DSE PEN ERS Nieuwe rubriek „Zomaar iemand" OBK geeft concert in Beatrixpark Expressie- cursussen voor leerkrachten GEMEENSCHAPPELIJKE SCHOOLRAAD VOOR DRIE TAKKEN VAN ONDERWIJS Behandeling gemeente begroting in januari Woensdag concert in Dorpskerk 2 kranten voor een prijsK Dl len? leerlingen krijgen meer zeggenschap Tarieven van Gemeente- Ziekenhuis gaan omhoog Dialoogdienst in kader vain de vredesweek lienst Kwart eeuw hij Machinefabriek ft Voorstel b. en w.: C. P. van Beurden 25 jaar dirigent van Sint Radboud IBER 197o tterdag 19 september 1970 Broersvest 3 - telefoon 268091 ONAFHANKELIJK DAGBLAD - SCHIEDAM EN KETHEL 97ste jaargang no. 23905 „Zomaar iemand". Onder deze titel starten wij in de Schiedamsche Cou rant een nieuwe ru briek. De enige pre tentie van deze rubriek om zomaar iemand zonder dat daar een directe aanleiding toe is, aan het woord te laten. In l de eerste aflevering van „Zomaar iemand" laten wij vandaag de humorist/conferencier Leen de Bruijn aan het woord, zoals moge blij ken uit zijn verhaal op pagina twee, een „ras"- Schiedammer. Schiedam De Willem de Zwijgerschool voor m.a.v.o. krijgt een schoolparlement op proef. B. en w. stellen de raad voor, het in werking treden van het parlement met ingang van 1 oktober 1970 met een proeftijd van één jaar goed te keuren. Bij de schoolbevolking van de Willem de Zwijgerschool leeft al geruime tijd de wens om tot de instelling van zo'n parle ment te komen. SANCTIES BEROEP BEVOEGDHEDEN Rectificatie I e voor Succes e buiten de iy' Je Schiedamse competitiedag agaven te ver. i winst van de is vor ODI de Varmond vast. de Schiedam. invallers zu], oet toch op de :kend worden, die zaterdag laar liefst 8—1 achter bepaald orden. terdag in Rot. viek. Een me- ver er in dit de competitie jken kan wor- lammers heb- jden nog geen i de roodzwar. dos na 3 wed- agavond heeft missie verga, wedstrijd zal eenkomst ge- om alle ge. g eens te ana- te praten hoe bereikt kun- overwinning arten zal een goede richting urgia Cb rden vliet nes) leren) mes) en) mes) (heren) en) >n) (heren) mes) les) in Sporthal ting. Wielren- de avond- en an met 1 okto- heek Westen- 7, tel. 267674. veekenddienst loodschappen- der nummer Je Pooit zich eltennismilie11 lerenommeer- e publiek dat etitiewedstnj* lijk geeft van istelling voor is dit inter- een pracht- ns tafeltennis 'eau te gaaI1 ;e tafeltennis* en afvaardi- andaag, vrl-1- mwedstrijden ig en zondaê iele toernooi. Jdag de fin3' SCHIEDAMSCHE COURANT 4 pagina's Schoolparl ement op proef voor Willem de Zwijger-mavo is, i chiedam Het Harmonie Or- kost O.B.K. geeft zondagmid dag om drie uur een populair concert op de grote grasvlakte van het Prinses Beatrixpark te genover het parkeerterrein. Het concert staat onder leiding van de heer D. H. C. Helmink. °°k het majorettenpeloton zal medewerking verlenen, evenals de drumband. Gaardingen De heer A. Bur gers vierde gisteren zijn 25-ja- "S jubileum bij de NV Machi nefabriek A. Fontijne. Op twin- "gjarige leeftijd trad de jubila- 's in dienst bij het bedrijf, dat wen nog in Schiedam was ge vestigd. Hij is thans chef van iet bedrijfsbureau. let zijn echtgenote werd hij ont- ?npn in de kantine waar hij Handen van één van de di- ecteuren, de heer A. J. Fontij- e> een horloge, een gouden in- gne met twee briljanten en en cadeau onder couvert ont- 'Ug. De heer G. Wapstra over- f.ndigde de penning en het ge- wgschrift van de Maatsehap- 311 van Handel en Nijverheid. het jubileumfonds °od F. v.d. Laarschot een dia- tweetor aan. Een platenboek ün5 k0t geschenk van de afde- "g bedrijfsbureau, aangebo- Qen door C. Ribbe. In het parlement zullen onderwij zend en niet-onderwijzend per soneel, ouders en leerlingen zit ting nemen. Omdat een school parlement „volgens de eisen vain de democratie" niet