m I it Experimenteel onderzoek door studenten Studenten peilen wensen en behoeften PAKHUIS/ EXPEDITIEKNECHT AGENDA I STOOMVAART MAATSCHAPPIJ ZEELAND medewerk(st)er tap Hii I IT U IK? pk 1 f Bouwteam voor Woudhoek- Zuid Pompfoniijne N.V. Schiedam Ineen dagblad at u goed met uw_ advertenties. Hoek van Holland-Harwich Twee gevels, twee vestigingen, één Bank Mees Hope NV Bank Mees Hope nv I'1 FEUILLETON JANSEN'S SHOE3AR SCHIEDAMSCHE COURANT DINSDAG 17 NOVEMBER 19701 ,'ii l! I I' i I1!,. fNbLti Ilk |j! WËËÊtÊW; t" I i\ .v \f ENQUETES A. J. Zoetmulder BOUWTEAM VLEKKENPLAN BURGERLIJKE STAND Vlaardingen: Schiedamseweg 53. Schiedam: Nieuwe Haven 133/Hoek BK-laaa Telefoon: 010-340222 Telex: 23428 i i ii ii *ilA M 11 :J18fI;i I ii '1 ii1 ii Optimale inspraak burgerij bij planning nieuwe wijken Schiedam Als de ge meenteraad met 'n voor stel daartoe akkoord gaat, zal een team Wageningse studenten het daarvoor in aanmerking komende gedeelte van de Schie- üamse bevolking inspraak verlenen bij de planning en realisering van 't be- stemmingsgebied in Ke- thel. Doel daarbij is zo veel mogelijk aan de wensen en behoeften van de toekomstige bewoners tegemoet te komen. Uitgangspunt voor dit on derzoek is een hearing. Bij deze hearing, waar van er één of twee zul len worden georganiseerd is iedereen welkom, al worden speciaal die groe pen uitgenodigd waarvan wordt aangenomen dat ze bijzonder belang hebben bij de toekomstplannen voor het wonen, wijk- en woningbouwverenigin gen, vrouwenorganisa ties, onderwijsgroeperin- gen, de vakbeweging, de jeugd enzovoorts. Tijdens de hearing zullen dan na een toelichting werkgroepen worden ge vormd van belangstellen den op een bepaald ter rein, die gedurende het hele onderzoek, dat zes maanden in beslag zal ne men, in functie blijven. De werkgroepen worden bij hun activiteiten steeds geassisteerd door Wage ningse assistenten. Zij zullen aan de groepen in formatie en literatuur verschaffen en voorals als stimulator optreden. Experimenten met ma quettes en een zogenaam de enthescoop maken verder deel van het on derzoek uit. Een enthescoop is een appa raat waarmee men door een maquettte kan „rij den" waarbij het door het apparaat opgenomen beeld op een t.v. scherm verschijnt. Op deze wijze is men in staat een wer kelijke indruk van een maquette te krijgen en kan men eventuele fou ten daarin snel opsporen. De groepen worden inge schakeld om hen opti maal te laten functione ren als spreekbuis voor de toekomstige bewoners van de toekomstige wij ken. Het is niet de bedoe ling dat de groepen de uiteindelijke plannen zelf gaan ontwerpen: zij die nen de suggesties te leve ren die na discussie met de overige deeelnemers de hoogste prioriteit krij gen. Van hun leden wordt, verwacht dat zij nauw contact blijven houden met hun achterban, voor zover zij bepaalde organi saties vertegenwoordigen. Het studententeam stelt zich voor dat ter discussie kunnen komen naast de algemene filosofie van de stedebouwkundige plan ners ook specifieke aspec ten als woonvorm, so ciaal-economische aspec ten (huurprijzen, woning wet-, premie- of wonin gen in de vrije sector), voorzieningen op wijkni veau, verkeer en externe voorzieningen. Schiedam De Schiedamse burgerij zal bij de toekom stige planning van de stads uitbreiding in Woudhoek en Spaland een zo groot moge lijke inspraak krijgen. Deze inspraak moet worden ver wezenlijkt, door een lector en een aantal studenten van de Landbouwhogeschool in Wageningen. Onder leiding van dr. H. van Leeuwen zal een studententeam nagaan wat er onder de Schiedamse burgerij aan wensen ten aan zien van de toekomstige woonwijken leeft. Het onderzoek wordt een eco logisch onderzoek, wat in houdt: het tot ontwikkeling brengen van de inbreng van de bewoners bij de