In navolging van W ethouders verdedigen standpunten Jaloerse monteur sloeg bezoeker Pandjes aan Baan worden gesloopt Keuze WD voor mij aftelsom Eén van de 37 Boeken voor het hele gezin t kom eens kijken SCHIEDAMSGHE COURANT stap; Vestiging hoogovens in raad: boekenshop Broers vest 3 SCHIEDAM SCHIEDAMSCHE COURANT WOENSDAG 18 NOVEMBER 1970 Schiedam Het bestuur van de wijkvereniging Nieuwland is van plan om met alle in Nieuwland bestaande verenigingen besprekingen te gaan voeren om tot een wijkraad te komen, die de contacten met het gemeente-bestuur zal onderhouden.' pit besluit van het bestuur was het belangrijkste dat woens dagavond tijdens de algemene ledenvergadering in het Wijk centrum Nieuwland werd genomen.' NIEUWLAND- KLANKEN CORRIGEREND Wijkvereniging Nieuwland wil komen tot wijkraad Tijdens de discussie over de verwezenlijking van een wjjk- Jokaal en een speeltuin van de wijkvereniging werden heel wat flinke woorden gesproken. Er werden opmerkingen ge maakt zoals: „Bij de opening van Bijdorp zei de burgemees ter dat hij altijd al een klein plaatsje in zijn hart voor Bij dorp had gehad. Als hij dan ook eens een klein paatsje voor Nieuwland zou hebben....", „Nieuwland wordt gediscrimi neerd, het is een doorgangs laag voor mensen die van de Parallelweg komen en naar Groenoord willen". Botterdam De 26-jarige mon teur J. de R. uit Schiedam had zich in maart van dit jaar bij een bezoek aan de woning van zijn vrouw de echtelieden waren in een echtscheidings proces gewikkeld bijzonder kwaad gemaakt op haar Spaan se bezoeker. Hij stompte de Spanjaard in het gezicht, waar op deze uiterst kalm reage rend de monteur een sigaret aanbood. De monteur is maandag bij ver stek door de politierechter ver oordeeld tot 50 boete of vijf dagen hechtenis. „Groenoord en Bijdorp hebben wèl een eigen verenigingsge bouw en een eigen speeltuin, waarom Nieuwland dan niet?" „Als wij een eigen wijkgebouw hebben is het toezicht, het on derhoud en zijn de kosten van een open speeltuin, een open kantine en een open crèche, die ook toegankelijk zijn voor niet leden, voor rekening van de wijkvereniging Nieuwland". „B en w. hadden ons een school achteraan de Burgemeester van Haarenlaan toegewezen. Dat ging niet door, die school kreeg later een andere bestem ming". Tenslotte was iedereen het er wel over eens dat het hard nodig is dat er in navolging van Rot terdam een wijkraad komt. „Maar" merkte de voorzitter, de heer Bernard op, „dat kan niet in één, twee of drie maan den". Voorlopig zal men gaan beginnen met een handtekenin genactie voor een speeltuin op het Schuttersveld. De handteke ningenlijst zal aan b. en w- worden overhandigd. Voorts werd nog gediscussieerd over de vraag of Nieuwland- klanken, het veertiendaagse or gaan van de wijkvereniging, überhaupt zal blijven bestaan en zo ja of het dan al of niet in eigen beheer zal worden afge drukt. De voorzitter rondde de discussie hierover af met de mededeling dat het bestuur nog vóór het einde van dit jaar een beslissing over het voortbe staan van Nieuwland-klanken zal nemen. Wat de plannen voor 1971 betreft: Men wil een bazar gaan organi seren die tegen Pasen van het volgende jaar zou worden ge houden. De opbrengst daarvan is bestemd voor de twee week- kampen (in plaats van het ene weekkamp dat dit jaar werd georganiseerd) voor de kinde ren in De Koebel in Zeeland. Na de vergadering werd er .een kopje koffie gedronken en daar na begonnen de ongeveer 30 aanwezigen