Staking bij WF: PASSAGE 7 msm. Vreemde vogel in het Wilton kamp Tekenmaterialen Vier wieldoppen gestolen Twee inbrekers aangehouden Auto gestolen i®(§)drSng 1 f 75.- boete iSTftP! ;i Fietser geschept door auto Microscoop en kleuren-lv gestolen Schiedam Op de plaats waar een uur tevoren ongeveer duizend werknemers van Wil ton Fijenoord samen schoolden en wachtten op de mogelijke resul taten van het gesprek tussen directie en on dernemingsraad, was niemand meer te be kennen. Waar was ie dereen? In de kantine? Een portier gaf er geen uitsluitsel over. Inte gendeel, hij wilde wel eens exact te horen krijgen waarom je dat wel zou willen weten. Hij kreeg het echter niet exact te horen. Dat zat hem dermate hoog dat hij er een lid van de beveiliging op afstuurde, die de „vreemde vogel" op de fiets achterna kwam. „Wat komt u hier doen? Werkt u hier? O, van de pers. Heeft u zich gelegitimeerd? Nee? Hoe bent u dan binnengekomen? Wilt u maar even met mij meegaan?" Opgepakt? „Kijk eens. wij zijn van de beveiliging. En als u zich niet kunt le gitimeren, je weet nooit...." Maar meneer toch zie ik er zo ge vaarlijk uit? Belt u mijn hoofdredacteur maar. Er viel niet te praten. Mee. naar de baas. De baas zei tot zijn onder geschikte „Komt een collega zoeken? Nou. als dat rustig gebeurt en dan het terrein af". Richting uitgang. Uit een hokje een andere heer. Ook in zo'n zwart uniform, dus ook van- de beveiliging. „Wilt u het terein nü verla ten?" Ja, maar luister nou eens, binnenkomen kan wel, zonder dat iemand je vraagt naar een legiti matiebewijs. Tussen de stakenden kwam er niemand in zwart uni form op je af. Alleen, en je wordt gesom meerd te vertrekken en liefst wel onmiddel lijk. Want, zegt weer een andere heer van de beveiliging, de pers mag er alleen in als zij is uitgenodigd door het hoofd van de public re lations afdeling. Schiedam Ook op de terreinen van de werf Wilton-Fijcnoord was het gisteren fraai weer. Bijna ideaal zelfs om een zonne bad te nemen, maar daar was het de stakende werkne mers zeker niet om te doen. Hun eisen waren duidelijk: „De lonen die het personeel van onderaannemers (koppelbazen) krijgt uitbetaald zijn hoger dan die aan ons eigen vakkundig geschoolde personeel worden betaald en dat is onze grootste grief. Dat moet dan ook zo snel mogelijk verbeteren". Wie zich urenlang tussen de Wilton-werknemers begeeft en naar hun motieven om te staken vraagt, krijgt een rustige uit eenzetting hoe men tot staken gekomen is. „We hebben hier al lang voor gewaarschuwd", zegt een wat oudere werkne mer. Zijn naam noemt hij niet, dat doet trouwens liever nie mand. „Echt, meneer, die onderaan nemers zullen ons een zorg zijn. Wij blijven het echter vreemd vinden dat wij 170 verdienen per week en die anderen, die niet in vaste dienst zijn, zomaar 240. We gunnen die jongens hun centje graag, maar als het hen kan worden uitbetaald, dan ook aan ons. We vinden dit een rechtvaardig iets. En daarom zullen we doorgaan tot we wat hebben bereikt'!. SCHIEDAMSCHE COURANT DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1970 MMBM De staking verloopt keurig net jes. De arbeiders zitten rustig in het zonnetje en bespreken ■met elkaar de toestand. Van werken is geen sprake: ieder een staakt. „De situatie was al lang te gek", zegt één van de stakers bitter. „We hebben er toch al lang op aangedrongen dat de situatie beter zou wor den. Het gaat niet tegen de mensen van de onderaanne mers persoonlijk, die hoeven van ons heus niet weg. Het gaat er alleen maar om dat zij zon der opleiding en vaak slechts schoonmaakwerkzaamheden verrichtend met 250 per week in het handje naar huis gaan, terwijl ik bij moeder de vrouw met 160 guldentjes aan kom zetten. En dat, meneer, dat klopt niet. Daar moet ook snel verandering in komen". Enkele mede-stakers geven blijk van instemming. Niet de kop pelbazen of onderaannemers zijn het, die de woede van de WF-mensen hebben opgewekt, maar het verschil in loon. Een hogere WF-functionaris pro beert met enkele stakers een gesprek aan te knopen. Het lukt, maar eens wordt men het niet. De voornaamste grief komt weer boven:. „Als die lui 250 kunnen verdienen waarom kunnen ze ons dat geld dan ook niet uitbetalen?". De stakenden worden ook hier niet overtuigd. Aan de poort spelen zich inmid dels vaak humoristische tafere len af. Vrachtauto's met voor de werf bestemd materieel ke ren onverrichterzake terug. Zij komen er niet door. Ook perso nenauto's worden spaarzaam toegelaten. De bestuurder van een militair busje, die lid van de Marine Patrouille blijkt te zijn, kan naar de bij WF liggen de marineschepen gaan lopen. Er wordt veel gelachen, maar de rust blijft ook hier. Tegen lunchpauze wordt het allengs stiller op de werf. Hoewel een flinke ploeg posters bij de poort achterblijft, gaan de meeste stakers naar de kantine. Er