planning en realisering van het be- stemmingsgebied in Kethel, zodat optimaal aan de be hoeften en wensen van de toekomstige bewoners wordt tegemoet gekomen. Enkele hearings en het houden van enquêtes onder bevolkings groepen zijn enkele onderdelen van het te verrichten onder zoek. De daarvoor in aanmer king komende personen moeten representatief kunnen worden geacht voor de toekomstige be woners van de nieuwe gebie den. B. en w. hebben de raad voorgesteld, voor het onderzoek een krediet van 25.000 be schikbaar te stellen. De totale kosten bedragen 50.00, maar de Landbouwhogeschool betaalt de helft, gezien het belangrijke wetenschappelijke karakter van het onderzoek, dat voor Ne derland een primeur kan wor den genoemd. en globale planstudies waarin de voorlopige resultaten van elke fase van het onderzoek zichtbaar worden gemaakt en ter discussie gesteld als hulp middelen zullen worden ge bruikt. Bij de ecologische studie van het „Wageningen-team" blijft het niet. B. en w. stellen de raad verder voor, voor de ontwikke ling van beide toekomstige woonwijken een voorbereidings team in te stellen, waarin o.a. gemeentelijke bestuurders en diensten ook de stedebouwkun dig adviseur en een architect zullen deelnemen. In hun voor stel vragen b. en w. de raad. het in de vergadering van au gustus 1969 genomen besluit tot de bouw van drie flatgebouwen die in totaal 492 woningen, ver deeld in 12 woonlagen omvat ten, in te trekken. Deze wonin gen zouden, als ze zouden zijn voltooid met name in de wo ningwetsector. dermate hoge huurprijzen hebben dat de bouw nu reeds onverantwoord lijk tot bestemmingsplannen zullen worden uitgewerkt. Op ervaringsgegevens over de in de laatste tijd uitgevoerde plan nen zal een globale exploitatie rekening worden opgesteld. Er bestaat reeds een structuur plan voor Woudhoek en Spa- land. dat in 1968 is opgesteld, maar dat voor de plannen die nu zullen worden uitgevoerd geen houvast biedt: op korte termijn moeten nu een en een vlekkenplan en een exploitatie rekening worden opgesteld, zonder deze kan een deelplan voor Woudhoek Zuid niet wor den ingediend. Het globale plan kan echter niet op korte termijn worden ver vaardigd zonder het verbod van de raad van december 1968 en van augustus 1969 om voor het gebied buiten de metroboog enig plan op te stellen zonder enige voorafgaande uitvoerige studie te negeren. Volgens b. en w. is het niet langer mogelijk de gevolgde werkwitze voort te zetten: er dienrt een relatie te worden aangelegd met het res terende gebied Woudhoek en Spaland. Enquêtes en hearings worden overigens niet „zo maar" opi niepeilingen. Het is volgens b. en w. de bedoeling, dat de In ventarisatie van woonbehoef ten, woonwensen en van een programma van eisen voor het te ontwerpen stadsgedeelte, niet tot een éénmalige peiling zal worden beperkt. De onder vraagde personen blijven in alle stadia van het onderzoek betrokken, waarbij maquettes NIEUWE WEGEN 150 ..Jawelnatuurlijk maar jij of ik. dat is een groot verschilIk zie soms wel 'ns tegen het leven op 't lijkt me zo moeilijk soms, je er door heen te slaan, om carrière te maken en zo maar voor jou jij hoeft toch waarach tig geen zorg te hebben voor de toekomst „Och nee, oppervlakkig be schouwd misschien niet en ook niet in de gewone zin En dat is 't ook niet. wat me vandaag 'n beetje down ge maakt heeft, maar de ellende, die er bestaat om je heen. vlak in je buurt Ze wachtte even. vervolgde toen. somberder nog: „Moeder en ik zijn vanmiddag bij het gezin Meetman geweestik sprak je er laatst over." „Jawel, 'n bekend merk de vader is 'n beruchte dronken- lap, ik heb 'ns geïnformeerdik zou me maar niet met dat huisgezin inlaten er is toch geen eer aan te behalen". „Dat moet je niet zeggen, Lau rens. De vrouw