,aatste zwemdag Gesprekken met Veveo- personeel Frontale botsing Bijstandsuitkering voor werkwilligen Kort- harige kunst op fijne expositie in Verkeerscauserie voor NC VB-Nie uwla 2 kranten voor één prijsk Inlegoverschot |bij Spaarbank lanno 1820 Philips maakte filmopnamen in Groenoord li Lensdag 16 september 1970 Broersvest 3 - telefoon 268091 ON AFHANKELIJK DAGBLAD- SCHIEDAM EN KETHEL 4 pagina's 97ste jaargang no. 23902 Ifill Snelheidscontrole Prent van Erik Pape BESTE KERAMIEK NADENKERTJE V II "V het minde le heren. On- nieuwelingen slechte wed- rak het hun jmenten aan ;en en geluk, izoen de de- rnauwernood technisch en beter, maar kei gekomen ;en bepaalde meester. Ei- van verdedi- id het eerste teen speelde oet die door tatie van de t bleef van Hans Heins- l een poging, ach niet vol- SCHIEDAMSCHE COURANT ;-vo Ichiedam Onder een hevige regenbui is het badseizoen 1970 in Bad [Groenoord gisteravond afgesloten. Traditiegetrouw waren de Itrouwste bezoekers en bezoeksters van het bad tot het laatste ogen- Iblik gebleven. Ook nu waren ze niet uit het water weg te slaan. ■oor de regen maakte het overi- lgens weinig verschil of men [zich in dan wel buiten het bas- |sin bevond. lehuld in allerlei vreemdsoorti- maar ook alledaagse kle- Idiiigstukken waarin ze te water [gingen, maakten de jongens en [meisjes er een jolige boel van, [totdat om zeven uur precies de [badmeesters hen vriendelijk [doch dringend verzochten er een eind aan te maken. Ken tijdje later bood het bad 1 de verlaten aanblik, die het tot [het voorjaar 1971 zal houden. [Totzolang heerst er rust in Bad IGroenoord, Ichiedam Bij de Spaarbank lanno 1820 heeft augustus- 1970 een groot inlegoverschot te zien [gegeven. Een inlegoverschot is [traditiegetrouw in augustus. Er |werd 7.031.886.71 ingelegd en 6.548.787-69 terugbetaald, het [inlegoverschot bedraagt dus [ƒ483.099.02. let totaal-tegoed van de inleg gers passeerde in de afgelopen maand de 85 miljoen en be- droeg eind augustus I85.125.254.09. Op 31 augustus was het totaal tegoed „slechts" 77.977.192.67. Ie aan de Spaarbank toever- trouwde gelden en de reserves [waren per 31 augustus 1970 voor '40.326.830.51 belegd in effecten, |v°or 9.373.308.41 in hypotheken i voor 26.920.517,82 in onder handse leningen aan gemeenten [c.d.De onbelegde en op korte [termijn belegde gelden bedroe- pi 12.316.606.30. augustus hebben 588 Schiedm- rers een nieuwe rekening bij |de Spaarbank geopend. Vorig aar augustus waren dat er 518. l?1 nu toe zijn in 1970 5.663. ®euwe rekeningen geopend te- S® vorig jaar 4.597. Er werden '1 augustus 365 rekeningen af betaald tegen 354 vorig jaar. |tus an januari tot en met augus- zDn 3.742 rekeningen afbe- taald tegen 3.592 over het zelfde "Jdperk in 1969. de Spaarbank hadden per 31 ogustus 64.513 Schiedammers een rekening lopen, per 31 juli waren dat er 64.290. In augus- ,Us 1969 bedroegen deze aantal- en respectievelijk 61.402- Bijna tig procent van de Schie- aitmers heeft op het ogenblik en rekening hij de Spaarbank. plotte waren er bij de Spaar- ank eind augustus 2.836 Jeugd- ^aarwetrekeningen met een van ruim 2.5 miljoen, er het tegoed van de reke- llingen Algemene Premiespa ar- |Ve' van ƒ465.150, waren er '387 spaarbusjes in omloop en 'lerden 34 babyboekjes uitge reikt. Schiedam In de loop van deze en volgende week vöërT de di rectie van de verffatoriek Véveo gesprekken met de personeels leden om met ieder van hen af zonderlijk overleg te plegen •omtrent de overplaatsing van de produiktie-afdeling naar Zaandam. Bij het