Binnenstad Bromfiets berijdster tegen auto Burgemeester tot 17 scheidende raadsleden: FEITEN EN CIJFERS OVER MAASLAND VOOR DE TWAALFDE MAAL DRUMBAND-CONCOURS SCHIEDAM Morris 1100 wisselblnd O r.;p FEUILLETON DOOR A. J. ZOETMULDER NETTE VERKOOPSTER STAD b. Pater Duyvesteijn geen lid van Stichtingsraad SG WETTELIJK SLUITINGS UUR VOOR OUDE RAAD Si Verstandig en gezond POPPEZIJN I A SCHIEDAMSCHE COURANT DINSDAG 1 SEPTEMBER 1970 SCHIEDAMSCHE COURANT ■itsa i:; DISCUSSIES 1|M BURGERLIJKE STAND RIJWIELEN BROMFIETSEN REPARATIES Jieriyeuwtuwveiligljeid! |fjl ryjJOP DE VALREEP heft de gemeenteraad gisteravond de beslissing genomen, voor de eerste fase voor reconstructie en sanering van de binnenstad in zee te gaan met Empeo. Hoewel noch de gemeente noch het Utrechtse ontwikkelingsbureau aan de tweede fase of uitvoeringsfase van de planen toe is, heft de raad een van zijn meest ver strekkende beslissingen genomen dit de afgelopen vier jaar. Hoe men zich ook tegenover Empeo opstelt positief of nega tief het raadsbesluit betekent dat er nu daadwerkelijk iets kan worden gedaan aan de broodnodi ge sanering. Op zichzelf is dat winst. Of de winst puur zal zijn. moet nog worden afgewacht. r^ï] WELLICHT blijken mogelij- Sl"ke verliesposten eerst later. De knoop is nu echter doorgehakt en niets verplicht de gemeente ook in de tweede fase met Empeo in zee te gaan. Desondanks zullen de Schiedamse aannemers en bouwbedrijven die niet aan Em peo gelieerd zijn, wel sceptisch blijven staan ten aanzien van kansen van deelneming in het project. Gelukkig heeft de raad naar hun argumenten willen luisteren en heeft een amendement op het voorstel van b. en w. met Empeo te gaan samenwerken, toch nog invloed op hun kansen. De tijd om daar definitief iets over te zeggen is nog niet aangebroken. Voorlopig is het wachten op het resultaat van de onderzoeken die Empeo gaat instellen en op het bestemmingsplan, waarover de raad in 1971 een beslissing zal ne men. De sanering wordt ter hand genomen, en dat is voorlopig al heel wat! k; 'I Schiedam Doordat een grote vrachtauto hun uitzicht belem merde, zijn gisteren op de kruis- sing Lekstraat—Hoofdstraat de 19-jarige bromfietsberijdster R. W. E. V. en de 24-jarige auto mobilist J. B. L. uit Rotterdam met elkaar in botsing gekomen. De bromfietsbestuurster liep wonden aan de knie op, die in de Dr. Noletstichting werden behandeld, waarna zij naar huis kon gaan. j i 'I 1 .ii I ■'■II:1 Schiedam Pater A. Duyves teijn S.C.J. heeft b. en w. mee gedeeld geen lid te kunnen wor den van de Stichtingsraad van de stichting „De Schiedamse Gemeenschap". Hierdoor komt zijn naam te vervallen op de voordracht van 10 personen, die was opgesteld door de Schie damse Gemeenschap. De voor dracht was goedgekeurd door b. en w. „Met u gaat brok ervaring heen" Schiedam „Er zijn tekenen dat het ambtelijk apparaat van gemeente Schiedam aan de grenzen van zijn capaciteit werkt. In de toekomst is voorzichtigheid geboden. We moeten de druk die we op onze ambtenaren uitoefenen niet zo ver groten dat die averechts gaat werken. Er is een groot aantal vacatures, waarvan sommige nauwelijks te vervullen zijn Deze sombere woorden sprak burgemeester H. Roelfsema in zijn „oudejaarsrede", waarin hij de scheidende gemeente raad en de leden die in de nieuwe raad niet meer terugkeren toesprak. De