SET won ours Autoruiten geforceerd G.A.B. en Gemeente: Wisseltruck I ban van beuren" Binnenbrandje STAD MSEN'S DEBAR mm. IVEMULI.18,0 T^hiEDAMSCHE COURANT DINSDAG 10 NOVEMBER 1970 ;en klaar DE TEKENINGEN, die Maarten Kemper vandaag heeft vervaardigd zijn de laatste in deze serie. Het ligt dan ook geheel in de lijn van de serie dat het onderwerp er ditmaal één is met een rijke geschiedenis: de Evange- lisch-Lutherse Gemeente van Schiedam. Beide tekenin gen tonen het thans in gebruik zijnde kerkgebouw aan de Gerrit Verboonstraat/Westvest, dat een opvallend plaatsje inneemt in het stadscentrum. ^Vielrijdster gewond De geschiedenis van de Schiedamse Lutherse ge meente gaat zeer ver te rug. Dr. J. W. Pont, ker kelijk hoogleraar aan de Amsterdamse Universi teit en Luthers predikant, liet er zelfs een boek over verschijnen in 1907: „Ge schiedenis der Schiedam- sche Luthersche Gemeen te", uitgegeven bij H. A. Roelants. Schiedam, vanouds rooms- katholiek, ontkwam ten tijde van de reformatie niet aan stadgenoten, die van de heilige roomse leer afweken. Dat proces kwam in heel het land op gang, in 1572 konden de her- vormingsgezinden hier hun godsdienstoefeningen vrij houden. Dat daarmee tegelijkertijd een tijdperk van verdraagzaamheid werd ingeluid, kam fen echter niet zeggen. Er was lange tijd na 1572 één belangrijke gods dienst de gereformeer de en dissidente groe peringen waren op zijn minst het nauwkeurig be kijken door de overheid waard. In 1539 werd vol gens het boekje van dr. Pont ene Jorys Gerytsz aangeklaagd wegens Lu- thersie, maar daarmee werd slechts bedoeld dat hij hervormingsgezind was. Het heeft nog lang geduurd, alvorens de Schiedamse Luthersen of ficieel hun bijeenkomsten konden houden. De Doopsgezinde broeders ging het evenmin voor de wind. In 1748 waren er nog maar 14 leden en was er bovendien een conflict met de predikant, waar door de gemeente te gronde ging. In die tijd kwamen voortdurend Duitse arbeiders naar Schiedam, die werkzaam geraakten bij de voorlo pers van de brandersindu strie uit de 19e eeuw. SUBSIDIES EN TRACTEMENT In de gereformeerde kerk van die dagen waren zij nauwelijks thuis, de taal en de gebruiken 'waren hun vreemd. In 1748 kon een verzoek aan het stads bestuur worden overhan digd om toewijzing van een kerkgebouw en subsi die voor het tractement van de predikant. B. en w. voelden er weinig voor. In 1756 proberen Vlaardingse en Schiedam se gemeenteleden het weer, en dan beschikken de stadsbestuurders gun stig op het verzoek: de ge meente kan gesticht wor den en krijgt als kerkge bouw de voormalige doopsgezinde kerk in Achter de Teerstoof. Het zou niet bij dit gebouw blijven. Op 8 mei 1757 werd het in gebruik geno men en het zou tot 1810 als zodanig dienst doen. Als tweede kerkgebouw werd op 13 mei 1810 de huidige aula van het Ste delijk in gebruik geno men, de toenmalige Gast- huiskerk- Die was ook bij de hervormde gemeente in gebruik, zodat de Lu thersen steeds meer be hoefte gingen voelen aan een eigen gebouw. Predi kant ds. C. A. de Meijere besloot in 1876 een fonds te stichten voor een nieuw eigen kerkgebouw. In 1892 kwam er een voorstel tot aankoop van het huidige gebouw, toen een flink pand, dat ver bouwd werd door stadsar chitect A. Nolen. Eind 1892 werd de laatste kerk dienst in het Gasthuis (de aula) gehouden. Sindsdien heeft het gebouw aan de Westvest die func tie gehouden. De Luther se gemeente is in Schie dam altijd klein geweest, al zijn er glorietijden ge weest tijdens