Hoogstraat moet functie als winkelstraat behouden Patroonsbonden uiten ernstige kritiek op gronduitgiftebeleid Positief STAD1 Lood gestolen uit slooppand: f100 boete Kinderfietsje gevonden KAMER VAN KOOPHANDEL: 3 PRODUCTIE STROEVE CONTACTEN ALTERNATIEVEN SANERING METROLIJN Portefeuille uit kleedkamer gestolen gCHIEDAMSCHE COURANT DINSDAG 22 SEPTEMBER 1970 rrjj HET PLAN DAT £13 enkele leden van de Schiedamse Handels- en Bedrijfsraad hebben opgevat, in drie onge bruikte panden aan de Hoogstraat een midden standswarenhuis te ves tigen, kan voor Schie dam opzienbarend wor den genoemd! Hoewel nog moet blijken of het plan bij de gemeente en andere overheidslicha men een haalbare zaak is, zitten er nu reeds po sitieve kanten aan. Daar is in de eerste plaats het initiatief van enkele middenstanders, die met dit plan een waardevolle bijdrage hebben geleverd aan het nieuwe gezicht, dat de Schiedamse binnenstad straks zou kunnen krij gen. De financiering van het project is rond, de Hoogstraat wordt van een „dode hoek" verlost en aannemer en archi tect hebben mogelijkhe den voor de verbouw van het pand al gereed liggen. Het plan is pas klaar. (jTJJ HET TWEEDE PO- SÜ3 SITIEVE p'unt is dat de Hoogstraat er als winkelstraat aantrekke lijker op zou worden. Er zou als het ware een soort „geconcentreerd winkelcentrum" bijko men, dat voor het win kelareaal in plan A een welkome aanvulling zou zijn. Ook de winkeliers in deze straat zouden bij dit initiatief zijn gebaat. Het verkeer in de Hoog straat zou er ook veel drukker door worden. Het initiatief van de SHB-leden verdient dus een welwillende benade ling van overheid èn middenstand als geheel. Weliswaar zal er een stu die nodig zijn om te zien of het middenstandswa renhuis er kan komen, maar ondanks dat is het te hopen dat de overheid het „ja" of het „nee" op het plan zal laten horen. Schiedam Het plan voor een middenstandswarenhuis van enkele leden van de Schiedamse Handels- en Bedrijfsraad heeft een nieuw element toegevoegd aan de discussies rond om de sanering en reconstructie van de binnenstad. Ook de reactie van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas te Vlaardingen vormt een bijdrage aan het pakket van wensen en ideeën, zoals dat zo langzamerhand is ontstaan rondom de plannen van Fledderus en Van Gent. Alhoewel het niet uitgesloten is, dat nog andere reacties zullen 'binnenkomen, hebben de mees te belanghebbenden wel iets van zich laten horen. Van de winkeliers is er het plan van de Schiedamse Handels- en Be drijfsraad voor een „verkleind plan A", van de Schiedamse Patroonsbonden eveneens een pleidooi voor plan A, dat trou wens wordt ondersteund door de Kamer van Koophandel, die dit plan eveneens het meest ideale plan voor de Schiedamse binnenstad ziet. Ook al staat het nog officieel lang niet vast, hoe de keuze voor een plan voor de binnenstad zal uit vallen, reeds nu blijkt dat het zogenaamde plan B, dat hei meest in de bestaande situatie in het centrum ingrijpt, nog maar weinig ondersteuning heeft ondervonden. De Federa tie van Jongerengroepen vindt geen van beide plannen van Fledderus en Van Gent ideaal, maar voelt in haar plan C toch ook weinig voor een zogenaamd geconcentreerd winkelcentrum. De optelsom is dus vrij duidelijk. Het plan B vindt in de ogen van belanghebbenden weinig gena de. Ook de Kamer van Koop handel ziet er weinig in, zoals op deze pagina valt te lezen. SHB-voorzitter Vredebregt heeft met het project rond een middenstandswarenhuis nog eens duidelijk willen pleiten voor het plan A, daarin ge steund door de middenstanders die aan dit project willen deel nemen. Nu de gemeenteraad heeft beslo ten met de N.V. Maatschappij voor Projectenontwikkeling Empeo ,te gaan samenwerken bij de ontwikkeling van de bin nenstad, zal de hele problema tiek deel gaan uitmaken van een uitgebreide studie. Het is te hopen, dat de suggestie tot op richting van een middenstands warenhuis, de reactie van de Kamer van Koophandel én de brief van de Samenwerkende Patroonsbonden inzake het gronduitgiftebeleid nog tijdig