ng am Citaten uit de raad Twee uur bewusteloos na botsing 2 kranten voor een prijs Felle kritiek van mr. Van Kinderen op voorstel bouw di enstencentruin I 3rfbal Iftaad akkoord met algemene stemmen til Gemeente doet werkwilligen geen uitkering Wa VAN PELT ier lial ad Pensioengerechtigd huwelijk Antivoord b. en iv. op vragen Verhulsdonk: N.V. Schildersbedrijf BER 1970 eerste maal tpeenvolgen, t 93 over- aor de rood- i om het ge. dan nog met eden de toe- ailing van de igd, Scherp- aerste verde- t was, werd ;egenstander. jende volgen II ,öS£jag 29 september 1970 Broersvest 3 - telefoon 268091 ONAFHANKELIJK DAGBLAD- SCHIEDAM EN KETHEL 4 pagina's 97ste jaargang no. 23913 KNIP VOOR DE NEUS „BEVOEGD GEZAG NIET AANGETAST" jftjl i'i «ML. Mi VOOR AL UW SCHILDERWERK Pril aar Warmond naakt. De :t het afweten heren konden terug naar aanvaardbare overkwam dit n nu werd Odi rhoolsportcom- nwerking met de korfbalver- am, Succes en andag 19 okto- oolkorfbaltoer- ;ds nu hebben ireven. De ge sporthal Mar- zijn genomen rs. tredactie lanks de regei- het doel van n de Vlaardin- ehoots kunnen door een ver- elijk spel werd choten van Ge- het knappe op- er vleugelver- ;aven 't Fort-u len vol werk, het deskundig vooral Hennie fcstekende doel- Peter Eikelen- 7 genoegen ne- jk spel. at Fortuna tot dichtte het zo dat zelfs een nan Matthijsen chtse formatie het keiharde Jansen om te oekschop. Een kreeg een offi- iwing wegens tegen Wim l in „De Geus- s minus vier- wers. Ss SCHIEDAMSCH URANT Schoolparlement voor Willem de Zwijger-m.a. v.o. „Naar aanleiding van de La tijnse woorden van de heer Van Kinderen heb ik ook nog een Latijnse spreuk aan zijn adres: Honni soit qui mal y pense. En dan ben ik nog niet eens op het seminarie geweest". VVD-raadslid G. P. Verhuls- donk tijdens het debat over de plannen voor de toejaar- denwoningen aan de Nieu we Damfean. „Moeten we de leerlingen al leen laten beslissen over de kleur van het toiletpapier op hun school 3. Kaptein (D '66) tijdens het debat over de invoering van het schoolparlement voor de Willem de Zwijger- school. „De bezetting van de Alge mene Begraafplaats wordt drukker nu er op de r.k. begraafplaats binnenkort niet meer wordt begra ven". Wethouder C. J. M. Bolmers tijdens helt behandelen van het voorstel over de toe gangsweg naar de aula van ,de Algemene Begraaf plaats. „Tegen!" De heer P. Boot bij het uit brengen van zijn stem voor een door hem mede onder tekend amendement vóór wijziging van het voorstel over de aanleg van de toe gangsweg naar de aula van de Algemene Begraaf plaats c.a. Schiedam De Willem de Zwijgerschool voor m.a.v.o. krijgt zijn schoolparlement. De gemeenteraad is gisteravond met al gemene stemmen akkoord gegaan met het voorstel, voor deze school een schoolparlement met een proeftijd van één jaar in te stellen. Weliswaar kwamen uit enkele fracties kritische op merkingen over het voorstel, maar in het geheel genomen toonden alle fracties zich wel akkoord met het voorstel. iWedam De 19-jarige Vlaar- ringse magazijnbediende W. H. Geul is zaterdagnacht om streeks 3 uur met zijn bromfiets tegen dranghekken gereden die dwars over de weg stonden en vervolgens enige uren op de grond blijven liggen. De heer Geul merkte de dranghekken, die normaliter langs de Sport- laan er hoogte van het spoor wegviaduct staan, niet op. Na enkele uren werd hij door voor bijgangers gevonden en naar huis gebracht. Een arts con stateerde een hersenschudding. De fractiewoordvoerders spraken er allien hun voldoening over uit dat door het instellen ivan het schoolparlement de democrati sering van het onderwijs een kans krijgt. Al had dr. H. A. Schuring wel wat aanmerkin gen op het voorstel, ook hij was van mening dat het uit 'de scho