kan wer ken zonder daartoe opgestelde en -aanvaarde regels is op de school een werkgroep ingesteld om aan deze regels vorm te ge ven. De werkgroep bestond uit vier le raren, zes leerlingen en vier ou ders, De ouders zijn gekozen door de oudercommissie en de leraren en leerlingen hebben hun vertegenwoordigers uit hun midden gekozen. -B. en w. kun nen zich met het door de werk groep opgestelde concept-regle ment verenigen. Na een jaar zal worden bezien of het school parlement zo goed voldoet, dat voortbestaan gerechtvaardigd is. Als dit het geval is zal wor den nagegaan of het gewenst is voor de andere openbare scho len voor voortgezet onderwijs een dergelijk parlement in te stellen. Blijkens de verordening van het parlement is dit samengesteld uit de directeur van de school, vijf leraren, één lid dat het niet-onderwijzend personeel van de school vertegenwoor digt, vijf ouders van leerlingen van de school en acht leerlin gen. Het parlement kiest uit zijn midden een voorzitter en een secretaris. Het parlement zal verder een be langrijke zeggenschap krijgen over de dagelijkse gang van za ken op de school. Eén van de taken in deze is het vaststellen van de algemene regels waar naar allen die tot de schoolge meenschap behoren zich dienen te gedragen en de bijzondere regels, waarnaar alleen de leerlingen zich dienen te gedra gen. Verder regelt het parle ment de sancties die het ge volg kunnen zijn van overtre ding van de voor de leerlingen geldende bepalingen. Binnen de vergaderingen van het parle ment blijven de regels voor de leerlingen buiten toepassing, een soort „parlementaire on schendbaarheid" dus. De leraren straffen de leerlingen naar de door het parlement vastgestelde regels. Verwijde ring van school of schorsing voor één of meer lessen kunnen slechts worden opgelegd door een door het schoolparlement te benoemen strafcommissie, waarvan naast de directeur twee leerlingen uit de hoogste klas en twee leraren deel uit maken. Tegen de straffen kan de leerling binnen 48 uur in beroep gaan door een door het parle ment aangewezen commissie van beroep die eveneens binnen 48 uur over het beroepschrift beslist. Tot zolang wordt de straf opgeschort. De commissie van beroep bestaat uit twee ou ders, twee leraren en drie leer lingen. Als de objectiviteit van één of meer leden van de commissie in twijfel wordt getrokken we gens te grote persoonlijke be trokkenheid kan een ander lid van het schoolparlement dat wel aanvaardbaar is hem pf haar vervangen. Het schoolparlement wordt door burgemeester en wethouders gehoord inzake splitsing van een school of fusie, opgaan in een scholengemeenschap of op heffing van een school, vast stelling van het leerplan van de school, verdeling van de school in afdelingen, benoeming van directeur en adjunct-directeu ren, aanstelling in vaste dienst van leraren en overig perso neel, de formatie van niet-on derwijzend personeel en de va kantieregeling. De raad neemt het voorstel van b. en w. tot instelling van een schoolparlement voor de proef tijd van één jaar en het vast stellen van de schoolverorde ning maandag 28 september in behandeling. Schiedam - Voor leerkrachten vain het lager- en buitengewoon lager onderwijs «n 'gedeeltelijk ook voor leerkrachten uit heft kleuteronderwijs ta Schiedam, Vlaardiingen, Maassluis en Ro zenburg zullen aian het eiiwd van deze maand langdurige appli catie cursussen van start gaan. In de cursussen wordt de na druk gelegd op de expressie vakken. De cursussen ziijn tolt stand geko men foor een uit de vtier boven genoemde gemeenten ingestel de werkgroep. In samenwer king met de Nederlandse Stich ting voor kunstzinjniige vorming te Amersfoort. Er zullen twee cursussen voor beeldende vor ming, twee voor dramatisch- verbale vorming en