75.000 Stenen in nieuwe Zwaluwen-accommodatie Hans van Kasteren ruilt spikes voor fiets „JE KAN HET ALS EEN UITDAGING BESCHOUWEN ZATERDAG 7 NOVEMBER ig7() VERTROUWEN Overzicht van de drukte rond de officiële overdracht. SAMENLEVING Eén van de vele cadeau's: doelnetten, aangeboden door Vlaardings gemeentebestuur en VRSR. Links in bee!j| voorzitter Van der Snoek en rechts wethouder Kloots. Op de grens van Vlaardingen en Schiedam de nieuwe accommodatie van Zwaluwen. Schiedam/Vlaardingen Trouwe bezoekers van het Prinses Beatrixpark komen Hans van Kasteren (27) weer regelmatig tegen. De mara thonloper traint weer volop in het park. De laatste tijd echter niet meer alleen. Hans van Kasteren wordt nu gesignaleerd op of naast zijn fiets. De spikes heeft hij af gedaan. Hans van Kasteren heeft de atletiek verruild rvoor de wielersport door Hans Coolegem Hans van Kasteren: „Ik kan ook wat anders dan hardlopen".. HONKVAST DOORBIJTEN Na enig stilzwijgen deelt hij mede: „Een paar mensen zeggen, ik zie jou niet als wielrenner. Daarom zeg ik ook niet dat ik tot de top be hoor. Ik zal er wel alles voor doen. Eigenlijk kan je het als een soort uitdaging be schouwen. alleen al om die mensen te laten zien, dat ik ook wat anders kan dan hardlopen". 0 Lopen is voor marathonner Hans van Kasteren niet nieuw. De extra handicap zit hei» de fiets en het geaccidenteerde terrein. „Waardering overheerst" Vlaardingen-Schiedam Tussen alle fraaie bloemstukken door was daar die vanzelfsprekende waardering, kreeg het gros van de sprekers en later de geno digden ruimschoots de gelegen heid om hun waardering uit te spreken over het inmense ge bouwencomplex van Zwalu wen. Konden toen na het of ficiële gedeelte de vele ver tegenwoordigers met eigen ogen aanschouwen tot welk een niveau Zwaluwen was gekomen en constateren dat de vogels het minst luxueuze gebouw heb ben, dat de laatste jaren van de grond is gekomen. Want het is een feit dat de gebouwencom plexen van voetbalverenigingen steeds immenser beginnen te worden. Er worden heden ten dage geen „kantines" meer ge bouwd marar „gebouwencom plexen" voor voetbalbedrijven. Wethouder A. G. Kloots illus treerde dit duidelijk met eeen kleine twee miljoen die de ge meente heeft geïnvesteerd in het recreatieproject in de Holy- wijk, inclusief het complex van de honkbalvereniging Holy en de aanleg van wandelpaden en straten. En in het luxueuze recreatiege bouw van de vogels memoreer de voorzitter Dick van der Snoek het als een: „Zwaluwen 1970 presenteert zich". In een tijdsbestek van 35 jaar hebben de vogels vele ups en downs ge kend. Zijn zeven maal verhuisd en hebben in de jaren vijftig, met namen als Vogler, Van der Weyden en Bergwerf, om er maar enkelen te noemen, glo riejaren gehad. „Toen", zei de praeses, „was Zwaluwen zijn tijd ver vooruit. Was de club in Vlaardingen een begrip en die image is nog eens tot uitdruk king gekomen toen de vogels enkele jaren geleden het plan opnamen om in de Vlaardingse Holywijk, op de grens met het Schiedamse Groenoord, een machtig sportcomplex te bou wen, dat zijn weerga niet kent. Dat aangepast is aan de eisen en de behoeften zoals de Holy wijk voorstelt. Het is bepaald niet het eerste het beste com plex, want HVO is anderhalf jaar geleden in de nieuwe wijk gekomen". Voorzitter aJn van Zelm van HVO zag dat in zijn spreekbeurt uiteraard niet als een concurrentie: „We vinden het eenvoudig nodig dat er een tweede club bij zou komen, want wij kunnen het niet meer aan. De jeugdstroom in de Ho lywijk is te groot voor ons. Daarom opent Zwaluwen nu de mogelijkheid sterk uit te brei den". In eerste instantie werd het ge bouwencomplex door architect Geluk overgedragen aan de Zwaluwen-preases, die het daarna overdroeg aan de heer A. G. Kloots, in zijn functie als voorzitter van de VRSR. Na een historisch overzicht memo reerde de Vlaardingse wethou der, „dat verandering geen verbetering bepaald niet voor