sm kost 119> PS >P CHRISTIAAN FRANS v. d. MOST (74): IN DE SLAGERI] GEBOREN" D T 3WI1I ■Pi TEMBER SCHIEDAMSCHE COURANT ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1970 3 Midnight Cowbos »JE G DAM vakkundig ioort u dat Nergens met zo'n r zo'n lage ven langst >.92. V tmÊM door Gerard Lutke Meijer Koopacte 126 jaren oud. Schiedam ..Ik ben om zo te zeggen in de slagerij gebo ren", vertelt de 74-jarige Christiaan Frans van der Most, „en ik ging op school bij meester Tijl op het Oude Kerkhof: dat was dé school van Schiedam. Vechtlustig ben ik nooit geweest: aan de vechtpartijen tussen de scho len van meester Sanders en meester Christen aan de Broersvest heb ik niet mee gedaan. Ik weet nog wel. dat er aan de andere kant van de Broersvest nog niks was ge bouwd. We kregen al vroeg, een taak in de winkel, 's Morgens was het vroeg op staan. omdat we klanten moesten bedienen, klanten op de Hoogstraat en in Ke- thel; we brachten er de be stellingen heen om het per soneel zoveel mogelijk het werk te verlichten." DRONKE LUI pips Dagelijkse blik op niet-Schiedamse Merwehaven. De heer Van der Most is er niet gerust op, dat we nooit meer zo'n periode van de pressie zouden krijgen; met name verontrust hem de heersende tendens tot vor ming van steeds grotere on dernemingen. Waar blijven we als deze structurele ver anderingen ook de structuur van onze stad gaan raken? Het beleid van een gemeen tebestuur moet op alle ge beurtenissen afgestemd zijn, met alle, ook ongewenste ontwikkelingen rekenen. Broersveld-winkelstraat Geen mensen- geen winkels an 17—-19 Pers N.Y. u«r, ;rt G. van de cj :eptie ter g estaan Schiep ing gemeenteraJ Marlène oeptie 50-jarig i id St. Michael Afscheidsrecepf tad van der HoJ rans Vreugdenl len van prof, j 1.30—14.00, 19.00. uur; kraamafde. 1.30, 19.00-lj,j le klas ook va -15.00 uur rni 18.00—18.30 uur rp, JosephaMd 'inden en W C idvJW van Dor van denBerg.Dat is en M Steiginga van Duuren en 1 zv H A van de Jonker, Jeanneti er Hooft en B Bi e dv H \V Po- roene, Süzan dv rsun, Johannes z Berg en A SU C 't Hart en J laid zv D van de floos, Paulus J den en A M Kreu P zv P ,van det i Verdel. Werktijden el. 26.14.32 ng Algemene ie Gemeente- op 1 oktober :ster en Wet- larvan a.s. van 16.30 lijk Museum, egenheid van Jammer van die vergeten binnenstad ,.De winkels waren vroeger veel langer onen dan nu. Het lijkt niet eens zo heel lang geleden, dat we onze werkster 's avonds naar huis moesten brengen, omdat ze niet alleen over straat durfde. Er waren nog al wat dronkelui. We kenden ze aile- maal en ze .hadden een heilig respekt voor ons; we hadden er nooit hommeles mee. Een ver manend woord aan de vrouwen of de moeders had meestal het gewenste effekt. Zelf kwamen we nooit in een café. Ik ben al vroeg in de zaak van mijn va der gekomen en daar gebleven. Met een onderbreking in de ja ren 1914-1918, toen ik soldaat moest worden. Ik herinner me, dat ik in 1914 meisjes van een jaar of dertien in de winkel kreeg. Toen ik in 1919 het duurde een jaar voor het sla- gersbedrijf weer op gang was weer in de winkel stond, kwamen diezelfde meisjes weer, maar nu met een kind op de arm. Ik had een stukje over geslagen: vier jaar dienst, een jaar in Overijssel als admini strateur op het rijkskantoor voor vee eh paarden in Henge lo. Daar was een broer direc teur van het abattoir en een an dere broer dokter." •.Die medische kant zit ons wel in het bloed. En de belangstelling voor het vee ook. Mijn grootva der van moeders kant was de zoon van dokter de Ronde uit Kethel- Zelf woonde hij op de boerderij „De Hooge Boomen" achter de zg. Hoekplankjes. He laas niet als eigenaar anders was hij bij de onteigening mis schien schatrijk geworden. Een Paar zoons van De Ronde zijn arts geworden. En mijn zoon is veearts geworden. Het is blijk baar een familiekwaal." beginnen". Ze zeggen: er ko men geen grote winkelbedrij ven. Nog al logisch: die zullen hier komen om verlies te lij den. De winkels bestaan van de .bevolking. Schiedam Iedere dag dat de heer Christiaan Frans van der Most. die thans 74 is, uit het raam van zijn woning kijkt, kan hij de Merwehaven zien. Dat wil niet zeggen, dat hij er zich iedere dag over ergert. Maar als hij erover nadenkt ja, dan vindt hij het toch wel teleurstellend, dat de Merwehaven niet -- Schiedams is. Hij vindt het 'n ontmoedigend feit, dat wij dit zorg dus eerst voor de bevolking, stukje belangrijkheid uit handen hebben gegeven, dat we het dan komen de winkelbedrijven hebben verkocht, verkwanseld, versjacherd. Het is lang gele den, maar een feit is, dat er voor Schiedam niet veel levens ruimte overgeschoten is. Volgens mij had Schiedam dat ge bied nooit mogen verkopen. Wij hadden het zelf ook tot ont wikkeling kunnen brengen. Er komen thans heel wat sche pen binnen. Ze brengen welvaart die rechtstreeks onze stad ten goede had kunnen komen. Het aantrekken van grote in dustrieën is wel mooi, vooral in een tijd dat er tekort aan ar beidskrachten is. Maar er zijn andere dijden ais er een de- brengt emoüe on_ pressie is, als men werklozen steun moet geven, aan Kan een oppervlakte van aVn der grotere spreiding van onze inkomsten wel te prefereren zijn". vanzelf. De burgemeester zegt wel: „We hebben de grond nu vrijgemaakt en te koop aange boden", maar geen mens wil wat kopen, omdat er geen volk meer woont en omdat je niet weet, wat er tenslotte van al die plannen terecht komt". Nog erger faalt naar de mening van de heer Van der Most het gemeentelijke beleid ten aan zien van de binnenstad, het stervende centrum. Hij heeft zijn hart aan dit centrum ver pand. Hij is er geboren en geto gen. Hij heeft in het Broersveld zijn slagerij sedert 127 jaar be zit van de familie Van der Most- De zaak is opgericht in Abattoir werd een coöperatieve Schiedam Over het abattoir, dat even door de heer Van der Most is genoemd, deelt een insider ons nog het volgende mee. „Schie dam was bij het toenemen van het aantal inwoners tot meer dan 50 000 verplicht een abattoir te bouwen, maar het heeft nog tot in de oorlog geduurd voor de plannen konden worden gerealiseerd. Het was burgemeester Van Haaren, die de eerste steen heeft ge legd. Onder leiding van dr. Van der Endt en ing. Alexander, de di recteur van Gemeentewerken, is de bouw voltooid. De voorzitter van de slagersvereniging, de heer Van de Water, trachtte in die tiid een coOperatieve vereniging te stichten, die hét abattoir ten voordele van haar leden zou moeten exploiteren; daarbij werden ook andere regelingen in het uitzicht gesteld, zoals centrale inkoop, centrale verwerking etc. Er heersten toen in het slagersbednjf nog andere toestanden dan nu; het is nu een vleesverwerkende indus trie geworden toen was het nog een ambacht. Het zelf slachten van varkens bv. Het zelf slachten is tenslotte in on- raakte in het abattoir geleide- 'bruik geraakt, lijk op de achtergrond; de heer Schiedam had indertijd 56 slage- Van de Water was een van de - i-o laatsten, die het zelf nog deed. Hij stond er voor aan de broei bak met gloeiend heet water en brandde zich lelijk, toen een ander een zware zeug in de bak gooide en het water alle kanten