Wat doen we met de binnenstad? Acties voor betaald voetbal A iap ord ter en er VFC loopt over Randstad Sport heen Nog veel zwakke punten bij Hoekse Boys tl l' r', 1 t?é"' IC 5 1970 SCHIEDAMSCHE COURANT DINSDAG 11 AUGUSTUS 1970 EIGEN INBRENG MIDDENSTAND GEMISTE KANS Tot het najaar zal er weinig spectaculairs meer rond de saneringsplannen gebeuren. Iedereen en met name de nieuwe raadsleden kan zich nog eens in de proble matiek verdiepen. De nieuwe wethouder, die de stadssane- ring moet gaan begeleiden, zal veel sterkte nodig heb ben, om zijn taak in de ko mende vier jaar goed te kun nen vervullen. Wat doen we met de binnen stad? Tot dit najaar nog een open vraag. N llectie van Schiedam Een bijzonder zware taak wacht de wethouder, die zich in de komende vier jaar zal moeten bezig houden met de sanering en de reconstructie van de binnenstad, Juist in deze vier jaar zal de Schiedamse binnenstad een herstruc turering ondergaan van grote omvang. Veel van het bestaan de zal moeten verdwijnen en allerlei plannen zijn aangevoerd om hiervoor iets nieuws, revolutionair of minder revolu tionair, in de plaats te stellen De gemeenteraad zal het evenmin gemakkelijk krijgen: Aan de nieuwe raad, die 17 nieuwe leden telt, straks de moeilijke taak een beslissing te nemen over het bestemmingsplan, zoals dat de raad dit najaar nog waarschijnlijk zal worden voorge legd. De raadsleden zullen zich dan moeten uitspreken over een zaak, die niet alleen financieel en economisch, maar ook sociaal en emotioneel van bijzonder zwaar kaliber is. REACTIES WENSENPAKKET I; i A; .V, f fey'. A - s. 19 uur. N.V. Zware taak nieuwe wethouder ieuw Mathe- trekker met ZB-77-35 ge- afgesloten, 't een waar- 3.000. Ook dit steegje zal na de stadssanering zijn verdwenen. B. dat de meest ingrijpen ue verandering van het stadscen trum voorstelt, uitgesproken. Noo'n de middenstand, noch cie bouwbedrijven noch de indivi duele inzenders doen dit. In de üoaiommen van aeze krant is al eerde betoogd, dat het plan A weel attractieve mogelijkheden bevat en dat dót plan zich, mits .deze mogelijkheden ten volle worden benut, zeer goed voor uitvoering leent. De oude binnenstad van Schier dam heeft nu eenmaal een ge heel eigen karakter. Er zal veel moeten worden verwijderd wat onmogelijk langer mee kan, maar het is de vraag of winkel straten als Hoogstraat, Broers veld en Broersvest een zo in grijpende verandering zuilen moeten ondergaan als het plan B voorstelt. De Schiedamse Handels- en Bedrijfsraad, ver tegenwoordigend orgaan van de middenstanders, spreekt even eens zich voor het plan A uit, zij het in een wat gewijzigde vorm, de kleinere grote om loop". Pla.n A brengt in de bestaande si tuatie weinig ingrijpende ver anderingen. Weliswaar zal ook hier heel wat moeten worden gesloopt, maar de ingreep uit plain B geconcentreerd win kelcentrum blijft veel groter. Juist bij dit laatste plan zouden met name de middenstanders .aan het Broersveld het wel eens erg moeilijk kunnen krij gen. Natuurlijk zijn er voordelen die voor een geconcentreerd win kelcentrum pleiten. Schiedam zou er zich mee scharen in de rij van gemeenten, die zo'm centrum al hebben en daar gunstige ervaringen mee heb ben opgedaan. Vestigingen van grootwinkelbedrijven zijn aan trekkelijk voor een gemeente en zelfs de plaatselijke midden stand kan er mits gespeciali seerd zijn voordeel mee doen. Of het aanbevelenswaardig zou zijn hier zo'n centrum op te richten, is nog de vraag. Is de behoefte van de Schiedamse huisvrouw werkelijk zo groot, dat het het oprichten ervan rechtvaardigt? Als de metro gereed is, is de afstand tussen Rotterdam, Schiedam en Vlaar dingen -nog korter geworden, wat de trek naar beide andere sbediein zal vergemakkelijken. Aan de andere kant zou ook het uitvoeren van plan A niet zon der moeilijkheden verlopen. De gemeentelijke overheid zal een belangrijke positie innemen bij het realiseren van een gecon centreerd winkelcentrum, maar bij plan A zal de plaatse- Het Broersveld: grote om loop of geconcentreerd win kelcentrum? Iijke middenstand veel eigen initiatief moeten tonen. Met name