ia CASTENMILLER over VISSER BENS over VORSTENBOS Wm SCHIEDAMSCHE COURANT VRIJDAG 13 NOVEMBER 1970 Vele jeugdige semi-profs kraaien dit jaar in Schiedam victorie. Goedkoop ge kocht van een amateurvereniging of be hoedzaam opgekweekt via de jeugd trachten SVV en Hermes DVS hun spe lers-bestand op een zo hoog mogelijk peil te krijgen. Dit middel dat zeker niet uit rijkdom geboren is lijkt dit jaar bijzonder probaat te zijn. Want do drie duizend gulden die SVV aan het Vlaardingse De Hollandiaan in ruil voor Wim Mulder moest storten lijkt dit seizoen zijn rendement op te leve ren. Maar ook Piet van Holst (ex-Her mes) en waarschijnlijk in december be loond met een contract, heeft na enkele magere jaren enkele vettere in zicht, terwijl Koudijzer na zijn verkoop een flinke netto winst bij SVV achterliet. Uit de jeugd groeide vooral Warnaav tot een kracht van betekenis, die echter zijn talenten al drie seizoenen ten bate van SVV etaleert- Centrale verdediger Van Maurits brak pas dit jaar door, na eerst een dominerende functie in het B-elftal van SVV bkleed te hebben. Ton Vorstenbos tenslotte zorgde voor de grootste verrassing door zich het predi kaat: talentvol maar moeilijk af te schudden. Waarom hij zijn beloften nu wèl nakomt leest u op deze pagina. Vlakbij, maar toch ook niet, hakt Hermes met hetzelfde bijltje. Middenvelder Mede Ruis, was goedkoop en is momen teel waardevol. Dat waren al een tijdje kwekelingen Kees van Kooten en Ger Bakkes. Deze laatste is gelijk Vor stenbos aan een come back bij Her mes aan het sleutelen. Maar Hermes' schoolvoorbeeld van succesvol jeugdig talent is Sije Visser, die iedere wed strijd opvallender speelt. Zijn trainer Castenmiller ziet hem nog verder groeien. Visser zichzelf ook. Waarom hij uitgekeken op de tweede divisie is leest u als remplagant van Hermes' „eigen talent op deze sport extra, ge wijd aan de opkomende jeugd. door Bas van Bochove 'door Jaap Roelants ,Voor Sije zie ik grote mogelijkhe den. Hij is er nog lang niet, maar ziet hij kans het werk goed af te maken: daarbij bedoel ik de laatste pass, dan speelt hij gegarandeerd een klas beter. In de korte tijd dat ik hem bij Hermes-DVS meemaak, is Sije meer persoonlijkheid gewor den. Hij begon als half, maar als linksachter kwam hij beter uit de verf. Als je een jonge speler in het middenveld zet, gaat hij, door ge brek aan routine „zwemmen". Daarom heb ik hem hack gezet en daar is hij steeds heter gaan spelen. Hij kent zijn eigen tekortkomingen ook wel. ^wBBBSÊ Visser en Vorstenbos kramen voetbal-victorie /ele jeugdige semi-profs kraaien dit jaar drie duizend cmlrlpn dip sw pan hat- t Sije Visser: in tweede divisie uitgekeken Vorstenbos serieus en voorzichtig geworden liet kan. Hij: „De itransferbe- dragen die nu worden betaald is natuurlijk te gek. Vandaag speelt Pietje goed, maar als hij Worgen voor een half miljoen wordt verkocht aan een andere Vereniging kan hij er meteen niets meer van". »hat bedrag van 'n half miljoen drukt op zijn schouders. Er zijn °P het ogenblik voorbeelden te over in Nederland. Laat men eerst maar eens gaan sleutelen aan die transferbedragen. Net als m Duitsland bijvoorbeeld, haar gelden maximumbedra gen. Dan weet je waar je je ®an houden moet". '•'aar dat alles dringt de proble- a V} van vandaag niet naar de achtergrond. Hermes-DVS zou, 0 redeneert Sije Visser, dit sei- °en l(*e stap nou eindelijk maar ens moeten wagen. Promotie aar de eerste divisie. „Ja, dat °u het zijn want in de tweede visie zijn we zo langzaamaan «"gekeken. Het team hebben 1 er voor, maar het is zo noeilijk om er uit te komen". s^aP hoger voor Hermes-DSV aar ook voor Sije Visser. Vol- n°e"de om in de gaten te lo- n' „Natuurlijk. Iedere <fe om'hoog is welkom. Dat is e ambitie van iedere sport man". Sije Visser is nu net 20 jaar ge worden. Een „bram" van een leeftijd voor een jongen die in de voetballerij verder wil. Want dat wil Sije Visser. Als het kan beroepsvoetballer wor den. Hij: „Ik weet het. Het is een harde, maar fijne job. Maar ik