Ex-alcoholist P. Kalfsbeek won verschrikkelijk gevecht „Voor zijn er baantjes meer in Schiedam" C J P-evenementen in oktober officieel van start PASSAGE 7 Produktie van Veveo N.V. naar Zaandam STAD Filmcamera uit auto gestolen Bestemmingsplan „Bijdorp" door de Kroon vernietigd it§)(§)c!ring Tekenmaterialen I Succes voor Sint Radboud bij K.R.O.- muziekfeest Aquarellen expositie in Stedelijk BER 197o SCHIEDAMSCHE COURANT DINSDAG 15 SEPTEMBER 1970 door Peter van der Hoest G TIJDSCHRIFTEN NIET DOOR RUSTELOOS GEEN DIAGNOSE NARE GEVALLEN WAT IS GELUK Naarmate het gesprek vordert, wordt Peter somberder. Of hij gelukkig is? „Wat is ge luk. Ik weet het niet. Ik kan „De angst voor liet verleden. gelukkig drinken zonder dat ik de rem vergeet. Maar als ik die rem zou vergeten? Ik moet er niet aan denken. Mijn leven is eigenlijk dood. Ik bedoel, ik werk niet naar m'n zin. Ik werk voor een classificeerdersbedrijf. Dat bevredigt niet. Liever zou ik weer onder de mensen zijn. Praten met mensen, zoals ik dat vroeger deed". Zolang de gemeenschap doof blijft, krijgt Peter Kalsbeek die kans nooit. Ook niet al hij van goede wil is. Schiedam Peter Kalfsbeek (43) behoeft er niet meer op te re kenen ooit nog een baantje in Schiedam te krijgen. Men heeft het vertrouwen in deze ex-kelner volledig opgezegd. Zeven jaar geleden was hij immers hopeloos verslaafd aan de alco hol. En men redeneert nu eenmaal rechtlijnig: eens een dief is altijd een dief. En dan doe je wat de gemeenschap meestal pleegt te doen. Dan distantieer je je van Peter Kalfsbeek. Hij is nu van de drank af en trekt zich deze discriminatie erg aan. Maar wat velen zouden doen, heeft hij niet gedaan. Hij' is niet bij de pakken gaan neerzitten. In zijn eentje formeerde hij de Werkgroep Anonieme Alco holisten. Alleen hij maakt deel uit van deze „groep". Hij maakte van zijn flat een open huis, waar alcoholisten hem dag en nacht om raad kunnen vragen. Zijn thera pie is niet meer dan een re peterende breuk: iedereen krijgt zijn levensgeschiede nis te horen. Onopgesmukt en zonder moraal. Peter Kalsbeek doceert angst. Zijn verhaal is niet nieuw. Klassiek bijna maar onge looflijk triest. Hij was kel ner en kon het rondje van de klant nooit afslaan. In het begin ging het goed. Later dronk hij door. Ook na slui tingstijd. aatroonbond. Vest. is Genoegen, houdt mij staande" t ring. West. rontatie Vier rs) Wil Bink l schilde- Vaerde ke- rafiek. eeg UVG het Actief ver- aanzienlijk UVG-verde- Aanvaltend ahterstand zo louden, maal >onhoede-spe- romen. UVG zien hoe Ac- n verdiende Ha UVG 2 aangelegen- ior een vrij' krachtsvcr- t een strijd terende kan- iraciht Scylh ng in grote ar moest, bij in aanval di- ing te hulp ie UVG-aan- et team bij- ig was. Het krappe 6—5 ,die verdiend nd. la traden h ;en Spartaan i team heeft erweerd dan rwacht. Het trijd, waarin ces werd Se' zette Scylla naar het en- Schiedamse am ongeken- een uiterst erd het een 3or Spartaan Schiedam Ook in het seizoen 1970-1971 kunnen jongens en meisjes van 15 tot en met 22 jaar weer gebruik maken van een cultureel jongerenpaspoort, dat te verkrijgen is bij het bu reau Jeugdzaken van de ge meente Schiedam, Oude Kerk hof 19a. Met het paspoort is het mogelijk tegen sterk geredu ceerde prijs museum, theater, concertzaal en cabaret te be zoeken terwijl verder allerlei reductie-abonnementen op tijd schriften verkrijgbaar zijn. Het c.j.p. is oin het land en in c.j.p. is in heel het land en in Het nieuwe seizoen begin! 