van de winkeliers in Hoogstraat, Broersveld en Broersvest worden initiatieven verwacht. De bestaande situa tie kan onmogelijk worden ge handhaafd en daarom zullen zij het moeten zijn, die met nieuwe ideeën aan komen dragen en die het plan A straks mede zullen .moeten uitvoeren. Dit zal zon der twijfel veel moeilijkheden opleveren. De middenstand móet met een eigen inbreng ko men, wil zij haar gree.p op de .gang van zaken niet verliezen. Een winkeliersvereniging als die van het Broersveld heeft dit gelukkig al tijdig begrepen. Als dtit najaar het bestemmings plan voor de binnenstad een maal zal zijn vastgesteld, is er niets meer dat de werkzaamhe den in de weg staat. Eerst dan zal werkelijk kunnen worden begonnen met het saneren. D« tot nu toe incidenteel verwij derde pandjes zullen dan wor den gevolgd door hele huizen rijen. Noch over datum waarop zal worden begonnen noch over het beschikbare kapitaal is thans iets met zekerheid te zeg gen. De financiën zullen zeker een belangrijke rol spelen. Het uit te voeren werk zal jaren du ren en zeker fase-gewtjs moe ten worden uitgevoerd. De raad neemt straks een beslis sing voor jaren. Een nieuw stadshart zal er het uiteindelij ke resultaat van zijn. Jammer daarom, dat de kans op in spraak van de bevolking is ge mist. De bevolking is daar zelf mede-schuldig aan, al lijkt eni ge kritiek op de wijze waarop de gemeente Schiedam heeft gemeend de bijeenkomsten te moeten houden zeker op zijn plaats. Vlaardingen Het actie-comité van de „Club van Honderd" en de „Gulden-actie" voert op 't ogenblik een actie om finan cieel het betaalde voetbal in Vlaardingen te steunen. Met andere woorden: Fortuna te steunen bij zijn taak om de be woners van Vlaardingrn en om geving (Westland) de nodige passieve recreatie te bezorgen en daarnaast de actieve sport beoefening te bevorderen. Het comité is van mening dat het betaalde voetbal in Vlaardin gen gegarandeerd is wanneer ieder zijn steentje bijdraagt, ie der naar vermogen. Dit kan op verschillende manieren gebeu ren. In de eerste plaats door onder steunend lid te worden met het recht op een vrije staan- of zit plaats voor alle thuiswedstrij den. De kosten hiervoor bedra gen voor een staanplaats 36 en voor een zitplaats 20 extra. Ten tweede door lid te worden van de „Club van Honderd". Dit houdt in dat de deelnemer per jaar honderd gulden geeft, met dien verstande dat de pen ningmeester van Fortuna in een gezamenlijke bijeenkomst éénmaal per jaar opening van zaken geeft. Ten derde: deelname aan de „Gulden-actie". Een spel waar voor bij elke gewonnen wed strijd van Fortuna een gulden in een daarvoor speciale bus wordt gestopt en voor een ge lijk spel twee kwartjes. Voor deze laatste actie komt het co mité twee maal per jaar de gel den ophalen. Aanmeldingen bij loket Gulden actie op het Fortuna-terreinJ. C. van Zanten, Spechtlaan 314, tel. 352262; L. Muis, 2e van Lev- den Gaelstraat 172, R. Hadde- man, Prof. Rutgerssrtraat 207 en A. Muis, Parallelweg 22. Vlaardingen VFC heeft met een voornamelijk gelegenheids elftal zijn eerste oefenwed strijd tegen Randstad Sport met 82 gewonnen. De Voor- schotensc formatie nam wel een voorsprong, maar toen Hol lebeek de gelijkmaker had ge scoord, was 't hek van de dam. Bouwer scoorde twee maal en daarna liep VFC via Bouwer uit tot 25. Van der Burg bracht de stand op 27 en Bcn- jert bepaalde de eindstand op 28. Het tweede team van VFC won met 05 van Randstad Sport 2. Arie Don scoorde drie maal. Hoek van Holland Gcrrit Prins en Cor Stolze, de beide 's-Gra- venzanders, die zich in het ko mende seizoen in hoofdzaak zullen gaan belasten met de be geleiding van het eerste elftal van Hoekse Boys, krijgen in de komende weken nog veel werk te verzetten. De oefenwedstrijd die de Boys speelden tegen af delingsclub Lisser Boys, toonde duidelijk aan dat er bij de Hoekse spelers nog wel het een en ander ontbreekt waar het conditie en samenspel betreft. Een kleine troost voor de beide heren vormt wellicht het feit dat Hoekse Boys zaterdag niet volledig kon uitkomen omdat verschillende spelers nog met vakantie