Weekmarkt Broersveld viert in september 20-jarig jubileum Plannen voor nieuw politie bureau, Donderen om de vijfde en Installatie politiechef ETTTü Acht maanden geëist tegen jonge inbrekers li wmm SCHIEDAMSCHE COURANT DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1970 door Lodewijk Bronsdijk KOREA RUIMTE BURGERLIJKE STAND COLLEGE POLITIECHEF Voordat de burgemeester de nieuwe politiechef het korpsbrevet opspelde wenste hij hem toe „een humaan en rechtschapen chef te zijn". ii pi n*T Schiedam In het begin van de volgende maand is het twintig jaar geleden, dat op het Broersveld voor de eerste maal de weekmarkt werd gehouden. Aan deze weekmarkt, die in die twintig jaar een niet meer weg te denken „evei nement" in Schiedam is geworden en die de meeste Schiedammers ook waar schijnlijk niet graag zou den willen missen zijn deze week de tekeningen van onze tekenaar Maarten Kemper gewijd. Overigens zullen de markt kooplieden, die elke vrij dag hun koopwaar op heit Broersveld uitstallen en aanprijzen het jubileum van „hun" markit voor het publiek bepaald niiet onge merkt voorbij laten gaan. De plannen ten aanzien van de viering van het ju bileum zijn nog niet hele maal afgerond, maar waarschijnlijk ziullein er on- de meer twee speciale feestmarlktten worden ge houden, waaraan bepaalde attracties voor het publiek verbonden zullen zijn. Ook zal men de markt op deze „hoogtijdagen" door ver siering een nog kleurrijker aanzien geven dan nor maal al het geval is. Het is aardig om nu, kort voor het feestelijk jubi leum van de markt, enkele, meningen van marktkoop lieden wee te geven; me ningen dlie zij verkonidgen 'enkele maanden na de in stelling van de markt en die bewaard zijn gebleven voor het „nageslacht" in de vorm van een artikel in het maandblad van de Schiedamse Gemeenschap van februari 1951. Dan blijkt bijvoorbeeld dat de mening van de eerste geïnterviewde koopman door de tijd is bestempeld als te pessimitisch. „Als u het mij vraagt, die markt is geen blijvertj'e", stelde deze koopman namelijk in 1951. „De sfeer is er niet. De één is voor de ander bang gezien te worden, ko pend op de markt". De geschiedenis heeft de woorden van deze pessi mist duidelijk gelogen straft en wie zou zich nu nog (en waarom?) scha men om op de markt ge zien te warden, snuffelend tussen de meest uiteenlo pende zaken naar iets van zijn gading en wanneer hij ■wat gevonden heeft beta lend met guldens die (vol gens de reclame tenmin ste) daalders waard zijn. Een andere koopman heeft ■gelijk gekregen. Die zei in 1951: „De markt is in een ■ongunstig jaargetijde be gonnen, maar toch geloof ik zeker te kunnen zeggen dat zij getoond heeft in een behoefte te voorzien. Het experiment is volkomen geslaagd". En wie zou vermoeden dat de oorlog in Korea invloed heeft gehad op de week markt op het Broersveld in Schiedam? Toch is het zo, als we een andere koop man mogen geloven die in die tijd verklaarde dat men niet ontevreden mocht zijn over de eerste maan den omdat namelijk alle markten niet daverend lie pen. Vooral in de textiel en de ar tikelen die niet direct ge consumeerd worden con stateerde de koopman een sterke teruggang en hij gaf daarvoor als verklaring: „De mensen hebben in de zomer, bij het uitbreken van de Koreaanse oorlog veel ingeslagen. Het geld is nu te schaars". De winkeliers van het Broersveld verMaanden al in diezelfde tijd geen con currentie maar eerder pro fijt van de markt te onder vinden. „Het is een reuze trekpleister", verklaarden En een bakker zed er zelfs op zaterdag nog merkbaar meer klandizie van te heb ben. Volgens hem. kwamen zijn klanten de dingen die ze vrijdags in de etalage ■gezien hadden zaterdags halen... want vrijdags wa ren de tassen vol. Die had ■er kennelijk een studie van gemaakt. Ook in deze tijd is er een goed contact tussen de Broersveld winkeliers en de marktkooplieden, zoals on der meer bleek tijdens de bevrijdlingsfeesten dit jaar. Toen organiseerden „mid denstand" en „ambulante handel" samen activiteiten zoals de etalage- en slagzin wedstrijd, waarmee prij zen te winnen waren die zowel door winkeliers als door marktkooplieden be schikbaar waren gesteld. Het Broersveld als ruimte voor de weekmakrt is kort geleden verbeterd door de nieuwe bestrating die de gemeente er heeft aanlegd, een bestrating op drie ni- veau's :trottoir en rijbaan met daartussen een gedeel te dat er ook qua hoogte tussenin ligt en waarop op vrijdag de marktkramen en op andere dagen gepar keerde auto's een plaatsje vinden. Helemaal ideaal is de ruimte overigens niet, want de weekmarkt past in het Broersveld als een kurk op een fles. Daardoor blijft er voor de koper maar een ■heel smalle