1 okto ber. Vor wat Schiedam betreft kunnen de houders van een c.j.p. al op 19 september te recht in het Stedelijk Museum waar een concert wordt gege ven door het Residentie Strijk trio. Dit concert is voor f 1 toe gankelijk. Alle houders van een c.j.p die op 1 oktober a.s. nog geen 23 jaar zijn, kunnen de geldigheid van het paspoort laten verlengen. Voor studerenden die een dag cursus volgen en voor dienst plichtige militairen tot en met de rang van sergeant geldt, dat zij op dezelfde datum nog geen 27 jaar mogen zijn en dat zij een bewijs moeten kunnen overleg gen waaruit blijkt dat zij stude ren dan wel in dienst zijn. Op het bureau Jeugdzaken kan men dagelijks voor het verkrij gen van een c.j.p. terecht. Het bureau is geopend van negen tot half één en van half twee tot half zes-. Ten gerieve van de werkende jongeren is het bu reau op maandag 21, dinsdag 22, woensdag 23 en donderdag Schiedam Het verfbedrijf de N.V. Veveo zal binnenkort de produktie onderbrengen in de fabrieken van Pieter Schoen en Zoon N.V. te Zaandam. Aan het bedrijf, onder wie mede werkers van fabriek, kantoor en laboratorium, is een werk kring in Zaandam aangeboden Vanmorgen kon men ons bij d.: N.V. Veveo nog niet zeggen om hoeveel personeelsleden her hier gaat. De verkooporganisatie blijft in Schiedam gevestigd. Het plan bestaat om vanuit Schiedam dt» afleveringen te verzorgen. Met de vakbonden is volgens de directie van de N.V. Véveo overleg gaande over een af vloeiingsregeling Het onderbrengen van de produk tie bij de Zaandamse N.V. wordt noodzakelijk geacht om in de toekomst aan de jaarlijk se aanzienlijke kostenstijging het hoofd te bieden. Ook is het, aldus de directie, zaak om de snelle ontwikkeling op che mische technisch gebied bij te houden, hetgeen op eigen kracht niet te realiseren zou zijn. Verder meent men door deze maatregel over ruimere hoeveelheden kwaliteitaproduk- ten te kunnen beschikken voor een doelmatige bewerking van de markt. Voor modernisering van het be staande fabriekscomplex en vergroting van de produktie zouden naar het oordeel van de directie excessieve en daardoor onverantwoorde investeringen nodig zijn. Ook speelde de moeilijke personeelsvoorzie ning in de omgeving een rol- Schiedam De 25-jarige elektri cien G. G. had zijn auto op het parkeerterrein van sportpark Thurlede onafgesloten laten staan. Bij terugkomst bleek dat zijn filmcamera ter waarde van 450 was gestolen. 24 september ook van half tot half twee en 's avonds vr acht tot negen uur geopend. Verlenging van het c.j.p. kc f3.50. Voor diegenen die 1 paspoort niet laten verleng vervalt het gebruik ervan, mogelijkheid tot verlenging 1 okt. bestaat wel, maar da men f 0.50 extra versch-u d Houders van een c.j.p. ku- zic-h tegen gereduceerde pr abonneren op allerlei tij cis ten. Naast een grote hce heid algemene tijdschriften dit seizoen ook een aantu niebladen tegen gerc tarief te verkrijgen. Aar dingen voor een abonnerm één of meer van de tijcisc ten die c.i-p.