mm: Contact tussen astmaticus en buitenstaanderuiterst moeili QDgg. STAD; SCHIEDAMSCHE COURANT WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1970 LUCHTVERVUILING CONTACT W& w"s' - Koemarktplein Schiedam Het Koemarkt- plein is deze week het onder werp van de tekeningen van onze tekenaar Maarten Kemper. Daarmee legde Maarten Kemper een plaats in Schiedam vast, die, beke ken uit verschillende ge zichtspunten, telkens weer blijkt het feitelijke middel punt van Schiedam te zijn. De duidelijkste centrumfunctie vervult het Koemarktplein ten opzichte van openbaar en particulier vervoer. De tramlijnen 1 en 8, belangrij ke verbindingen met het Rotterdamse stadscentrum, vinden er hun begin- en eind punt. Uit Rotterdam komen de trampassagiers vinden er vlakbij hun aansluitende bussen naar Vlaardingen, naar Nieuwland, naar de buitenwijken Groenoord en Kethel, en naar de Gorzen. Bovendien geven de uit Nieuwland, Groenoord/Ke- thel en de Gorzen komende bussen niet alleen aanslui ting op de trams naar Rot terdam maar ook op de trei nen die het station Schie- dam/Rotterdam-West aan doen. Mr. J. A. Ebbinge Wubben en echtgenote C. M. Ebbinge Wubben-van Praag zetten zich in voor de belangen van astmatici. groepen zijn in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en op het ogenblik is men bezig ook in Utrecht een gespreksgroep bij een te krijgen. Schiedam „Als je als kind aan astma lijdt, kun je niet zo ge makkelijk met de anderen mee. Je kunt niet schaatsen, of lange afstanden lopen. Het drukt een stempel op je leven. Hetzelfde patroon zie je bij volwassenen. Als men niet tegen roken kan en de omgeving weigert het ro ken te laten, komen astmatici niet meer op feestjes en derge lijke. Het gevolg is dat men steeds meer vereenzaamt, uit angst voor een mogelijke aan val". Het Schiedamse echtpaar Ebbin ge Wubben houdt zich intensief bezig met de problemen en mo gelijke oplossingen die een be langrijke rol in het leven van astmatici spelen. De heer Eb binge Wubben is secretaris van de Vereniging tot bevordering van de belangen van astmatici. „Tot bevordering van de belan gen" willen we uit de naam hebben- Want het is logisch dat een Vereniging voor astmatici zich bezighoudt met de bevor dering van hun belangen". Me vrouw Ebbinge Wubben-van Praag is lid van het algemeen bestuur van een overkoepelend orgaan van alles wat met ast ma te maken heeft, namelijk van het Nederlands Astma fonds. ,,In Nederland bestaat een sterke tendens om de patiëntengroe pen uit te schakelen. Alleen so ciale beroepskrachten worden aangetrokken. Terwijl bijvoor beeld in Engeland wordt ge werkt met massa's vrijwilli gers erom heen. Er zitten advo caten, artsen enzovoort tussen. Er is daardoor veel kennis op Als schakel in de weg naar Vlaardingen speelt de Koe markt ook wat het gewone verkeer betreft nog een be langrijke rol, ondanks het bestaan van Rijksweg 20. Veel verkeer uit Rotterdam in de richting Vlaardingen komt toch nog via de Rot- terdamsedijk en de Koe markt en gaat zo via de Burgemeester Knappertlaan naar Vlaardingen. Maar niet alleen gemotoriseerd verkeer van en uit alle richtingen doet de Koemarkt aan. Speelt de luchtverontreiniging een grote rol bij de ziekte? Mevrouw Ebbinge Wubben zegt erover: „De meningen van de medici zijn hierover verdeeld. Het is namelijk nog steeds niet aangetoond of de luchtvervui ling mede' eën'oorzaak is". In de praktijk wordt alleen de zwaveldioxyde gemeten. Wij zouden willen dat, zodra ie mand last heeft van de lucht verontreiniging, hij of zij dit on middellijk aan de meldkamer doorgeeft. Dus een massaal op bellen. Maar de meeste astma