it JOTA WELZIJNSBELEID: sk Overheid kan niet meer besturen zonder computer J. van Katwijk (PCG) stelt vragen over politiek in volkstuinen 2 kranten voor een prijs Bilt lijenkletser" VKC Iiett iugbotsing foor gladheid W. A. FIBBE BIJ OPENING COMPUTER POWER Openingsavond Cultuurkring „Masalant" Orgelconcert Jan Bonefaas Katholieke Vrouwen in Groenoord vergaderen Aan Singel 100: 9e keer 100.000 Jubileumconcert Schiedams Christelijk Mannenkoor tTOBER 1970 7 oktober 1970 Broersvest 3 - telefoon 268091 -ONAFHANKELIJK DAGBLAD- SCHIEDAM EN KETHEL 4 pagina's 98ste jaargang no. 23920 In de nota inzake het welzijnsbeleid in Schiedam ordt uitgebreid aandacht besteed aan het lichamelijk en feestelijk welzijn in deze gemeente. Uit de nota blijkt, dat er I (jjj. gebied nog tal van wensen leven. De nota is ingedeeld L verschillende sectoren als kruisverenigingen, huisartsen, feestelijke volksgezondheid enzovoorts. neuw in >n Grote Eigen instituut? Bedrijfsgeneeskunde NIET ZO GEK SCHIEDAMSCHE COURANT Tekort aan huisartsen in Schiedam tus scoren hiet tot winst komen, gen, waardoor de -42 bereikt weri irdiende overwin- zeker niet sterke De Juventusda- n speelwijze dras. veranderen om idivisie te worden er blijft het nog of de door coach gevolgde manier vel de juiste is, iedam heeft een fors tekort aan huisartsen. Volgens de nota zou- |r er 33 moeten zijn, maar er zijn maar ongeveer 20 artsen die in chietlam een huisartsenpraktijk uitoefenen. B. en w. zijn tot het ensclijke aantal van 33 gekomen, ervan uitgaande dat de huisarts, il hij zijn werk voldoende kunnen verrichten, niet meer dan 2500 tiënten in zijn praktijk mag hebben. Uitbreiding van het aantal huis artsen is dus gewenst. Wellicht zou. aldus de nota, het werk van de huisarts ook doelmati ger kunnen worden georgani seerd door op verschillende plaatsen in de stad goed geou tilleerde huisartsen-poliklinie ken te stichten, die voor groeps- prakttfk dienst zouden kunnen doen. ad hem toen al ïrgehaald. Schie- j Krijgsman ga! ilcher in de twef- afstraffing. Mei- 11e jongen die li iter elkaar onge- :ebleven, was nu ave. ferveer verloor punten van Sa- clubgenoot Van 1de deze fout. Hij ia k.o. in de eer- oltrop. genvallers waren van Bouwhuizen ronde tegen Con- i Molenaar (Nico- i gevecht tegen g- lony Richardson liet teleur. Hij no- •wachte winst op j op een wat on ze. Een ernstige /an de Duitser ie eerste drie mi lde aan het gt- •y besloot echte! ïaal reglementair tweede" te 9 lïardingen Zaterdag komt de Ineclgroep „Globe" voor het flaard. Kunstcentrum naar Viaardingen met twee kluchti- gf eenakters van Peter Schaf ten die onder de titel „Kortslui- ig" zijn samengevat. idï eerste stuk „Oor-Zaak" (The Jjivate Ear) handelt over een Ijestélijke kortsluiting en het tweede over een doorgeslagen met als titel „De Lichte (jbmedie in het Donker" (Black pmedy). Laatstgenoemd stuk is ruim drie jaar geleden ook ai lior het VKC gespeeld door de jaagse Comedie als „Helder Jen in het donker". nlbeide stukken speelt Jeroen I Krabbé een grote rol, daarin Windig terzijde gestaan door B'rnke Boersma, Siem Vroom, Wier,je Bouwmeester, Henk Richters, Pleuni Touw en Dick iftheffer. tl,Oor-Zaak" is er kortsluiting tussen een verlegen' muziek- minriende jongeman en een rgelijk, prozaïsch meisje. De lichtere Bachliefhebber no digt het meisje op zijn kamer, Itódat hij haar bij een concert Itinoet had. Hij blijkt beter «noor voor muziek dan gevoel voor meisjes te hebben, terwijl hoi typistetje vrolijke vrijerij tjes prefereert boven een JiaL desduet van Puccini. ■Black Comedy" bewegen zich de acteurs op het verlichte to neel, alsóf ze in het donker zijn. jft) struikelen, tasten, botsen op Baar, vallen van trappen en Praten met mensen, die allang ®i'dwenen zijn. Een „dijenklet ser" van de eerste orde, zónder ï'ge pretentie, doch een arborg voor een avond van dolie pret. [sluiting van de schriftelijke