Nico Kolmeijer: honkvast Trimseizoen begonnen Drie maal op 2-de plaats geëindigd I r - ,iiiiiys door Jaap Roelants i|ap SCHIEDAMSCHE COURANT ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1970 11 vi; 1 'i' f c r PUNTEN ihsfeH -1 VERANDERING loly is Heilig van zich te rehabiliteren sJïSil m l fj Coach Koos Smit Schiedam/Vlaardingen Aan het einde van de honkbalcompe titie likken de honkbalverenigingen hun al of niet opgelopen wonden. Wonden hebben het Vlaardinigse Holy en de Schie damse verenigingen DHS en DRZ het afgelopen seizoen dui delijk opgelopen. Het enige wat deze ploegen presteerdien was het niet-degraderen. DRZ en DHS hebben al „beter schap" beloofd. Holy nog niet. Secretaris Smit van de pas één jaar bestaande vereniging kondigt nu een andere opzet aan. Schiedam was de meest succesrijke vereniging. De ploeg hand haafde zich ruimschoots in de eerste klasse. 11 if !i: i !t i ij", I i p T tl •i 2en haar geleden werd Kol meijer met Schiedam kam pioen van de tweede klasse jj Eenmaal in de eerste klasse i wilde hij eerst de kat uit de boom kijken. „Voor de com- r petitie hoopte ik op een soo- re van 50°/o. Dan zouden we f; ons ruim kunnen handha ven".. vlet een vierde plaats kwam Schiedam nog ruim boven het gehoopte schema. Kolmeijer: „Achteraf heeft er meer inge zeten. Verschillende wedstrij den hebben we stom verloren. Dan ontbrak even de concen tratie en de opofferingsgezind heid. Eigenlijk kan je het de I jongens niet kwalijk nemen, hst zijn amateurs". «Iet andere woordnen komt de Schiedam-c'oach op een punt dat hij veranderd wil zien. Om een hogere positie te kunnen behalen zal er meer getraind moeten worden en meer disci pline aan de dag gelegd wor den. In de winter zullen we aan een werpers- en catcherstrai ning moeten beginnen. Als we volgend jaar nl. op de helft van de competitie in de bovenste helft aan de ranglijst zijn be land komen in de promotieafde ling, waar, ter voorbereiding op een eventuele plaats in de hoofdklasse, ook dubbels ge speeld moeten worden. Dan heb je twee, liefst drie werpers no dig. De rest van het team kan, door sterke oefenpartners te bestrijden, verdedigend goed voorbereiden", aldus Kolmeij er, die weet dat hij met ama teurs te doen heeft, maar toch graag enige privileges voor de Vlaardingen Holy, een wijk in opkomst, een honkbalclub in verval. Een conclusie die wel erg gemakkelijk opgemaakt kan worden, naar aanleidig van de zeer matige resultaten, die in het afgelopen seizoen behaald zijn. Slechts drie wed strijden konden aan het slot van de competitie in winst omge zet worden. Zo „beschaamde" „Holy" het vertrouwen dat het gemeente in de vereniging gesteld had. Het „prachtige" veld staat in schril contrast met de „lelijke" uitslagen. En dat alle maal terwijl de verwachtingen voor het seizoen zo hoog ge spannen waren. Zelfs gingen er gedachten uit naar een pro motie. Het falen heeft echter niet gelegen aan een tekort aan talent. Secretaris J. Smit weet waar het wèl aan geschort heeft en belooft „beterschap": Schiedam De kans is groot dat Nico Kolmeijer, coach van honkbalvereniging Schiedam, bii de club blijft. Zijn zeer toe passelijke uitlating: „Ik ben honkvast", is een hint in die richting. Maar toch zal het bestuur van Schiedam de honkbalcommissie duidelijke richtlijnen voor het komen de seizoen moeten trekken. Kolmeijer: „Ik wil weten wat het bestuur wil. Is het tevreden met een middenmootplaats in de eerste klasse of wil het hogerop". Al maakt de succesvolle coach de indruk van: ze kunnen het krijgen hoe ze het heb ben willen, toch gaan zijn ambities uit naar een Schiedam in de hoofdklasse. „Voor de competitie hadden we een coach aangetrokken. waar van we wel iets verwachten. Maar na verloop van tijd bleek echter toch dat de man niet de juiste persoon was. Hij had er de wind niet onder en boven dien had hij continu-werk. zo dat hij niet alle wedstrijden kon bezoeken. Maar hij was niet de enige continuewerker. We had den veel Antilliaanse spelers, meestal werkzaam bij de Shell, die niet altijd konden spelen. Dat wisten we van te voren. Maar ja, het zijn aardige jon gens, maar afschrijven voor een wedstrijd was er niet bij. Eenmaal op het veld moesten we maar afwachten of de heren zouden komen. Daar kwam nog bij dat Jan Kornaat de hulp- coach ruzie kreeg met onze Amerikaanse