rede van de burgemeester was overigens voor een groot deel heel wat optimistischer gestemd. ,,U hebt zeer vele en goede beslissingen genomen. U kunt dankbaar zijn dat u zoveel voor de gemeente Schiedam hebt kunnen doen en de ge meente mag u dankbaar zijn. Met de 17 scheidende raadsle den gaat een groot stuk eiva- jjj- vervolgde: „In de laatste vier kende leden bijzonder groot. Er kunnen daarvoor meer redenen zijn. De drang tot verjonging, het gevoel van onvrede, het wisselen van partijen en perso nen. Ik mag constateren dat de vertrekkende raad en raadsle den boeiende jaren hebben meegemaakt" aldus de burge meester. De heren P. J. Beekman (KVP), C. Boerman (PvdA) en S. Kuiper (PCG) hebben drie raadsperiodes meegemaakt, mevrouw W. R. Drukker-Brink (PvdA), en de heren J. Alijk (KVP) en J. J. Bieze (PvdA) hebben 17 jaar als raadslid zit ting gehad. Burgemeester Roelfsema noemde deze laatste drie „de wijze mannen en wijze vrouw van de raad". Aan het slot van zijn toespraak had de burgemeester nog een persoonlijk woord voor ieder scheidend raadslid, waarin hij de verschillende kwaliteiten van de raadsleden naar voren bracht. De heer Alijk in zijn functie van nestor van de raad zegde de burgemeester dank voor de vriendelijke woorden. „Ik hoop op een goede samen werking in de nieuwe raad in het belang van de gemeente. Ik wens de nieuwe raadsleden dan ook veel succes en geef hen de verzekering dat wij de nieuwe raad met aandacht zullen blij ven volgen". De heer Kuiper las zijn afscheidsrede in dicht vorm voor. De drie scheidende vrouwelijke raadsleden, de dames A. C. M. Blaauw-Rieu, J. H. H. Ger- ding-Eggink en M. P. Drukker Brink werden door het college van b. en w. met een bloem stukje verrast. SCHIEDAMSCHE COURANT tevens bijkantoor Rotterdamsch Nieuwsblad Broersvest 3 Administratie en abonnementen telefoon 26.80.91 Redactie: telefoon 26.25.66 Klachtendienst: telefoon 26.17.73, van 18—20 uur; zaterdag van 17—19 uur. Deze krant wordt uitgegeven door de Sijthoff Pers N.V. MAANDAG DINSDAG TENTOONSTELLING 20.00 uur Instuif ARCADE 20.00 uur Bridge Schiedam '59 ARCADE 20.00 uur Repetitie KSM Orpheus 20.00 uur Natuurgenot in huis 19.30 uur Bijeenkomst Studievrienden IRENE 20.00 contactavond bond van oud-strij. ders IRENE 20.00 uur Filmavond Ned. Handbalver, verbond. STEDELIJK MUSEUM tot 7 september Meesters der naieve schilderkunst uit de collectie van de Albert Dorne Stichting. ring heen. Natuurlijk hebben we grote verwachtingen van de nieuwe raad, maar de kennis van de zeventien scheidende raadsleden zullen we toch moe ten missen". De burgemeester begon zijn rede met vast te stellen dat het af scheid nemen van raadsleden op zichzelf niet ongewoon is na de verkiezingen van de nieuwe „Leeftijd jaar hebben we soms emotie volle discussies gehad. De de batten over de Brandersbuurt, de brandweerkazerne, de wo- ningbouwpolitiek en het grond- uitgiftebeledd hebben bij u heel wat wakker gemaakt". De heer Roelfsema betreurde het, dat ondanks alle getrooste in spanningen 40 procent van de Schiedamse bevolking niet meer naar de stembus is ge gaan. gemeenteraad. „Leeftijd, ge brek aan tijd en de uitslag van De burgemeester bracht de raads- de verkiezingen kunnen rede- leden dank voor het vele werk nen zijn bij het vertrek. Ook in Schiedam is het aantal vertrek- Schiedam Hoewel de ge