JJMI Joyce wilde naar Nederland en begon antiekzaak ijfers wijzen uit: STAD] i- CIJFERS Een plan uit het vorige colle ge, om ook in Woudhoek en Spaland tot hoogbouw over l Een onderzoek in de ABP- flat aan het Griegplein (huur van 330 tot 370 per maand) wees uit dat de meeste woningen worden bewoond door personen die bij hun vestiging niet uit Schiedam afkomstig wa ren, namelijk 175 van de 252. te gaan, is van dë baan. De geplande flats zouden schrikbarend hoge huren hebben gehad. Het lijkt er op, dat slechts als hei niet anders kan in het nog te be bouwen gedeelte van Schie dam de hoogbouw nog een kans krijgt. Joyce Paskin met Erwtje van de familie Heilker BIJNA TWEE JAAR AL EERDER LrDAMSCHE COURANT WOENSDAG 4 NOVEMBER 1970 jchiedam De cijfers maken het duidelijk: voor iemand met een gemiddeld inkomen is er in Groen oord nauwelijks een woning te vinden. De Z-flats zijn vrijwel onbetaalbaar, terwijl de woningen aan de Rossinistraat en Puccinistraat met een huur van ongeveer 179 in de maand net behuizing kunnen bieden aan bijvoorbeeld een geschoold arbeider. Con clusie: Wat de doorstroming betreft, telt Groenoord voor het grootste deel dus niet of nauwelijks mee. 3 V' ■MIUIWWMW.UUJIU huur van de te bouwen eengezinswoningen wordt ge raamd op 225 tot 240 in de maand. V/eliswaar ook nog een huur, die niet iedereen kan betalen, maar die beter betaalbaar is dan wat bijvoorbeeld thans in de Z-flats wordt gevraagd. 3k voor de mensen die zelf een woning willen bouwen, is ruimte gereserveerd; Wethouder Collé stelt zich voor dat dit zal kunnen gebeuren in het nog onbebouwde gedeelte van Kethel-Oost langs het deel van de Poldervaart, dat niet zal worden gedempt. Iedere woningzoekende in de gemeente Schiedam krijgt van het bureau Huisvesting tegenwoordig een formulier, waar op hij zijn inkomen dient op te geven. Dit formulier dient, ondertekend door de werkgever, terug aan het bureau ie worden gezonden. De heer T. Smidh, chef van het bureau Huisvesting, heeft enkele cijfers over de ingevulde 853 formulieren. Van deze 853 woningzoekenden gaven 196 (23 procent) op minder te verdienen dan 8.000 bruto De flats aan het Schubert plein: en 120 huursub sidie. 240 huur per maand 'sjaars, 272 (32 procent) zeiden tussen de 8.000 en 12.000 gul len bruto per jaar te verdienen, 247 29 procent) verdienden tussen de 12 en de 15.000 en 138 (16 procent) verklaarden ;enslotte 15.000 of meev te ver dienen. In aanmerking nemend, dat de minister voor Volkshuisvesting en Bouwnijverheid de huur die maandelijks dient te worden be taald op zo'n 17 procent van het salaris afstemt blijkt wel dat de woningsituatie in Schiedam be paald ongunstig is. „Met dit probleem zitten we hier" zegt wethouder Collé. dit blijkt uit de cijfers. De thans geheel in gebruik geno- faên flat op het Chopinplein (premiebouw, 252 woningen) relt 175 gezinnen, die niet uit Schiedam afkomstig zijn. Uit de stad hebben zich slechts 66 ge zinnen gevestigd. De nog niet geheel in gebruik genomen flat °P het Griegplein toont in feite 31 ernstiger cijfers: er wonen daar 136 gezinnen, niet uit Schiedam afkomstig en slechts 18 gezinnen, die wel uit de stad afkomstig zijn. merkelijk is, dat deze cijfers bij berekening van lagere hu ren geheel anders liggen. Neem de flat van 240 woningwetwonin gen aan het Schubertplein. «uur: 243—272 per maand. Bezinnen afkomstig buiten Schiedam38, uit Schiedam: 61 Be blokken van 42 woningwet woningen aan de Rossinistraat, Puccinistraat en de Verdistraat (huur 179) laten zelfs nog dui delijker cijfers zien: Rossini- traat 9 gezinnen buiten Schie dam afkomstig en 30 