speler Jerry Mat- theus. Deze Amerikaan was niet alleen een goede honkbal ler, hij kon ook goed leidng ge ven. Daarom heeft hij de trai ning overgenomen met het ge volg dat Kornaat kwaad ver trok. Dat ging allemaal ten kos te van de sfeer. Het werd nog erger toen Matthëus naar Duitsland moest voor zijn werk zodat we weer zonder trainer zaten. Zo bleven de re sultaten slecht. Toen ben ik maar als coach gaan fungeren. Ik ben naar de jon gens toe gegaan en heb gezegd: „Luister eens, veel verstand van honkbal heb ik niet, maar desalniettemin heb ik de leiding. Bovendien heb ik enige in spraak beloofd", aldus de heer Smit. Onder aanvoering van deze Smit kan er een klein succesverhaal tje gecreëerd worden. Onder zijn leiding behaalden de Vlaar- dingers nl. eindelijk enige pun ten. Smit: „De meeste spelers honkbalden voor meerdere glo rie van zichzelf, en dat kon niet. Dit heb ik ze goed duide lijk gemaakt. In eendrachtige samenwerking hebben we toen Thor Twins „soldaat ge maakt". Secretaris Smit spaart, met deze kritiek, zijn club niet. Hij ziet, de fouten zoals ze zijn en kon digt dan ook noodzakelijke ver nieuwingen aan. Noodzakelijk omdat „Holy" zijn pladfs op het supermooie honkbalveld moet waarmaken. De club moet groeien, er moet een club buis komen om er spelers-bin ding te kunnen creëren. Een verreveld-afrastering zou de zaak compleet maken. nieuwe spelers hun intrede doen bij „Holy". Een speler van Feijenoord en eentje van Neptunus hebben al toegezegd te komen. Ook met een speler van Schiedam is contact. „Holy" is Heilig van plan om zich volgend jaar te rehabilite ren. ,.,.V spelers zou willen bevechten. Een onkostenvergoeding voor het materiaal b.v. Over vertrekkende en komende spelers is op dit moment nog weinig bekend. Vast staat dat catcher Vermeulen door zijn vertrek uit Schiedam de club zal verlaten. Verder zal de ploeg waarschijnlijk compleet blijven. Voorts bestaat de mogelijkheid dat de derde werper van de Storks uit Den Haag, Schie dam zal komen versterken, definitiegf is deze over schrijving echter nog niet. Langs zijn neus weg kondigt Smit echter even later de grootste verandering aan: spelers die niet regelmatig zullen kunnen trainen middels hun werk ko men niet meer voor de eerste selectie in aanmerking. Smit: „Ik prefereer spelers met min der talent, maar die goed op el kaar ingespeeld zijn boven en stelletje talentvolle „honkbal toeristen", die komen als ze er zin in hebben en voor meerdere glorie van zichzelf spelen". Een harde, juiste gedachte, die echter wel verwezenlijkt dient te worden. In ieder geval zullen er het komende seizoen enkele i li' 'i kl j I .1 I i\ s ii' 11 i i: I Van onze sportredactie Vlaardingen In het Hof is een begin gemaakt met het nieuwe trimseizoen voor personeelsle den van de gemeente Vlaardin gen. Onder leiding van de heer J. v.d. Berg, KNVB-trainer, maakten 25 personen de eerste bijeenkomst mee. De heer Van den Berg hield er rekening mee dat verscheidene deelnemers geruime tijd niets aan li chaamsbeweging hadden ge daan. Het was zodoende een lichte trai ningsavond waarbij diverse oe feningen van grote waarde wa ren voor de ontwikkeling van de spieren. Aan het einde van de trim-activiteiten was er ge legenheid voor enkele balspe len, waarbij men de keuze kon doen tussen voetbal en handbal. In het vervolg zal telkens op woensdagavonden vanaf half zeven gelegenheid voor trim men zijn. Behalve voor ge- meentepersoneel kunnen de avonden ook worden meege maakt door vrienden en familie leden van het personeel. Er zijn geen kosten aan verbonden. Speciale sportkleding is niet vereist; wel is het gewenst dat men sportschoenen meebrengt. Belangstellenden die geruime tijd niets aan sport hebben gedaan doen er goed aan, zich medisch te laten keuren (sportkeuring). :sch Schiedam Het optimisme straalt van het gezicht van Schiedamse Boys-voorzitter Jan van Geene als het gaat over de te verwachten pres taties van zijn vereniging. Overigens net zo optimis tisch als vorig seizoen bij de aanvang van de nieuwe com petitie. „Dit seizoen moeten we de sprong naar de eerste klasse kunnen maken", liet hij toen weten. Uitlatingen, die hij nu weer bezigt. „We zijn wèèr optimistisch", zegt hij, denkend aan de „nieuw komers" bij Schiedamse Boys. Hij somt op: „Jan van Hattum, Nico Doef, Ben Ver- kaayk, Leen