Voorstel B en W Zeehavengelden flink omhoog Repetities toonkunst koor dinsdag GEMEENTELIJKE KRIJGEN ANDER DOEL MEDEPLICHTIGHEID AAN INBRAAKPOGING NIET TE BEWIJZEN éoK Brandje in slooppand 2 kranten voor één prijs! Flessentrekker I in Rotterdam tegen de lamp Twee gewonden door val met brommer Bij kazerne brandweer en stadskantoor Vrijspraak voor Schiedammer: Hij kwam even een ruit inzetten S lStffr 4 pagina's 3 Broersvest 3 - telefoon 268091 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD- SCHIEDAM EN KETHEL 97ste jaargang no. 23879' TWEE FASEN BETRAPT 'éMi'? Donderdag 20 augustus 1970 SCHIEDAMSCHE COURANT Iers ver- s momen- m nieuwe e basket- Binnen- ling wor de bal te die met ging een rommeli- zeer ve- strijd de competi- ïende fca- chiedam- jk tegen een ti.fd- itelen zwakke s Molen- vedstrijd t Xerxes lag). Empeo inschakelen bij stadssanering Eerste taak voor Empeo» j onderzoek naar verkeer in] binnenstad. Empeo zal om te beginnen de plannen van het stedebouwkun dig adviesbureau Fledderus/ Van Gent bestuderen en op financiële en economische uit voerbaarheid onderzoeken en eventueel wijzigingen voorstel len. Voorts zal Empeo de ver dere ontwikkelingen van de plannen, die leiden tot de tot standkoming van een voor de gemeente aanvaardbare stede- bouwkundige conceptie geheel begeleiden. Mochten gemeente en Empeo over voorgestelde wijzigingen geen overeenstem ming bereikten, dan gaan de partijen uit elkaar. Schiedam De gemeente zal, indien de raad met het des betreffende voorstel ak koord gaat, voor de realise ring van de sanering en re constructie van de Schie- damse binnenstad gaan sa menwerken met de N.V. Maatschappij voor Project ontwikkeling „Empeo", die op dit gebied grote ervaring heeft. De commissie voor stadsontwikkeling en stads uitbreiding gaat akkoord met de inschakeling van Em peo. Schiedam B. en w. hebben de raad voorgesteld akkoord te gaan met een voorstel tot wijziging van de verorde ning zeehavengelden die op 1 oktober 1970 van kracht zal worden. Het voorstel tot verhoging van de tarieven met 25 procent betekent voor Schiedam een meerop brengst van 10.000 per jaar. B. en w. zijn tot dit raadsvoorstel gekomen om dat ook Rotterdam de zeeha vengeldtarieven met 25 pro cent heeft verhoogd. Op grond van de gemeenschappe lijke regeling zeehavengeldta rieven in de RijnMaasdelta is overleg gepleegd met de ge- meentebesturen van Rotter dam, Dordrecht, Vlaardingen, Maassluis en Schiedam. Het voorstel is in het belang van de uniformiteit van de zeehaven geldtarieven in dit gebied, al dus b. en w. Als de gemeenteraad metr het voorstel akkoord gaat is het volgens b. en w. gewenst ook de tarieven voor het reinigen erf of ontgassen van tanksche pen in de Wilhelminahaven aan te passen. Reeds in januari is het tarief hiervoor gesteld van 0,06 op 0,07 per brt. De kos ten van het uitdiepen van de Wilhelminahaven ten behoeve van Tankercleaning stijgen jaarlijks met grote bedragen. Voor 1970 en 1971 is voor het baggeren een bedrag van 250.000 gereserveerd- De op brengst die daartegenover staat is 220.500. Door de verhoging komt de op brengst thans op ruim 252.000. Na aftrek van een be drag dat Tankercleaning vol gens contract ontvangt is de op brengst nog 251.000, voldoen de dus als de raad de verhoging goedkeurt. Volgend jaar zal worden bezien of verder verho gen van het tarief noodzakelijk zal zijn. De raad neemt het voorstel maandag 24 augustus in behandeling. Het uitbaggeren van de Wilhelminahaven voor Tan kercleaning brengt jaar lijks hoge kosten met zich. Dit heeft mede tot de ver hoging van de zeehaven gelden geleid. Schiedam De 50-jarige brom fietser C. K. en zijn echtgenote, die achterop zat. zijn woensdag op de Oranjebrug beiden licht gewond door een val met de brommer. Zij kwamen tegen een stalen paal van de afsluitbomen van de brug terecht. De duo- passagiere liep schaafwonden op, de bromfietser een gebro ken rib. Beiden konden na be handeling in het gem. zieken huis naar huis gaan. Voor een goede communicatie tussen gemeente en Empeo zal een stuurgroep worden ge vormd, waarvoor een aantal le den zal worden benoemd door b. en w. en een aantal door Empeo, terwijl beide advise rende leden voor de stuurgroep kunnen voorstellen. Het bureau zal in twee fasen wor den ingeschakeld. De eerste fase omvat de economische doorlichting van het gekozen bestemmingsplan en een