lengemeenschap zelf voortgeko men idee tot instelling van een parlement het toejuichen waard was. „De proefneming ondervangt een hoop bezwaren" vond de heer Schuring. Toch zag hij echter enkele juridische verwikkelin gen die het instellen van het parlement met zich zou kunnen brengen. ,,B. en w. trachten door dit voorstel het gezag te delegeren. Wetgevend houdt dat de moeilijkheid in dat zij in het grensgebied tussen het openbaar en het bijzonder on derwijs terecht komen. Het re glement kan een aantal juridi sche puzzels ten gevolge heb ben." De heer Schuring sloot daarmee aan bij het punt 3 uit de brief die de rectores en -conrectores van het Stedelijk Gymnasium, de r.k. scholengemeenschap Spieringshoek en de rijksscho lengemeenschap, die eveneens voor juridische verwikkelingen vrezen. Verder had dr. Schu ring nog enkele aanmerkingen over het wa.t hij noemde „uit hollen van het bevoegd ge zag". De PCG-fractie-leider wees ook op de moeilijkheden die zouden kunnen ontstaan bij de personeelsvoorziening. De heer G. Kaptein (D'66) legde een heel wensenpakket ter ta fel. Namens zijn fractie stelde hij zich positief tegenover het voorstel van b. en w. op. Het schrijven van de recitores en conrectores noemde hij uiter mate eenzijdig. „De school die dit experiment niet aandurft is geen knip voor de neus waard. We moeten nauwlettend toezien hoe het zich zal voltrekken. Sl-aagt het, dan liggen we voor op tientallen andere scholen". De heer Kapteijn wilde dat de notulen van het parlement ook aan de leden van de gemeente raad zou worden overgelegd. Hoewel de KVP-fractie enige be zwaren tegen het voorstel had, kon die er zich bij monde van woordvoerster mevrouw M. A. C. Taverne-van Campen toch mee verenigingen. In tegenstel ling tot het voorstel was zij van mening, dat een schoolparle ment uit de scholen zelf voort moet komen en straks op an dere scholen niet van bovenaf moet worden opgelegd, zoals in het voorstel wordt voorgesteld. Daar staat dat de mogelijkheid wordt bezien om het schoolpar lement na de proeftijd van een jaar ook elders ingang te doen vinden. Mevrouw Taverne toon de zich enigszins verbaasd over de ondertekenaars van de brief. „Kwam die brief voort uit angst over wat hen boven het hoofd hing" vroeg zij zich af. Zij meende dat onrust op school wel goed kan zijn en stelde zich ondanks de gebreken eraan achter he't voorstel. De heer G. P. Verhulsdonk (VVD) ging eveneens akkoord met het voorstel, al zag 'hij de proeftijd van één jaar graag verlengd. Mevrouw A. J. Tij- sen-J-onker (PvdA) en de heer T. op 't Ende (CPN) waren het volledig met het voorstel eens. In haar antwoord aan de diverse sprekers toonde wethouder van onderwijs mevrouw G. D. Verweij-de Graaff zich dank baar v,oor de steun uit de frac ties. De heer Schuring Ikon zij gerust stellen door op te mer ken, dat het bevoegd gezag op de scholen door het voorstel niet zal worden aangetast. „We zullen het schoolparlement ho ren, en dat horen zal luisteren zijn, maar de beslissingen blij ven bij het bevoegd gezag. Het gehele personeel van de Willem de Zwiijlgerschool wil het voor stel een kans geven. Voor de rust in school is het juist nu te gaan wenken met het parle ment. Geef de leerlingen maar de kans om het waar te ma ken". De wethouder merkte ook nog op, dat als het parlement voldoet, op andere scholen wel zal wor den nagegaan of met 't experi ment kan worden begonnen. Zij deed die uitspraak met 'n zekere voorzichtigheid. „Ik hoop dat het parlement een succes wordt", besloot zij haar ant woord. De raad aanvaardde het voorstel ongewijzigd met alge mene stemmen. wt: Schiedam Modehuis Marlèn heeft maandagavond in Gebouw Irene aan de Nieuwe Haven haar collectie voor het nieuwe seizoen