wordt daar rustig geluncht ter wijl men de situatie bespreekt. Want: inmiddels hebben hon derden werknemers gezien hoe vier directieleden van de werf onder leiding van ir. B. Wilton naar één van de gebouwen op het terrein liepen voor een on derhoud met de ondernemings raad. „Die ondernemingsraad staat na tuurlijk achter ons" verzekert één van de stakers. „Wat wil je ook. Het zijn onze vertegen woordigers, dus je kunt nagaan dat zij daar echt wei hun zegje zullen zeggen. Je kunt er don der op zeggen dat het er daar hard aan toe zal gaan. Maar we staan op ons recht. Het is een eerlijke zaak en daar vechten we voor. Er op verliezen kun nen we toch niet". Daar valt op het eerste gezicht weinig tussen te krijgen. De sta king bij W.F. heeft een soort sneeuwbaleffect gehad, omdat iedereen spontaan meedeed. Het kantoorpersoneel heeft wei nig met de actie te maken en hoeft dan ook niet mee te doen. Maar voor het overige staakt iedereen. Zowel jonge als ou dere werknemers blijven kalm bij elkaar zitten, draaien een sigaret en wachten af. De anders tamelijk strenge WF- bedrijfsbewakers houden zich afzijdig. De controle wie de werf in en uitgaat ligt nu bij de stakers. De maatstaven zijn niet minder streng, ze liggen alleen wat anders. Zo'n honderd werknemers zien bij het hek met argusogen toe wie komt en wie gaat. Ook hier een vrij ge moedelijke stemming, onder het zingen „We willen eën rooie, een rooie, ja ja we willen een rooie, een rooie bij ons loon" vrij naar het Engelse „For he's a jolly good fellow". Luid gejuich gaat op als een groepje portiers, dat de dienst erop heeft zitten, nadert. De poort mag open, en even later komt een ander groepje de werf binnen, op weg naar de .portiershokjes die er wat nutte loos bij staan. Toch zijn de be wakers attent genoeg. Bij iedere poort, behalve bij die poort waar de stakers staan, letten zij nauwlettend op de komende en gaande man. Een aantal auto's nadert. Het is inmiddels half drie geworden. Het blijken de leden van de om dernemingsraad te zijn dié op weg zijn raar hun vakbondsor ganisaties, om met hen de ver dere te bepalen houding te be spreken. „De directie kan no? geen toezeggingen doen c i vraagt jullie zolang aan het werk te gaan, totdat zij iets meer definitiefs kan zeggen", verklaart één van de leden. Een luid hoongelach wordt zijn deel. „De directie vraagt dat, niet ik", verzekert de man van de ondernemingsraad nog maals. Unaniem is de beslissing: we blij ven staken. En zo gaat de sta king verder, even rustig als hij was begonnen. Wie de term „wilde staking" in de mond neemt, zit er naast. Dew erkne- mers blijven kalm en gedisci plineerd. SCHIEDAM Schiedam Een 23-jarige kraan- machinist uit Schiedam hoorde gisteren 75 boete tegen zich eisen omdat hij op 15 maart van dit jaar vier wieldoppen van i een auto had gestolen. De i. Schiedammer had na gebruik van enige drank een wagen ge zien. die versierd was met juist die wieldoppen die hij voor zijn j eigen auto wenste. Baldadig' j geworden door de alcohol, ver-' wijderde hij de doppen van de,;j betreffende auto en nam ze; mee. De politierechter deed uit spraak conform de eis van de j officier van justitie. Schiedam De politie heeft in de nacht van maandag op dinsdag twee inbrekers gearresteerd, die zich toegang probeerden te verschaffen tot de gebouwen van Blok's Wijnhandel aan de Westerkade 2. De inbrekers, de 16-jarige matroos G. D. en de 21-jarige A. H. de G., zonder beroep, werden door omwonen den ontdekt. Zij zijn ingesloten. Het tweetal bleek ook nog be trokken te zijn geweest bij de inbraak in De Wit's Betonnen- palenfabriek eerder deze week en bij twee inbraken in Rotter dam. Schiedam De personenauto van de 19-jarige G. M. uit Maassluis is gisteren van het $L parkeerterrein bij het station gestolen. Het is een Simca met kenteken MU-83-21. Schiedam De 52-jarige wielrij der J. F. P. is door een perso nenauto aangereden toen hij bij zijn woning aan de Nieuwe Ha- ven wilde wegrijden. De man kwam op de motorkap van de auto bestuurd door de 47-jarige A. M. J. v. W. In de Dr. Nolet- stichting bleken de verwondin gen van de fietser mee te val- len, zodat hij naar huis kon i gaan. Niet koppelbazen, maar verschil Schiedam De 29-jarige huis- 1 arts A. C. N. van de Swammer- 3 ji damsingel heeft aangifte ge i daan van diefstad van een mi croscoop uit zijn spreekkamer. I Door verbouwingswerkzaamhe den aan het pand staat de voor deur vaak open, waardoor de in breker waarschijnlijks hun kans hebben gezien. De waarde var de microscoop bedraagt 1000. Mevrouw C. M. K. van de Louis j Ramaekersstraat heeft aangif- te gedaan van diefstal van haar kleurentelevisie. De inbrekers kwamen haar woning binnen door het inslaan van een ruitje van de voordeur. in loon oorzaak van wrevel

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1970 | | pagina 3