Gewestelijk Arbeidsbureau zijn nog geen ontslagaanvragen binnengeko men. Schiedam Op de Burgemees ter Honnerlage Gretelaan is de 17-jarige kantoorbediende mej. •J. G. gistermiddag frontaal op een haar tegemoet komende auto gebotst, die werd bestuurd door de 23-jarige kantoorbe diende R. P. v. D. Mej. G. wil de linksaf slaan, maar merkte daarbij de auto te laat op. Zij is door de GG en GD naar het Gemeenteziekenhuis gebracht, vanwaar zij na behandeling huiswaarts keerde. De brom fiets werd vernield, evenals de voorruit van de auto. Schiedam De politie heeft gis teren op de Rotterdamsedijk met de Mesta-apparatuur een snelheidscontrole op bromfiet sers gehouden. Er werden er dertien beekurd, de hoogse snelheid was 49 km. VYD-raadsM stelt vragen over stakingen Schiedam Het VVD-raadslid G. P. Verhulsdonk heeft het college van b. en w. schrifte lijke vragen gesteld over de stakingen die zich in de laat ste tijd in het Waterwegge biedhebben voorgedaan. Zijn vragen spitsen zich toe op de zogenaamde „werkwil lige" arbeiders, die wel be reid zouden zijn geweest aan het werk te gaan terwijl de onderhandelingen over de ook door hen nagestreefde loonsverhoging doorgingen, maar zich gedwongen zagen het werk neer te leggen. Het raadslid vraagt b. en w„ of het mogelijk is deze catego rie arbeiders in aanmerking te laten komen vooreen uit kering krachtens de Bij standswet. De heer Verhulsdonk schrijft b. en w., dat door de stakingen de werkwillige arbeiders de mid delen hebben gemist om m de meest elementaire levensbe hoeften te voorzien. Weliswaar streven ook de werkwillige ar beiders verbeteringen na, aldus het raadslid, maar dan op basis van onderhandelingen, anders dan zoals die nu worden ge voerd. De werkwilligen zouden volgens het raadslid voor geen enkele uitkering in aanmerking ko men. De heer Verhulsdonk doelt op artikel 13 paragraaf g van de Wet Werkeloosheidsuit kering; v/aar staat: „Geen recht op uitkering heeft de werknemer die werkloos is ten gevolge van werkstaking of uit sluiting". Mede uitgaande van dit artikel uit deze wet vraagt de heer Verhulsdonk het college of het mogelijk is de werkwilligen, eventueel in het bezit zijnde van een schriftelijke verklaring van hun werkgevers, in aan merking te laten komen voor een uitkering via de Bijstands wet daar zij „toch genoegzaam besef hebben getoond van hun verantwoordelijkheid zich een inkomen te verwerven". Het raadslid is van mening, dat de vraag of ook werkwilligen onder een inkomstenderving tij dens een staking moeten lijden een nieuw element kan zijn in de ontwikkelingen die zich tot nu toe tijdens de staking in Rijnmond hebben voorgedaan. Schiedam Inbrekers hebben zich in de nacht van maandag op dinsdag toegang verschaft tot een drogisterij aan de P. J. Troelstralaan. Zij kwamen binnen door het forceren van een raampje aan de achterzijde van het pand. Uit een geld kistje namen zij 2.00 mee. Voorts verdwenen een transis- terradio en enkele scheerappa- raten. Lieve oude dames, noch biblio thecarissen van wetenschap pelijke genootschappen, be hoeft een bezoek aan „Con frontatie IV" ontraden te worden. Het is de vierde ex positie in een reeks ontmoe tingen met jonge kunste naars, in het Schiedams Mu seum. Ze toont ons kunst die vooral edel-ambachtelijk is. In de kelder zijn plastieken en reliëfs van Wim Smits, waarin men zijn haar kan kammen. Ze heten moeilijk, „Topologie", „Hezaëder" en zo, maar ze zijn hoogfijn om te zien. Smits speelt met eenvoudige vlakken of kubi- sche meetkundige vormen zo, dat het resultaat