WETHOUDER FINANCIëN DRS. J. HOUTMAN (VVD) illïSll Geron speelt „Misdrijf bij Verstek" VELE VOORRANGSZONDAARS VOOR KANTONRECHTER „De dag na mijn trouwen Dronken tegen auto geschopt ^Weg schietende'9 bestelauto botst: f45 boete mêÈHmÈ Door brommer aangereden STAD llilll! SCHIEDAMSCHE COURANT DONDERDAG S OKTOBER 1970 door Ton Huijssoon Hl 1 V' „GECROONDE LEERZE" TE FATSOENLIJK? Pr i GRONDPOLITIEK CONFESSIONELEN 99 „Voor niet-sluitende begroting ben ik niet bang" Schiedam „Zien dat we in de komende vier jaar onze centen bij elkaar krijgen". Dat is het antwoord van wethouder van financiën drs. J. Houtman (VVD) op de vraag, wat hij als zijn belangrijkste taak voor de komende raadsperiode beschouwt. Het kwam er lachend uit, maar wat direct daarop volgde was serieuzer: „Het zal anders we! een hele touw trekkerij worden om dat geld binnen te krijgen. Dat geldt vooral voor de nieuwe wer ken die moeten worden verricht, Enfin, ik ben net in Den Haag geweest en ik ben met de goede beloften nog in m'n oren teruggekomen. In november 1969 is ons al een kapitaal van vier miljoen voor nieuwe werken beloofd maar daar hebben we nog nooit iets van gezien". Dat geld schijnt nu op korte termijn beschikbaar te komen, al houdt de wethouder hier nog graag een slag om de arm. Zijn antwoord heeft ons wel middenin de problematiek ge bracht waarmee Schiedam al enkele jaren worstelt: de slechte financiële situatie. Voor belangrijke werken is geen geld, gemeentelijke diensten dreigen door geldgebrek minder goed te gaan functioneren, allerlei hoge kosten kunnen maar nauwelijks worden vol daan. Scène uit „Misdrijf bij Verstek" veel plezier uitgebeeld door Jan Dienske, doet de intrige met een vaartje doorschieten tot een koelbloedige chantage. Zwevend tussen hoop en vrees probeert Medway zichzelf van zijn onschuld te overtuigen. On danks zijn moraal wringt hij zich in allerlei bochten om zich zelf vrij te pleiten. Een ontwar rende ontknoping vormt het Schiedam Onder regie van C. Spiljard heeft de amateurtoneelver eniging Geron woensdagavond voor een bijna gevulde zaal Irene „Misdrijf bij verstek", een Engels stuk in drie bedrijven van R. C. Scheriff gespeeld. In een langzaam opgevoerde spanning ontwik kelde zich een aardige intrige om de hoofdpersoon Richard Med way, gespeeld door Freek Kegel. Medway, die met zijn vrouw Lau ra en twee kinderen een soort ideale Engelse „family vormt maakt een reuzestap in zijn carrière als ingenieur. Be hele toekomst van het brave gezin lijkt verzekerd als Med way een keurig uitstapje naar een reünie van de rugbyclub maakt. Na afloop daarvan ver valt hij in een oude fout en drinkt teveel. Intussen brengt hij ook nog de captain van de club, Forster, en een onbeken de naar huis. Op de terugweg schijnen zich allerlei vreemde omstandigheden voor te doen. maar Medway weet zich de vol gende ochtend niets te herinne ren. Be kleine middenstander Henny Palmer wordt in dezelfde nacht doodgereden, terwijl hij met zijn vrouw samen op de fiets na een dorpsbal naar huis gaat. Getuigen duiken op, die verkla- ringen afleggen, waaruit steeds sterker vermoedens gedestil leerd kunnen worden, dat Med way een dronkemansrit met do delijk gevolg heeft gemaakt. Een vriend, de zelfbewuste advo caat John Cartwright, overtuigt Medway in eerste instantie van zijn onschuld, maar de bewij zen stapelen zich op en een lis tig interpreterende inspecteur van politie, gespeeld door Mar Hemminga, schijnt in het bezit *e zijn van het corpus delicti. een autostrip. Be sluwe en gewiekste Forster, een hippe vogel, kennelijk met slot van een vlot gespeeld to neelstuk met een vrij taaie dia loog. Na de twee avonden, waarop Ge ron Misdrijf bij verstek speelt, gaat de vereniging beginnen met een door de leider van het Haagse Hot-theater geregisseerd spel van Michel Swaen „De ge croonde Leerze". Dit ter gele genheid van het