-houders voordel; kunnen krijgen bij het bure Jeugdzaken. Den Haag De Kroon heeft het door de gemeente Schiedam vastgestelde bestemmingsplan Bijdorp, voor zover betreft het westelijke gedeelte van de strook, bestemd voor actieve recreatie, niet goedgekeurd. Het besluit van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, welk college wel akkoord was ge gaan. Is voor zover de goedkeu ring op genoemd deel betrek king heeft, vernietigd. Het plan omvat een terrein, glo baal begrensd door de spoorlijn Sohiedam-Vlaardingen. de Pol dervaart en de Prinses Beatrix- laan. De Kroon neemt aan. dat in het algemeen wel een zekere behoefte bestaat aan terreinen voor actieve recreatie, maar een voorziening op deze plaats acht het hoge college niet ur gent, omdat een verwezenlij king daarvan binnen afzienbare tijd met is te verwachten. SCHIEDAM Schiedam De Harmonie Sint Radboud te Kethel heeft in het K.R.O.Ju-bileum-muziekfeest 1970-1971 335V2 punt gehaald. De harmonievereniging heeft zich hierdoor geplaatst in de demi- finale, die op 7 maart 1971 in Roosendaal wordt gehouden. Schiedam In het Stedelijk Mu seum zal van zondag 20 sep tember tot 12 oktober een expo. sitie worden gehouden van Aquarellen van prof. ir. M. J. Granpré Moliere. De tentoon stelling zal zaterdagmiddag om vier uur worden geopend dooi de heer C. H. Schwagermann. „De eerste keren had ik het niet door. Ik dronk al lang maar had er niet noemenswaardig last van. Eten was er op een gegeven moment niet meer bij. De afgang kwam snel. Ik ver speelde alles. Mijn baas be schouwde mij als zijn zoon en beloofde mij dat ik de zaak zou krijgen. Ik zop door. Mijn ou ders raadden mij op een gege ven moment aan naar de dok ter te gaan. Zeven jaar geleden kwam de explosie. Ik zou niet meer drinken. Maar mijn li chaam schreeuwde om drank. Ik dronk liters water en tonic. Het hielp natuurlijk niet". Hier stokt het gesprek. Peter wordt wat rusteloos en heeft moeite lijn in zijn verhaal te brengen. Hij zegt ons, dat we het toch niet zullen begrijpen, maar wil het dan toch wel ver tellen. Over zijn twee deli riums. ,,Ik kreeg mijn eerste delirium. Nadat ik vijf dagen niets had gedronken. Het lijkt dan of je gek wordt. Sommigen worden ook gek. Ik zal probe ren uit te leggen wat ik mee maakte. Ik zat gewoon thuis, op de bank. Ik was bij kennis. Plotseling begon ik hef te zien. Voor de bank stond een groepje mannetjes. Ze verkaderden. Hat duurde even en toen stak cr iemand een vinger op.' „Het gaat gebeuren", zei hij. En het gebeurde. Er kwamen allemaal slangen van de muur af krui pen en die kropen over mij heen. Ik dacht dat ik krankzin- nig werd. Toen kwamener meer beesten. Alles begon te lo- Pen. Sokken, lucifersdoosjes. Ue lamp ging open en er kwa men beesten uit. Dat duurde even. En dan, heel langzaam kwam er een miesje met een hond naar me toe. Ze ging naast me liggen en streek over mijn hoofd. Daarna verscheen hat groepje mannetjes weer en Praatte wat met elkaar. Op een gegeven moment hief er ie mand weer zijn vinger op en Waarschuwde me. En dan was het over. Ik weet niet hoe lang Zoiets duurde. Maar het was niet vol te houden. Ik wilde het raam uitspringen of tegen de muur aanlopen. Niets hielp. Ik raakte tenslotte verzeild in het gemeenteziekenhuis. Men legde mij neer in het dodenkamer- tje, waar ik op een lage bank werd gelegd. Het was een soort cel, waar je jezelf niets kon aandoen. Ik heb er vijf dagen gelegen. Drie dagen lang lag er een man naast me met een zwarte