Zwaluwen opgaat". Daarom had hij er groot vertrouwen in dat Zwaluwen zijn taak ver stond in de sportgemeenschap. Namens het gemeentebestuur en VRSR bood hij de vereni ging naast bloemen ook doel- netten aan. Verscheidene sprekers lieten zich niet onbetuigd in verklaringen dat Zwaluwen spoedig eerste klasser zou zijn, maar bij mon de van voorzitter Van der Snoek herinnerde hij eraan: „Dat het topteam „rijp" moet zijn voor die hoogste klas. Wan neer we met hangen en wurgen die „top" bereiken, is dat veel te broos". Naast veel waarde ring blikte de voorzitter van de KNVB, afdeling Rotterdam, de heer Jan Bijloo, terug op zo'n 15 20 jaar geleden: „Toen was er heel veel voor nodig om het gemeentebestuur te overtui gen van de noodzaak voor een vereniging een gebouw te bezit ten. Nu is sport een maaschap- pelijk verschijnsel en dat mani festeert zich steeds meer. Maar anderzijds zijn het de heren Smit en Van der Berg geweest die de fundamenten voor Zwa luwen stevig hebben opge bouwd". En tot voorzitter Van der Snoek: „Natuurlijk hebt u verplichtin gen tegenover het gemeentebe stuur en zware financiële las ten, maar werkt aan de jeugd, de maatschappij van morgen en dat is een waardevol gegeven. De jeugd is vandaag aan de dag niet slechter en niet beter dan vroeger, maar zij leeft in een andere omstandigheid. Daarom zijn er altijd nog jeugdleiders die deze jeugd wil len opvangen. Kijk maar de jeugdleiderscursus in het Sun- light-paviljoen". En tot de aan wezige commissaris van poli tie, de heer aVn Toledo: „Wat mag u blij zijn dat er in Vlaar dingen zoveel sportverenigin gen zijn die de jeugd een warm hart toedragen. Ook werd nog het woord gevoerd door mevrouw Van den Berg- Akkerman, echtgenote van de overleden pionier van Zwalu wen, Harry van der Berg, die een kwart eeuw secretaris is geweest. Zij „Wat zou mijn man trots geweest zijn als hij dit had mogen meemaken. Ons begin, het was je opstaan en naar bed gaan, was maar een nietig begin. Wanneer Zwalu wen toen moest spelen, was er maar één elftal en in dat ver band: Zwaluwen, waarheen is jullie vlucht?" „Wij staan midden in de samen leving", memoreerde voorzitter Van der Snoek, „en we richten ons op de toekomst". Namens de sectie voetbal van de VRSR sprak de heer J. Houdijk (voor zitter van Fortuna), terwijl ook de heer W. Groeneveld (voorz. Vlaardingen) nog aan het woord kwam. Hij zei: „De meeste gebouwen zien er mooier uit dan van ons, maar over vijf jaar zullen wjj wedij veren. Ook wat de prestaties betreft". Verder voerden de he ren Bakker (VSV) en Van Zelm (HVO) nog het woord. Van onze sportredactie Vlaardingen De nieuwe accom modatie van Zwaluwen heeft op de officiële overdracht veel waardering gekregen maar ook jaloerse blikken van andere, verenigingen. Waarvoor voorzit ter Vander Snoek alleen maar kon zeggen: „Dat Zwaluwen de knoop heeft doorgehakt, enkele jaren geleden verder heeft ge keken dat zijn neus lang was en het beleid steevast op de toe komst heeft gericbi."- Alleen het gigantische gebouwen complex kost al drie ton. waar van de zelfwerkzaamheid groot is. maar nog niet in geldwaarde te schatten is. In totaal bevat het gebouw elf kleedcabines en vijf wasruimten. Naast een rp- creatiegehouw. inclusief een bar van 7Va meter lengte, bevat de accommodatie een bestuurs kamer. een commissiekamer de nodise toiletgroepen en ha".. gingsruimier.. Deels in steen englas opgetrokken zijn er rond 30.000 gevelstenen in verwerkt en 45.000 kalkzand stenen. En verder bevat het ge bouw 195 m2 kunstglazuur vloertegels. Naast uitvoerder Bas de Pee is ook Roel Schip per als bouwkundige daadwer kelijk bij de bouw betrokken geweest. Hij maakte de begro ting, de bestektekeningen en het voorlopig ontwem. Daar naast is het dafimtieve ontwem uit handen gekomen van de heer W. Bronwasser. Het gehele complex bevat viif sportvelden, waarvan er één nair verhard is. Het nieuwe re creatiegebouw. dat voor een groot deel ten dienste zal staan van de jeugd, heeft alleen al een oppervlakte van 175 m2. Het is een feit dat de jeugd van Zwaluwen niet meer behoeft uit te zwermen. Jeugd die hij Zwa luwen grote aandacht zal y gen, getuige onder meer het jj.