vijfentwintig jarig jubileum, dat Geron vol gend jaar in april hoopt te vie ren met de opvoering van dit stuk „dat alles moet slaan". De leider van het Hot-theater, te vens acteur bij de Haagse Co- medie, Kees Coolen zal daar volgens ingewijden, borg voor staan. Voor de bestuurders van een gemeente is dit niet eenvou dig en in het programma, dat de „groep van 23" de .vier partijen die het Schie- damse college steunen staat dan ook, dat het nieu we college de verantwoor ding voor een sluitende be groting niet langer od zich neemt. Is dat voor een wethouder uit de politieke partij die de mi nister van financiën levert (die voor het slechte finan cieringsbeleid t.a.v. de ge meenten mede verantwoor delijk is) niet wat moei lijk? Drs. Houtman: „Nee, want die financiering is niet alleen een zaak van dat ministerie. Geld voor gemeenten moeten we los peuteren van Gedeputeerde Sta ten. GS gaat naar de bank voor Nederlandse Gementen, maar heeft daar ook weer niet alles tc vertellen. We doen in Schie dam overigens wat we kunnen. Wjjs me maar eens aan wat te royaal wordt gedaan. Er is al veel, waarin we achterlopen". De wethouder vervolgt: „We moeten een stadhuis bouwen dat ons veel kost. Is dat luxe? De huisvesting van onze ambte naren is om te gillen. Reken maar dat dat in de komende ja ren op de begroting drukt Maar aan de andere kant moet er ook een sportpark komen in de recreatieve sector is er toch al niet veel. Overigens, zo Haag nog niet onder curatele ger in onze pap en voorlopig zijn we eigen baas". Andere steden zoals Gouda zitten aanmerkelijk slechter en wer ken met tekorten van miljoe nen op de begroting. Drs. oHut- man: „In het verleden zijn we in Schiedam wellicht te fatsoen lijk geweest. Andere steden spelen het veel harder. Zij gaan gewoon door met het aanbren gen van voorzieningen. Hoe er meer geld komt, is trouwens niet direct onze zaak. Dat is een kwesie die in het parlement thuishoort. We moeten dood gewoon de stap durven doen „Het onderhoud van de Schie- damse wegen loopt achter, bij de Vervoers-, Reinigings- Ont- smettings- en Marktdienst staat voor 20-30 miljoen aan automa teriaal buiten omdat er geen garages zijn, het Passage Theater kost ons veel, straks. Het zijn maar enkele van de dingen die je op kunt noemen en waar ik dan zelf voorzover het de VROM-dienst betreft mee te maken heb,,. Hoewel de stadssanering en de stadsuitbreiding niet tot. zijn portefeuilles behoren heeft de heer Houtman een vrij duidelij ke mening over de stadsontwik keling en de stadssanering in Schiedam. Hij zegt daarover: „Je moet met die sanering nu als de donder beginnen. De stad verpaupert totaal van bin nen en dat heeft nu wel lang ge noeg geduurd. Als je nu maar weet. waar je straks met de bin nenstad aan toe bent, dan is dat al heel wat. De uitbouw van Schiedam is evenzeer belang rijk". Waar nog gebouwd wordt, moet worden gezorgd voor een leef bare sfeer. Dat houdt dus voor namelijk het bouwen van een gezinswoningen (laagbouw) in. Zo'n flat is toch net een verza meling laatjes Ik geef toe dat hei indertijd niet anders kon, maar nu zullen we toch met laagbouw moeten beginnen. En dat wil ik wel duidelijk stel len ais Den Haag zegt dat laagbouw te duur is. dan vind ik dat we maar eens een tijdje helemaal niet moeten bouwen. Dan kan je nog wat zien!". Bij het bouwen nu en straks komt een pijnlijke zaak van de afge lopen maanden om de hoek kij ken: de grondpolitiek. Het is een onderwerp van strijd ge weest in de raad en tussen de partijen en het zou 't weer kun nen worden als de motie Taver ne/Poot over dit' beleid weer ter tafel zou komen. Houtman: „Ik geloof niet dat die motie zo weer in behandeling komt. Op het ogenblik wordt in een com missie uitgezocht, hoe dit be leid in de toekomst zal komen te liggen. Het belangrijkste is dat de raad een uitspraak doet. Wij, dat wil zeggen de groep van 23, hebben