hond. Hij was er natuur lijk niet, maar dat dacht ik. Ik zag hem duidelijk en kon dat beeld maar niet weg krijgen. Ik heb me laten vertellen, dat, als je aan een delirium toegeeft, het met je afgelopen is". Peter vertelde het aan een dok ter. Deze luisterde aandachtig, maar begreep hem niet. Nog nooit zoiets meegemaakt, zei hij. De dokter kon geen diagno se stellen. Hij werd doorge stuurd naar Delft. Daar maak te hij zijn moeilijkste periode door. Peter: „Het was ver schrikkelijk. Ze brachten me naar een gekkenhuis. De toe stand daar was mensonwaar dig. Gekken, of liever zieke mensen, werden er geslagen. Als je er iets van zei, kreeg je ook een lel om je oren. Ze sme ten me in een cel. Ik kreeg weer PETER KALFSBEEK ...de therapie is angst... een delirium. En weer zag ik hetzelfde waar ik de eerste keer bijna gek van werd. Lang zaam maar zeker ging het be ter. Ik zat eens bij de kapper in dat' gekkenhuis. Er kroop een vent onder m'n benen door, die naar z'n twaalfde kabouter zocht. Ik vond het ontzettend. Ik zei hem, dat hij net de deur was uitgelopen. Wat moet je anders? Ik heb het nooit kun nen verwerken dat ze ons bij die zieke mensen stopten. Vol gens mij moet er voor alcoho listen daar een aparte afdeling worden ingericht. Tenslotte ontsloegen ze me. De hoofdzus ter riep me bij zich en zei dat het allemaal toch niets zou uit halen. Dat ik toch binnen een half jaar dood zou zijn. Maar ik dacht, als ik m'n vrijheid maar terug heb". Peter Kalfsbeek kreeg zijn vrij heid terug. Maar met zijn vrij heid de gedachten aan een pe riode, die weer terug kón ko men. Dat had hij zelf in de haind. Maar zijn leven had een ingrijpende verandering onder gaan. In Delft, toen zijn toe stand uiterst kritiek was, kwam er een vrouw in zijn leven, die hem een simpele belofte deed. „Ilc wil naast je staan", zei ze. Ze is nu mevrouw Kalfsbeek en leeft in alles met haar man mee. Want de spanningen raakt hij nooit meer kwijt. Die onze kerheid, die angst. „Ik weet waar de ho-houwer zit. Daar let ik op, daar concentreer ik me iedere dag weer op. De angst houdt me in feite op de been. De angst voor wat ik heb mee gemaakt. Dat vertel ik de men sen". Zijn werk is allesbehalve vrolijk. Dagelijks wordt hij (geconfron teerd metinare gevallen. De po litie geeft hem tips over geval len waar zijn hulp wellicht wel kom is. „Ik ben geen dokter of psychiater. Volgens mij helpt dat ook allemaal niet. Psychia ters kunnen het probleem van de alcoholist niet oplossen. Al leen afschrikwekkende voor beelden. Ik praat met die men sen. Vertel ze mijn levensge schiedenis. Daar gaan soms uren mee heen. Ik had laatst een geval van een vrouw, die diep in de put zat. Ze was aan de drank geraakt omdat ze van de dokter had ge hoord dat haar eierstokken moesten worden verwijderd, ik ben er drie weken dag in dag uit mee in de weer geweest. Eindeloos lang heb ik met haar gepraat. Het heeft tenslotte re sultaat gehad. Laatst had ik hier bij my thuis een multimil jonair met zijn vfouw. Ook hij was aan de drank geraakt. En weer vertelde ik mijn verhaal. Het komt' ook vaak voor dat ik naar mensen toe word geroe pen. Ik kan me financieel niet veroorloven naar café's te gaan en mensen thuis te brengen. Dat kost me te veel geld aan taxi's".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1970 | | pagina 3