- r ie ster óet een orden!" jiedam ,.Ik beschouw hijzelf niet als ex-priester. ben het namelijk nog eeds, omdat ik bij mijn priesterwijding in 1951 een elofte aflegde die voor het Iven geldt. Het zijn slechts lerkelijke wetten die een jriester dwingen uit te tre- ën als hij in het huwelijk fil treden. Toen wij wilden an trouwen, hebben mijn Lenmalige verloofde en ik J>t in Rome toe geprobeerd ex toestemming voor te krij gen, dat ik mijn werk als ffiriester zou kunnen voort- ffitten. Die toestemming is ons geweigerd". Va ruim vijftien jaar als kape- an in heel het land te hebben iwerkt, nam kapelaan L. J. H. |jpers in J967 de belangrijke islissing in het huwelijk te sden en het ambt te verlaten, in besluit nam hij niet omdat toen zfjn latere echtgenote had leren kennen, maar omdat hij zich reeds jarenlang een zaam voelde. kenlang in tal van dagbladen discussies aan de gang zijn over wat er nu precies onder klimrekken dient te liggen. Men heeft er jaren voor nodig gehad om te ontdekken, dat be- tontegels levensgevaarlijk kun nen zijn. Rubbertegels" werd toen de kreet. ,,Ja, maar rubbertegels verharden op de duur tot een graad van hardheid, te verge- Schiedam Hoewel het uittreden van een priester uit de rooms-katbolieke kerk anno 1970 minder opzien baart dan bij voorbeeld tien jaar geleden, komt het nieuws van een uittre ding bij velen nog hard aan. Op 28 januari 1967 trad kapelaan L. J. H. Pijpers, werkzaam bij een Delftse parochie, uit de orde der dominicanen en zij het ongewild uit het ambt. Dit was voor hem een zeer moeilijke beslissing. Hij moest een keuze maken tussen de vrouw met wie hij wilde trouwen en het priesterambt, dat hem na aan het hart lag. Na zijn uit treding is hij getrouwd, heeft zich met zijn echtgenote Schiedamse van geboorte hier gevestigd, en is thans werk zaam als ambtenaar bij de Gemeentelijke Sociale Dienst. De plotselinge confrontatie tussen ex-priester en maatschappij is hard. Een uitgetreden priester bemerkt dat al bij zijn solli citaties. Het oordeel van velen ook ex-collega's is niet minder hard. De heer Pijpers heeft dit, zoals alle uitgetreden priesters ondervonden. Tamelijk recent heeft nu ook kapelaan W. Verhoef van de Li- duinaparochie in Schiedam aangekondigd, uit het ambt te zullen treden wegens een voorgenomen huwelijk. Dit uittre den was voor de heer en mevrouw Pijpers aanleiding, de problematiek van de priester die het ambt neerlegt en van de priester na het uittreden een wat bredere bekendheid te geven. Hoewel het eigenlijk niet hun bedoeling was, met hun persoon lijke ervaringen op de voorgrond te treden het probleem van de uitgetreden priester in het algemeen is naar hun me ning belangrijker hebben ze juist door die ervaringen uit gesproken meningen over het probleem gekregen, die U in dit vraaggesprek' kunt lezen. lijken met beton", riepen ver volgens deskundigen. Het aloude ei van Columbus, ge woon zand er over en daadwer kelijk dus zand onder de klim rekken laten liggen, zonder be tegeling in welke vorm ook, kwam zo nu en dan waarachtig ook even naar voren. „Dat le vert gevaar op voor zand-infec- ties", kon men daarop beluiste ren. Zand-infecties Geswoon als leek, reehttoe-recht- aan redenerend, zou ik zeggen, dat er helemaal niets te redene ren valt. ADVERTENTIE Voor mij is het gewoon een uitge maakte zaak, dat een uit een klimrek stortende kleuter op betontegels een beste kans maakt op een schedelbasisfrac- tuur, op verharde rubbertegels idem dito en dat wie in het zand valt, zacht valt. Dit is, toegegeven, natuurlijk veel te simpel geredeneerd. 't Moet kennelijk geld kosten en gevaar opleveren. Een merkwaardige om niet te zeggen een hoogst merkwaardi ge zaak GIJS. GEBOREN: Petronella W M J d.v. J Janssen en S M Bos, Paulus P M z.v. M C Verschuur en A M I Jtsma OVERLEDEN: A Gluvers 79 jr., P Wisser, echtg van der Leeden 74 jr., A Tritten wed van Har- tingsveld 76 jr., G Blauw 95 jr. Schiedam Avondvullende tekenfilms, gericht bepaald niet alleen op het jeugdige bioscoop-publiek, doen op het ogenblik sterk opgeld in de bioscopen. Men hoeft er de bioscooplijst van deze week maar op na te gaan: in de Rotterdamse bioscopen Cineac NRC en Krite- rion draaien respectievelijk de tekenfilms „Kuifje en de Zonnetem pel" naar de wereldberoemde verhalen van Hergé en „Asterix en de Heiden", de eerste tekenfilm naar de geweldige strip van Gos- cinny en Uderzo. Ook het Schiedamse Passage