patiënten denken nu eenmaal „Wij hebben er zo gauw last van, laten wij maar niet bel len". allerlei terreinen. Het blijft na tuurlijk wel de vraag tot hoever men van vrijwilligers gebruik kan maken. In dit geval is het wel zo dat astmatici alleen iets aannemen van mede-patiënten. Zij praten er niet over met mensen die niet weten wat het is. Want, denken ze, een vreem de begrijpt er toch niets van". Wie op een, liefst zonnige, dag op de Koemarkt gaat staan bemerkt dat de route Koe markt, Broersvest, Lange Kerkstraat en Hoogstraat ook voor vele winkelende en wandelende Schiedammers een vaste route is. Want ook wat winkelen betreft ligt de Koemarkt centraal- Geheide winkelstraten als Hoog straat, Broersvest en Rotter- damsedijk komen er op uit. Op de Koemarkt zelf treffen we Schiedams grootste wa renhuis aan en in de even eens op het Koemarktplein uitkomende Passage Schie dams enige bioscoop. En aan weerszijden van het plein zijn er verschillende moge lijkheden de inwendigemens te versterken met een drankje of een uitgebreide of minder uitgebreide hap. En Het contact tussen een astmati cus en een „buitenstaander" wordt dan ook uiterst moeilijk gelegd. Met deze wetenschap is destijds vijftien (jaar geleden) de Vereniging tot bevordering van de belangen van astmatici van de grond gekomen. De ver eniging ontstond namelijk uit groepen astma-patiënten die met elkaar over hun problemen spraken. „Toen bleek dat er een groot verband bestaat tus sen levensgeschiedenis en ast ma. De aanvallen kwamen minder vaak voor. Voor een be langrijk deel konden diegenen die voordien arbeidsongeschikt waren, weer aan 't werk. Kort om het relatiepatroon veran derde en men ging weer iets betekenen in de maatschappij. Alleen waren de gespreksgroe pen te klein om het resultaat als bewijs te kunnen aanvoe ren". Wat klein begon is inmid dels uitgegroeid- De gespreks- Bloemen, die 's avonds be schenen worden door de in de groene „paddesoelen" aangebrachte lampen. Die zijn een overblijfsel van de bevrijdingsfeesten in mei van dit jaar -en het is zeker een goed idee geweest deze feestverlichting na afloop van de bevrijdingsfeesten tot permanente verlichting te promoveren. regelmatig psroeien door de Plantsoenendienst. dan niet te vergeten d-e zo merse terrassen die zelfs nu, in september, nog veel ge noegens te bieden hebben, als was het alleen maar het kijken naar de voorbijtrek kende collega-Schiedammers mers. Overigens is de Vereniging tot bevordering van de belangen van astmatici met plannen be zig om te komen tot de oprich ting van een Rotterdams Zee hospitium Katwijk, waarbij men een multidisciplinaire aan pak van het probleem voor ogen heeft. In een dergelijk centrum zouden de volgende middelen ter beschikking van patiënten komen te staan: be handeling met diverse medica ties, ademoefentherapie, groepstherapie, hulp van de zij de van het maatschappelijk werk, creatieve bezigheid en arbeidsthcrapie en sociothcra- pie. Het ziet er naar uit dat, hoe ook de reconstructieplannen voor de Schiedamse binnen stad uit zullen vallen, de Koemarkt zijn centrumfunc tie op verschillende terrei nen zal behouden. Alleen jammer, dat de grote klok op de Koemarkt nu verschei dene dagen een verkeerde tijd aanwijst Dat ook het Koemarktplein zelf kijkgenoegen biedt heb ben we te danken aan de mensen van de Schiedamse plantsoenendienst, die tel kens weer nieuwe bloemen in het gazon op het midden van het plein aanbrengen. Zelfs in de grote tijd van de af gelopen zomer bleven de bloemen op de Koemarkt er fleurig bij staan dank zij het

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1970 | | pagina 3