getoond. Het was veel midi en maxi dat de klok sloeg, maar dat was dan ook nauwelijks anders te verwachten nu deze nieuwe lijn zoveel aanhang bij de dames schijnt te krijgen. DHS knalde r de bal tegen Na de rust wo- tegen elkaar ilpunten bleke" t stand te ko- geheel uit en al tijd doelman ijn talenten to" yan Admiraal- Profiteer nti ven het unieke aenbod 2 kranten te ontvangen voor de prijs van één: de Schiedamsche Courant met nieuws uit uw stad en omgeving, en het Rotterdamsch Nieuwsblad met het laatste binnen-en buitenlandse nieuws. Geef ons nu opdracht ook bij u H dagen gratis, zonder enige verplichting, de SC RN te bezorgen en ontdek «II de vele pluspunten. 'Deze bon in open envelop, zonder postzegel, sturen naarl Rotterdamsch Nieuwsblad, antwoordnummer B34, Rotterdamj ["uur m.i.v.:de SC RN 14 dagen gratis naar: telefoon TXMX-fWM't naam straat woonpt. Schiedam Het raadslid mr. M. J. M. van Kinderen (KVP) heeft gisteravond tijdens de raadsvergadering felle kritiek geleverd op enkele voorstellen van b. en w. die de bouw van een gezinsvervan gend tehuis voor geestelijk gehandicapten, een dienstencentrum en 104 bejaardenwoningen aan de Nieuwe Damlaan inhouden. De oud-wethouder vond de voorstellen „onvoldoende" en stelde voor, hen tot de oktobervergadering van de raad aan te houden. Nadat de vragen die hij aan de wethouders C. J. M. Bolmers (PvdA) en drs J. Houtman (VVD) had gesteld naar zijn mening onvoldoende waren beantwoord, eiste de heer Van Kinderen het vertrek van beide wethouders. In principe was de heer Van Kinderen niet tegen de bouw van de drie voorzieningen. Omdat zijn voorstel tot aanhouding echter met 22 stemmen voor tegen 14 was afgewezen, stemden de fracties van KVP PCG en SGP tegen het raadsvoorstel. De heer Van Kinderen zei het raadsvoorstel nog uit zijn eigen wethoudersperiode te ken nen en noemde het „niet rijp voor de raad" Ziin bezwaren laigen in het stedebouwkundige, architectonische en fi nanciële vlak. Omdat de drie voorzieningen onverbrekelijk bij el kaar horen en over de verwezenlijking van het dienstencentrum no" o-een definitieve plannen bestaan, noemde de heer Van Kinde ren het voorstel te vroegtijdig om in behandeling te worden geno men. Ook zei de heer Van Kinderen geen vóldoende inzicht te hebben in de subsidie-regelingen die in deze projecten van toepassing zullen zijn. Hij vroeg zich verder af of de 225.000 die voor de grondkos- ten van het dienstencentrum overblijven een reëel bedrag is en of er al enig inzicht in de bouw- en exploitatiekosten bestaa. „Sraks zitten wij zonder meer in een dwangpositie ten aanzien van het dienstencentrum" vond mr. Van Kinderen. „De stedebouwkundige opzet, de architectonische opzet en de exploi- taiie van het dienstencentrum staan geen van alle vast. Dit voor stel is matig voorbereid aan de raad gepresenteerd". Verder had de wethouder nog vragen over de lening voor het bouwrijp maken van de grond, het berekenen van de grondprijs, de herziening van de erfpachtscanon, de zekerheden voor de in het voorstel vermelde kas'geldlening en andere aan de voorstellen vastzittende financiële aspecten. Het antwoord van wethouder van Gemeentewerken C. J. M. Bolmers kon de oud-wethouder niet bevredigen. „De heer Bolmers heeft kennelijk geen één vraag begrepen en enkele van zijn antwoorden slaan als een tang op een varken. Uit mijn geschiedenislessen her inner ik me dat de Romeinen een man hadden die aan de belangen van Rome dacht en naar wie niet werd geluisterd. Dat was meneer Cato. menéér. niet Catootje van de Botermarkt, en zo voel ik me nu ook". Ook PCG-woordvoerder M. Eijkeniaar besteedde aandacht aan de be langrijke stedebouwkundige aspecten van het voorstel. Hij vroeg zich af of het voorstel