theater doet aan deze rage mee door de vertoning van één van de laatste werken van de groot meester op het gebied van de tekenfilm Walt Disney: „Jung le Book". Deze film is gebaseerd op de be roemde „Mowgli" verhalen van Rudyard Kipling, met in de hoofdrollen ondermeer Balno, de beer; King Louie, de aap; Bagheera, de panter; Shere Khan, de tijger en Kaa, de slang. Het Jungle Boek is een sprankelende tekenfilm met spannende avonturen in Walt Disney's jungle. Bagheera, de waardige panter, vindt een verlaten baby in de jungle. Hij brengt het jongetje naar een wolvengezin, dat het kind opvoedt alsof hij één van de wolfsjongen is. Als de vervaarlijk, tijger Shere Khan tien jaar later naar de jungle terugkeert zijn de wol ven bang dat hij de jongen, die de naam Mowigli heeft gekre gen, zal verscheuren en beslui ten dat hij terug moet keren naar de mensen-wereld. Bag heera haalt de jongen, die eerst helemaal geen zin heeft, over met hem naar die mensenwe reld te gaan. Die tocht gaat met allerlei avon turen gepaard. Mowgli wordt gehypnotiseerd door de slang Kaa, hij sluit zich aan bij een olifantenleger, maakt veel ple zier met de beer Baloo en wordt ontvoerd door een apen familie, die van hem wil leren hoe zij mensen kunnen worden. Zo volgen de avonturen elkaar in snelle vaart op, meesterlijk verbeeld door Disney. Uiteindelijk weten Bagheera en Baloo hun beschermeling naar de mensenwereld te brengen, waar Mowgli een geheel ander, maar nauwelijks minder avon tuurlijk leven wacht. „Jungle Book" werd geregisseerd door Wolfgang Reitherman en wordt begeleid door muziek van Ro bert B. en Richard M. Sher man. Ideaal amusement voor letterlijk alle leeftijden. Ja, zand-infecties. Vraagt u mij in vredesnaam niet hoe die tienduizenden kleuters in ons land dat dan redden in al die zandbakken, want daar kan ik ook geen antwoord op geven. Vraagt u mij maar liever ook niet, hoe de jeugd dat in vroeger dagen redde, voetballend op in de zomermaanden tot ware woestijnen omgevormde, braak liggende terreinen, want dat is mij evenmin bekend. Het was voor mij een lange per- onlijke strijd. Het was een |ortdurende worsteling met t alleen zijn. Het samen iets bouwen en samen iets zijn r de gemeenschap was niet gelijk. Ik stond alleen. Nu b ik een thuis, waar je je op gemak voelt en waar je de hebt voor een gesprek met je vrouw. Mocht nog ooit eens het besluit vallen, de ge huwde priester in de rooms-ka- tqolieke kerk toe te staan, dan nam ik mijn priesterambt weer op. Maar dan mét mijn vrouw, zodat we werkelijk samen pas ts rale ZQrg zouden kunnen uit oefenen". loewel velen de heer Pijpers rj eds door hun uittreden waren v orgegaan, werd zijn beslis- S ig lang niet overal begrepen. .rouw maar op het stadhuis", z iden pastoor en provinciaal van de orde waartoe hij behoor de. Een kerkelijk huwelijk werd aanvankelijk geweigerd, maar kon later door dispensa tie van Rome toch worden ge sleten. He aanvankelijke weigering was v^pr mij een klap in m'n ge zicht", zegt mevrouw Pijpers. gW°°ral als je godsdienstig oent opgevoed hoort een kerke- hjk huwelijk er eenvoudig bij. ~Tnk zij dé deken van Schie dam heeft een kerkelijk huwe- toch plaatsgevonden en daar waren we erg blij om. Ik heb ook nog een gesprek willen voeren met de provinciaal van de orde, maar dat werd gewei gerd". De heer Pijpers: „Ik kon de ziel- gjrg voor anderen niet langer Been uitoefenen. Hoe kon ik goede raad geven in huwelijks problemen, terwijl ik het hu welijk zelf niet kende? Hoe moest ik mij opstellen tegen de S|randerende moraal? Die vra- ®d Werden mij steeds weer ge- Hp'd, maar raad wist ik er niet ®ee. je moest een expert zijn P huwelijksgebied terwijl je- zelf ongehuwd was!' )ok ,iVoor zijn vrouw is de beslis- Jpg moeilijk geweest: „Veel onsen zien de vrouw als een °Prt verleidster. Maar wat een rouw die met een priester vjot brouwen moet doormaken ag-ten weinigen. Je trekt het je Jak. ^leen geestelijk aan, maar u? lichamelijk tast het je aan. ïar°m spreken de mensen ei genlijk kwaad over een priester die trouwt? Ze willen weten hoe, wanneer en waar je aan elkaar gekomen bent. Maar is dat niet een zaak die zich niet laat verklaren en die een in tiem iets is van man en vrouw, of hij nu priester is .of niet?" De heer Pijpers verricht zijn werk op sociaal terrein met plezier. „Toch is het gek als je net bent uitgetreden. Men heeft er geen idee van hoe je plotse ling op straat