uit da tad, Puccinistraat 4 respectie velijk 36 en Verdistraat 8 res pectievelijk 33. huurprijs zou aan het Schu- uertpiein eigenlijk 360 moeten edragen, maar hier wordt een uursubsidie verleend van f 120. oor de bewoners blijft dus een uur van 240 over. Wie komen u aanmerking voor een door- j r°mipg in de toekomst? o Principe uiteraard iedere chiedammer, die er echter re- enang mee moet houden dat Paalde urgente gevallen voor- ®an' De cijfers in dit artikel sl u voorpaginia over de echte en zeer slechte wonin gen in de oudere gedeelten van 6 stad (Centrum, Zuid, Maria- o Vriendschapsstraat, Paral- iW'eg) Zijn hier uiteraard ju nede oorzaak van. 0Plossen van deze problemen geven wethouder, Woningdienst en bureau Huisvesting heel wat hoofdbrekens .De situatie bij de woningen aan de Parallelweg is weliswaar nijpend, maar staat niet op zichzelf. In andere gedeelten van de stad zijn even eens crepeergevallen aan te wijzen. Men kan wel mensen uit niet meer te bewonen wo ningen halen, maar dan zitten er zo weer anderen in. Het aangewezen middel is dus eerst de woning onbewoonbaar te verklaren, waardoor de huis baas belet wordt, de woning aan anderen te verhuren. „Bij Huisvesting hebben we een muurkrant, waarop huurwonin gen worden aangeboden. Je ge neert je soms gewoon om ze de mensen aan te bieden, zo slecht zijn die woningen. Gelukkig hebben we aan het geval Pa rallelweg iets kunnen doen. Van de Parallelweg zijn 9 of tien ge vallen in de laatste maanden geholpen. Ze zijn daar nu weg en zes hebben een woning ge kregen in Nieuwland. Ik hoop dat we hiermee het gerucht kunnen bestrijden als zouden mensen van de Parallelweg niet zo goed worden geholpen als anderen. Ik kan met de hand op m'n hart verzekeren: dat is niet waar", aldus de heer Smidh. Tenslotte nog enkele technische gegevens over het plan tot de bouw van zo'n 1.000 eengezins woningen in Groenoord. Dat er in de vier jaar die voor de dui zend woningen gepland zfjn ook alles afgebouwd wordt, is niet vooruit te voorspellen. Er kun nen in de bouw nu eenmaal al lerlei omstandigheden zijn, die die afwerking bemoeilijken. Verder is het de bedoeling, dat in Woudiioek Zuid en in Spa- land ook woningen verrijzen in blokken van 3 tot 4 verdiepin gen, dit om liet stedebouwkun dig karakter van de wijk iets meer niveau te geven. Schiedam Weer thuis in Dud ley in de Midlands, Engeland na een vakantie in Nederland, kwam Joyce Paskin tot de con clusie dat ze eigenlijk wel in Nederland zou willen wonen. Dat kon vrij gemakkelijk: de technisch directeur voor wie zij als secretaresse werkte, is na melijk een Schiedammer: Joop Heilker. Joyce Paskin kwam dus naar Schiedam, waar mevrouw Heil ker nog woonachtig was. Door dat Joop Heilker in zijn vrije tijd antieke Engelse klokken was gaan verzamelen ontstond het idee om in Schiedam een antiekwinkel te beginnen. Toen er aan het Broersveld dan ook een pandje vrijkwam, trok Joy ce erin en samen met mevrouw Heilker bestiert zij het kleine antiekwinkeltje met het typi sche „antiekwinkelsfeertje'' nu ai bijna twee jaar. Het bleef niet lang bij Engelse antieke klokken alleen. Al gauw kwa men er meubels, kristal, gla zen, koper en aardewerk bij en Joyce breidde haar kennis van antiek steeds meer uit. De spul len komen niet alleen uit Enge land, maar ook uit Hongarije, Duitsland, Frankrijk en zo- voort. In een kleine ruimte achter het winkeltje staan enkele antieke meubelen, een bank in laat Empire-stijl en een enkele ge makkelijke fauteuil. De bank, de fauteuils en de stoelen aan de tafel zijn regelmatig bezet. Er komt nogal eens 'n bezoeker langs om