rijen, maar sommige waren noodlijdend. Er waren er, die niet meer dan één dag in de week werkten en toch tot een weekloon wilden komen. Wat de heer Van de Water beoogde, was een volledige sanering van het slagersbedrijf. In een wijk met vijf slagerijen wilde hij er vier doen sluiten en voor allen gezamenlijk een flinke zaak stichten, die elk van hen een betere uitkomst zou waarbor gen. De opening van het abattoir ge schiedde met een plechtige bij eenkomst ten stadhuize. De heer Van de Water als voorzit ter van de slagersvereniging hield een toespraak, waarin hij zei te hopen, dat het abattoir de volksgezondheid ten goede zou komen. Hem stond daarbij voor ogen dat het abattoir geheel zonder winst zou werken. Ge zien het feit, dat gebruik van het abottoir voor iedere slager verplicht zou zijn, moesten de tarieven aan de lage kant wor den gehouden. In zijn openingsspeech stelde Van de Water verder dat slagers en gebruikers bij het beheer en de ontwikkeling van het bedrijf volledige inspraak zouden heb ben. Wat de heer Van de Water voor ogen stond was een eigen exploitatie ten behoeve van de aandeelhouders, de 120 slagers en grossiers uit Schiedam en Vlaardingen. In het door hem gedachte gebouw zouden een innamelokaal en een uitgiftelo kaal komen met de kantoor ruimte in het midden met bei derzijds loketten. Het abattoir zou zelf stoom leve ren en gebruik kunnen maken van een riolering, die doeltref fend kon worden geacht en die er ook thans nog zit. De slagers hadden reeds een toezegging gekregen dat de afvalproduk- ten het varkenshaar, het technische bloed de mest etc. aan de coöperatie ten goede zouden komen. De coöperatieve vereniging van slagers en grossiers is gestrand op animositeit en persoonlijke tegenstellingen. De cooperati ve gedachte is volledig de mist ingegaan. Ook heeft zich het Openbare Slachthuis in Schie dam volkomen anders ontwik keld, maar het is wel interes sant te vermelden, welke ver wachtingen en welke plannen er bij de oprichting van het Schiedamsc abattoir hebben meegespeeld. het jaar 1826. De eerste eige naar was Arie Verboom, die twee dochters had één trouwde met notaris Verolme. „Kijk, ik ben nog in het bezit van de koopacte van grootva der Van der Most. Hij was bij Verboom als slagersknecht. De prijs van het pand was onge veer 4000 gulden. Mijn vader was achttien jaar toen zijn va der kwam te overlijden. Hij heeft omstreeks 1890 het oude pand vervangen door een nieuw. Omstreeks 1924 is mijn vader gestorven en ben ik aan de leiding gekomen. Moeder heeft nog vijf jaar meegedaan. Toen is ze stil gaan leven. Ze is 82 jaren oud geworden". De heer Van der Most is nu 47 jaar getrouwd. Hij kan niet zeggen dat er veel veranderd is in zijn leven. „Je leeft met je zaak. Je gaat er voor 100°/o in op. Nu nog. 's Morgens vroeg beginnen en 's avonds schrijf werk. Zelfs zondags nog schrijf werk. En vooral toen er nog uitbreng was, het bedienen van klanten verderop. Dat wordt nu te duur. Dat begint tot het verleden te behoren. Ik doe het nu wat kalmer aan, maar ik ben er nog altijd aan het werk: halve dagen tot één uur 's mid dags- Ik vind dat nu mijn tijd wel is gekomen om te rusten; ik zou wel willen uitscheiden, maar heb geen personeel ge noeg". Het Broersveld was vroeger de beste winkelstraat van onze stad. De straat was er in de jon ge jaren van Christiaan van der Morst al niet meer. Er stonden hoge platanen en die camoufleerden een beetje de toch ontegenzeggelijk armoedi ge geveltjes. De bomen zijn omgehakt en sedertdien ging de straat achteruit. Maar vroeger: als je