Weeda en Ge rard Slavenburg zijn spelers die wij bij de Boys goed kunnen gebruiken. We zijn nu voor de derde achtereen volgende maal op de tweede plaats geëindigd, wellicht worden we dit seizoen dan eindelijk wel eerste klas- ser". Want ook in het afgelopen seizoen „verslikte" Schiedamse Boys na een voortreffelijke start zich in de slotfase van de competi tie. De overwinningenreeks werd abrupt de kop ingedrukt en de boot werd weer gemist. Veel vertouwen heeft Jan van Geene in de nieuwe trainer Bertie van Hees. Deze oefen- meester, vorig seizoen nog ac tief speler in DHS (hij speelde betaald voetbal bij SVV en RBC) wil de zaken bij Schie damse Boys stevig gaan aan pakken. „Ik wil er een tactisch concept inbrengen", zegt de nieuwe trainer. „Niet meer dat typische „RVB-voetbal", van „knallen" en „rennen". De spe lers moeten leren om met een bepaalde tactiek de tegenstan der te bestrijden. Ik geloof dat dan pas goede resultaten te verwachten zijn". Bertie van Hees is niet bevreesd dat zijn spelers zijn tactische opdrach ten niet zullen vatten. „Het zijn jongens met een gezond stel hersens. Met een goede positie in de maatschappij. Daarom ben ik ervan overtuigd, dat zij hun tactische opdrachten stipt zullen uitvoeren". Over één ding is Jan van Geene nog steeds ontevreden: „We hebben nog steeds geen eigen kantine", klaagt hij. „Ik vind dat Schiedamse Boys, met ruim vierhonderd leden, daar toch wel recht op heeft. Er wordt aan gewerkt, dat weet ik. Maar elke dag dat 't later wordt, is weer een dag te veel. Een eigen clubhuis is nu een- mal een bitere noodzaak voor iedere vereniging", zegt Jan van eene, die vindt dat een 38-jaar oude vereniging als Schiedamse Boys, dat beslist toekomt. Schiedam Het Schiedamse Fijenoord met Wilton er voor koestert, gelijk de grote broeders, uit Rotter dam-Zuid, hoge verwachtin gen voor het komende sei zoen. Net kampioen gewor den van de tweede klasse RVB-, hoopt het bestuur van W.F. gelijk door te stomen naar de KNVB, een bond waarin Wilton pas één sei zoen heeft mogen spelen. Dat was in 1956 en kennelijk te hoog gegrepen, want het jaar na de promotie „mocht" Wilton weer naar de RVB. Zoals de meeste clubs en club jes voetbalt Wilton op het Hargasportpark. Op gelijke hoogte met Martinit bv. en in de schaduw van het grote re HBSS probeert de club een graantje mee te pikken van de grote broers. Dat is geen eenvoudige zaak als je geen veld hebt en geen kan tine. De werf Wilton voelt zich dan ook helemaal niet meer gebonden met de ge lijkmatige voetbalclub en stopt er niet. gelijk Philips, de nodige contanten in, ter meerdere glorie van de werf Maar hoe klein de vereniging -ook 'is, aan heit roer van een door Wilton 24 jaar geleden te water gelaten „schip" .staan toch al tijd enthousiaste mensen, die niet 'in de ondergang van de club geloven, en die overgeluk- kig vertellen dat de vereniging draait van de poule. Bij W.F. zijn deze eigenschappen ver enigd in vader en zoon Walthie. Vader Walthie is voorzitter en als één van de weinige leden van Wilton, nog werkzaam bij de werf. Zoon W. Walthie is se cretaris van W.F. en heeft geen enkele binding met de „scheepsbouwer-tijBovendien schijnt hij niet onder invloed van zijn vader bij W.F. geko men te zijn. „Onze vereniging is zeker in opkomst. Sinds lan ge tijden hebben we weer een A-elftal in de competitie zitten. We streven ernaar om van ie dere leeftijdsgroep, dus A, B, C. en pupillen een elftal in de competitie te hebben. Dat is ons voor het komend seizoen aardig gelukt. Alleen met het C-eifital zitten we nog wat moeilijk". De jeugdige secretaris geeft met deze woorden blijk van een enorm enthousiasme. Want ook hij weet dat Wilton een veld van HBSS in onderhuur heeft, zonder de kantine dat is tegen het zaterdag-prin cipe op zondag te mogen ge bruiken. Ook kleedlokalen zijn nauwelijks voorradig. Om „ge- costumeerd" op het veld te kunnen verschijnen, maken de Wilton-spelers gebruik van de gemeentelijke kleedhokken, bij Martinit en Schiedamse Boys bv. Maar of het nu Feijenoord is, of Wilton, 'de verwachtingen zijn hoog gespannen. En als W.F. zondag op het onderhuur-veld SVDP verslaat zijn de Walthies even gelukkig als de heren Brox en Happel waren bij het gelijke spel tegen Estudiantes.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1970 | | pagina 4