Snelle beslissing noodzakelijk m i 2 kranten voor een prijs Plan-Midden-BeP1 wijzigt streekp; Rechter Maasoevi Radio's gestolen 1 AAM- -V t W. VAN PELT Actie kinder postzegels sluit dinsdag A Drs.J. Pronk in De Rank over Verenigde Naties WM Vier jubilarissen Wilton koninklijk onderscheiden Rijden zonder rijbewijs: 75 boete Inbraak in kantine Vrijdag 25 september 1970 Broersvest 3 - telefoon 268091 -ONAFHANKELIJK DAGBLAD SCHIEDAM EN KETHEL 4 pagina's j tV -jlA --ns Voor het overige wezen de leden van MC'70 er met na druk op dat de plannen nog in een voorbereidend sta dium verkeren en dat er op details moeilijk kon worden ingegaan. Veel aanwezigen realiseerden zich dat de plannen voor een midden standswarenhuis ook aan trekkelijke kanten hebben. „Laten we de middenstand in Schiedam maar eens waarmaken" aldus een van de aanwezigen en daar wa ren velen het mee eens. Een groep belangstellenden komt in het begin van de volgen de week weer bijeen om wat dieper op de plannen in te gaan. N.V. Schildersbedrijf VOOR AL UW SCHILDERWERK recreatie van regionaal belang spp.orweg vaar-en waterweg iW* - n'de- ->n e oud-wethou- n, mr. P. van an waarmee agste tijd als maken heeft wij hebben iet elkaar op- Lang van stof ik moest wel want jij ver- jdens de ver- het college kwamen er Wat ik zo in dat je je er slagen in al geen „gebo- en dat was >d, hoewel ik niets kwaad SCHIEDAMSCHE COURANT 97ste jaargang no. 23910 Middenstanders bestuderen plannen voor warenhuis •V* Schiedam Middenstanders, geïnteresseerd in de plannen voor een middenstandswarenhuis aan de Hoogstraat, hebben gisteravond in gebouw De Rank van gedachten gewisseld over deze plannen. Volgende week zal een groep van onge veer twintig winkeliers bijeen komen, waarvan de leden eventueel bereid zijn aan de stichting van het warenhuis mee te doen. Onverdeeld enthousiasme over het plan was er gisteravond niet direct. De ondernemers die zich reeds vóór het plan hebben uitgesproken en ook bereid zijn mee te doen, de zogenaamde groep MC*70, konden weinig con crete toezeggingen doen: „Ook wij weten dat het plan niet ge heel zonder risico is. U kunt het plan torpederen waar u wilt. Maar toch zuilen we ergens iets moeten gaan doen. Er moet een begin worden gemaakt, het kan slecht gaan en het kan zo goed gaan dat over tien jaar deze ruimte zelfs te klein is!" aldus de heer Th. Jarise, woordvoer der van MC'70. Hij deed een ernstig beroep op de aanwezi gen, mee te doen. Ondertussen is het zaak gewor den voor de eventuele deelne mers, snel tot een beslissing te komen. Zij hebben vorige week een drie weken durende optie op de panden aan de Lange Ha ven gekregen en over twee we ken moeten zij hebben beslist of zij tot de aankoop overgaan of niet. SHB-voorzitter Vrede- bregt: „Als de eigenaar van de panden een goeie koper weet te vinden, stoten ze het af. En waar vinden wij een zo goeie gelegenheid als deze?" De heer Janse hield een dringend pleidooi voor het welslagen van het plan. „Wellicht denkt 95 procent van u dat er toch niks van terecht kómt. Als het niet slaagt, kunt u me nawijzen op straat. Lukt 't niet, dan hebben we het in ieder geval gepro beerd. De gemeente is gelukkig met dit Initiatief. De binnen stad is vergrijsd en ik hoop echt zo'n 20 malle dwazen te vinden die.mee willen doen". Schiedam Op de werf Wdlton- Fijenoord ziijn vanochtend vier jubilarissen koninklijk onder scheiden. Zij zijn vandaag al len 40 jaar in dienst bij Wilton. Burgemeester H. Roelfserna heeft de jubilarissen vanoch tend toegesproken en hen de toegekende onderscheiding, de ere-medaiille