één voor bewegingsexpressie worden ge geven. De rijksoverheid heeft voor deze activiteit financiële steun verleend. Uitgangspunt van de initiatiefne mers is geweest dat bij de rea lisering van vernieuwings ideeën in de dagelijkse onder wijspraktijk langdurige cursus sen die zijn afgestemd op eigen aanleg en voorkeur de leer krachten pas werkelijk steun bieden. Bij de presentatie van de cursussen is daarom met na druk geadviseerd te kiezen voor dat onderdeel, dat door aanleg of interesse het meest in aanmerking kwam. Gespecialiseerde docenten zijn aangetrokken. Algeheel cursus leider is dra. G. J. van Dam te Rotterdam. De stafmedewerker voor het basis onderwijs van de Nederlandse Stichting voor kunstzinnige vorming, de heer H. van Merwijk. blijft bij de uitvoering van dit project nauw betrokken. Over de cursussen kunnen nadere inlichtingen worden verkregen bij het Bu reau Onderwijs van de gemeen te Schiedam, Hoogstraat 200. Schiedam De tarieven van het Gemeente-Zie kenhuis gaan omhoog. B. en w. hebben een voorstel hiertoe gedaan, waarover de raad zich maandag 28 september zal uitspreken. Oorzaak van de verho ging zijn de prijzenbe- schikking en prijzenad- viezen van 9 juni 1970 van de Stichting Centraal Or gaan Ziekenhuizen die per 1 juli tot en met 31 au gustus moeten worden ge rekend en verder de wij ziging die de salarissen van het personeel hebben ondergaan door een trend uitkering. De verhoging die vanaf 1 september zou moeten gelden is het meest in grijpend. Het tarief per verpleegdag is gesteld op 147,26 met 8,95 toe slag eerste klas voor vol wassenen, kinderen en zieke babies, 108,35 met 7,35 in de tweede klasse (beide klassen all-out), f 915,0 met 5,75 zonder de kosten van een arts en 98,35 met 5,75 inclu sief de kosten van een arts, exclusief het hono rarium van de anaesthe- sist. De toeslagen gelden tot en met 31 december. Voor gezonde babies bedra gen de kosten in alle klas sen 41,45 per verpleeg dag met een toeslag van 2,80. Op de kraamafde- ling zijn de tarieven voor de moeder baby in de eerste klas 147,25 met 8,95, in de tweede klas f 108,05 met 7,35 in de 'derde klas 48,50 en voor de baby respectievelijk f 41,45 met 2,80 (le en 2e klas) en f 26,50 (3e klas). Het tarief derde klas voor verpleging op de kraamafdeling zonder medische indicatie blijft gesteld op f 75. Hoek van Holland In de Neder lands Hervormde Kerk wordt zondagavond een dialoogdienst- gehouden met als thema het motto van de vredesweek: „Verenig-de-Naties". De dienst wordt geleid door ds Schrale uit Rotterdam. Na een korte in leiding bestaat gedegenheid tot discussie. Na afloop zal de jeugd in sociëteit 't Zoldertje verder op de zaken ingaan. Op initiatief van de gezamenlijke Hoekse kerken zal tijdens de vredesweek (20 tot 27 septem ber) een vredeskrant huis aan huis worden verspreid- In de krant wordt ewezen op ieders plicht om iets aan de vrede te doen. Op welke manier staat ook aangegeven. Schiedam Omdat steeds meer belang wordt gehecht aan een goede aansluiting van het kleuter- op het basisonderwijs en van het basis- op het voortgezet onderwijs, willen b. en w. voor deze drie onderwijsafdelingen een gemeenschappelijke schoolraad creëren. Aan de gemeenteraad hebben zij het voorstel gedaan, voor het openbaar kleuter-, basis- en voort gezet onderwijs zo'n raad in te stellen. Ook de reeds bestaan de schoolraad, wiens werkzaamheden alleen op het terrein van het basisonderwijs liggen, adviseert de oprichting van een gemeenschappelijke raad- De huidige schoolraad zou bij -het Instellen van een nieuwe raad overbodig worden. B. en w. steden de raad dan ook voior, d'e 'oude schoolraad op te hef fen. Zowel oud'ercommfesfes als onderwijzend personeel van de betrokken scholen gaan met de 'instellingen van een gemeen schappelijke schoolraad ak koord. 