bij deze studie zullen worden betrokken, teneinde tot een wel overwogen slotconclusie te ko men. Rotterdam/Hoek van Holland Twee Haagse glazenwassers, J. G de W. en J. van B. en een iooclgieren, J. K., eveneens uit Den Haag, zijn door de Rotter damse politierechter mr. A. R. Jolles bij verstek veroordeeld tot elk een boete van honderd gulden. Uit een slooppand in Hoek van Holland hadden zij ln mei lood en een kraan mee genomen. Schiedam - De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas te Vlaardingen spreekt zich uit voor het plan A (van Fledderus en Van Gent) voor de reconstructie van de binnenstad. Na bestudering van de door het gemeentebestuur van Schiedam voorgelegde plannen komt de Kamer tot de conclusie dat de zaak van de sanering en het bouwen van een winkelcentrum in Schiedam een urgente zaak is. „Zou dit niet gebeuren", aldus de Kamer, „dan zal de interesse in ves tiging in Schiedam steeds geringer worden en de winkel stand steeds meer in verval raken. Uitvoering van de recon structie binnen redelijke termijn achten wij dan ook noodza kelijk". Gevels aan de. linkerzijde Hoogstraat: Straks winkelfront van 40 meter? De Hoogstraat zal zijn functie als unieke winkelstraat moeten be houden, vindt de Kamer. Een plan voor de reconstructie zou verder een grote mate van flexibiliteit moeten bezitten, zo dat aanpassing aan gewijzigde omstandigheden zich voor een deel zelfs „als het ware auto matisch" kan voltrekken. Met het oog op een gezonde en evenwichtige ontwikkeling zo wel van het grootwinkelbedrijf als van de middenstand meent de Kamer van Koophandel een duidelijke voorkeur te moeten uitspreken voor plan A. Dit Hoek van Holland Bij het zwembad aan de Tasmanweg word een rood-wit kinderfietsje (Phoenix) aangetroffen. De ei genaar kan de fiets bij de poli- hé afhalen. Schiedam De Schiedam van de Samenwer kende Patroonsverenigingen voor de Bouwbedrijven in Nederland heeft zich in de discussie gemengd die in Schiedam rond het grondbe leid wordt gevoerd. In een brief aan de leden van de ge meenteraad wijzen de Schie damse aannemers er op dat afdeling Als directe belanghebbenden heb ben de Schiedamse aannemers de tot nu toe gevoerde discussie met belangstelling gevolgd. Zij willen in hun brief aan de leden van de raad duidelijk voorop stellen dat zij geen principiële voorkeur hebben voor uitgifte van grond in erfpacht of in ver koop, maar dat de produktie op die gronden voor hen het be langrijkste is. i het tot nu toe gevoerde Volgens de annemers is juist deze produktie m het tot nu toe gronduitgiftebeleid p verre van bevredigend is geweest; de uitzonderingspositie van Schiedam ten aanzien van dit beleid nadelig is in de contacten van de aannemers met vestigingskandidaten en beleggers en dat de motie Taverne/Poot van 27 mei 1969, die een verdere liberalisatie van het grond uitgiftebeleid bepleit meer kansen voor de ver koop van grond hen zeer aanspreekt. gevoerde beleid erfpacht is regel, verkoop is uitzondering niet of weinig tot ztjn recht gekomen. Zij verwijten de ge meente, en met name het amb telijk apparaat van de gemeen te, dat het beleid vele kandida ten voor vestiging van bedrij ven of voor investering in wo ningen en/of bedrijfspanden Schiedam de rug zouden heb ben toegekeerd, nadat zij had den kennis genomen van de wijze van uitvoering van het politieke beleid ter plaatse en de wijze van uitvoering van dit beleid door het ambtenaren korps. De kern van het betoog van de Schiedamse aannemers komt er op neer, dat de verkoop van grond voor toekomstige én hui dige investeerders en beleggers de meeste rechtszekerheid ■biedt en dat door het tot nu ge voerde beleid, de grond in erf pacht uit te geven_ veel poten tiële vestigingskandidaten Schiedam de rug hebben toege keerd. „Met name de hoogte der erf pacht" schrijven de aanne mers, „de ons inziens irreële herzieningsmogelijkheden, zelfs in de voorbereidingsfase van de bouw en de stroeve contacten met de diensten in het verleden zijn hier mede schuldig aan. Ook bij de beoordeling van de kandidaten zijn