verbonden aan de orde van Oranje Nassau in brons, uitgereikt. jubilarissen zijn de heren W. G. T. van Arkel (64), Van fbjckstraat 2, ijzerwerker bij de afdeling nieuwbouw, H. van den Berg (57), Havendij'k 156a, onderbaas bij de afdeling Scheepsbouw/Nieuwbouw, G. Breur (54), AJleidastraat 77a, hoofd Van de afdeling Revalida tie, D. Zonneveld (61), Poontu- gaalsestraat 12, die voorman- boorder is. De heer Vredebregt had nog een argument vóór het midden standswarenhuis: „Als straks beslist zou worden voor uitvoe ring van het plan B. van Fled- derus en Van Gent zouden de prijzen in het geconcentreerd winkelcentrum beduidend ho ger komen te liggen! In dit wa renhuis zijn bovendien alle branches vertegenwoordigd en wie zegt dat dat in het gecon centreerd winkelcentrum ook het geval zal zijn U verzekert zich van een positie voor heel uw leven als u meedoet. Eerlijk gezegd geloof ik niet dat er in Schiedam in de eerste tien jaar verder iets van de grond komt wat betreft de stadssanering". In de vergadering kwamen ook enkele praktische punten naar voren. Enkele middenstanders wezen op het gebrek aan par keerruimte en laad- en los- ruimte in de directe omgeving. De heer Vredebregt vond dit probleem nog wat prematuur: ,,De verkeersproblematiek is een zaak van de overheid en niet van ons. De overheid moet hier maar voorzieningen tref fen". ST. LIDUINAPLEIN 8 Schiedam tel. 26.95.45 Schiedam Ook In Schiedam zal weer de jaarlijkse Kindeirposit- zegelactie worden gehouden. Volgende week dinsdag zullen de schoolkinderen proberen weer zoveel mogelijk postze gels en kaarten te slijten. De toeslag van de zegels is als ie der jaar bestemd voor het kind. Het geld is nog steeds nodig, want zelfs de grote subsidies die worden toegekend zijn on voldoende voor snelle en af doende hulp, voor nieuwe pro jecten en voor research. Het geld dat uit de opbrengst van de kinderpostzegels wordt ver kregen, wordt daarvoor ge bruikt. Het plaatselijke comité voor de vérkoop van de Kinder postzegels beveelt daarom de actie van harte bij alle Schie dammers aan. MAASLAND broekpolde RICHTLIJNEN/ .i agrarisch gebied met tevens-«en rècfe'atieve functie agrarisch gebied (art.3) natuurgebied hoofdweg andere belangrijke weg Schiedam In het kader van de Vredesweek heeft drs. J. Pronk, as sistent van Nobelprijswinnaar professor Tinbergen, donderdag avond in De Rank een inleiding gehouden over de Verenigde Naties en ontwikkelingswerk. Er was veel belangstelling voor de inleiding van drs. J. Pronk over de Verenigde Naties. „De Verenigde Naties", aldus drs. Pronk, „vertegenwoordi gen ongeveer tweederde van de wereldbevolking, maar net niet die gebieden met de kernpro blemen. Je zou kunnen zeggen dat de V.N. een ingebouwd the ma tot mislukking hebben ge had. De VN zijn gecreëerd door rijke landen en worden nog steeds gedomineerd door de rij ke landen." Als voorbeeld haalde hij de direc tie van de internationale ar beidsorganisatie, dat een on derdeel van de V.N. in Genève is, aan. „Drieëntwintig jaar lang is daar een Amerikaan di recteur geweest. Als zijn opvol ger werd een Engelsman be noemd, en toen deze een Russi sche onderdirecteur benoemde was dat voor Amerika aanlei- ding om geen dollar meer bij te dragen. Dezelfde voorbeelden kun je in de Sowjet-ünie aan wijzen". De heer Pronk meende dat een reden daarvoor is dat toen 25 jaar geleden de Verenigde Na ties werden opgericht dat juist in een tijd geschiedde dat een aantal landen werden gedekolo niseerd. En deze landen voor de Verenigde Naties van groot belang wilden de su- pra-nationale