nog aan enkele ge zellige bingo-uurtjes. Schiedam In het gebied, begrensd door Hoogstraat, Broersveld en Lange Kerkstraat verdwijnen steeds meer oude pandjes onder de slopershamer. Het aantal lege plekken wordt daarmee steeds gro ter. Op het ogenblik worden pandjes aan de Baan gesloopt, de eerste uit een lange ry die via de Grofbaan tot aan de Lange Kerk straat loopt. De Grofbaan telt steeds meer leegkomende huisjes, evenals de Nieuwe Buurt, waar nog steeds de puinhopen liggen van een privé woning, die door de eigenaar niet zijn opgeruimd. De gemeente zal dit werk ter hand nemen. Het terrein achter het Oude Kerkhof wacht op de aanleg van een parkeerterrein, dat zoekende automobilisten in de Schiedamse bin nenstad wellicht enig soelaas bieden kan. De foto's geven weer, hoe enkele delen van de Schiedamse binnenstad er thans uitzien. HET MOMENT DAT IN een straat in Sehiedam-oost een ruit werd ingegooid waarach ter een WD-verkiezingspam- Het prijkte, is al weer 16 jaar geleden. Ed. de Brabander, 44 raadslid voor die partij sinds enkele maanden, bleef dat huis niet, maar zijn beginselen wel trouw Het voorval toont ech ter. dat zijn keus voor de libe rale partij toen reeds welbe wust was, zoals de technisch tekenaar ook bewust het raadslidmaatschap aanvaar de, dat voor hem nauwelijks als een verrassing kwam „Ruim 16 jaar geleden werd ik lid van de VVD. Ik heb een ei gen tekenbureau en als zelf standige voel ik met tot die» partij wel aangetrokken. Bo vendien was mijn keus ook een soort aftelsommetje: de confessionele partijen kwa den niet in aanmerking, de CPN ook niet en de PvdA viel af wegens haar Indonesië-poli- t'e in de jaren voor 1950. Bleef dus over: de VVD". Het raadslid De Brabander beeft beroep en raadswerk zo kunnen combineren, dat hij in uitgesproken „technische" raadscommissies zit: die van Gemeentewerken, de Techni sche Bedrijven en van de Ver- yoers-, Reinigings-, Ontsmet- tuigg- en Marktdienst (VROM). Verder ambieert hij een plaats in de verkeerscom- rnissie, waarvoor nog een va cature bestaat, waarin in de komende raadsvergadering zal worden voorzien. "Als iemand die enigszins ver stand heeft van techniek voel }k me in die commissies wel thuis. Ik vind het overigens onbegrijpelijk dat er verte genwoordigers van andere Partij en ;n zitten die niet de minste technische achter- 2rond hebben. Wat die in zo'n commissie doen is me ondui delijk. Ze snappen vaak niets van wat daar wordt behan deld en dat geven ze nog toe ook". De werking van de raadscom missies vindt De Brabander vaak corrigerend. Het geeft de raadsleden volgens hem enige controle op wat er door de gemeentelijke diensten wordt gedaan. De Brabander werd in Rotter dam geboren en vestigde zich zo'n 17 jaar geleden in Schie dam, na onder meer een drieënhalf jarig verblijf in In- dOHGsië, W33r Iiij ssn dG poli- tionele acties deelnam als offi cier-vlieger. Aan vele ervarin gen bewaart hij herinnerin gen, al zou het hier te ver voe ren om die op te rakelen. „Ik ben het niet met alles wat de VVD voorstaat eens. De par tijraad heeft laatst besloten dat apartheid in Zuid-Afrika absoluut verwerpelijk is. Ik vind dat onvoldoende gefun deerd. Ik ben er trouwens zelf voor. Het is namelijk een enorme opgave om daar een gemengde samenstelling van de bevolking te realiseren". Door het raadswerk blijft de heer De Brabander nog maar weinig tijd voor hobby's over: „Ik doe aan speleologie, wai het mak-en van tochten in grotten inhoudt