maakt een or dentelijke indruk de oud ste jongen schijnt ook niet veel te deugen geen wonder trouwens, als je zo'n vader hebmaar dan is er nog een meisje van 'n jaar of acht tien de stumper heeft tering,'n vergevorderd stadium Ze weet, dat ze sterven moetin zo'n mi lieu zijn ze nou juist niet fijnge voelig, dat soort mensen wegen hun woorden niet op een goud schaaltje en zo schijnt ze ge hoord te hebben, datenfin dat er geen hoop meer is En toch hoopt ze En dat heb ik zo verschrikkelijk tra gisch gevonden, die hang naar 't leven van dat schepseltje on danks de misère, waarin ze ligtJong te moeten sterven ik heb vanmiddag voor 't eerst begrepen, hoe vre selijk dat iserger dan ziekte en armoeDe hele dag heb ik erover moeten denken En daar juist, toen het langzaam donker werd en de nacht kwamen de stilte God, toen overviel me opeens zo'n vreselijke angst ervoorvoor de eeuwige nachten de eeuwige stilte Ze huiverde als in een angstvi sioen. „Maar Nathalie", zei Laurens vermanend en kordaat, „waar om maak je je nou toch in 's hemelsnaam van streek met. zulke akelige gedachten. Kom, kom Tobben erover wat maakt 't je wijzer? Ik heb dien afschuwelijke angst voor de dood ook gekend, toen ik grootvader had zien stervenof eigenlijk niet voor de dood, maar wat daarna komen zal en waarvan we toch eigenlijk maar niets wetenMaar ik heb 't nu zover gebracht, dat ik met st.oicijnse gelatenheid de dingen wacht, die komen moeten Ik wil je wel bekennen, dat ik natuurlijk van harte hoop, dat ze voor mij nog in 'n ver ver schiet liggen „Maar eens komt toch dat grote ogenblik en God weet hoe gauw. zei het meisje. „Zeker, 't is 'n afschuweliike gedachte maar ik ben er godsdienstig door gaan voelenIk heb begrepen, dat et in 'godsdienstin elke vorm van godsdienst in 't kinderlilk geloven vooral'n schat van troost is Misschien is 't 'n soort narcose van je ziel en je verstand 't Komt er trou wens niet veel od aan als die vage onrust en angst maar weg is en je vertrouwen krijgt in een liefdevolle, barmhartige Vader hierbovenIk doe m'n best, dat vertrouwen op alle mogelijke manieren aan te kweken en te versterken Ik lees veel in de Bijbel tegenwoordig ga dikwijls naar de kerk. dat weet je En ja, dat is misschien onbe grijpelijk, ik ben dat psalmzin gen eigenlijk heel mooi gaan vinden, niet uit 'n musicaal oogpunt natuurlijk, maar als uiting, als een moment van menselijke eensgezindheid zal ik 't maar noemen vroe ger, toen ik alleen op 't gehoor afging en er verder niet bij dacht, vond ik dat gegalm iets akelig-zeurderigs. nou zing ik mee Ik loop ook wel eens een Roomse kerk binnen Zo rustig kun ie daar zitten den ken en bidden Ik raak er altijd direct in de stemmingvooral in die ouwe, schemerige kerk op de Haven Maar d'r moet geen dienst zijn daar begrijp ik te wéinig van en het zingen leidt me af Ze zingen er trouwens niet al te bestOok voel ik me altijd ja hoe zal ik het zeggen, 'n beetje gege neerd als er mensen zijn 't is net of ze in mij, als niet- roomse, 'n indringer zien Wordt vervolgd Niettemin blijft de behoefte aar> woningen groot en daarom dient snel en veel te worden ge bouwd, teneinde de doorstro- ming niet in de weg te «taan Zoals bekend geeft het college de voorkeur aan laagbouw )n gedifferentieerde vorm. In te genstelling met het voorstel van augustus 1969, waarin een bouwteam werd aangekondigd waarin ook een bouwonderne mer zitting had. zal bil het. rm te vormen team geen bouwon dernemer betrokken zijn. Wel dient de gemeente nu de kos ten te betalen die de architect zou hebben gemaakt en die voor rekening kwamen van de aannemer om later te wordpn doorberekend in de bouwkos ten. De kosten die de architect zal maken in 't voorbereidings team worden geraamd op 10.000. B. en w. stellen de raad