staat. Je gaat sol liciteren, maar de meeste be drijven moeten je niet, want aan je seminarie-opleiding hechten ze erg weinig waarde. Bovendien heb je er niet eens een certificaat van. Consequen tie: je mag onder aan de ladder beginnen". „Er worden de laatste tijd veel kerkelijke wetten opgeheven. Het vasten hoeft niet meer, er verdwijnen allerlei heiligen, maar het celibaat, wat toch ook een kerkelijke wet is, ligt ken nelijk veel moeilijker. Natuur lijk zijn we in Nederland ver der dan de meeste andere lan den, maar plaatselijk kan dit nogal verschillen. In Schiedam zijn velen nog niet zover". Het min of meer stille vertrek van de uitgetreden kapelaan zoals zich dat recent heeft afge speeld, is de heer en mevrouw Pijpers een doorn in het oog. „Waarom kon dit niet wat vriendelijker? Waarom moest er alleen een brief op de kansel worden voorgelezen en een blaadje over hem worden uitge reikt, waarin staat „het is niet aan ons om te oordelen en te veroordelen?" We maken ons door zo te handelen aan veroor delen schuldig". „Ik bespeur bij de geestelijken dat ze zelf niet weten waar ze aan toe zijn. Ze zijn bang voor het episcopaat en bang voor Rome. De kapelaan verschuilt zich achter de pastoor, de pas toor zich achter de deken en ga zo maar door. Als je met hen praat is er wel begrip, maar toch laten ze je ergens in de kou staan. Er wordt gesteld dat de mensen in Schiedam nog niet rijp zijn voor een gehuwde priester. Maar wie zijn zij die dat beweren? Hoe weten ze dat zo zeker? Is het niet vaak angst die hen dit doet zeggen?" Nog steeds ondervinden de heer en mevrouw Pijpers reacties op het uittreden. „De mensen zeg gen wel niets, maar toch kun je het soms merkeh. Wie ons hu welijk afkeuren, zoeken we graag op voor een gesprek. He laas kom je soms niet te weten wie dat zijn... Als je eenmaal met tegenstanders hebt gespro ken en hen het hoe en waarom hebt uiteengezet, is er vaak wat meer begrip. Wij gunnen ieder een graag zijn standpunt en vinden begrip al gauw voldoen de". Mevrouw Pijpers: „Ik heb een nichtje in een klooster die van het uittreden hoorde. Ze was geschokt. Na veel moeite geluk te het ons een gesprek met haar te krijgen en nu begrijpt ze het. Nog steeds vinden ve len, dat een priester van zijn voetstuk valt als hij trouwt. Terwijl hij niet op dat voetstuk hóórt, maar onder de mensen moet zijn". Haar man is ervan overtuigd dat het huidige kerkelijke systeem het niet meer doet. „Er is in Schiedam veel over me be raadslaagd. Er was sprake van dat ik zou mogen assisteren bij de pastorale zorg. Die beslis sing is nog niet gevallen. Niet dat men het principieel oneens v/as, maar er was een financië- le kwestie. Men vroeg zich af hoe een gehuwde priester moest worden betaald. En dat terwijl ik me een bestaan heb verschaft!" Het hele probleem roept bij hen steeds weer sterke emoties op. De houding van de rooms-ka- tholieke kerk is voor hen onbe grijpelijk. Beiden willen de pas torale zorg op zich nemen, zoals ook een protestantse gees telijke dit samen met zijn echt genote doet. „Het is ons geza menlijk getuigenis dat we het zo moeten doen. Wanneer we dat kunnen doen, weten we niet. Het kan nog wel even du ren. Voorlopig ligt ons getuige nis in de la bij de bisschop en in een la in Rome. Nog steeds wordt alles opgehangen aan al lerlei kerkelijke wetten. Het grootste recht kan hierdoor het grootste onrecht worden. Voor lopig zal dit nog wel zo blijven. Maar we blyven hopen. De ge huwde priester moet een feit worden!" Schiedam Doordat geen voor rang werd verleend kwamen twee personenauto's gisteravond in botsing op de kruising Boer- haavepleinRotterdamsedijk- beneden. De auto's werden be stuurd door A.Z. (22) en C. de B. (27) uit Maasland. Bij de botsing liep een passagiere, "Ie 21-jarige mejuffrouw M.C.B uit Rotterdam een lichte hersen schudding op. Zij werd door de G.G. en G.D. naar huis ge bracht. Schiedam De weduwe L. de Bruin-Mastenbroek (75) is gis teren op een voetgangersover steekplaats op de Van Haaren- laan aangereden door een truck met oplegger, bestuurd door N.A.V. (33) uit Rotterdam. Met vermoedelijk een gebroken heup is zij door de G.G. en G.D. naar het gemeenteziekenhuis gebracht, waar zij is opgeno men. De chauffeur van de truck merkte de aanrijding pas op toen hij het slachtoffer in zijn achteruitkijkspiegel op de weg zag liggen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1970 | | pagina 3