intern verkeersonderzoek. Dit laatste omdat een onlangs in opdracht van Rijnmond en Rotterdam verricht verkeersonderzoek té weinig gegevens verschaft over de interne verkeersstructuur van Schiedam, maar zich be perkt tot de grote lijnen voor de verkeersontwikkeling in het Waterweggebied. Voor dit on derzoek zal de gemeente 60.000 betalen. Deze fase van inschakeling van Empeo is vastgelegd in een ontwerp-sa- menwerkingsovereenkomst waarin wordt geanticipeerd op de tweede fase, namelijk die van uitvoering. Voor de uitvoe ringsfase zal een afzonderlijke overeenkomst worden gesloten. Schiedam In het Gebouw voor Christelijk Sociale Belangen zullen vanaf dinsdagavond 25 augustus 8 uur de repefiities weer beginnen van het Toon kunstkoor onder leiding van Aad van der Hoeven. Nieuwe leden kunnen ziich aanstaande dinsdag aanmelden of inlichtin gen verkrijgen bij het secreta riaat, tel. 268270. Cok op 25 augustus beginnen de repetities weer voor het kinder koor, 's avonds om half zeven eveneens in het gebouw voor Christelijke Sociale Belangen ■jongens en Meisjes in de leef tijd van zeven tot twaalf jaar kunnen zich nog opgeven. Schiedam B en w willen de be stemming wijzigen van ruim tien gemeentelijke fondsen, die op het ogenblik als reserves zijn ondergebracht. De reser ves, die gezamenlijk een be drag van 7,6 miljoen omvatten, zullen worden samengebracht in een nieuwe reserve „uitvoe ring bijzondere werken". Ter toelichting op een voorstel aan de raad delen b en w mee dat deze reserve in de toekomst zal worden gebruikt voor die kos ten, die niet of zeer bezwaarlijk op de normale begroting kun nen worden ondergebracht. Vooral met het oog op de bouw van het nieuwe stadskantoor zal op de reserve een beroep moeten worden gedaan. In de komende jaren zal in Schie dam veel moeten worden ge bouwd. Een nieuw stadskantoor en een nieuwe brandweerkazer ne zijn da-ar de voorbeelden van. Gebruikmaking van de nieuwe reserve kan de enorme jaarlijkse lasten die met de bouwwerkzaamheden gemoeid zijn tot zodanige proporties terugbrengen, dat inpassing in het gewone budget wat eenvou diger wordt. Als voorbeeld noemen b en w de bouw van de nieuwe brand weerkazerne. Zij waarschuwen -echter telgen de gedachte, dat de reserve die nu beschikbaar zou komen groot zou zijn. De 'lasten van stadskantoor -en brandweerkazerne zijn zo hoog. -dat omlaag brengen ervan door toepassing van de reserves nauwelijks gewicht in de schaal le-gt. B en w verwachten dan ook, dat de reserve na korte tijd al verdwenen zal zijn. Sommige reserves zijn toch nog vrij fors, zoals de rese-rve „na- uitkering uit het gemeente fonds" die eind 1969 ruim ƒ3,1 miljoen groot was. Over de ja ren 1948-1950 is aan alle ge meenten een na-uitkering uit het gemeentefonds verstrekt onder de voorwaarde dat die izou worden gereserveerd en aan de reserve geen budget taire bestemming zou worden gegeven. Nu de beperkende voorwaarde dat de gemeenten het bedrag slechts als financie ringsmiddel mogen gebruiken is ingetrokken staat niets een andere bestemming van deze rese-rve in de weg. Bij de reserves die zijn vrijgeko men voor een andere bestem ming zijn er een paar, waaraan een soms wat merkwaardige geschiedenis verbonden is. Zo is er het „fonds straataanleg nabij De Bataaf" van 27.300. In 1912 is een bedrag van 3.000 ontvangen van de glas fabriek nabij Huis te Riviere, bestemd voor eventuele straat- aanleg in die omgeving. Waar schijnlijk door rente-bijschrij ving is dit bedrag gegroeid tot 27.300. Van een straataanleg als in 1912 komt het niet meer: deze reserve kan dus ook in de nieuwe reserve worden onder gebracht. Bij de liquidatie van gemeentelij ke instellingen van liefdadig heid is een bedrag van 139.200 vrijgekomen. In 1965 is dit al gereserveerd en ook a-a-n deze reserve moet een bepaalde be stemming worden gegeven een reserve verbetering Prove niershuis. De rese-rve opheffing tol Vla-airdingerdijk dateert nog uit de tij-d dat de gemeente Sc-hiedam v-an de gemeente Vlaardingen jaarlijks 1.000 ontving ter -compensatie van het ge-mis aan opbrengst tolgel den. Toen d'e rijksweg tussen beide steden werd opengesteld -kwam aa-n de verplichting een -einde. Aan het eindresultaat van de tolcompensatie, 84.500, is nooit een bestem ming gegeven. Andere reserves die nu worden opgeheven zijn nog de reserve na-uitkering ondernemingsbe lasting, die eind 1969 ruim 