meenteraad normaal geen limiet kent voor de duur van haar vergaderingen, bestond deze in de verga dering van gisteravond wel. De Gemeentewet schrijft namelijk voor, dat de be voegdheden van de gemeen teraad op de laatste dag van de zittingsperiode tot twaalf uur 's nachts van kracht zijn. evenals die van het college van b- en w. Wordt de in de wet gestelde termijn overschreden, dan dient de vergadering te worden afgesloten- Vandaar gisteravond een zeer korte pauze. De raadsvergade ring werd overigens keurig op tijd om kwart voor twaalf beëindigd. f i' l'A I" I I dat zij hebben verricht. Van de 17 scheidende leden zijn er ze ven die slechts én periode raadslid zijn geweest. Dat zijn de heren J. Bastiaanis (PvdA), A. Roede (BP), C. Muijs (On- afh.), S. J. Roeman (PCG) en de dames A. C. M. Blaauw- Rieu en J. H. H- Gerd)ing-Eg- gink (PSP). De heren H. W. Metaal (KVP), H. W. G. Hoek (VVD) en J. Simons (PvdA) hebben na twee perioden be dankt, terwijl mr. J. B. Schüler (KVP) elf jaar volmaakte. Schiedam Zaterdag 12 sep tember wordt in Schiedam de twaalfde Concoursdag ge houden op het concourster rein „Plantage" die om één uur begint. Deelnemende corpsen zullen Vóór die tijd musicerend naar het terrein marcheren. De rou tes zijn als volgt: vanuit rich ting Rotterdam: via beneden- zijde Rotterdamsedijk, Marco nistraat, Korte Singelstraat en Broersvest; vanuit richting Vlaardingen via de Burgemees ter Knappertlaan; vanuit rich ting Station NS via Singel, Broersvest. Aan het twaalfde drumband con cours Schiedam nemen tam boercorpsen deel al of niet met hoorn, trompetten, klaroenen en fluiten. Er wordt uitgeko men in negen afdelingen terwijl de uit te voeren werken naar keuze zijn. Het défilé zal door burgemeester Roelfsema worden afgenomen. Daarvoor dienen alle deelne mende corpsen om half vier in volgorden van aankomst zich via de Tuinlaan op te stellen. Tijdens het défilé worden de korpsen door vier juryleden be oordeeld. Het corps dat het hoogste aantal punten verza melt krijgt de defileerprijs. Majorettegroepen worden tijdens het défilé afzonderlijk beoor deeld. Aan het concours nemen deel uit Schiedam de volgende corpsen: Jeugd Rijnmondband, St. Am- brosius, Drumband D.O.K., Rijnmond Band, Wilton Fijen- oord; uit Maassluis: De Maas- sluisse Harmonie en uit Vlaar dingen: Sursum Corda. De Pij pers en de Jonge Pijpers. De toegang tot het concours-ter rein is voor ieder gratis. Met dien verstande echter dat de toeschouwers zich dienen op te stellen op en verplaatsen over de trottoirs langs het parcours. Het openluchttheater is uitslui tend toegankelijk via de ingang aan de Lange Nieuwstraat. 1 »l 'ij i i I- Maasland In zijn afscheidsrede tot de twee wethouders en drie raadsleden die de gemeentelij ke politiek gaan verlaten, stipte burgemeester F. J. Groot Enze- rink verschillende markante zaken aan, die de laatste jaren in de belangstelling stonden of dat nog zullen doen. Over de woningbouw: in 8 jaar tijd is het aantal woningen van 916 gekomen op 1282; ook kwa litatief zijn de huizen verbe terd. De top van de woning bouw lag rond 1961, toen maar liefst 206 bouwvergunningen werden verleend. Ook het inwo nertal gaat gestadig omhoog. In 1962 nog geen 4300 inwoners, via 5000 in 1965 naar 5150 in 1966, gevolgd door een terug gang in 1967 tot 4813 i.v.m. de toen gewijzigde