H. M. Voorwald (PvdA/PPR): m AGENDA Met fiets op zebrapad aj. zoeTmuldEr wisselblnd MÈÈ&ê [FKTTTIXETON1 DOORl R00DB0L STAD «MPS mmmam Bromfietser bij aanrijding gewond Kladderaar vraagt verf terug Huijssoon Man maakt val van vijf meter POPPEZIJN BOEKHANDEL winkelmeisje Jierijieuwt uw veitigljpid! 2 SCHIEDAMSCHE COURANT DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1970 Ij Schiedam „Tegen m'n werk straks als raadslid zie ik niet op. Ik zal het druk krijgen, maar dat is niet erg. Als vakbonds man heb ik het ook druk. Gelukkig kom ik in een fractie waar veel teamgeest zal zijn. Die is reuze belangrijk, wil je tot werken komen. Dat ik lang raadslid zal zijn, geloof ik niet. Van mij zullen ze na 25 jaar niet zeggen dat ik bedrijfs blind ben geworden. Want dat gevaar zit er in als je te lang blijft. Nee, zo'n acht jaar in de raad, dat is mooi, dan moet je stoppen". ïil II 1 Mm IMMMÉi s llliliÉ |K|i «11 it DORPSMILIEU BEDRIJFSBLINDHEID TEGENSPEL Controleur RIJWIELEN BROMFIETSEN REPARATIES RUBENSPLEIN 18 SCHIEDAM De voetbalpool is weer gestart!!! BOOKSHOP ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD jaar ie de raad is mooi. daarna moet je J. H. M. Voorwald weet nu reeds zijn tijd van komen en van gaan. In die tussentijd echter wil hij veel werk aanpakken, dat naar zijn mening in Schie dam beslist moet worden ge daan. „Natuurlijk moet je als beginnend raadslid een inwerk- periode hebben die zo'n twee jaar duurt. Pas daarna kun je helemaal meedraaien en heb je de hele materie door". 'De heer Voorwald vervolgt: ,,Ik ij ben nu zo'n 30 jaar vakbondslid en dan heb je bestuurlijk echt jj wel wat ervaring opgedaan. j Die ervaring zal onze fractie v':v:v.-r'- -• -vvXv.- :- if". iipiilp ilfllllf BÊÈmmÊËÊÊmk - SIK SCHIEDAMSCHE COURANT tevens bijkantoor Rotterdamsch Nieuwsblad Broersvest 3 Administratie en abonnementen telefoon 26.80.91 Redactie: telefoon 26.25.66 Klachtendienst: telefoon 26.17.73, van 18—20 uur; zaterdag van 1719 uur. Deze krant wordt uitgegeven door de Stfthoff Pers N.V. MAANDAG ARCADE, TENTOONSTELLINGEN STEDELIJK MUSEUM WEEKFILM PASSAGE THEATER: 20 uur: Bridge Schiedam '59- tot eind aug.: Werk uit eigen collectie, 8 aug. tot 7 sept.Meesters der naïeve schilderkunst uit de collectie van de Albert Dome Stichting. „Te Love Bug". Aanvang: weekdagen 2 en 8.15 uur, zaterdag 279.15 uur, zondag 4.1579.15 uur. „Kara ben nemsi" (De held van de woeste Balkan"), zondagmiddag 2 uur. Schiedam De U-jarige Marian den Hartog reed woensdag op de Burg. van Haarenlaan bij de Nieuwe Damlaan met haar fiets op het zebrapad terwijl het voetgangerslicht op rood stond. Zij werd aangereden door een personenauto, be stuurd door de Schiedammer A. J. T. De GG en GD behan delde de schaafwonden, die het meisje hierbij opliep, ter plaatse. Schiedam De 42-jarige C. C. H. is woensdag op de Eduard van Beinumlaan aangereden door een afslaande personenauto, die de bromfietser geen vrije door gang verleende. De bromfietser liep wonden aan het hoofd, handen en benen op, die m het Holy-ziekenhuis in Vlaardingen werden behandeld, waarna hij naar huis kon terugkeren. ten goede komen. Trouwens, als alle 37 raadsleden nu maar de belangen van deze stad be grijpen, zijn we al een heel eind op reis". Zoals vele andere NKV-leden is Voorwald lid van de PPR ge worden. Zich aangesloten bij de KVP had hij zich echter nooit: „Met die partij, vooral in Schiedam, heb ik mij nooit wil len ophouden. Ik vond er een bepaalde categorie mensen die niet zo erg naar de partij princi pes leefde. Als je een algemene volkspartij wilt zijn moet je ook de belangen van de sociaal zwakkeren in de gaten houden en dat heeft de KVP niet ge daan. Ze hebben dat gewoon vergeten". der geweest en