3 leden als belangstelleniden/- desku-ndiigen. De gemeenteraad neemt het voorstel op maandag 28 septem ber 'in behandeling. De huidige raad telt 17 leden en functioneert goed. Krachtens -een artikel uilt de Wet op het voortgezet onderwijs heeft de 'gemeenschappelijke schoolraad tot taak de bevordering van de bloei van het voortgezet onder wijs, het voorstaan bij het be voegd gezag van de gemeen schappelijke belangen van de scholen en het geven van alle gewenste inlichtingen aan de onderwijsinspectie. Verder ho ren b. en w. de schoolraad over de voorziening in d'e behoefte aan gemeentelijk onderwijs. De bevoegdheden van de nieuwe raad zullen wat verschillen van die van de oude. De lageronder- wiijswet schreef voor dat b. en w. de schoolraad moeten horen over de voordracht tót benoe ming van hoofden van scholen, de per leerling beschikbaar te stellen bedragen, de leerplan nen van de openbare lagere scholen en enkele andere za ken. Die taak krijgt de gemeen schappelijke schoolraad niet. Indien de gemeenteraad met het voorstel van b. en w. akkoord zou gaan, zou het aantal leden van de gemeenschappelijke '-schoolraad worden uitgebreid tot 21 12 leden van de oudercorn- missies (drie van het kleuteron derwijs, vijf van het lager on derwijs en één van het ï.e.a.o., het m.a.v.o., het Stedelijk Gymnasium en van de Rijks scholengemeenschap), 2 gemeentelijke functionaris sen (de chef van de afdeling on derwijs en de wethouder van onderwijs of de gemeentelijke consulent van het lager onder wijs) 4 leden van het onderwijzend personeel (één van het kleuter-, één van het basisonderwijs, één van het l.e.a.o. en m.a.v.o. en één van Gymnasium en de 'Scholengemeenschap en Schiedam De heer C. P. v. Beurden viert vanavond zijn 25-jarig jubileum als dirigent van de r.k. harmonievereniging in Kethel. Om zeven uur is er ter gelegenheid hiervan een feestelijke bijeenkomst in het r.k. verenigingsgebouw tegen over de r.k. kerk in Kethel. Schiedam De afdeling Schie dam van de rooms-katholieke politiebond Sint Michaël be staat dinsdag 29 september niet 25 jaar, zoals in de krant van vrijdag 18 september stond, maar 50 jaar. Dubbel zoveel dus. De receptie zal gegeven worden in zaal Sitton aan de Lange Haven van half vijf tot zes uur. Schiedam In tegenstelling tot vorig jaar zal de behandeling van de gemeente-begroting pas in 1971 plaats vinden. Werd de begroting voor 1970 vorig jaar in december behandeld, thans zal de gemeenteraad de begro ting voor 1971 pas in januari be handelen. De data zijn vastge steld op 4, 6, 8, 11 en eventueel 12 januari. Schiedam De organist Aad van der Hoeven en de trompettist Frans Vreugdenhil geven woensdag 30 september in de Dorpskerk te Kethel een con cert van werken van Boyce, Matthew, Cambridge, Viviani, Bach, Van Beethoven en Ver woerd. Het concert wordt gehouden in het kader van de door de Wijk- vereniging Groenoord georgani seerde concertserie. De toegangsprijs tot het concert dat om kwart over acht begint is f 2,50. Mensen die ouder dan 65 jaar zijn of jonger dan 18 jaar betalen f 1,50. Toegangs bewijzen zijn op de avond van de uitvoering vanaf kwart over zeven verkrijgbaar aan de kerk. Profiteer nü van het unieke aanbod 2 kranten te ontvangen voor de prijs van cén: de Schiedamsche Courant met nieuws uit uw stad en omgeving, en het Rotterdamsch Nieuwsblad met het laatste binnen-en buitenlandse nieuws. Geef ons nu opdracht ook bij u 14 dagen gratis, zonder enige verplichting, de SC RN te bezorgen en ontdek zelf de vele pluspunten. telefoon •Deze bon in open envelop, zonder postzegel, sturen naar Rotterdamsch Nieuwsblad, antwoordnummer 834, Rotterdam de SC RN 14 dagen gratis naar:

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1970 | | pagina 1