gemeente grens. Thans telt Maasland al weer bijna 5300 inwoners. De bouwaktiviteiten beperkten zich niet tot nieuwe huizen, maar er verrezen ook nieuwe scholen, o.m. de chr. nijver heidsschool, ohr. kleuterschool en de 2e kleuterschool in de Doelstraat. Thans wordt de openbare logere school ge bouwd. Voorts kwam het fraaie Groene-Kruisgebouw tot stand en de gymnastiekzaal van NIO in de Doelstraat- De gemeente lijke financiën zijn in Maasland nooit al te ruim geweest en vormden vaak een rem op de realisering van diverse plan nen; toch is er altijd een oplos sing gevonden. De plannen voor de Stichting Midden Delfland zijn in een vergevorderd stadium en ook voor Maasland van groot be lang, behoud van het agrari sche gebied rond de gemeente is hierdoor verzekerd. In het bestemmingsplan Dijkpolder verrezen de Molenweide, het park met het hertenkamp en de tennisbanen, terwijl de plannen voor het uitbreidingsplan en het sportpark in de Commandeurs polder in een vergevorderd stadium verkeren; de eerste grond hiervoor is al gekocht. Van recente datum is dan nog de deelneming van de gemeente in het Overlegorgaan Westland, terwijl de aardgasvoorziening een van de laatste aanwinsten was. De gemeentebedrijven en ook de brandweer zijn in de loop der jaren steeds gemoder niseerd, zodat een betere en ef ficiëntere werkwijze is verkre gen. Vlaardingen Woensdag, 9 sep tember, zal de inspecteur van het onderwijs, de heer C. Baan, in het gebouw Goudsesingel 87a een tentoonstelling openen (half vijf), die wordt ingericht door de Ver. Ned. Fabrikaat, als on derdeel van haar voorlichtings activiteiten voor inrichtingen van onderwijs. De bedoeling is de kennis van de eigen indus- rie te vergroten, het belang er van aan te tonen en de nood zakelijkheid van vakmanschap duidelijk te maken. De tentoon stelling, waaraan een leer kracht verbonden is, die de be zoekende klassen een uur les geeft, draagt de naam „Ver standig en gezond". 110 Doch thans, terwijl deze herinne ring schimmig visioende voor z'n geest, was het zonder beko ring, erkende hij boven alles het ziel- en leven-belagende van die duistere zonde, wijl hij 'n reine, verheerlijkende liefde kende, waarbij hij aan zinnelij ke genieting niet dact. En nu langzamerhand, terwijl hij in z'n overdenking al zwaartillen- der werd, groeide de wel vage, maar toch veel zeggende onl- hulling van Harms tot 'n nij pende gewetenskwestie... God wist, wat Meerhold in dien tijd had uitgevoerd en of hij er ge zond bij gebleven was... Doch in ieder geval, het leek hem plicht z'n vader te waarschu wen... Misschien was beter, wanneer hij eerst eerlijk Harms ging afvragen wat hij wist, feiten...'n beroerde, ui terst kiese geschiedenis maar 't was de secuurste weg... 't Ge luk van Suus kon er van afhan gen... Mogelijk was Harms bij zonder streng van opvatting, noemde hij al gauw zwaar le ven wat min of meer los jonge- lui's leven was... Jacob zou ook wol geen genade in z'n ogen vinden... die leek niet bijster solide de laatste tijd... geen avond, of hij kwam over twaal ven thuis... nu alweer was-t-ie nog niet boven water... En 't maakte papa zo boos, dat was 't ergste.. Hij, Laurens, be greep niet, waarom Jacob de ouwe heer niet 'n beetje ontzag, vooral nu die zoveel aan z'n hoofd had... misselijk, onfijnge voelig van 'm... Wat had-ie toch aan dat eeuwige geplak in de kroeg...? Waarom bleef ie nou niet 'ns 'n avond thuis, al was 't dan maar voor z'n fatsoen... papa en mama te plezieren...? 