heb er alies voor over". Anders gezegd: Sije Visser wil aan de top spelen en er geld mee verdienen. Veel geld als O Sije Visser: „Wie ziet je nou staan". Schiedam Is Sije Vilsser dit seizoen goed doorgebroken? Het heeft er all!e schijn van. Hij, de „blonde pijl", is bijna iedere wedstrijd de beste man van Hermes-DVS. Goed in het afnemen, gevaarlijk in de aanval en moeilijk van de bal tie krijgen. Dat was een aantal seizoenen geleden wei eens anders. Toen was Sije bang om in heit duel als laatste zijn been teruig te trekken. Schuwde het duel als dat kon en was mentaal met zó sterk. Langzaamaan is dat beter geworden. Sije Visser ig „igegroieid" en van hem wordt nu reeds gezegd dat hij bij Hermes-DVS geen „blijvertje" is. Andere clubs zouden deze blonde linksachter reeds in hun notitieboekje hebben staan. Een aantal seizoenen geleden reeds zag het er naar uit, dat Sije Vis ser en Hermes-DVS uit elkaar zouden igaan. Hij had, net als zoveel andere jeugdige talentvolle spelers uit het betaalde voetbal, de ad vertentie gelezen van Go Ahead. Jeugdig talent zou door Go Ahead verder worden opgeleid in een zogenaamde voetbalsehool. Sije Vis ser en ook Ger Bakkes voelden daar wel voor. Het is, na enkele be sprekingen met het bestuur van Hermes-DVS, zo ver niet geko men. In laatste instantie koos Visser voor Hermes-DVS. Hij heeft daar achteraf geen spijt van. De beste voetbal school bleek Her mes-DVS te zijn. Leren in ied'ere wedstrijd. Steeds weer. En nog iedere zondag leert Sije Visser. Van de wedstrijd en van zijn trai ner Joop Casitenmiller. Leren voor later? Zelf steekt hij niet onder stoelen of banken dat hij graag hoger wil spelen, Natuurlijk wil ik hoger spelen. Als je zoals ik al vanaf je zeventiende jaar in de tweede divisie speelt en je bent er zelf van overtuigd dat je aan de top best meekan, dan zijn je ambities natuurlijk hoger gericht. Als tweede divisie-speler loop je echter minder in de gaten. Echte voetbalbladen zoals Voet bal International en Goal zien je niet staan. Voiriig seizoen is een keer een wedstrijd van ons op de televisie geweest. Wie kent dan Sije Visser of wie dan ook bij ons vandaan. Niemand toch?" „Ik wacht op mijn kans. Die kans komt waarschijnlijk als ik in dienst ga. In januari moet ik opkomen en ik geloof wel dat de trai ner van het militaire team, Zwartkruis, best wat nieuw materiaal kan gebruiken. Kijk, dat is ook een manier om op te vallen". Vooral de komst van trainer Joop Castenmiller heeft Sije Visser een hoop „voetbalintelect" bijgebracht. ,,Die man kan ons een systeem laten spelen. Weet er alles van en heeft de gave dat op ons, spe lers, over te brengen". Ook het zelfvertrouwen heeft Oasitenmilier aan spelers zoals Visser gegeven. „Hij is de man die mij van de halfplaats heeft gehaald en unksachter heeft gezet. Ik draa/ide meteen beter. Ik voelde dat ik aan mijn eigen opbouw bezig was. Goed, ik weet dat er nog heel Sije Visser: „Ik heb er alles voor over om prof wat aan mijn spel ontbreekt. De afwerking bijvoorbeeld. Dat moet voetballer te worden". 'beter worden". Ton Vorstenbos: ik heb leiding nodig. Schiedam Ton Vorstenbos is behalve serieus ook voorzichtig ge worden. Voorzichtig omdat zijn woorden een keer in een interview krom weergegeven werden, met alle nare gevolgen van dien. Dit weerhoudt hem ook vrijuit te spreken over het hoe en waarom hij dit jaar plotseling tot eerste elftalspeler gebombardeerd kon wor den. Gebombardeerd, omdat de bij SW naar de B's weggezakte Vorstenbos als een donderslag bij heldere hemel de jaren in hem gekoesterde verwachtingen plotseling wist waar te maken. Voor zichtige Vorstenbos denkt zich behoedzaam uitdrukkend zijn geslaagde machtsgreep naar SVV's kernploeg aan de trainerswis sel: Gosens/Bens te danken te hebben. Kon de 22-jarige midden velder onder het 6-jarige Gosensregime deze leider niet van zijn kwaliteiten overtuigen; onder beheer van Bens kan hij dat wel, dankbaar een plaats in het eerste elftal in ontvangst nemend. Dankbaar na gedane arbeid. Want