macht niet erken nen, omdat zij deze macht als een verlengde, van de koloniale tijd zagen. „Je zou je kunnen afvragen of de tijd rijp was voor het ontstaan van de Verenigde Naties. Het is de taak van de V.N. om juist tegenstellingen tussen de lan den weg te werken. Er werd in 1945 eigenlijk niets anders dan een poging gedaan om in te grijpen in een toestand waarin de tegenstellingen kleiner wa ren dan ze nu zijn". Hij noemde drie gebieden waar voor zeker behoefte is aan een dergelijk mondiaal gezag na melijk: veiligheid, welzijn en mensenrechten. De heer Pronk sprak als zijn mening uit dat naarmate de problemen groter worden men de supra-nationale macht ook meer zal moeten ac cepteren. Op gezag van de fei ten die zich voordoen. Geen land kan het afzonderlijk af, zelfs W.-Europa kan het niet al leen aan. Zo zal inzake milieu hygiëne steeds meer behoefte ontstaan aan internationale af spraken. In de discussie die na zijn inlei ding volgde bleek dat de heer Pronk veel verwachtingen heeft van de Salt-besprekmgen in Wenen. Schiedam De Rotterdammer J. O. had in Sc:h>i>edia.m gereden itn de auto van een vriend zon der dait hij in het bezit was van een rijbewijs. „Mijn vriend had wel een rijbewijs en die zat naast me. En de handrem zat dn het midden. Ik dacht, dat het ko wel mocht", verklaarde de verdachte woensdag tegen kan tonrechter mr. W. E. van Vlo ten. Waarop de rechter hem er op wees, dat de vriend nog geen drie jaar, de wettelijke vereiste tijd, zijn rijbewijs had en dat de handrem bij controle door de poüiitie niet bleek te werken. De officier van justitie eiste daarom een geldboete van hon derd gulden, waar de kanton rechter 75 gulden van maakte. Profiteer nu van het unieke aanbod 2 kranten te ontvangen voor de prijs van één: de Schiedamsche Courant met nieuws uit uw stad en omgeving, en het Rotterdamsch Nieuwsblad met hetlaatste binnen-en buitenlandse nieuws. Geef ons nu opdracht ook bij u 14 dagen gratis, zonder enige verplichting, dc SC RN te bezorgen en ontdek zelf de vele pluspunten. Deze bor» in open envelop, zonder postzegel, sturen naar Rotterdamsch Nieuwsblad, antwoordnummer 834, Rotterdam de SC 4* RN 14 dagen gratis naari stuur m.r.v naam straat vfoonpl. telefoon I4VS A MM TM*: j 'i '1 -Jr V j# In de gedeeltelijke herziening van het streekplan voor de Rechter Maasoever wordt de nadruk ge legd op de recreatieve functie die een belangrijk gedeelte van dit gebied zal krijgen. Het ge bied tussen de Vlaardinger- vaart en rijksweg 13 is bestemd voor de recreatie en agrarische bedrijven, waarbij voorzienin gen voor eenvoudige recreatie zijn toegelaten. Daar het ac cent van de recreatie ligt op de dagrecreatie, is de bouw van zomerhuisjes.en bungalows e.d. niet toegestaan. Voor het gebied ten oosten van rijksweg 13 zal de huidige be stemming van agrarisch gebied zonder bebouwing hetzelfde blijven. Deze bestemming zal de boer meer mogelijkheden bieden. Het oprichten van zoge naamde rommelbedrijven (au tosloperijen) in dit gebied blijft verboden. Tussen Vlaardingen en Maassluis blijft het handhaven van een open gebied belangrijk. Dit ge bied is bestemd voor recreatie van regionaal belang, terwijl tevens voor Maassluis en Vlaardingen de mogelijkheid wordt ingeruimd in dit gebied voorzieningen voor de stedelij ke recreatie te treffen. In het streekplan zullen de wegen een zeer belangrijke functie vervullen onder meer ter ont sluiting van de recreatiegebie den. In de aan te leggen rijksweg 24 (Vlaardingen-NoordKethel Rotterdam) zullen voldoende onderdoorgangen of andere ver- zbindingeri worden