in de commissie voor de stadsontwikkeling is geweest, stelde vast dat het in het Bijtsandscollege niet ter sprake was gekomen en wilde weten hoe hét met de -kosten zit. De heer Eijkenaar kan zich de gevaren van een vertraging wel indenken, maar wilde toch weten welke gevaren er aan een maand uitstel zouden kleven. Wethouder Bolmers was van mening dat nu het voorstel in behande ling moest worden genomen, teneinde de stichtingen die met^ de bouw willen beginnen niet langer te laten wachten. Dat het dien stencentrum er komt, was voor hem een uitgemaakte zaak. „Als de zaak zou moeten worden uitgesteld, zou dat voor de stichtingen zeker duurder worden" meende hij. De heer Van Kinderen hield echter vol dat het voorstel nog niet rijp voo-r behandeling was en stelde behandeling in de oktobervergade ring voor. Wel gingen hij en zijn fractiegenoten en de fracties van KVP en PCG akkoord met het voorstel tot het verlenen van een krediet voor het bouwrijp maken van het terrein nabij, de Nieuwe Damlaan van 447.300 en van 81.300 voor de werkzaamheden die de Technische Bedrijven daarop moeten verrichten. Aan de voorstellen tot uitgifte van een perceel grond aan de Algeme ne Stichting voor Verzorging en Verpleging van Zwakzinnigen te Utrecht, het garanderen van een geldlening van de Humanistische Stichting voor Bejaarden voor de bouw van de 104 bejaardenwonin gen en voor de bouw van een gezinsvervangend tehuis aan de Alge mene Stichting hechtten de fracties van KVP, PCG en SGP geen goedkeuring. Namens de VVD-fractie zei de heer Verhulsdonk geen behoefte aan uitstel van de voorstellen te hebben. Hij werd daarin bijgevallen door de heren Van Oosten (D'66) en Boschman (PvdA). Wethouder Bolmers merkte nog op, dat de plannen voor het dienstencentrum binnen het jaar rond kunnen zijn. Schiedam Maandagmiddag heeft het 65-jarig bruidspaar Johan Christiaan Nieuwenhof (91) en Cornelia Handelman (87) in het Franqois Haver- schmidthuis een receptie gehou den. Onder de vele aanwezigen bevonden zich onder anderen de burgemeester en mevrouw Roelfsema. Schiedam Het' ligt niet op de weg van de gemeente uitkerin gen te doen aan werkwillige ar beiders tijdens stakingen. Dit antwoorden b. en w. op vragen van het VVD-raadslid G. P. Verhulsdonk, die het college schriftelijke vragen -had gesteld over de mogelijkheid tot uitke ringen aan werkwillige arbei ders bij stakingen krachtens de Algemene Bijstandswet. De heer Verhulsdonk wilde weten of deze werknemers in het bezit zijnde van een schriftelijke ver klaring van hun werkgevers, voor deze uitkeringen in aan merking komen. De werkloos heidswetgeving kent geen recht op uitkering toe aan hen die door werkstaking werkloos zijn. B. en w- stellen dat weliswaar bij blijkende onbillijkheid van deze regel kan worden afgewe ken, maar dat nu de met de uit voering van deze wetten belas te instanties hiertoe hebben be sloten, kan worden aangeno men dat zij geen behoefte aan interventie hebben gevoeld. Ook de op artikel 11 van de Alge mene Bijstandswet steunende Rijksgroepsregeling Werkloze Werknemers biedt volgens het college geen grond to het doen van enige uitkering. B. en w. stellen, dat door een staking de arbeidsverhouding niet wordt verbroken en de dienstbetrek king gehandhaafd blijft. In het overleg tussen de organisaties om tot beëindiging van de sta king te komen dienen volgens b. en w. de financiële gevolgen voor de bij de staking betrokke nen te worden geregeld. Uit in formatie is het college gebleken dat dit is geschied, zodat voor de door de vragensteller gesig naleerde moeilijkheden een re geling is of wordt getroffen. ST. LIDUINAPLEIN 8 SCHIEDAM TEL. 26.95.45 II

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1970 | | pagina 1