2,3 miljoen bedroeg, reserve uitke ring grondbedrijf van 507.000, reserve concessie aardoliewin ning Rijswijk 10.000, reserve aankoop onroerend goed 1.409.000 en het fonds voor bijzondere doeleinden 185.600. Van onze rechtbankverslagge ver Rotterdam Om zuiver ju ridische redenen heeft de Rotterdamse politierechter een Schiedamse jongeman vrij moeten spreken van de hem ten laste gelegde mede plichtigheid bij een poging tot inbraak in een Rotter dams modehuis. De officier van justitie had eveneens vrijspraak geëist omdat de medeplichtigheid niet was komen vast te staan. Wel achtte hij mededaderschap aanwezig, maar dat was de Schiedammer niet tenlaste gelegd. Verdachte was samen met een Rotterdamse knaap ontslagen bij de koppelbaas waar ze in dienst waren. Ze besloten nog diezelfde nacht te gaan inbre ken. In een auto reden zij naar Wassenaar en Schiedam, maar ze konden daar geen geschikt object vinden voor hun boze be doelingen. Bij het Rotterdamse modehuis dachten ze meer suc ces te hebben, maar dat pakte anders uit. Nadat de Rotter dammer met een hamer een ruit van de deur had ingesla- stuur m.i.v.:. raam straat woonpf. telefoon Schiedam Een onbekende man heeft woensdag geprobeerd een bewoonster van de Graaf Flo- risstraat op te lichten. Hij bel de aan met de mededeling dat de echtgenoot van de vrouw des huizes opdracht had gegeven een gias-in-lood-raam te ver vangen door een ruit van pij- penglas. De kosten bedroegen 38 en de man had gereed schap bij zich om het karwei direct te klaren. Toen de vrouw ec-hter aanstalten maakte haai man op te bellen, nam de op lichter de benen. Er bleek nooit opdracht te zijn gegeven. Het signalement van de oplichter luidt: ongeveer 40 jaar, kalende scthedeli en achterover gekamd grijzend haar. Hij rijdt in een licht gekleurde Volkswagen personenauto met kente-ken 18- 19-BM. •Deze bon in open envelop, zonder postzegel, sturen naar Rottcrdamsch Nieuwsblad, antwoordnummer 834, Rotterdam de SC -f RN 14 dagen gratis naar: gen, zag hij geen kans de gren dels te verschuiven. Ook de Schiedammer probeerde tever geefs de deur te openen. Juist toen de knapen besloten dan maar wat anders op te zoeken, hoorden zij voetstappen. Het waren politiemannen, die aan vankelijk in een auto waren langs gereden en de knapen in het portiek hadden zien staan. Ze deden toen wel net of ze stonden te wateren, maar de agenten besloten toch poolshoog te te gaan nemen. Zodra de knapen de voetstappen hoorden namen ze de benen, maar vijf tig meter verder werden ze in de kraag gepakt. De Rotterdammer werd conform de eis wegens poging tot in braak veroordeeld tot twee maanden voorwaardelijk en een boete van 125 gulden. De serie inbrekerswerktuigen die hij bij zich had, wordt aan het verkeer onttrokken. De jonge Schiedammer vader van drie kinderen viel juridisch juist door de mazen van het net, zoals politierechter mr. G. J. E. Poerink het uitdrukte. Het op de uitkijk staan en het geven van de hamer aan de Rotter dammer, waarop de medeplich tigheid was gebaseerd, konden niet bewezen worden. Schiedam/Delft Wegens diver se gevallen van flessentrekkerij is op het Delftse bureau var. po litie ingesloten de 34-jarige Schiedammer P. S. J. O. Door het afgeven van ongedekte girokaarten heeft de amn zich goedereen ter waarden van ongeveer 1500 toegeëigend Hij heeft de kaarten afgegeven in Rotterdam, Den Haag, Delft, Naaldwijk en Rijswijk. De Schiedammer liep in een Rot terdams warenhuis tegen de lamp toen hij opnieuw met een blauwe girokaart wilde betalen en de verkoopster argwaan kreeg. De man werd overgegeven aan de Rotter damse politie aan wie hij zijn daden bekende, hij gaf de girokaarten uit voor kleine be dragen tegelijk en gebruikte ze ook meerdere malen om te tan ken. i Schiedam Vanmorgen vroeg is brand ontstaan in een half afge broken pandje aan de Schieka- de. Waarschijnlijk is een door spelende kinderen gestookt vuurtje weer opgelaaid. De brandweer bluste de brand. Profiteer nü van het unieke aanbod 2 kranten te ontvangen voor de prijs van één: de Schiedamsche Courant met nieuws uit uw stad en omgeving, cn het Rotterdamsch Nieuwsblad met het laatste binnen-cn buitenlandse nieuws. Geef ons nu opdracht ook bij u 14 dagen gratis, zonder enige verplichting, de SC RN te bezorgen en ontdek zelf de vele pluspunten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1970 | | pagina 1