voorverkoop bleken reeds ruim driehonderd plaatsen te zijn be sroken. Voor de overige lief- Bbbers gaat donderdag de kas- van de Stadsgehoorzaal open wel dagelijks van 101 en 's fifonds van 79 uur. {.J prdingen Doordat het weg- E Slad was is gistermiddag Jk c1'e Verkadesingel een aan- ■ding ontstaan tussen drie |r0 s "die in de richting Luye- Ijhcksingel reden. Twee wa- Ips. bestuurd door de 25-jarige B D- en de 51-jarige S. J. G. G., |i ~en uit Viaardingen, zijn n^aar beschadigd. Er déden F1 geen persoonlijke onge- pken voor. De nota geeft toe dat dit in de eerste plaats een zaak is voor de huisarts zelf. hierover een oordeel te geven, maar in het positieve geval zou ken kunnen denken aan het koppelen van zulke instituten aan de stichting van wijkgebouwen. Ook aan de Kruisverenigingen wordt in de nota aandacht be steed. Zij hebbeh een dringende behoefte aan een goede huis vesting, vooral waar het gaat om consultatiebureaus voor zui gelingen en kleuters en daar naast ook voor de centrale lei ding. Gedacht wordt aan een dbnsultatiebureau in het noor den, hét oosten en het centrum van de stad, welk laatste bu reau tevens als centraal bureau zou kunnen fungeren. De kruis verenigingen werken volgens de samenstellers van de nota nog niet optimaal, maar de Kruisraad zal daar als overkoe pelend orgaan in de toekomst zeker verandering in brengen. Voor de Stichting Geestelijke Volksgezondheid de vroegere Sociaal-psychiatrische Dienst geldt dat zij door onderbezet ting in Schiedam, niet aan de behoeften voldoet. Door de re gionale arbeid lijkt een dienst die uitsluitend voor de gemeen ten Schiedam, Viaardingen en Maassluis zou werken eeu aan trekkelijke zaak. Onderzocht moet dan ook worden of de bezwaren die de huidigo werkwijze oplevert goed kun nen worden ondervangen, of dat de drie gemeenten êen ei gen instituut moeten vormen waarbij dan nader moet wor den overwogen of dit in de vorm van een gezamenlijke af deling Geestelijke Volksgezond heid dan wel van een gezamen lijke afdeling Geestelijke Volks gezondheid van de twee Ge meentelijke Geneeskundige- en Gezondheidsdiensten zou moe ten zijn. De afdeling jeugdgezondheids zorg en schoolgeneeskunde van de GG en GD zal in de toe komst nauw kunnen samenwer ken met de te stichten School adviesdienst. Beide diensten kunnen dan gebruik maken van eikaars deskundigen. Daar naast zou verder moeten wor den onderzocht of de regionale Medisch Opvoedkundige Bu reaus in de behoefte voorzien. Op landelijk niveau is er een plan dat wil voorzien in een So ciaal Pedagogische Dienst voor deze regio met een apart bu reau in Schiedam. Dit plan is mede op aandrang van de ge meente tot stand gekomen. In de toekomst zou de afdeling bedrijfsgeneeskunde van de GG en GD wellicht kunnen uit groeien tot een plaatselijke be drijfsgeneeskundige dienst. De wet op de bedrijfsgeneeskunde schrijft een periodiek onder zoek van werknemers voor. Uit gezonderd bij enkele grote be drijven moet dit werk nog wor den uitgebreid. Vele kleine be drijven zijn nog niet verplicht tot deelneming en zullen daar toe in de toekomst moeten wor den aangespoord. Voor de be drijven die niet groot genoeg zijn voor een eigen dienst wordt gedacht aan een gemeenschap pelijke bedrijfsgeneeskundige dienst. De overige taken van de GG en GD worden tenslotte ook toege licht in de nota. Naast het be kende vervoer van zieken en ongevalspatiënten waarbij het zou zijn aan te bevelen dé ambulances uit te rusten met beademings- en afzuigappara- tuur zal de dienst zich nog meer moeten gaan richten op het terrein van de gezondheids zorg. Niet alleen zal de dienst hierbij een eigen taak hebben, maar ook zou zij kunnen optre den als coördinator van de voorlichting die aan derden dient te worden verstrekt. Andere gemeentelijke diensten zouden gebruik kunnen maken van de medische adviezen van de GG en GD t.a.v. stadsont wikkeling, de