Ton Vorstenbos (22) moest zich eerst ontdoen van een matige reputatie, een naam die hij door ei gen schuld te grabbel had gegooid. Het niet te serieuze leefpatroon dat Vorstenbos zichzelf aangemeten had leek in de afgelopen trans ferperiode zelfs een niet te plakken breuk met SW te veroorzaken. Een te hoge vraagprijs van zijn club voorkwam echter dat hij zijn voetbalcapaciteiten elders kon gaan uitstallen. Maar geïnspireerd door nieuwkomer Jan Bens begon Ton Vorstenbos toch zonder contract met frisse moed aan weer een nieuw rood-groen sei zoen. Het bleek het begin van een succesverhaal, waarvan de laat ste bladzijde nog niet in zicht is. Zijn knappe optreden tegen HVC (vier doelpunten) en zijn nuttige bijdragen tegen AZ'67 maakte dat „boek", dat toch ook zo plotseling kan eindigen, veel steviger. Vorstenbos: „Voor de competitie trainde ik met de B-selectie. Na on geveer drie weken wilde Bens me echter bij de kerngroep hebben. Dat is mijn kans dacht ik. Toen de oefenwedstrijden begonnen, was ik er alleen nog lang niet. Iedere ontmoeting mocht ik een hal ve wedstrijd meespelen en iedere ontmoeting moest ik samen met Cees van Herpen vechten om één linksbuitenplaats. Dat geveent heb ik voorlopig gewonnen". Zo toont Vorstenbos zijn mentaliteitsverandering. Want juist die linksbuitenplaats ambieerde SVV's voorlopig voormalig enfant ter rible (onder Goscns) maar matig, begiftigd met de gedachte dat hij daar nooit uit de voeten zou kunnen. Dit seizoen ging hij voor deze positie ineens vechten. Pas toen hij eenmaal zijn draai in liet eerste gevonden had kon hij zijn meest geliefde plek innemen: een halfplaats. Tegen Heerenveen en vooral tegen AZ combineerde hij zijn functie: Stoorzender/aanvaller bekwaam. Samen met „Wim- pie" Mulder en Dutina heeft hij zijn zin; hij kan tikkend een weg naar het vijandelijke doel zoeken. En misschien daarom adoreert Vorstenbos zijn trainer Jan Bens bijna. Bens over Ton Vorstenbos: „Ik geloof dat hij dit seizoen vooral de strijd met zichzelf gewonnen heeft. Hij traint hard en heeft alles voor je over. Bovendien kan hij goed voet ballen. Als zijn opgaande lijn zich voortzet zit er voor hem nog veel meer in". Over de mentaliteitsverandering van Vorstenbos kon SVV-oefenmecster Bens weinig zeggen omdat hij dit seizoen voor het eerst met SVV gelieerd is. Daarom kent hij Ton Vorstenbos als moeilijke jongen al leen uit verhalen, die hem weinig zeggen. Bens wil nü prestaties zien; die toont Vorstenbos hem. Voorzichtige Vorstenbos: „Bens is een joviale vent, die openlijk en ronduit alles zegt. En dan de manier waarop hij je bij de training weet op te zwepen. Laatst moesten we dertien kilo meter hardlopen; hoe hij je dan door die laatste meters helpt, geweldig". Zo verklaart de op nieuw ontdekte waar het hem de vorige vijf magere tjaren aan ontbrak. Een stok achter de deur, die er niet van daan mag. „Ik heb inderdaad leiding nodig". 0 Vorstenbos: Victorie. De tot middenvelder gepromo veerde SVVcr, ziet door al deze voor hem blijde gebeurtenis sen, de rood-grocne zon weer schijnen. Hij ziet zijn vereni ging dit jaar in de tweede helft van de competitie omhoog schuiven. Voor hem geldt de victorie in Alkmaar als een sti mulans voor de gehele ploeg. Overladen met zelfvertrouwen 6prcckt hij: „Tegen Den Bosch kunnen we zondag winnen. Het moet ook bijna wel, want wc moeten zorgen dat wc niet met een te grote achterstand de tweede helft van de competitie ingaan. De ontmoeting geldt als een sleutelwedstrijd". Vorstenbos-vreugde, want nu voor het eerst sinds hij op 17-jarige leeftijd Dick van Dijk moest vervangen, heeft hij zich een vaste plaats in de hoogste SW-kring bevochten. Dolblij met dit bezit durft hij nauwe lijks vooruit te kijken. Weer voorzichtig wenst hij in bedekte termen toch wel in de etalage van SVV te willen plaats ne men. De functie broodvoetbal ler ambieert ook Ton Vorsten bos. „Maar momenteel ben ik erg tevreden met mijn con tract".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1970 | | pagina 11