't Was of 't gezinsleven hoe lan ger hoe ongezelliger werd... of leek hem dat maar zo door ver gelijking met de familie De Borgas? Zeker, die geest van eensgezindheid ontbrak bij hen... en hoeveel prettiger, jo vialer, huiselijker was het daér... Er was geen zorg, dat voelde je direct en hier lag er 'n druk... Papa had zorgen, daar ging niets van af, al bleek het erge, dat hij aldoor bij in tuïtie gevreesd had, Goddank nooit gedreigd te hebben... Maar 't bouwen van zo'n fa briek, 't kostte hoofdbreken en geld, en ze kon toch immers al tijd nog mislukken zo'n onder neming... Papa bracht z'n zor gen wel mee naar huis... hoe drukkend stil kon-ie wezen...! Zo kon er toch ook geen opge wekt familieleven bestaan... maar ook, er was geen belang stelling in eikaars doen en la ten... Mama lieve, goeie vrouw, maar ja, gunst, eigenlijk was daar ook alles mee gezegd... Was daar de nachtuil niet...? Laurens hief z'n hoofd uit de kus sens, spitste z'n luistering. Hij meende stappen te hebben ge hoord, gerucht aan de voor deur, maar nee, hij had 't zich blijkbaar maar verbeeld, 't bleef stil-.. Beneden in de gang tinkelde echter, even later het speelwerk van de klok z'n wijs je met hortend bellegeklink- kink; toen sloegen twee slagen en herviel 't huis in z'n slaap- zware rust. In Laurens hoofd doften de sla gen na... Twee uur... twee uur... Zou hij dan de heie nacht geen oog dicht doen? vroeg hij zich angstig af... 't was, of hij aldoor klaarder wakker werd. 'n Klam zweet brak hem uit, adem-beklemmend joeg het bonzen van z'n hart. Hij wipte het bed uit, stak z'n kloppende polsen in de lampet-kan; het koude water omsloot verkwik kend z'n gloeierige handen, 'n huiver rilde langs z'n rug. Toen zich dwingend tot kalmte, strekte hij zich weer onder de losgewoelde dekens, duwde in de kussens z'n moeie hoofd. Nu niet meer denken, besloot hij stellig... Waarom lag hij ook te piekeren over alles en nog wat over Meerhold... Ja cob?... opgepast of hij begon weer... Hij zou alleen denken aan Na thalie, haar lieve, zachte ge zichtje voor z'n geest halen dat kon niemand beletten, ook niet Harms en dan, als al tijd, in die stille, innige contem platie wachten tot de slaap kwam. En werkelijk, hij moest wel 'n tijdje gedommeld hebben, want vaag ontsteld en verwonderd bemerkte hij opeens, dat Jacob op de kamer was van z'n binnenkomen in huis had hij niets gehoord blijkbaar. Moeilijk de zware oogleden lich tend, zag Laurens hem zitten op de rand van z'n bed aan de overzijdse vertrekwand, 'n don kere, ineengedoken gestalte, schimmig zwart, zeifel-lijnig in de armelijke zwakke schijn van de gespreide handen, de hoed het nachtlichtje. Hij zat er voorovergebogen, het hoofd in de gespreide handen, de hoed nog op, roerloos, schijnbaar als plots door slaap overmand. Maar Laurens hoorde hem bé- nauwd hikken, met korte, hefti ge ronp-schokken; de jongen schrok er opeens weer klaar wakker van. „Wat mankeer jij?" fluister vroeg hij, opkomend op z'n zit. Maar Jacob antwoordde niet en 'n woede van ergernis brak in Laurens los. „Kan je nog later thuiskomen?" hees siste hij, zo gedempt mo gelijk sprekend om geen ge rucht te maken, „je lijkt wel gek..