uit de Hoogstraat kwam keek je op een laan van groen. Vroeger: een klinkende zaak met vooral de betere, kanten. De rijkelui kwamen bij Van der Most: de Dirkzwagers, de Zoet mulders, de Van der Schalks en de familie Smulders, lui met twee of drie dienstboden:, ja, dat is er tegenwoordig niet meer bij. In ons gesprek met de heer Van der Most vallen peinzende pau zen, misschien een verre blik in het verleden. Er is toch wel wat veranderd. „Veel dramati sche dingen heb ik niet meege maakt, maar die stad die binnenstad.... Ze hebben Nieuwland opgebouwd en de binnenstad vergeten. Als je een zaak hebt, moet je telkens ver anderen om bij te blijven. Maar Schiedam heeft 'zijn tijd voorbij laten gaan. Nu is alle grondgebied vol. Ze willen de binnenstad, afbreken, maar daar komt niet veel van te recht. Waar willen ze de men sen laten? De winkels vooral. Geen enkele winkelier kan zeg gen: nou, dan ga ik maar vijf jaren niks doen en als alles is bpgebouwd, ga ik maar weer Mosts verstilde gedachten. Tus sen een paar hoestbuien in laat hij de binnenstadsplannen de revue passeren. Zijn gelaat loopt rood aan, maar de loop van zijn overpeizingen herstelt zich. „Misschien zou er een vijfde wethouder voor grondpo- litiek en middenstandszaken moeten komen misschien meteen een oplossing voor de huidige impasse. En dan in het stadscentrum behoorlijke woon straten maken, winkels met bo venwoningen er op vrij hoog optrekken: hoe hoger je gaat hoe meer mensen er komen wo nen en hoe meer klandizie voor de winkelbedrijven. Het oor spronkelijke plan om op niveau te bouwen, is klinkklare onzin. Dan zijn er te weinig kopers. En dan niet uit de grond stam pen, maar rustiger aandoen: het moet kunnen groeien". o „Een ontwikkelingsmaatschap pij „De heer Van der Most ziet het niet. Wel heeft hij een idee voor een ander probleem: „De hoek, die nu gereserveerd wordt voor kleine industrieën zou men moeten afsluiten voor het grote verkeer; dan trekken ze vanzelf naar het industrie terrein. Uiteraard is daarbij een schadclosstelling op zijn plaats". Hij noemt een paar industrieën met name, die hij in de binnen stad als nodeloze, obstakels be schouwd. Wat hierbij het lot zal zijn van het Broersveld? „Mis schien word ik er zelf de dupe van, maar het stadsbestuur zou moeten zeggen: Hier ligt een plan: wie er wat in ziet kan gaan bouwen. De weekmarl.., -ja -die is belangrijk- Die trekt een hoop mensen naar het cen trum van Schiedam, zelfs van uit Rotterdam.- Maar in géén geval winkels bouwen zonder een achtergrond van bewoners, want dan worden die winkels noodlijdend, Een mooie toren flat, een restaurant, een par keergarage.daar gooien de 'ménsen dan hun wagen neer om'bij ons te komen winkelen. Ach, ik zal het niet meer mee maken. Je wordt elk jaar een jaartje ouder. Je hebt wel ideeën, maar je voelt wel een ander zal ervan profhe ren". „Ja, de inspraak. Nu praat men er over. Vroeger was dat een vanzelfsprekend ifèit. Ik ben ia- ren secretaris geweest van de slagersvereniging. Ook in 19141918. Had Honnerlage Grete wat te bespreken, dan kwamen we bij hem om te overleggen zullen we zó of zó? Van Haaren was hier bur gemeester toen het abattoir zou worden gebouwd. Hij hield van aanpakken. Een keer had hij in verschillende plaatsen de plan nen van de abatoirs opge vraagd. Ik zei: Waarom? die had ik u kunnen verschaffen via de slagershond. Ach, zei hij, „daar heb ik niet aan ge dacht". Ik vind, dat je als be langhebbende recht hebt in die dingen gekend te worden"-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1970 | | pagina 3