over zichtelijk blijft en de voldoe ning geeft van het precies- kloppende. Perfect combi neert hij dofzwart met glan zend zwart en met spiege lend verchroomd metaal. Op de begane grond ziet men schilderijen en enkele plastiekjes van John Wor tel, alsmede keramische plastieken van zijn vrouw Anne van der Waerden. Wor tel laat dunne verf in het doek dringen, zonder dat dit op een geverfd katoentje gaat lijken. Het wordt veel eer een lichte kleurnevel, Schiedam De afdeling Nieuwland van de Nederlandse Christen Vrouwenbond heeft dinsdagavond in de Magnalia Deïkerk de eer ste ledenvergadering van dit seizoen gehouden. De voorzitster, me vrouw Valkenburg-Gerritsen, hield een korte meditatie, waarna de verkeersdeskundige bij de Rotterdamse politie, de heer L. J. van Tol, een interessante causerie hield, die nadr toegelicht werd met dia's en een verkeersquiz. De heer Van Tol belichtte achter eenvolgens het gedragspatroon van de verkeersdeelnemer, die, eenmaal in een auto gezeten van vriendelijk en welwillend mens kon veranderen in een on barmhartig en meedogenloos wezen. De steeds aanwezige privaatruimte in de auto geeft de automobilist gelegenheid contact met anderen te vermij den. Dit kan een a-sociaal gedragspa troon in de hand werken, dat nog versterkt kan worden door ■de eigenaardige emotionele be levenis van het rijden op zich zelf. Een juist verkeer op de weg spruit voort uit de omgang met elkaar, waarbij zelf-disci- pline voorop staat. Met nadruk waarschuwde de heer Van Tol de voetganger in het verkeer niet over te steken bij rood licht, omdat dit een eventueel zich achiter hem bevindende kleuter, die geleerd heeft al leen bij groen licht over te ste ken, in verwarring kan bren gen. Hij pleitte voor een intensief ver- keersonderwijs voor alle cate gorieën van weggebruikers- door raiddel van verschillende media, verkeersdagen en -ad viezen, slogans en publikaties. Tot slot gaf de neer Van Tol een opsomming van het ontstel lend aantal verkeersslachtof fers, dat jaarlijks resulteert in 3000 dodelijke ongevallen, waar onder 600 kinderen. In plaats van de slagzin „Wees een heer in het verkeer" stelde de verkeersdeskundige de slo gan „Wees een christen in het verkeer" voor. Na de pauze hielden de ongeveer vijftig aan wezige leden zich intensief be zig met de verkeersquiz. Tot besluit van de avond werd een paar leuke filmpjes gedraaid. waarin zich in een yer- wante tint een vorm afte kent. „Decor in rood" is al dus een schilderij in drie tin ten rood; „Luchtelement" is een compositie in groenen. Wortel doet veel met weinig; zijn werk heeft een fijne pic turale klank. De vorm, die hij „teken" noemt, scherm" of „de cor", is door licht-donker in de kleur gemodelleerd. De metaalplastiekjes lijken op „gewrichten" van machines of enorme sloten, proefstuk ken van een fijnbankwerker maar één die toch iets dromerigs in zijn werk leg de, zodat de contouren zich laten verzachten door de licht- en schaduwwerking in de zaal. De vormen, die Anne van der Waerden bakt, zijn niet meer die van kom of kruik. Daarom spreken we van ke ramische plastieken. Op dat gebied doet men tegenwoor dig van alles. Een bijzonde re kwaliteit is bij Anne, dat ze het zo door en door kera misch weet te houden. De dingen blijven namelijk „ontvangend" als vaten. Ze blijven, voelbaar, hol. De vorm is niet uit een onge breidelde fantasie voortge komen, maar ontstaan als een variant op de kerami sche oervorm. De scherf en de glazuren zijn in volmaak te harmonie met dit zuivere karakter. Boven exposeren