patste van serie projecten 2 kranten voor e'én prijs m Succesvol concert van O.B.K. - V erpleegtehuis een dringende noodzaak )and G.S.D. V' Krediet voor verbouwing f^X Aanvullende werkzaamheden bij aula begraafplaats m m Accountantsdiens f naar pand aan Lange Haven Burgemeester tijdens opening De Harg: Ljidag 21 september 1970 Broersvest 3 - telefoon 268091 •ONAFHANKELIJK DAGBLAD - SCHIEDAM EN KETHEL 4 pagina's 97ste jaargang no. 23906 De bewooers hebben een com missie van overleg gekozen, die inspraak heeft bij de re gelingen om een zo goed en doeltreffend mogelijke be woonbaarheid en verzorging te garanderen. De gemiddel de leeftijd van de bewoners van De Harg is 79 jaar, de oudste bewoonster is 94. TUSSENOPLOSSING 1 K| SCHIEDAMSCHE COURANT ejaardencentrum De Harg ifficieel eopend Ihiedam Burgemeester II. Roelfsema heeft zaterdag het ereformeerde bejaardencentrum De Harg officieel geopend, iiermee is het laatste van de in Schiedam gebouwde nieuwe bejaardencentra in gebruik genomen. Na het in gebruik ne- Imen van het Francois Haverschmidthuis, Spaland, Huize [Frankeland en nu De Harg zijn alle projecten in de sector be- [jaardenvoorzieningen thans officieel afgesloten. burgemeester verrichtte de Officiële openingsdaad aan het slot van zijn toespraak, toen hij oudste bewoonster van De fiarg, mevrouw A. C. de Ja- jger-van Heyningen (94) een [boeket bloemen met de symbo lische sleutel van het huis aan- tbood. Voor de toespraak van de [burgemeester gaf de voorzitter Iran de Stichting Gereformeerd -Rusthuis, de heer C. van Noort- frijk, een historisch overzicht tiedam Burgemeester en wethouders stellen de raad froor een krediet van f 24.750 beschikbaar te stellen voor de tweede fase van het gebouw hmde Gemeentelijke Sociale Dienst, aan het Broersveld'. Met Keze verbouwimgsfas-e willen b. 1 w. een begin maken nu va-sft- feta-at d'at voor de G.S.D. geen bndere ruimten meer zullen Verkregen kunnen worden en pe dienst pas biiii het betrekken het nieuwe stadskantoor pan de huidige behuizing zal gorden verlost. p tweede verbouwingsfase voor- iet in het maken van een aan- 1 spreek- en wachtruimten en et maken van een viertal toi letten in de garderobeiruiimbe. 'ooral het mak-en van -die toiilet- is een urgente zaak. Na de [aatste personeelsuitbreidingen ijn 48 personen in het gebouw 'erkzaam, voor wie slechts ree toiletten beschikbaar zijn m waarvan ook de bezoekers an de dienst gebruik moeten aken. Ier -is «Je beschikbare -gande- 'eruiimte totaal onvoldoende moeten bezoekers bij gebrek wachtruimte veelal een mi- of zitplaats dn één van de teen innemen. De derdie fase de verbouwing kan na urie-g met de -directeur van Sociale Dienst achterwege iven. Deze fase zou het aan een van voorzieningen op toldere-taige en het verbete- i van de verlichting heb- 1 betekend. van het gereformeerde rusthuis in Schiedam, dat reeds in 1923 door de diakonie van de gereformeerde kerk werd opge richt in het pand Nieuwe Haven 153. In 1963 werd aan de architect prof. W. G. Quist te Rotterdam opdracht gegeven voor een plan. De heer Van Noortwijk sprak zijn dank uit aan het ge meentebestuur en de gemeente lijke diensten die aan de reali sering van het complex hebben bijgedragen. Ook de architect en aannemer Splunder kre-gen woorden van dank. evenals de diakonie van de gereformeerde kerk, die voor een ijskastje in iedere bejaardenwoning zorgde en de recreatiezaal met e.en elektronisch orgel heeft uitge rust, de SISO damescluh die voor de bouw de opbrengst van de jaarlijkse bazaar heeft ge schonken, en verder de aan schaf van een biljarttafel, een kleuren-t.v., plantenbakken, looprekken, een invalidewagen en een casetterecorder moge lijk maakten. Het Alewijn de Grootfonds nam de kosten voor de geluidsinstallatie voor zijn rekening. De kosten van het project bedra gen 40 miljoen. Het bejaarden centrum bestaat uit het bejaar dentehuis, dat 72 