welke zelfs twee predikanten in dienst waren. De docu mentatie van dr. Pont is te uitgebreid om zelfs maar in het kort te wor den weergegeven, maar ook de geschiedenis van de Schiedamse Lutherse kerk hangt van conflicten aan elkaar. Die hebben overigens niet verhinderd, dat de Lu therse gemeente zich, on danks vele moeilijkheden, toch heeft weten te hand haven. Zij kan, blijkens het boekje van Pont, in ie der geval bogen op een boeiende geschiedenis. •v---\v Integrale en wijKsgewijze beroepen- voorlichting Schiedam/Vlaardingen De afdeling onderwijs van de gemeente Schiedam gaat in samenwerking met het Gewestelijk Arbeids Bu reau Nieuwe Waterweg Noord de beroepenvoorlichting aan de scholieren van de lagere scholen en hun ouders meer integraal ter hand nemen. In Vlaardingen zal een eerste gesprek over dit onder werp tussen GAB en gemeente deze week plaatshebben. Het ziet er niet naar uit dat iets dergelijks daar nog dit jaar gerealiseerd kan worden. In Schiedam houdt met wjjksgewijs bijeenkomsten voor de ouders van alle zesdeklas scholieren om hen een indruk te geven van de studiemogelijkheden na de lagere school. Men ziet dit als een aanvulling op de jaarlijkse beroepententoonstellingen en de voorlichting die veelal door de hoofden der scholen reeds gege ven wordt. De bijeenkomsten die van 23 t.e.m. 27 november worden ge houden, zullen alle volgens een zelfde patroon verlopen. Eerst zal er voorlichting gegeven worden over de diverse studie mogelijkheden. Daarna nemen mejuffrouw G. J. Hindriks, jeugdconsulonte van het GAB en drs. B. Themans, schoolpsy choloog van de gemeente, zit ting in een forum dat vragen zal beantwoorden. Tenslotte krijgen de verschillende onder- wijstypen ieder gelegenheid om nadere inlichtingen te verschaf fen. Er zullen stencils worden uitgereikt met mededelingen over nadere voorlichting die door de scholen gegeven wordt. Wethouder mevrouw G. D. Ver- wey-de - Graaff deelde gisteren tijdens een persconferentie mee dat de beroèpententoonstelling voortaan voor de vijfdeklassers bestemd zal zijn. Deze tentoon stelling doet meestal in het voorjaar Schiedam aan. De ou ders van de vijfdeklassers krij gen dan in het najaar aanslui tend hierop de voorlichting die door gemeente en GAB ver zorgd wordt. Hierdoor hoopt men de belangstelling van de ouders in een vroegtijdig sta dium te wekken en de studie keuze betere ondergrond te ge ven. De noodzaak van een dergelijke voorlichtingsaanvulling is dui delijk als men weet dat veel ou ders nog steeds als volgt rede neren: zoon of dochter kan wel goed leren, dus moet hij of zij de HAVO of het Atheneum vol gen. In het andere geval moet het dan maar een huishoud school of l.t.s. worden. Geen sterke motivering dus en ver moedelijk hierdoor een groot aantal kinderen dat op een ver keerd spoor terecht komt. Bo vendien is het mogelijk dat de schoolhoofden van sommige schooltypen niet voldoende we ten om daar gedegen voorlich ting over te kunnen geven. De gemeente ziet de voorlichtings activiteiten als 'n maatschappij oriëntatie van het kind, het GAB ziet als een prelude op de wer kelijke beroepskeuzevoorlich ting. Het nieuwe is dat deze voorlichting op alle scholen in tegraal wordt aangepakt. Op de vervolgscholen gebeurt dit alles in samenwerking met de schooldecanen, vooral die van de MAVO. Op de HAVO vindt de voorlichting meer inciden teel plaats en op de huishoud scholen doet het GAB het ge heel zelfstandig. De voorlichtingsavonden worden gegeven op de volgende data: 