daar moet je niet teveel op bouwen". Het verdwijnen van de heer Eijke- naar stelt de heer Voorwald wel voor een probleem: „Het is eigenlijk gevaarlijk dat iemand die uit het bedrijfsleven komt zoals Eijkenaar .na een aantal jaren niet op terugkeer naar zijn baas behoeft te reke nen. Zij moeten dan maar zien hoe ze een baantje krijgen en als je de 50 bent gepasseerd is dat moeilijk. Wethouder zijn is dan ook een zeer kwetsbaar be roep. Eigenlijk zou 't wettelijk moeten zijn vastgelegd, dat werkgevers de oud-wethouders die vroeger bij hen in dienst waren weer moeten aanstel len. Wethouder zijn is je be staan ophangen aan een zijden draad". I i j r Schiedam Vlaardingen „Ik was onder in vloed van verdovende middelen. Toen moest ik gewoon iets doen", verklaarde de jeugdige Vlaardinger L. B. K. woensdag, toen hij voor de Schiedamse kantonrechter terecht stond. Dat „iets" was het bekladden van het Vlaardingse stadhuis met zwarte verf. Ook een huis in de Zomer straat werd beklad. Officier van Justitie mr. A. C. 't Hart stelde, dat het onder invloed zijn bepaald geen excuus was, maar dat, zoals de officier dat noemde, de schuld in de oorzaak lag. „U wist wel dat L.S.D. niet hetzelfde is als een asperientje en dat er bepaalde reacties vol gen", stelde de officier. Hij eiste tweemaal een boete van tien gulden. Kantonrechter mr. W. E. van Vloten vonniste conform. De verdachte vroeg nog de emmer verf, die in beslaggeno men was terug, maar daar ging de kanton rechter niet op in. „Die is intussen wel ver droogd", meende hij. Volgens verdachte was het echter erg goede verf en moest er bo vendien nog een jeugd- gebouw mee geschil derd worden. Het lukte echter niet en met een „tot ziens" verliet de verdachte de zaal. „In Schiedam moeten we uit het dorpsmilieu komen", vindt de heer Voorwald. „Kjjk naar Vlaardingen, Delft, Rotterdam en ook Maassluis en zie wat daar allemaal kan. De bestuur- ders van deze stad zjjn in vele zaken onwetend". „Overdag verdienen ze hun brood en 's avonds verdiepen ze zich in de papieren stukken. Echt contact met de burger is er daarom niet. Ik hoop dan ook veel contact met de. bevolking te hebben". Voorwald over Voorwald: „Wat Voorwald aanpakt, laat-ie niet gauw los. Dat is in Schiedam wel bekend. Op technisch en sociaal gebied ben ik wel be kend, zodat ik wellicht dit werk in de raad kan gaan doen. Ove rigens blijf ik even afwachten: Als ze tegen me zeggen, Voor wald, pak jij die commissie, dan zal ik dat doen. Het werk in de vakbeweging kan meer problemen opleveren dan in de gemeenteraad, dus ik wacht 't allemaal kalm af". Nieuwe mensen in de raad zijn belangrijk- vindt de heer Voor wald. „Nieuwe bezems vegen schoon. In de nieuwe PvdA/PPR-fractie zitten veel bekwame mensen. Ik hoop dat de christelijke partijen veel te genspel zullen leveren. Doen ze dat niet dan zijn het een stelle tje niets beduidende figuranten. De samenwerking tussen PCG en KVP is dan wel nieuw, maar het is geen echte eenheid. Als vakbondsman zie ik dit als een proberen, verdere afbraak van de christelijke partijen tegen te gaan", verzekert hij. „Juist daarom vind ik het voor wethouder Eijkenaar zo ver domd jammer dat hij er het slachtoffer van is geworden. Ik heb veel respect voor hem. Over het verdwijnen van de heer Van Kinderen zal ik niet veel zeggen. Van zijn veelge roemde 20-jarige ervaring heeft hij een derde waargemaakt. Hij is door zijn andere functies maar voor een derde wethou- Veel vertrouwen heeft Voorwald in het nieuwe college: „De nieuwe wethouder Bolmers is een out-sider in de plaatselijke politiek. Toch kan juist een nieuwe man met frisse ideeën veel goeds doen. Er is hier geen gevaar voor bedrijfsblind heid. De nieuwe wethouders zullen met