bouw van wonin gen, gymnastieklokalen, wijk centra, de aanleg van sportvel den, riolering, verkeersdelic ten, luchtverontreiniging door uitlaatgassen, geluidshinder door weggebruikers enzovoorts. Met een druk op de knop stelde de heer Fibbe het com putercentrum in werking. Schiedam Bjj de collcc- trice van de Staatsloterij aan de Singel, mevrouw E. Rijkuiters-Scheffers, is afgelopen dinsdag na veertig jaar, voor de ne gende maal de prijs van 100.000 gevallen. Het winnende lot in de serie M is nummer 08G393. Viaardingen De Spelgroep Westland uit Naaldwijk ver zorgt op vrijdag, 16 oktober, de openingsavond van het nieuwe seizoen voor de Cultuurkring Masalant. De groep speelt voor de pauze „Onder het melk woud" van Dylan Thomas en na de pauze „Hyperion en het Geweld", de bijdrage van Hugo Ciaus aan de in 1968 als onder deel van het Holland Festival opgevoerde opera Reconstruc tion. De spelgroep bestaat uit een aan tal jonge mensen, die op boeiende wijze, vol overgave, in eigentijdse kleding en zonder décors proberen de mensen aan te spreken. Slechts licht en ge luid ondersteunen, waar nodig, het spel. Maassluis Jan Bonefaas, orga nist van de Grote Kerk in Go- rinchem en oud-leerling van Feike Asma, hoopt zaterdag in de Grote Kerk, alhier, het twaalfde concert te verzorgen in de lopende serie „Orgelcon certen Feike Asma". Er wordt wel eens gezegd: „Wie Bonefaas hoort spelen, hoort Asma spelen". Welnu, dan mo gen zaterdag de deuren van de Grote Kerk wel vroeg open. Bo nefaas komt met een erg aan trekkelijk programma. Hij speelt een Concerto van J. G. Walther, Choral I van C. Franck, Fantaisie (opus 101) van C. Saint-Saëns, Fanfare van P. Witlock, Toccata e fuga (opus 59) van Max Reger en tenslotte een improvisatie. Lief hebbers kunnen vanaf half acht in de kerk terecht; het concert begint kwart over acht. Schiedam Het raadslid J. van Katwijk (PCG) heeft burgemeester en wethouders vragen gesteld over de vrijheid van de individuele bewoner van volkstuinen in Schiedam. De heer Van Katwijk wil weten of het juist is dat het college volkstuinen of althans daarvoor bestemde grond uitsluitend aan volkstuinverenigingen verhuurt. Indien het antwoord op deze vraag bevestigend luidt, aldus het raadslid, wordt dan voor de burger die een volkstuin wenst het grondwettelijke recht inza ke de vrijheid van vereniging op deze terreinen geen geweld aangedaan? Zo nee, aldus het raadslid, aan welke voorwaar den moeten dan individuele burgers die een tuin wensen voldoen? De heer Van Katwijk wil verder weten of het juist is dat indivi duele huurders van volkstuinen waarmee de gemeente eertijds huurvoorwaarden is aange gaan, thans lid moeten zijn van een volkstuindersvereniging. De heer Van Katwijk uit in zijn vragen ook zijn ongenoegen over een artikel in het tuinre- glement van de Schiedamse Volkstuinders Vereniging „Vijf Sluizen", vastgesteld op 18 sep tember 1969, waarin zou wor den gesteld dat het de leden verboden is op het tuincomplex uiting te geven aan enige poli tieke richting. Het raadslid wil ten slotte van b. en w. weten of dit niet in strijd is „met de de mocratie zoals deze in ons land wordt beleefd". Schiedam De afdeling Groen oord van de Vereniging van Ne derlandse Katholieke Vrouwen houdt dinsdag 13 oktober een vergadering voor leden en be langstellenden in het trefcen trum van de Martinuskerk aan -de Willem Andriessenlaan 65. De vergadering begint om acht uur. Mevrouw M. de Lange-Es- meyer uit Rotterdam zal in een inleiding aandacht schenken aan het probleem van de toene mende milieuverontreiniging onder het motto „Wij hebben schoon genoeg van het vuil". Schiedam Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van het Schiedams Christelijk Mannen koor wordt donderdag 22 okto- ben om acht uur een jubileum concert gegeven in de Magnalia Deïkerk aan de Albardastraat in Schiedam met een program ma van werken van onder an deren Mozart, Schubert, Verdi, Mascagni en Jerome Kern. Aanhet concert werken mee de sopraan Karin Oster, de tenor Bert van Delden, de bas Henk Smit en de pianist Gerrit Vla- ke. Het concert staat onder lei ding van Jan van der Ree. Toe gangsprijzen a 2,50 zijn ver krijgbaar 's avonds aan de kerk en bij de heren J. Poot, Na'ssaulaan 51. H. J. Troost, Aleidastraat 23, G. Huisman, Mgr. Nolenslaan 189, M. Kop- mels, B. K.