aangelegd ter ontsluiting van het gebied ten noorden van deze weg vooral voor de bewoners van Vlaardin gen, Schiedam en Rotterdam. Langs de spoorbanen zullen stro ken moeten worden vrijgehou den voor eventuele bebouwing door de Spoorwegen. Zo dient aan de westzijde van de be staande spoorweg Schiedam— Delft een strook te worden ge reserveerd omdat er plannen bestaan de spoorlijn te verdub belen. Het oostelijk deel van de strook tussen de stadsgebieden van Vlaardingen en Maassluis heeft thans nog de bestemming van stads- en dorpsgebied. Rijn mond wil dit gebied echter lie ver bestemmen voor de recrea tie. Het belang van de handha ving van een open gebied tus sen beide steden kan hierdoor beter worden gewaarborgd. Het gebied tussen Maassluis en Vlaardingen ten zuiden van rijksweg 20 is bedoeld voor ste delijke recreatie, evenals een strook ten noorden van de stadsgebieden van Vlaardingen en Schiedam. Het agrarisch ge bied met een recreatieve func tie houdt een gebied in dat Schiedam Uit de etalage van Radio Actief aan de Drebbel- straat is vannacht een radio toestel gestolen. Onbekenden hebben met een straatsteen de winkelruit ingegooid. De steen werd in de etalage teruggevon den. De 31-jarige betonwerker H. P. heeft bij de politie aangifte ge daan van diefstal van een draagbare radio. Hij had die in een schaftwagen van de firma Oosterwijk aan de Zoomvveg achtergelaten. Schiedam Onbekenden hebben in de kantine van Hermes-DVS ingebroken. Uit een opberg- kast hebben zij f 90 meegeno men en uit een buffetla f 5. Sciiiedam/Vlaardingen Het Openbaar Lichaam Rijnmond wil 1 langrijke wijzigingen aanbrengen in het streekplan voor de Rech ter Maasoever. Aanleiding hiertoe zijn de plannen voor de inrich ting van het Midden-Delflandgebied, dat zoals bekend een belang rijke functie zal krijgen in de recreatievoorziening voor de steden Schiedam, Vlaardingen, Maassluis en Delft. Aan deze recreatie voorziening is de hoogste urgentie toegekend. Om met belangheb benden van gedachten te wisselen over de nieuwe plannen of voor het verstrekken van nadere informaties houdt Rijnmond een hea ring in het gebouw aan het Stationsplein 2, Schiedam. Dit zal ge beuren op donderdag 22 oktober om twee uur. vooral zijn functie als weidege bied zal houden. Picknickplaat sen, visgeiegenheden enzo voorts kunnen hier als eenvou dige recreatievoorzieningen worden aangelegd. In het streekplan is verder een plan opgenomen om de lokale verbinding tussen Schiedam en Delft te verbeteren. Deze ver binding, die ook voor de ontslui ting van Midden-Delfland is gepland, is ingetekend naast de bestaande Harre-weg, die een tweestrooksweg zou moeten worden. Verder is opgenomen het nieuwe tracé van de provinciale weg nummer 15 zoals die is weerge geven in het secundaire wegen plan 1968 van de provincie Zuid-Holland. De oude en de nieuwe provinciale weg 15 kun nen op het wegenstelsel in de Schiedamse wijk Kethel wor den aangesloten. Speciale aandacht zal tenslotte worden geschonken aan de ter reinen onder meer in de omge ving van Vlaardingen, die uit natuurwetenschappelijk oog punt waardevol zijn, met name het gebied ten noorden van de Woudweg, dat als een waarde vol landschappelijk en ornitho logisch weidegebied wordt be schouwd. Daarnaast is het water De Zweth van betekenis als broedgebied voor eenden en als winterver blijfplaats. Ook de houtopslag aan de Rijskade, ten westen van de Broekpolder, is belang rijk als broedplaats en als in- valplaats voor allerlei soorten vogels.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1970 | | pagina 1