een steeds kleiner wordend aantal goeie vakini bij de gemeentelijke diensten moe ten werken". Want. aldus het PPR-raadslid, de „goeie vaklui" worden schaars: „De mensen bij de diensten die echt goed zijn ver dwijnen. Dat is jamemr en ik vraag me af of ze dat nu voor die paar cent meer doen die ze verdienen. Zit het hem niet in het werkklimaat in Schiedam? Ook de sfeer bij het gemeente- personeel is niet denderend. Ik zit dan wel niet in de Ambtena renbond, maar vaak hoor ik dat niet alles even soepel loopt". „Trouwens, nog steeds blijven ambtenaren met hoge salaris sen hangen in huizen aan de Van Haarenlaan met tamelijk lage huren. Waamom vertrek ken ze niet naar de Groenoord- flats die een arbeider niet kan betalen en waarom komt er in die huizen aan de Van Haaren laan geen arbeidersgezin te wonen. Dat zou ik nu wel eens illen weten". Voor de komende vier jaar ziet het raadslid Voorwald dus vol doende taken om zich intensief bezig te houden. „Wat ik vast heb, laat ik niet meer glippen. Je moet niet opgeven als je er gens mee bezig bent. Maar voorlopig wacht ik nog even tot 1 september. Ik moet het ten slotte ook allemaal nog waarmaken!" Schedam De Vlaardingse voor man P. A. Zeij (36) s woens dag van vijf meter hoogte in het ruim van het bij Wilton lig gende Duitse schip Ginnheim gevallen, toen een rooster, dat hij moest losbranden, van een richel schoot en kantelde. Met een zware hersenschudding is het slachtoffer in het Vlaarding se Holy-ziekenhuis opgenomen. 98 In de lage, wazige polderweien, op de flanken van de dijken, die rugden in zwaaingen en krom mingen op de diepe vlakten en droegen daar boven uit als vei lig de blanke weg, fleurden ma deliefjes en boterbloemen, 'n fijne sterreling van wit en geel op sappiggroene grond. Maar de stad, de roetbesmeurde, vergoorde fabrieksstad, stond grauw en somber-oud op uit de frisse jonge groening der wijd- uitliggende rondomme weiden en, als hels-afgunstig op de smetteloze azuren klaarte bo ven zich, spuwde ze door de slank oprijzende fabrieks schoorstenen naar dat pure luisterrijke luchteblauw, haar walmende rookadem, die er uit dreef tót 'n raggige sluier van emook en laag boven de huizen bleef hangen. En toch, ook tussen de starre stratenmuren kwam die lente- blijheid; het stille, dromerige water der binnenhavens kruifde door de frisse voorjaarswind; diamantig flonkerspatte het 't gevangen licht terug en de oude, stoere kastanjes aan de wallekant, de logge reuzen, tooiden zich weer met hun weid dos van zwaar loof, dat, als in lagen, overdadig rijk en zwaar van plooi zich om de knoestige verschamelde takken drapeerde. Zo, in weinig tijd, was het vale, stadsinnerlijke aspect als omgetoverd, vierde in de stille straten het voor jaarsgroen feest en praalden er de gevels in het uitbundige schitterlicht. Emmanuel de Borgas werd door het blije weer het huis uit ge dreven en elke morgen kwam hij Laurens tot 'n wandeling verlokken naar de dorpen in de omtrek of 'n dwaaltocht door de polders langs de Maas. Hij bracht dan, iedere keer op nieuw, met z'n verleidelijke plannen Laurens in tweestrijd, waarin deze dikwijls bezweek en ontrouw werd aan zijn stelli ge voornemen om z'n paasva kantie enkel en alleen te ge ven aan zijn studie. Het eindexamen. als 'n adembe klemmend fantoom, dat hij te overwinnen had om z'n vrijheid te bevechten, de zaligbandeloze Studentenvrijheid, spookte het door z'n denken, vergalde tel kens z'n ogenblikken van zorge loos plezier. Want z'n proefsto- men, zoals Emmanuel de repe- ties voor het paasrapport noemde, was niet best geweest. Het was hem zelf erg tegenge vallen en z'n vader eveneens. Nochtans, papa was er hem niet -hard om gevallen, had 'm vriendelijk willen bemoedigen