-laan 274b en M. J. van der Ree, Sem. Dresden- plein 74. Zoals reeds eerder aangekondigd is er zaterdag 31 oktober gele genheid gelukwensen aan te bieden met het jubileum tijdens een receptie, die van drie uur tot half vijf wordt gehouden in het wijkcentrum De Rank, Schiedamseweg. Dit bedrijf is een dochteron derneming van Computer Associates Nederland, eeu „handelaar in antwoorden", zoals directeur J. Rolloos dit uitdrukte. Bij de grote com putercentra is veel onge bruikte capaciteit, zodat het tegenwoordig gemakkelijk is om rekenfaciliteiten te ver krijgen. Computer Associa tes Nederland heeft zich ge specialiseerd in het ontwik kelen van rekenprogram ma's en serviceverlening bij het oplossen van problemen. Deze onderneming heeft de comouterfaciliteiten in eigen huis binnengehaald door een bedieniiursstation te bouwen dat aansluiting kan krijgen met een groot aantal compu ters in geheel Europa. Er is een vaste verbinding met de grootste Europese computer, die bij de Staatsmijnen in Heerlen is opgesteld. Computer Power, twee etages lager gevestigd dan het moe derbedrijf, heeft zich voor namelijk toegelegd op het werken met vier pakketten problemen. De voorzitter van de Rijnmond- raad W A Fibbe memoreer de een aantal mogelijkhe den, waaiwan de onderzoe kingen die de overheid in Rijnmond laat verrichten. Profiteer nu van het unieke aanbod 2 kranten te ontvangen voor de prijs van één: dc| Schiedamsche Courant met nieuws uit uw stad en omgeving, en het Rotterdamschj Nieuwsblad met het laatste binnen-en buitenlandse nieuws. Geef ons nu opdracht ook bij I u 14 dagen gratis, zonder enige verplichting, de SC RN te bezorgen en ontdek! zelf de vele pluspunten. •Deze bon in open envelop, zonder postzegel, sturen naar| Rotterdamsch Nieuwsblad, antwoordnummer 834, Rotterdam stuur de SC -f* RN 14 dagen gratis naar: Schiedam „Het -.verken met computers is voor de bestuur der de enige mogelijkheid om in de toekomst tot beslissingen te komen. Uw onderneming komen we tegen op de weg naar zeer belangrijke zaken. Ondernemingen als de uwe zijn on misbaar geworden". Zo omschreef de voorzitter van de Rijn- mondraad, VV. A. Fibbe, gistermorgen de belangrijkheid van het bedrijf dat hij opende: Computer Power in de stations kantorenflat. zouden kunnen profiteren: Ver.keersanalyses, riole ringsnetwerken, program ma's voor harmonische ge- bi e ds ontwikk el ing De heer Fibbe was van me ning dat de huidige bestuur dersgeneratie het niet eens zo gek gedaan heeft met zijn beslissingen die veelal uit de vrije hand werden genomen en die vaak Amerika als voorbeeld namen. „Nu ech ter de bevolking volwassen is geworden, er geen tekort ■meer is aan arbeidsplaatsen en de beschikbare ruimte vol dreigt te raken, nu ver gen bestuursbeslissingen een oneindig aantal gegevens. Daar schieten onze krachten voor tekort. Daar zijn com puters nodig", aldus de heer Fibbe. Door een druk op de knop stel de hij het bedieningsmecha- nisme van het computercen trum in werking. De Heer- lense computer zette een of ficiële mededeling op papier, waarin de opening van Com puter Power werd bevestigd. De heer Rolloos gaf een korte schets van de totale organi satie. Men heeft in Zwitser land een holdingcompany in het leven geroepen om van daar uit de Europese contac ten te verzorgen. Daar, zo wel als in Schiedam geldt dat de verbindingen er zo goed zijn woonpl telefoon

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1970 | | pagina 1