gang tussen de koopwaar in de etalage en de koopwaar in de open lucht, maar waarschijnlijk zal een echte liefhebber van de sfeer die er op vrij dag heerst daar niet over vallen. Een markt is geen plaats om overheen te ren nen, maar een dorado voor iemand die rustig, des noods over de schouder van een ander gewend op zoek gaat naar de goedko pe aanbieding of d'e lekker ste bananen. Het is te hopen, dat diegenen die zullen beslissen over de plannen voor de recon structie van de binnenstad niet zullen vergeten voor de weekmarkt weer een goed plaatsje in te ruimen. In een goed plan voor de bin nenstad hoort de markt niet alleen voor te komen onder het hoofdstuk „win kelen", maar ook onder het hoofdstuk „recreatie" ■en „leefbaarheid". Winkel centra en warenhuizen hebben zeker hun eigen charme en verdiensten, imaor de sfeer van een .markt is niet na te bootsen of te vervangen. Hoort u een verkoopster in een warenhuis een potje lik- doomzalf al aanprijzen met deze, in onze krant een aantal jaren geleden uit de mond van een koopman op getekende „reclamespot": „U heeft me nog nooit ge zien, en ik heb m'n gezicht wat tegen, maar heus, het is een probaat middel te gen pijnlijke tenen. Ze ver dwijnen vanzelf..." m.:'. /r„. *L Geboren: Richard zv J H Blom- steel en J J Vermeulen, Marcel A zv T G Heilemons en H A Monster, Dennis zv F Broeren en A A Kramer gezegd Freher, Ramond zv F Boomert en M Ottevanger, Regina dv G Blauw en P Potters, Antonius zv J P W van Pelt en J de Nijs, Saskia dv RF Antony en A Charité, Sylvia dv S Seinen en H B A Verbaten, Antonia J dv S T D J-Engerirug en C M H Wil- lèmse, Miranda M C dv G C Kcrklaan en M A de Haas. Overleden: H P E van Gerven, 64 jaar. Men probeert in Vlaardingen te komen tot de stichting van een politiebureau op de grens van de wijken Holy en de Broekpolder. Voorts is er een plan in voorbereiding voor de bouw van een vleu gel aan het huidige bureau. Dit nieuws, dat al enige tijd „in de lucht hing", heeft burgemeester Heusdens prijsgegeven. Omdat de ge meente de drempel van de 80.000 inwoners heeft over schreden en in de toekomst ongeveer 125.000 inwoners zal tellen, wordt het politie korps uitgebreid. Wanneer de plannen in uitvoe ring zullen worden geno men, is nog niet bekend. Voor het wijkbureau tussen Holy en Broekpolider zal het nog wel enige jaren duren: het hangt namelijk af van het tijdstip waarop men in de Broekpolder gaat bou wen. Door de door Gedeputeerde Sta tten goedgekeurde vijfde wet houderszetel dreigt de samen stelling van een nieuw college in een impasse te geraken; ver tegenwoordigers van alle poli tieke partijen in de nieuwe ge meenteraad hebben geen over eenstemming kunnen bereiken over een kandidaat voor de vijfde plaats. Het ziet er nu zelfs naar uit dat het bereikte akkoord tussen PvdA en PCG over de verdeling van vier wet houderszetels plaats zal moeten maken voor een nieuwe con structie, waarbij de PCG slechts één wethouderszetel krijgt toegewezen. Er is nu een weinig overzichtelij ke toestand ontstaan. Duidelijk is, dat de Partij van de Arbeid streeft naar een meerderheid binnen het college van b. en w. Voorlopig ziet het er naar uit dat er politieke donderbuien bo ven Vlaardingen hangen. Maandagochtend is de heer B. van Toledo geïnstalleerd als commissaris van politie te Vlaardingen. Dit gebeurde in aanwezigheid van een groot aantal genodigden, onder wie de echtgenote van de nieuwe commissaris en zijn drie kinde ren en Vlaardings vroegere commisiaris, dr. C. N. Peijster op de binnenplaats van het hoofdbureau aan het Delftse- veer. Burgemeester Heusdens verwel komde de heer Van Toledo en begeleidde hem naar de binnen plaats, waar ook het voltallige politiepersoneel stond aangetre den en het Schiedams politie- muziekgezelschap de inspectie die Volgde muzikaal opluister de. Rotterdam Twee negentienja rige fabrieksarbeiders hoorden vandaag op de rechtbank acht maanden met aftrek van voor arrest, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar en toezicht van het Leger des Heils tegen zich ejsen. Zij waren reeds ve le malen met de politie in aan raking geweest 'en hadden ook nu gezamenlijk en voor eigen rekening een aantal diefstallen gepleegd. C. H. voerde aan, dat het onder invloed van drank was gebéurd, terwijl ook d'e verdediger Van H. H. er op wee^r dat zijn cliënt het gestolen geld niet nodig had, èn slechts in een dronken bui mee was gegaan naar de supermarkt om daar met een koevoet een bovenlicht open te breken om zijn makker C. II. de buitd groot ongeveer ƒ600 binnen te laten halen. Uitspraak op 1 september. lil «Ij; 1 illli i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1970 | | pagina 3