éénpersoons kamers en acht kamers voor echtparen omvat en verder ruimten voor de verpleging, de directie, administratie en het personeel en twaalf aparte be jaardenwoningen, waarvan de bewoners in noodgevallen een beroep kunnen doen op het be jaardentehuis. Na een korte rede van de archi tect kregen de bezoekers, onder wie de wethouders Houtman en Collé, de gelegenheid het be jaardencentrum te bezichtigen. Verschillende afgevaardigden hebben zaterdagmiddag ca deaus aangeboden, 's Avonds was er een diner voor de bewo ners van het tehuis en het be stuur. I Profiteer nti van het unieke aanbod 2 kranten te ontvangen voor de prijs van één: del I Schiedamsche Courant met nieuws uit uw stad en omgeving, en het RotterdamschB I Nieuwsblad met het laatste binnen-en buitenlandse nieuws. Geef ons nu opdracht ook bij If 14 dagen gratis, zonder enige verplichting, de SC RN te bezorgen en ontdek I *elfde vele pluspunten. "uur m.i.v.: -Dan ben In open envelop, zonder postzegel, sturen naar Rotterdamseh Nieuwsblad, antwoordnummer 834, Rotterdam de SC RN 14 dagen gratis naar: naam straat woonpl. L telefoon.. Burgemeester Roelfsema overhandigt een boeket bloemen en de sicutei van de Harg aan de oudste bewoonster, mevrouw De Jager (94). Schiedam Onder grote belang stelling heeft het H-airmondie Or kest O.B.K. zondagmiddag een concert gegeven in het Beat-rix- park. Honderd-en belangstellen den waren bij het concent, dat gegeven werd onder fraaie weersomstandigheden, aanwe zig. Het concert wend -ge-geven op de door -de Schi'ed-amse Ge meenschap -afdeling Muziek aangekochte verplaatsbare mu ziektent. Ook de -drumband met de majo rettes tra-den op. De leden van O.B.K. zijn van mening, dat een -optreden als zondagmiddag -in het park zek-er vao-r herha ling v-atbaar zou zijn. Schiedöam Doordat twee wet houders een werkkamer in het stadhuis -zullen betrekken, a-s het noodzakelijk de in dit ge bouw gevestigde Gemeentelijke Accounlta-ntsdienst elders onder te brengen. B. en w. stellen de ra-a-d voor, het pand Dange Ha ven 92 voor deze dienst te hu ren. Het is heit voormalige kan toorpand van de Nederl-andscho M-i'ddensibandsbank. De eigenaresse v-an het pand is bereid -h-et aan de gemeente te verhuren voor 4.000 per j-a-a-r totdat het nieuwe stadskontoor kan worden betrokken. Aan het pand zu-H-en nog enkele voorzie ningen worden getroffen, di-e voorlopig tot de begane grond kunne-n word-en beperkt. De ge meente heeft de benedeniverdie- pirug -en de eerste etage ge huurd. B. en w. s-tellen de raad voor, hen te machtigen h-et pand van d e Miiddenstandsbank te huren en voor h-et treffen van enkele voorzieningen een krediet van 5.000 -beschikbaar te stellen. Schiedam In zijn toespraak ter gelegenheid van de officiële opening van het bejaardencentrum De Harg heeft burgemeester H. Roelfsema uitgebreid aandacht besteed aan de problemen waarmee men bij de verzorging van bejaarden te kampen heeft. Hoewel Schiedam niet te klagen heeft wat betreft de voorzieningen van de bejaarden van 9200 bejaarden kan 11 procent in een te huis onderdak vinden, wat boven het landelijk gemiddelde ligt blijven er naar de mening van de heer Roelfsema nog voldoende problemen die in de naaste toekomst aandacht verdienen. „We kunnen nu niet gaan rus ten", aldus de heer Roelfsema. ,,Er is nu een nieuwe periode aangebroken met nieuwe ideeën over de bejaardenzorg en aanvullende ideeën in ver band met de bejaardencentra". Tot de aanvullende ideeën reken de de burgemeester de behoefte aan een verpleegtehuis voor be jaarden in Schiedam, een zen dingscampagne met name ón der jonge vrouwen om een op lossing te vinden voor het nij pende personeelstekort, het voorkomen van bevoogding van in een tehuis wonende bejaar den en een regelmatige medi sche controle in de tehuizen. „Een verpleegtehuis is in Schie dam dringend noodzakelijk. Nu moeten zieke beiaarden en chronische zieke