23 november in de Prof dr. Kohnstammschool aan het Lo- renzplein; 24 november gebouw Irene aan de Nieuwe Haven; 28 november in de rijksscholenge meenschap aan de Hugo de Grootstraat en op 27 november in de St. Martinuskerk aan de J. Damenstraat. Schiedam Aan het legertje ma lafide colporteurs, dat aan de huisdeuren tracht veelal on deugdelijke waar te slijten, heeft zich een z.g. melkhande laar toegevoegd. Een bewoonster van de Amalia v. Solmstraat kocht van hen een aantal zuivelwaren. De ..melk boer" vroeg haar of zij mis schien honderd gulden kon wis selen. De bewoonster kon dat en gaf hem tien briefjes van tien gulden mee. De man moet echter nog terugkomen met het briefje van honderd gulden. Hij blijkt ook in de omgeving zijn truc te hebben geprobeerd, die daar echter mislukte, z n 1719 uur. Pers N.V. udievrienden. us. week. 13.3014.00, 19.00-, 0 uur; kraama% 14 uur en 19—igi« 1,3.3014.30 uur en las 13.3014.30 uur 0—14 uur, kinder! ïnsdag, woensda» 13.30-14 uur ij g 18—18.30 uur- en in de le afde- ;aal deden elf nu. mee aan het con- ury bestond uit de an Bruggen uit As- terhout uit Zutphen uit Zaandam. Voto prijs moesten ten- punten behaald wor- Sursum kwam daar ruimschoots over ijn optreden mocht iingse korps een plaus van het talrij- n ontvangst nemen. werk voerde Sar de „Kleine Suite arkest" uit van de P. Stalmeyer en als „Vastenavondmu- H. van Lijnschoten, ïkt zijn succes niet e plaats aan zijn di- eer Beerd Boerman, ak tijdens dit con- volledig heeft inge- - Het Interkerkelijk 1 - met inbegrip van lorganiseerd, gewijd nens in de Delta", m de vraag, welke gen in de eerstko- :n het leven in het mt inbegrip van i over twintig e' zullen bepalen. Be- ouden zich, met des- p velerlei gebied, jd met deze vraag L- de „gewone" hof- gelaten af wat voor, zonder hem beslist .us de uitnodiging ngenoemde avond, materiaal te vei- i deze problematic groeperingen fte unnen bespreken. '11 achten de organise- 1 van belang de ver de film „In de ha» euren", die, naar e rert, een uitsteW et kan zijn om <ioo| komen tot vorniin» ening. De discussie- It woensdag, 1® "f" houden in de e 1 ilever Research Ba- en begint s a uur. Lutherse gemeente heeft boeiende geschiedenis L U WACHT, EN HAKKEN LFDE DAG (LAAR. NELAAN 40, 26.57.33 Schiedam Bij de politie zijn gisteren enkele aangiften ge daan van diefstallen uit gepar- kerde auto's. In alle gevallen Waren de autoruiten gefor ceerd. he 66-jarige winkelier G. A. M. vermist twee kledingstukken uit zijn aan de Plantage gepar keerde auto. he 23-jarige koopman M. S. deed fiangifte van diefstal van zes dekens uit zijn auto aan het Ernmaplein. J- K. mist uit zijn aan de Singel geparkeerde auto een set sleu tels en sigaren. he 23-jarige textiel-handelaar P. C- M. S. mist een autoradio en een luidsprekerbox uit zijn auto aan de Kreupelstraat. Schiedam In de woning van de familie H- Westerhuis aan tie Parallelweg 218a is gisteren een binnenbrandje ontstaan door een lekkende oliekachel. Omwonenden en de rayonagent konden het vuur bedwingen. De brandweer behoefde geen dienst te doen. Schiedam Op de kruising Park wegMgr. Nolenslaan heeft de "2-jarige mevr. D. v. L.-v. d. V. Seen voorrang verleend aan de onderwijzer W. P. H., die de kruising met zijn auto naderde. Mevr. v. L. liep een linker schouderfractuur op en is in het Gemeenteziekenhuis opgeno men. orda heeft het afge- een muziekconcours Nederland, dat in de met vijf andere

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1970 | | pagina 3