- je moest je schamen, lammeling." In Jacob kwam beweging; stram stond hij op, deed 'n stap, maar wankel, onzeker; z'n lichaam knakte voorover, of hij 'n on verwachte trede was afgedaald en z'n handen grepen steun zoe kend de tafel. „Je mot niet denken, dat ik dron ken ben," lalde vreemddof z'n stem, „je mot vooral niet den ken, je mot..." Als wezenloos, tussen hik-schok- ken in, zocht hij naar woorden. „Ik ben niet dronken", herhaalde hij al zachter, klanklozer als uitgeput. Starogig van schrik en afkeer, sprakeloos als in 'n afschuwelijke hallucinatie hoorde Laurens hem aan, volg de z'n stuurloos beweeg. Er was iets huiveringwekkend fan- toom-achtigs in dat sluipende getast der donkere armen, op doemend in de rossige flikker schijn van het olielichtje, dat 'n monsterlijke schaduw op de muur wierp, verglijdend en krimpend weg met Jacobs zwaaisohokkend lijf, 'n spook verschijning gelijk, die bela gend hem nasloop en soms leek ineen te duiken voor 'n sprong Toen het patsgeluid van 'n op de grond vallend ding en 'n versmoorde vloek. Wordt vervolgd ONDERTROUWD TE SCHIE DAM L J Bakkers 22 en M Luijendijk 19, R S van den Barselaar 24 en F H A C Bos 23, H Borgstijn 23 en G Bijl 20, A J F Bijtel 23 en PTT Tijs 22, E A Collignon 24 en H van Steijn 21, J van Does burg 21 en A de Nijs 20, F W Huijgen 25 en E Wessel 22, W J P C de Jagher 22 en M C L An- genent 25, S P Jaspers 19 en H P Voogdt 19, M Jongste 25 en J C Kerskes 26, M Kouwenhoven 23 en P M Sala 22, R A A Kro nenberg 26 en L Snelleman 22, H F C van der Meulen 28 en RI van den Engel 19, M van Muij- en 26 en E W G van Maanen 30, P A Nelson 33 en T H M Arenz 27, J J Ouwendijk 30 en E M C Mackaij 20, H J M Seeger 23 en I F Ouwens 19, M Stout 21 en Y Broekarts 17, A C de Ridder 25 en A H Spaan 23, H van Tilbörg 20 en J A de Wit 19, R Verha gen 21 en M B H Weber 20, M J Vleugel 21 en M S Burnet 19, G H van Buuren 26 en I F E Beze- mer 20, J Koning 19 en B Poot 16. GETROUWD TE SCHIEDAM R P L van Mosselaar 23 en M H Grotenhuis 19, R BI ankert 21 en M A Becker 20. Brouwer 68 en E Vari 52, A Stoffels 24 en G G M Fa on 26, R C van Dam 21 en .vi Smith 17, G van Leeuwen 20 en M G Rui- naard 18, W Broere 23 en J van Beek 23, M M den Uijl 20 en A R Holster 19, G P Visser 21 en W F Sommer 20, R W Heese mans 23 en M E T Bonefaas 22, R Maissan 23 en P C M van der Knaap 21, G A Versteeg 22 en J L Koster 20, C H Boon 20 en W J M Schreuder 19, A W J Bosse- laar 24 en A M Spaan 21, H J W van Steenoven 19 en M Kruike- meijer 20. GEBOREN TE SCHIEDAM Jeroen z v D van der Blom en A van der Duijn Schouten, Mag- dalena T d v J C Hooge en A M P Hulsenbek, Evangelo z v G Christodoulatos en E F J A van Houwelingen, Tom J C z v B W J van Krogten en A M Beukers, Adrianus P z v P C Peterbroers en J H M Peters, Marcel D z v B Mulder en A M Polderdijk. OVERLEDEN TE SCHIEDAM C S Lange 76 echtg v A Kruijs, A H Bekker 50, N Kerst 67, M Schilperoord 74 echtg. v. J Gra vendeel, J Kornaat 60, H Tis- singh 76, F A Paap 79. Te koop in goede staat zijnde tegen elk aannemelijk bod. Villastraat 109 b, Schiedam. en alle Hoogstraat 103, tel. 26.75,52 RAAM 26 (100 m achter het stadhuis) SCHIEDAM TELEFOON (010) 26 83 51 EN TE ROTTERDAM Wij vragen: Zuid-Hollandsche Kantoorboekhandel, Passage 7 - Schiedam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1970 | | pagina 2