bejaarden vaak ver weg van Schiedam worden verpleegd. Alle banden met de omgeving worden ver broken en dat is vooral voor een bejaarde erg moeilijk. Het losrukken is dan het laatste brok ellende dat de bejaarden dan moeten doormaken", aldus de heer Roelfsema. Hij vervolgde: „Aan de voorbe reiding van een verpleegtehuis wordt gewerkt, maar eenvou dig is dit niet. Er zullen toch een paar jaar mee heen gaan en misschien is een tussenop lossing mogelijk, maar ik weet niet of die te vinden is". De burgemeester onderstreepte vervolgens de noodzaak van een wat hij noemde „zendings campagne" onder jonge vrou wen om in het grote tekort aan personeel in zieken- en bejaar dentehuizen te voorzien. „De besturen zitten vaak met de handen in het haar. Laten we over dit probleem maar -eens nadenken!" De bevoogding van bejaarden schijnt in sommige tehuizen nog voor te komen, meende de burgemeester. Hij vond dat in de tehuizen waar zulks het ge val is desnoods door een wijzi ging in bestuur en leiding een einde aan de bevoogding zou moeten worden gemaakt en pleitte verder voor een regel matige medische controle in de bejaardentehuizen. Of iedere bejaarde daar wei in wil, was het volgende onder werp in zijn rede. „Er is een vrij grote groep voor wie een bejaardentehuis de oplossing is. Andere bejaarden ervaren het zelfstandig wonen als een stuk levensgeluk". Naar de mening van de burgemeester moet er in de toekomst grote aandacht komen voor de sociale contac ten van de bejaarden. „De niet-bejaarden moeten de be jaarden helpen in de strijd te gen de eenzaamheid", aldus de heer Roelfsema, die zijn toe- besteden aan de inschakeling spraak besloot met aandacht te van bejaarden bij het culturele leven en aan de arbeid die vele bejaarden ook nog na hun 65ste willen verrichten. k V J SBtÊSM Zo schotvaardig als SVV was tegen HVC vorige week, zo improduktief was de forma tie van Jan Bens gisteren tegen Blauw Wit. Ondanks herhaaldelijk stormlopen op het doel van de Amster dammers kwam SVV niet tot scoren. „Een zwaluw maakt nog geen zomer", zei Jan Bens vorige week na de grote uitslag tegen HVC. Hij heeft gelijk ge kregen. Voor een uitge breid verslag zie het R.N. In de Schiedamsche Courant verder nog aan sport! 0 Martinit wijst Demos te rug; Iets betere resultaten RVB-clubsj NOAD sterk tegen Zwe den, PPSC struikelt bijna; 0 Geen verlies bij KNVB- teams en nog meer sport uit Schiedam. Schiedam Nu dc werkzaamheden voor de bouw van de aula van de Algemene Begraafplaats vorderen kan een begin worden gemaakt met de aanvullende werken rondom deze aula. B. en w. verstaan daaronder de toegangsweg met bijkomende werken. Verder kan een begin worden gemaakt met de aanleg van groenvoorzieningen en een parkeerplaats op het terrein ten zuiden van het nieuwe scho lencomplex Spieringshoek, waarop vroeger de barakken van die school waren gevestigd. V-oor de -aanleg van de toegangs weg is een krediet van f 362.000 benodigd, voo-r de aanlag van groen en parkeerplaats een krediet van f 178.000 en voor werkzaamheden van de Techni sche Be-drijven omvattende de aanleg van een laagspan- ningskabel en openbare verlich ting een krediet va-n f 30.000. B. en w. stellen de raad voor, deze kredieten beschikbaar ta stellen. Naast -het aanleggen van de toe gangsweg moeten zandophogin- gen wo-rden uitgevoerd, water partijen worden gewijzigd, rio lering en veranderingen wor den aangelegd. Verder moet er een parkeerplaats worden aan gelegd die ruimte zal bi-eden aan 30 auto's. Het plan voorziet verder in groenaanleg. Het ter rein ten zuiden van Spierings hoek zal moeten wo-rden opge hoogd en zail in afwachting van de definitieve bestemming van groen worden voorzien. Het aan te leggen parkeerterrein zal plaats kunnen bieden aan 40 auto's en zal aan de parkeerbe- hoefte dn de o-mge-ving tegemoet komen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1970 | | pagina 1