voor, een krediet van deze grootte goed te keuren. Het onderzoek van de architect, in de voorbereiding houdt in een studie naar de in aanmerking komende woningtypen. De «r. chiteet L. de Jonge is bereid gevonden zijn medewerking t.e verlenen. Hij had ook zitting in het vorige bouwteam. Rijk en provincie hebben zich met de ontkoppeling vun het vorige plan t.a.v. Woudhoek- zuid van de totale planning voor de nieuwe .Schiedamse woonwijken kunnen verenigen. De plannen die B. en W. nu voorstaan zullen een zekere sa menhang van het voorgenomen deelplan met de totaliteit van Woudhoek en Spaland vormen. Er wordt hier bij gedacht aan 'n vlekkenplan voor het gehele ge bied: een structuurschets waar van de onderdelen successievo- Geboren: Sandra d.v. N. P. Polak en C. H. S. Faassen, Sander F z.v. J. M. Feelders en P- A. Olsthoorn, Sonja cl.v. J. van dei- Waart van Gulik en C. Loef Hans z.v. F. Janse en W. H. van Dijk, Alexandra A H z.v H. de Buck en J. C. van Bode- gom, Denise B C d.v. W. T. J Meijer en M- H. Bes. Overleden: J. A. Elderkamp, 85 jr wed. D. D. N. de Wit, T. A M. Joosten, 79 jr, wed. M Lachniet, A. N. Sintnicolaas, 62 jr, A. Zoetmulder, 4 mnd. Wij zoeken een Noordvest 85, telefoon (010) 266255 SCHIEDAMSCHE COURANT tevens bijkantoor Rotterdamsch Nieuwsblad Broersvest 3 Administratie en abonnementen telefoon 26.80.91 Redactie: 26.25.66 Klachtendienst: telefoon 26.08.30 van 18—20 uur; zaterdag van 17—19 uur. Deze krant wordt uitgegeven door de sythoff Pers N.V. DINSDAG ARCADE IRENE 19.30 uur: St. Eloy. 19.30 uur: Verg. Studievrienden, 20 uur: Verg. Metselaarspatroonsboi 20 uur: Rep. KSM Orpheus. 20 uur: EHBO-cursus. 19 uur: Bouwvakb. St. Jozef. 20 uur: Rep. Kerkkoor. 20 uur: Typecursus Scheidegger. t/m 30 nov. Artoteek 1870, Hans bach, Five London Printmakers. 21 nov.: 15 tot 16 uur, OrgelconcertI Ineke Knoppert. TENTOONSTELLINGEN STEDELIJK MUSEUM CONCERTEN Bezoekuren ziekenhuizen: GEMEENTE-ZIEKENHUIS, tel.: 269126: Zaal 13.30—14.00, 19.05,1 19.30 uur; klas: 13.3015.00 uur, 19.0020.30 uur; kraam*I ling 13.30—14.30 en 19.00—19.30 uur. Derde klas 13.3014 uur en 19-19 jJ uur, tweede klas 13.3014.30 uur «J 19—20 uur, eerste klas 13.3014.30 uur I 1920 uur en 13.3014 uur, kinder! afdeling zondag, dinsdag, woensdaj I vrijdag, zaterdag 13.30—14 uur e! maandag, donderdag 1818.30 uur- BEZOEKUREN NOLETSTICHTING HAKKEN KT.AAR TERWIJL U WACHT, ZOLEN EN HAKKEN DEZELFDE DAG KLAAR. GROF.NET.A AN 40, TEL. 20.57.33 In verband met pensionering van een personeelslid zoeken wij: een Geboden wordt o.a. 6% vakantietoeslag gegarandeerde 1 maand gratificatie winstdelingsregeling 18 dagen vakantie goedkope buitenlandse vakanties reiskostenvergoeding tussen woonplaatsen Hoek van Holland pensioenregeling gebaseerd op 80% van het eindsalaris. Sollicitaties schriftelijk of mondeling aan Stoomvaart Mij. Zeeland, afd. Personeels zaken. Postbus 2, Hoek van Holland; tel. 1747 - 2441 toestel 145. voor onze afdeling Boekhouding. Voor deze functie denken wij aan iemand van 20-30 jaar met ULO-op- leiding en enige boekhoudkundige kennis. Vlaardingen Schiedam Achter deze fraaie gevels in Vlaardingen en Schiedam huizen twee vestigingen van Bank Mees Hope, die samen een eenheid vormen. Eén bank. Eén telefoonnummer. Beide kantoren hebben zich de problematiek van het economisch leven ter plaatse eigen gemaakt Beide kunnen zij u adviseren op het gebied van goederenhandel en bedrijfsfinanciering. Er is een speciale afdeling voor effectenresearch en beleggingsadviezen. Ook kennen wij aantrekkelijke spaarrekeningen, waaronder onze unieke obligatierente-rekening. Twee vestigingen, één bank. Voor snelle en deskundige afhandeling - van al uw financiële problemen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1970 | | pagina 2