elkaar gevonden op een vuistregel: erfpacht re gel, maar verkoop is toege staan als het belang van de be volking dat vereist. Het belang van de bevolking is Scbiedam/Vlaardingen Voorrangszondaars legden woensdag be slag op het leeuwendeel van de tijd tijdens de strafzitting van de Schiedamse'kantonrechter mr. W. E. van Vloten. De Maassluizenaar A. B. had geen voorrang verleend op de kruising SchollevaarstraatUiverlaan in Maassluis, tenminste dat stond in de dagvaarding. B stelde echter dat de aanrijding die was gevolgd, veroorzaakt was doordat de andere automo bilist hem rechts had willen in halen. De aanrijding was na melijk een aantal meters in de Uiverlaan, en niet op het kruis- vlak van de twee wegen ge beurd. De andere automobilist, die als getuige optrad, verklaarde ech ter dat B. de kruising op was gereden toen hij naderde en links aan had gehouden en dat hij om een aanrijding te voor komen uit had willen wijken, maar dat een lantarenpaal hem van dat voornemen af had ge houden. De officier van justitie meende, dat geen voorrang verlenen be wezen was omdat de beide au to's tegelijkertijd de kruising waren genaderd en daarna de botsing was ontstaan. De plaats van de aanrijding noemde de officier in dit verband niet rele vant. Als de aanrijding echt- een flink eind in de Uiverlaan had plaats gevonden dan zou er reden zijn om de lezing van B. dat hij rechts was ingehaald, aan te nemen, vond de offi cier. Hij eiste een boete van veertig gulden. De kantonrech ter vonniste conform De Vlaardinger A. F. A. M. had op de kruising Floris de Vijfde- laan—Dirk de Derdelaan in Vlaardingen geen voorrang verleend. Hij kreeg 65 gulden boete. De Vlaardinger J. de N. had in Schiedam op de Burgemeester Knappertlaan een achteropko mende bromfietser geen voor rang verleend taen hij met zijn auto rechts af sloeg. Hii kreeg 35 gulden boete. De Schiedammer V. d. H. was op de kruising Van Swindenstraat Kamerlingh Onneslaan in Schiedam tegen een van rechts komende taxi opgereden. De of ficier eiste een boete van 75 gulden, maar de kantonrechter wilde rekening houden met de weinig overzichtelijke ver keerssituatie ter plaatse en maakte er 60 gulden van. De Rotterdammer A. L. B. reed een bromfietser aan, die op het rijwielpad van de Van Hogen- dorplaan in Vlaardingen een voorrangsweg reed. „Het was glad, mijn wagen gleed door", verklaarde de verdachte. De of ficier van justitie eiste 75 gul den boete waar de kantonrech ter vijf gulden afdeed. anders een begrip dat op aller lei manieren kan worden uitge legd. „Jawel, maar landelijk hebben wij als VVD bepaald geen be zwaar tegen erfpacht. Ik stel al leen, dat verkoop geen stok paardje van ons is. In Schie dam kan erfpacht wel eens het beste zijn. Denk maar eens aan de binnenstad, als je daar straks grond zou verkopen. Wat een enorme speculaties zou je krijgen! Maar als er nu een groep mensen die een stuk grond wil kopen is om een huis op te bouwen, dan vind ik dat dat moet kunnen. Het moeten er wel meer zijn, .en niet één. Wij hebben problemen met een beleid van „erfpacht alléén" en wat algemeen belang is maakt de raad wei uit. Is liet trouwens zo erg als je eens een keertje tegengesteld stemt 'de heer Houtman hoopt op een snelle uitspraak. „Je kunt hier nu eenmaal niet over blijven zaniken. Het oordeel van de commissie waarin alle fracties geloof ik zijn vertegenwoordigd moet maar bindend zijn". Nog een heet. hangijzer tot slot. Als het aan de confessionele fracties had gelegen, was er nooit een wethouder Houtman gekomen en oud-wethouder mr. M. J. M. van Kinderen liet er in de septembervergadering van de raad geen twijfel aan be staan dat de wethouder weg moet. Drs. Houtman: „Als die confessionelen nou zo nodig moeten blijven mokken, dan moeten ze dat zeker doen. De bevolking merkt dat op den duur toch wel. Als mevrouw Taverne er plezier aan heeft om als