| structieboekje voor jeugdlef ders dat is uitgegeven, jeugdcommissie die moge®! gaat veranderen in een jeugif bestuur, heeft al plannen lil voorraad om de nevenactiviiel ten hoog op te schroeven. Thuis heeft Hans van Kasteren een verklaring voor deze over stap. Rustig zegt hij: „Er ging mij een blessure parten spelen. Als ik een kilometer of vijf had gelopen kreeg ik een stijf dij- been. In feite kwamen er toen ineens een heleboel dingen t«*. gelijk. Ik veranderde van werk gever, de blessure was er nog steeds en ook de manier van trainen gaf me minder voldoe ning. Toen ik eens een keer op de fiets stapte, bleek dat ik to taal geen last meer had van die blessure, omdat ik met een trappende beweging andere spieren gebruikte. Daarom ben ik naar de Rennersclub Schie dam gestapt en fiets ik nu". Het fietsen is geen eerste kennis, making voor Hans van Kaste ren. Zeven jaar geleden is hij ook al lid geweest van de Schie damse vereniging. „Het was» geen succes" vertelt Hans van Kasteren. „Maar in militaire dienst, bij verschillende cros sen merkte ik dat ik ook goed kon lopen. Uiteindelijk was de conditie er al door het fietsen. Omdat ik op Ypehburg was ge stationeerd ben ik van het fiet sen afgestapt en heb me als lid aangemeld bij de Delftse atle tiekvereniging AV'40". Hans van Kasteren was in zijn at- letiekjaren nooit honkvast. Hij wisselde vrij vaak van vereni ging, waarbij de aanwezige trainer ook een belangrijke rol speelde. Via de Delftse club kwam h(j bij Minerva het tegenwoordige AVR terecht. Opnieuw ging hij terug naar AV'40, waarna hij lid werd van Sparta in Den Haag en als laat ste verhuisde hij naar het Rot terdamse Metro, waar zijn broer Ralf tot op heden nog lid van is. De Schiedamse atleet heeft er drie jaar voor nodig gehad, om aan de zo begeerde top te ko men. Zijn specialiteit werd de marathon en de 3000 meter steeple-chase. Vreemd is te noemen, dat een cross-country of veldloop nooit zijn sterkste wapen is geweest, al heeft hij verschillende overwinningen op zijn naam staan. Drie jaar lang handhaafde Hans van Kasteren zich aan de top. Hij verwierf een vierde plaats op de ruim 42 kilometer tellende marathon op de lijst aller tijden, achter Aad Steylen, Wim Hol en Frans KÜ- nen, terwijl hij zich bij de stee ple-chase als zesde klasseerde. Inmiddels heeft hij onder de atle tiek een dikke streep gezet. Na dat hij zich een maand op een burgerfiets had uitgeleefd, kocht hij bij Manus Brinkman een racefiets en schafte tevens de benodigde kleding aan. La chend zegt hij: „Het bevalt me best. Volgens mij zit er in de wielersport veel meer, dan in de atletiek. Bij het hardlopen is het zo, dat negen van de tien keer de sterkste wint. Bij het wielrennen ligt dat anders. Kan je goed spurten, dan heb je in de eindsprint vele mogelijkhe den. Maar ook als je erg slim bent, kan ie -een wedstrijd win nen". De laatste clubwedstrijden heeft Hans van Kasteren al gereden. In het begin wilden zijn spieren nog niet. De laatste wedstrij den, werd hij er niet meer afge reden. Om in conditie te blijven heeft de nieuwbakken wielren ner zich ook op de glibberige erosspaadjes begeven. „Da crossen is een kwestie van kracht", motiveert hij. „Je moet goed kunnen doorbijten en dat ben ik wel gewend". Door een vrij regelmatige trai ning van drie uur per dag hoopt Hans van Kesteren de gewens te conditie te bereiken. Ook gaat hij in het voorjaar de weg op, om zoals hij dat wenst, re gelmatig prijs te rijden. Het liefst zou hij zich verzekerd zien van een sponsor. Nuchter stelt hij vast: „Ik moet me eerst bewijzen. Op de weg heb ik nog niets gepresteerd".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1970 | | pagina 4