twee prent kunstenaars. Grafici putten tegenwoordig hun motieven graag uit oude plaatwerken en foto-albums. Erik Pape heeft een voorliefde voor oude modeplaten. Naar zul ke afbeeldingen maakt hij fraaie etsen met aquatint en hij voegt er dan andere, ver vreemdende motiefjes aan toe: een insect zoals het in een oud wetenschappelijk boek werd afgebeeld, wolk jes, dwingende richting-pij len. Dikwijls kiest hij de drieluik-vorm, op één blad papier gedrukt van drie pla ten. Daartoe flankeert hij de etsplaat met linoleumsne den. De lino's drukt hij goed deels „blind" af, zodat de flankerende partijen in re liëfdruk verschijnen. Soms zet zo'n reliëfpartij een mo tief van de ets voort. Aldus verenigt hij een aangename veelheid van ongelijksoortig heden. Het werk van Erik Pape be koort al, zonder dat men er verder over nadenkt. Wil Bink's zeefdrukken zijn daarentegen wel nadenker- tjes. Op het eerste blad van een reeks ziet men kiekjes van feestelijke momenten uit een familie-album: een trouwerij. Met dat gefixeer de en toch naar het verleden gezonken geluk(?) gebeuren op volgende bladen deerlijke dingen. De kleuren verande ren bijvoorbeeld. Terwijl het blad gaaf blijft, raakt de voorstelling verscheurd. Er komt een stuk hekwerk van strepen over. Tenslotte is de oorspronkelijke toestand niet meer herkenbaar. Het hele proces doet denken aan wat er in een herfstbos gebeurt met de zomerweelde. Op een dergelijke manier tast Bink ook de zo precies bepaalde kubische vorm aan, die hij op een ander blad in per spectief tekende. Confrontatie I Vduurt tot 12 oktober. Dolf Welling. Profiteer nü van het unieke aanbod 2 kranten te ontvangen voor de prijs van één: de Schiedamsche Courant met nieuws uit uw stad en omgeving, en het Rotterdamsch Nieuwsblad met het laatste binnen-en buitenlandse nieuws. Geef ons nu opdracht ook bij u 14 dagen gratis, zonder enige verplichting, de SC -f RN te bezorgen en ontdek zelf de vele pluspunten. i-Deze bon in open envelop, zonder postzegel, sturen naarï Rotterdamsch Nieuwsblad, antwoordnummer834, Rotterdam| (stuur m.i.v.r de SC RN 14 dagen gratis naar: naam--- straat- woonpl. --- telefoon--- m. ■- 7..: -\ Schiedam Tijdens het afgelo pen weekeinde heeft een film ploeg van Studio Hamburg (Po lyfoon) opnamen in Groenoord gemaakt. Deze ploeg maakte een film in opdracht van Phi lips Eindhoven over de toepas sing van computers. Volgens de heer J. A. van Mierlo, lid van het General Advertising De partment van Philips afdeling filmsectie valt de film in vijf talen te beluisteren en heeft een speeiduur van twintig mi nuten. Hij wordt in april 1971 op 16 en 35 mm uitgebracht. De heer van Mierlo zei verder, dat de docu mentaire tot thema heeft „Mensen hebben problemen". Een van die problemen is lucht verontreiniging. Groenoord werd door de film ploeg uitgekozen, omdat het een van de „beste" plekjes in Nederland is om de utwerking van luchtverontreiniging te constateren. Overigens gaat de film niet alleen over luchtver ontreiniging en de computer, die de mens in staat stelt die verontreiniging te meten, maar ook over de toepassing daarvan in garages met specifieke repa- ratiefactuurproblemen en bij de problematiek van de mid denstander die bijvoorbeeld franse kaas heeft liggen, die snel aan bederf onderhevig is. Op het ogenblik filmt de ploeg in Apeldoorn bij de Philips computerindustrie. Het Tech nisch Filmcentrum in Velp be last zich met het uitbrengen en verzenden van de films.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1970 | | pagina 1