een klein kind boos te blijven, moet ze dat ook doen". Als mene;er Van Kinderen elke keer gaat vragen of ik opkras, dan werkt dat alleen maar als een boemerang. Het gaat dan zo langzamerhand niet meer om het stadsbelang, maar om het privébelang of partijbelang. En dat moeten we nou net niet heb ben. Het gaat hier om de ko mende vier jaar. Over'zijn kri tiek tijdens de laatste raadsver gadering op het voorstel over de bouw van de bejaardenwo ningen, kan ik alleen maar zeg gen dat dit in de financiële commissie thuishoort. Maar tij dens de vergadering van die commissie was de heer Van kinderen niet aanwezig, wat na tuurlijk zijn recht is. Maar het is wel juist om, als jé het als raadslid niet met een voorstel eens bent, even de betrokken wethouder op te bellen, waar om dan wel niet. En dat is niet gebeurd. Ik vind dat onfatsoen lijk". Wie in de komende raadsperiode nog levendige vergaderingen voorspelt, zal naar alle waar schijnlijkheid niet geheel onge lijk krijgen. Schiedam/Vlaardingen Volgens zijn dagvaarding was de Rotterdammer Van H. op 24 december aangehouden in Maas sluis wegens het rijden met een auto, waarvan één van de banden glad afgesleten was. „Op 24 december was ik he lemaal niet in Maassluis. Ik weet het nog heel goed, want dat was de dag na mijn trouwen", wist Van H. woensdag kantonrechter mr. W. E. van Vloten te vertellen. Toen bleek, dat de politie inmiddels al geconsta teerd had, dal men in het proces-verbaal een fout had gemaakt en de da tum in de dagvaarding werd dan ook gewijzigd in 15 december. ,,Dat wil ik thuis wel eens even rustig nakijken, waar ik toen geweest ben. Dat kan ik nog wel nagaan", stelde Van H. „Maar u weet toch dat u aangehouden bent en u kunt rustig aannemen dat deze datum wel juist is", meende de kantonrech ter. ,,Ik word zoveel aan gehouden. Dat weet ik al lemaal niet precies", ant woordde de verdachte. De officier van justitie eiste niettemin een boete van veertig gulden. ,,Ik wil dan wel sportief zijn, ik maak er dertig gulden van, omdat er een fout is gemaakt", besloot de kantonrechter. Rotterdam „Hoe is het met de drank?", begon de politierech ter woensdag tegen een 38-jari- ge Schiedammer. „Ik drink nooit", was het antwoord, „al leen die ene keer". Die ene keer, op 7 juni, was hei mis gegaan. Zonder het zich te herinneren hac] de Schiedam mer tegen een Renault 4, een DAF en een Scaldia geschopt, De officier ging er van uit, dat de verdachte geen boete kan betalen en eiste een gevange- nsstraf van veertien dagen. De raadsman van de Schiedam mer vertelde, dat ten tijde van het gebeurde één van de kinde ren van de man door een auto was aangereden. Zelf geen autobezitter, had hij aldus de raadsman wellicht onbe wust zijn haat tegen auto's in een dronken bui afgereageerd op de drie wagen. De politierechter maakte er acht dagen gevangenisstraf van. „Ga maar vier keer een week end zitten", opperde hii. Schiedam De 72-jarige me vrouw M. Hensel uit Amster dam stak woensdagmiddag op .de Rotterdamsedijk ter hoogte van pand 254 het rijwielpad over toen een bus bij de halte kwam aanrijden. Tezelfdertijd naderde de 16-jarige mej. M. P met haar bromfiets en kwam in botsing met mevrouw Hen- selm, die ten val kwam. Ver moedelijk met een hersen schudding is zij naar het ge meenteziekenhuis gebracht. Schiedam De Rotterdammer J. M. van S. stond afgelopen winter met zijn bestelwagen links van de weg geparkeerd aan de Nieuwe Haven. Toen hij weg wilde rijden bleken de wie len van zijn auto door te slaan in de sneeuw. Maar net op het moment, dat een tegemoetkomende auto opdaag de kregen de wielen toch greep op het wegdek. De bestelauto schoot vooruit en een botsing was het gevolg. De Rotterdam mer kreeg hiervoor woensdag van de Schiedamse kantonrech- 1 ter een boete van 45 gulden, conform de eis.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1970 | | pagina 3