waren. Maar anderzijds blijkt dan toch ook weer dat men over te wei nig reserves beschikt die de lege plaatsen kunnen opvullen. Het werd onder vrij slechte weer somstandigheden een wedstrijd waarin Lisser Boys duidelijk de toon aangaf. In de eerste speel- helft reeds domineerden de voetballers uit de bollenstreek volledig en reeds na een half uur keken de. Boys tegen een hopeloze 03 achterstand aan. Daarna wist Aad Mostert de stand op 13 te brengen, waar mee de rust aanbrak. Ook na de thee bleef het Hoekse spel ver beneden de maat en Lisser Boys kon goed combine rend en rustig spelend uitlopen tot 15 voordat Moerkerk en Lokers de achterstand tot res pectievelijk 25 en 35 konden verkleinen. In de slotfase profiteerde Lisser Boys tweemaal achtereen van grove fouten in de Hoekse de fensie waardoor de eindstand werd bepaald op 37. e, >i o M ,(i 1 ri siding van jken Wouq. de kerk in ik centraal u'chitecien- Rotterdam ontworpen, t de bouw •en. inbraak in del aan de en gereed- edschap ter n twee ka ren waarde Er werd braakscha- i kwam de l door het weeghuis- an de Van een telma- aplaadappa- 920 gesto- Ie kruising ;e Riviere- elrijdster J. imfietser P. et elkaar in ietser wilde le wielrijd- iraardoor zij ilden liepen zerden naar s vervoerd, behandeling rugkeren. Schiedammers op de voariicb- tfsigsibij'eein'k'amisfen aan de be- ■perkifce 'ruimte, de kennelijk lioch naig te beperkte publiciteit en het verstrekken van toe gangskaartjes voer deze bijeen komsten. Ongetwijfeld kan diit laatste ate een rem hebben ge werkt. Als zij, dlie am deze re- ■dien rijn weggebleven werkelijk ■bétawgsteOlmg voor de zaak todden getoornd, hadden ze de moeite een kaartje te gaan ha len wel op de koop toe geno men. Moet men uit de geringe belang stelling de conclusie trekken dat de bevolking v>an het te sa neren gebied weinig of geen in teresse beeft vo-r de op handen tfijnde reconstructie? Die con clusie lijkt voox-barig. Er kun nen zeker fouten zijn gemaakt iin de wijze waarop de bevci- 'kinig is benaderd. Heit lijkt weiniig zinvol, hier neg Uitgebreid over na te kaarten. De voiarkchtiinigsibijeeniomsten rijn afgesloten, er is inspraak geweest en nu moet d'e bssii-s- stag dan ook maar vallen. De 37 raadsleden kunnen Mezen tus sen een aantal alternatieven. Natuurlijk zijn er de plannen van Van Gent, maar ook da suggesties van de Schiedamse Handels- en Bedrijfsraad. op Federatie van Jongerengroepen in de Partij van de Arbeid, d? Schóadaimise aannemers vsr- lenlgd in de Samenwerkende Patroonsbonden en tenslotte die van particuliere zijde, al zijn idiait er niet veel. De uitspraak die straks wordt gedaan is van grote beteke nis. Weliswaar is het niet di rect noodzakelijk te kiezen tussen de plannen A en B. maar op één van beide zal het in de praktijk toch neer komen, ondanks alle nuance ringen en combinaties die kunnen worden aange bracht. Z®1 de beslissing straks worden genomen in overeenstemming met wat de bevolking over de toekomst van de binnenstad -denkt? De meerderheid van de Schiedammers heeft zich niet of nauwelijks met die studies van Van Gent en met de alter natieve plannen bezig kunnen of wffllen houden. Wat daarvan ide oorzaak is, is niet zo eenvou dig na te gaan. Er zijn voor- EiLcki'.iIrigsfoHjeienkomsiten ge weest, in de pers is aan de stadsplannen ruime aandacht feesteed en toch komen de plan nen in helt algemeen nliet over. De reacties zijn gering in getal gebleven en die oogst van de ideeënbus viel tegen. De belanghebbenden bij uitstek, aannamers en middenstand, hebban wel gereageerd. Dat was te verwachten. Wie echter ón veel miinidisne mate iets van zijcih lieten horen, zijn de bewo ners van de te saneren gedeel ten van Schiedam geweesi. Noch van d'e bewoners van de Snge!, noch van dlie uit het oude centrum zijn veel reacties ti'.mengisltomen. Voor een de-el ligt d;e oorzaak van Coat nóót verschijnen van zoveel Een heel pakket van wensen, mo gelijkheden en onmogelijkhe den, opmerkingen en aanmer kingen. Bijna niemand heeft zich voor het zogenaamde plan

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1970 | | pagina 3