zelfs. Met 'n gemoedelijk klopje op z'n schouder had-ie ge troost: 't was jammer, zeker. maar hij had de over tuiging dat Laurens flink en se rieus had gewerkt. en dat was de hoofdzaak er was nog eigenlijk absoluut geen reden om te wanhopen. z'n vorige rapporten waren immers zo goed. welnee, hij moest de moed er maar in houden. Hij had immers nog drie maanden om flink z'n best te doen, niet waar. De hartelijke toon waarop papa met hem gesproken had, zon der boosheid of verwijt, had Laurens in z'n neerslachtige stemming week gemaakt. Hij had op dat ogenblik wel in tra nen kunnen uitbarsten, doch, met 'n pijnlijk verduwde snik in zijn keel, had hij zich monter getoond, z'n vader van zijn kant zelfs getracht gerust te stellen. Hij had pech gehad. begreep zelf niet hoe dat zo ge komen was. maar nee, wan hopig was hij gelukkig nog niet. hij was overtuigd, dat ie beter kon. Maar 't meewarig beklag van zijn moeder, die in hem zo'n beetje 'n slachtoffer van de we tenschap wou zien ze had, toen Sisca Talink op 'n avond bij haar alleen was, er 'n paar tra nen om weggepinkt; de jongen deed toch zo goed zijn best, avond aan avond had hij zijn ka mertje tot laat zitten blokken; hij zag er slecht van uit, vond Sis ook niet? 't Was ongehoord wat er al voor zo'n eindexamen gevergd werd de zwijgende meewarigheid of de onhandi ge manier van troosten van mama, hinderde hem evenzeer als de aanmatigende aanspo ringen van Henri om toch waarachtig te zorgen, dat ie er kwam in augustus. oZ'n heksen werk was het eindexamen van de hbs niet; toen hij goed ze ventien jaar was had hij 't di ploma al in z'n zak, snoefde Meerhold. Doch in de volgende dagen, toen het meelij met z'n tegenslag was verhard tot 'n nuchter re kenen met de feiten, proefde Laurens al meer uit de vragen van z'n huisgenoten de twijfel aan z'n kunnen. Hij voelde er zich onverdiend, bitter door vernederd en in de eenzaam heid van z'n werkkamertje kon hij haar bedroefd over zitten tobben. Dat plotse wantrouwen aan z'n capaciteiten, hoe ellen dig ongevoelig en kleinzilig was dat toch. Want was t-ie niet elk jaar behoorlijk overgegaan, zonder herexamen of vakantie- taak? En nou hij dit keer 'ns ongelukkig had gewerkt, was hij in aller ogen tot 'n stomme ling gedegradeerd. Verdomd onbillijk, had hij in zichzelf ge vloekt. Doch, wat hem toch wel hevig be nauwend verontrusten kon, on danks z'n eerlijke overtuiging, dat hij z'n weetje zo ongeveer wel wist was, dat die pech zich bij het eindexamen kon herhalen. 'n Examen was nu eenmaal een dubbeltje op z'n kant. Er kwamen zoveel facto ren bij in 't spel. Je zenuwen bijvoorbeeld, als die je parten gingen spelen. en per slot van rekening, het was onmoge lijk alles te weten, wat er ge vraagd kon worden. Zonder geluk slaagde geen sterveling.Och, als hij daar maar 'n beetje op rekenen mocht. op geluk. Maar Herman Leyter, al had hij 't dan aanvankelijk zo goed mo gelijk voor z'n jongen veroor- gen, was zeker zo erg onder de indruk geweest als Laurens. Wordt vervolgd nachtdienst, leeftijd 3060 jaar, bruto loon 198,60. Vereist; verklaring om trent gedrag. Inlichtingen: Eerste Schiedamse bewakingsdienst Korte Singelstr. 16 B, Schiedam. Tel. 010—269086, na kantoortijd 010352855 en alle Hoogstraat 103, tel, 26.75.52 LEO URIS, ARMAGEDDON Eenmalige Pocket-editie ƒ6.50 Gevraagd: minimum leeftijd 17 jaar, voor STOFFENZAAK. Hoogstraat 24, Schiedam, tel. 28.39.28. Mogelijkheid om in te leveren voor de Voetbal vereniging Hermes DVS. Ook elke eerste vrijdag in de maand geopend van 19.00—21.00 uur. Broersvest 3 - Tel. 26.80.91 - Schiedam RAAM26 (100 macfiterhetstadhuK) SCHIEDAM 7ELEF00H (010)268351 EN TE

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1970 | | pagina 2