o.i. niet steeds geheel juiste en objectieve nor men gehanteerd. Zo wijzigde het criterium van arbeids intensieve bedrijven in een ruime arbeidsmarkt zich in niet arbeidsintensieve bedrijven bij een krappe arbeidsmarkt. Wij menen dat de toegevoegde waarde van het bedrijf voor de gemeente en de gezondheid van bedrijf en bedrijfstak slechts maatstaven kunnen zijn voor een toe- of afwijzing". De aannemers vestigen in hun brief de aandacht op de wijze waarop de gemeente Schiedam de erfpachters zou benaderen indien bedrijven vrijwillig ver huizen of gedwongen zijn te verhuizen. De aanpassing van de erfpachtsovereenkomst die dan heeft plaatsgevonden zou in de rrteeste gevallen niet in overeenstemming zijn geweest met een objectief beleid en de ondernemers, die in een dwang situatie zouden verkeren, in moeilijke situaties hebben ge plaatst. De aannemers zeggen hierover: „Wij menen dat in vele geval len de gemeente Schiedam on dernemer heeft willen spelen, ten koste van de gevestigde be drijven. Zij heeft daarbij de mogelijkheid van de erfpachts overeenkomst gebruikt om te korten te financieren, onafhan kelijk van de situaties der be drijven". De Bouwpatroons geven alterna tieven voor het grondbeleid dat in Schiedam zou moeten wor den gevoerd. In ieder geval me nen zij dat de gevoerde grond- politiek tot verbetering van het imago van Schiedam niet heeft bijgedragen en dat een selectief grondbeleid noodzakelijk zal zijn. Voor vestigingskandidaten moet duidelijk zijn welke de criteria zijn waaraan zij dienen te voldoen. Weliswaar zijn de budgetaire as pecten van grondverkoop aan zienlijk maar ze leveren in de toekomst minder op. De Bouw patroons stellen daar tegenover dat de verkoopopbrengsten waardevast kunnen worden be legd in sociale en recreatieve voorzieningen waaraan juist in deze tijd in oude en nieuwe wij ken behoefte bestaat. „Wij nei gen ertoe deze factoren zwaar der dan tot nu toe te laten we gen", aldus de aannemers. De aannemers besluiten hun brief met te stellen dat de motie Ta verne/Poot hun wensen niet alle vervult, maar toch een stuk rechtszekerheid en be drijfszekerheid zou doen terug keren waardoor het investe ringsklimaat zal verbeteren en de welvaart van de gemeente zal zijn gediend. plan zou de meeste kans bieden dat de Hoogstraat zijn functie als winkelstraat behoudt. De mening van de KvK over plan B is minder positief. De kans dat de Hoogstraat behouden blijft wordt aanzienlijk kleiner, aldus de Kamer, als er een sterke concentratie van winkels is zoals in plan B is voorzien. Het gebied buiten het eigenlijke winkelcentrum zou dan minder aantrekkelijk worden, waar door ook de animo tot zelfsane- ring bij de Hoogstraat-winke liers sterk zou kunnen vermin deren. Een bijkomend voordeel van geleidelijke sanering zou zijn het inschakelen van de Schiedamse aannemers daar bij. De eigendomsrechten van de grond zijn volgens de Kamer van Koophandel van eminent belang. De Kamer is van me ning, dat betrokkenen bij de sa nering en reconstructie van de binnenstad de mogelijkheid moeten hebben ook na de re constructie te beschikken over eigen grond. „Grondruil en eventueel aankoop van grond verdient dan ook de voorkeur boven erfpacht" vindt de KvK- Tenslotte merkt de Kamer nog op dat het gewenst is de toekom stige metrolijn door of langs het winkelcentrum te leiden met uiteraard een halte ter plaatse en deze lijn onder gronds te traceren, daar anders het stadsbeeld te zeer zal wor den geschaad. De Kamer hoopt dat haar opmerkingen er mede toe mogen leiden dat de sane ring en reconstructie van de Schiedamse binnenstad op de meest harmonische wijze tot stand zal komen en zal met be langstelling de gang van zaken blijven volgen. Schiedam De 26-jarige tim merman L. Ba heeft aangifte gedaan van vermissing van een portefeuille met een inhoud van 100 en 300 aan vakantiebon nen. Ze zijn verdwenen toen hij zaterdagmiddag zijn kleding in rle kleedkamer van HBSS had opgehangen. Optelsom valt uit in nadee van plan B

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1970 | | pagina 3