even een praatje te maken. Klanten worden vrien delijk ontvangen en er wordt een gezellig gesprekje gehou den. Er is zelfs een goede vriendin die regelmatig alngs komt, maar twee jaar geleden en van de allereerste klanten was. Vriendelijk en bescheiden praat Joyce. Half Nederlands, half Engels en vraagt met een Hollandse k en een Engelse o of er belangstelling is voor koffie. Taalmoeilijkheden heeft zij nauwelijks meer. Het Neder lands verstaat ze prima en ze spreekt het ook heel behoorlijk al wil er af en toe wel een ang licisme tussendoor glippen zoals „van top tot boven". Bijna twee jaar is zij nu in Ne derland en het bevalt haar nog steeds opperbest. De mensen liggen haar, ze vindt dc om gang van de mensen met el kaar bijzonder prettig. Neder landers zijn zc is haar erva ring bijzonder actieve men sen, en daar houdt ze wel van. Het Hollandse eten smaakt haar uitstekend en... het uit gaansleven bevalt haar in Ne derland veel beter dan in Enge land waar de pups over het al gemeen om elf uur al zijn go» sloten. Joyce schijnt een groot organisa tie-vermogen te hebben. Bin nenkort, op 14 en 15 november, wordt in de Rivièrahal van Diergaarde Blijdorp een twee daagse antiek- en curiosabeurs gehouden, waaraan zo'n 35 anti quairs uit heel Nederland zul len deelnemen. Deze beurs is grotendeels door Joyce georga niseerd; mevrouw Heilker en zij zuilen die zaterdag en zon dag dan ook van de partij zijn in de Rivièrahal om er het Schiedamse te vertegenwoor digen. Beide dames hebben eerder in Haarlem en Utrecht op een antiekbeurs gestaan en ze vinden het geweldig om er ook nu weer bij te zijn. Dat be tekent twee dagen achter el kaar staan van 's morgens ze ven uur tot 's avonds tien uur. Voor de dames geen probleem. Joyce zegt: „Je merkt het niet. Het is zo druk en gezellig en als je een beetje moe bent ga ja zitten en neem je koffie". Joyce heeft al eens eerder een or ganisatie op zich genomen, maar dan een evenement in een geheel andere sfeer. Dat was twee jaar geleden, vlak voor zij naar Nederland kwam, het voorbereiden van het con cert dat het Rotterdamse koor Deo Cantemus en het christelij ke Residentie mannenkoor uit Den Haag in de kathedraal van Coventry hebben uitgevoerd. Een unicum, want samen vormden de twee koren het grootste zanggezelschap dat ooit is opgetreden. Joyce denl> nog graag terug aan die drukke maar fijne tijd van voorberei dingen en „hopen dat het lukt". Het is gelukt, maar zo zij er al trots op is, ze laat het niet mer ken. Joyce was van de ene op de ande re dag secretaresse-af en werd antiquaire. Het gaat haar blijk baar goed af. Ze is nu op zoek naar winkel- en woonruimte in Rotterdam. Dat Amsterdam haar wel ideaal lijkt, klinkt wel in haar reactie door, maar toch ziet ze de mogelijkheden in Amsterdam niet zo. Nee, fn Rotterdam, daar maar. ure woningen in Groenoord elemmering oor doorstroming Z-flats van het A.B.P.: Van weinig betekenis voor de doorstroming door hoge huren. CHOPISïlEIlf (premiebouw t 252 woningen) o veatigings aantal 175 zelfst S'dams aantal 66 jliet plan, om in Woudhoek Zuid en Spaland 1000 eengezins woningen te bouwen, wil hierin een oplossing brengen. Deze woningen zullen weliswaar een huur krijgen die hoger ligt dan 200, maar toch betaalbaar zijn voor een veel grotere groep. En, zoals wij in ons artikel op de voorpagina aangaven: Nieuwlandbewoners zullen voor een eengezinswoning misschien meer huur over hebben, zodat in de vrijkomende huizen andere woningzoekenden kunnen trekken voor een huur die zij kunnen betalen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1970 | | pagina 3