en verder aan verenigingswerk. Het raads werk kost tijd. Verder volg ik de discussies rond de milieu hygiëne met interesse. In het voorstel van burgemeester en wethouders over de Hoog ovenvestiging heb ik iets ge mist: je kunt er hard boe in roepen tegen d'e hoogovens en er iets minder hard boe in roepen, maar je kunt niet zeg gen dat je er vóór bent. En dat ben ik namelijk. Maar ik zal wel voor het punt stem men, dat vestiging op de Maas vlakte goedkeurt, mits het geen nare gevolgen oplevert voor de bevolking van de streek", „Overigens moeten we wel be denken, dat niet de Hoogovens de grote vervuiler zijn. Als je de rapporten van de VROM- dienst leest blijkt dat de ver vuiling in Schiedam op straat bijvoorbeeld met 220 procent is toegenomen. De hamvraag voor mij is: Is er nou ergens ter wereld een idealere plek voor de Hoog ovens als daar op de Maas vlakte? Dat geloof ik niet. Al les wat zo'n bedrijf nodig heeft is er en laten we niet vergeten dat het in de toe komst ook nog heel gunstig voor de werkgelegenheid kan zijn dat zo'n bedrijf er is". Raadslid De Brabander is een man van duidelijke standpun ten, zoals uit het bovenstaan de wellicht zal zijn gebleken. Een opmerking over de mi lieuhygiëne tot slot: „Onder gronds vindt een vervuiling plaats die ons wellicht over 20 jaar zal opbreken. Laten we niet vergeten dat de luchtver vuiling niet alleen boven ons, maar ook diep onder ons in de bodem is begonnen". Schiedam De wethouders drs. J. Houtman (VVD) en B. E. Collé (CPN) zul len in de raadsvergade ring van maandag 23 no vember elk één van beide standpunten verdedigen uit het discussiestuk, dat b. en w. aan de raad heb ben voorgelegd over de vestiging van een Hoog oven- en Staalbedrijf op de Maasvlakte. De raad zal maandag een uit spraak doe,n over de ves tiging. In het discussiestuk gaan b. en w. er van uit, dat in de raad de meningen ver deeld zijn. Ze hebben dan ook twee ontwerpbeslui ten opgesteld: één dat zich tegen de vestiging van hoogovens op de Maasvlakte uitspreekt en één dat zich vóór vesti ging uitspreekt, mits de burgerij in deze streek daar geen hinder van zal ondervinden. Wethouder drs. Houtman zal dit laatste ontwerpbe sluit toelichten, terwiil de heer Collé argumenten te gen de vestiging van Hoogovens zal aanvoeren. Ook in het college blijken dus verschillende menin gen te bestaan. Dat is op zichzelf niet ernstig, war.: welke uitspraak er ooi wordt gedaan, gevolgen voor het college en de raad zijn er natmirlijl- niet. Van de raadsfracties zal de VVD vermoedelijk voor vestiging stemmen, de communistische fractie zal tegen vestiging zijn. Naar verluidt wordt in de PvdA-fractie nogal ge nuanceerd gedacht over de vestiging, zodat thans nog niet duidelijk ïs wat uiteindelijk het standpunt zal zyn. De Aktiegroep Schone Randstad krijgt in ieder geval zijn zin: In septem ber reeds had deze om een uitspraak van de raad gevraagd. Het is van b. en w. een goede gedachte geweest, de raad op deze manier een voorstel voor te leggen. Juist nu de discussies rond het Hoogovenvraag- stuk de laatste tijd op vaak emotionele wijze zijn gevoerd, lijkt hel voor een verantwoorde besluitvorming nuttig bei de standpunten eens te- gen elkaar af te wegen. Bovendien heeft de uit spraak van de raad be stuurlijk gezien geen en kel effect. De beslissing ligt tenslotte bij de raad van Rotterdam, die zich daar volgende maand mee gaat bezighouden. Niettemin is het juist, dat het in Rijnmond bekend is hoe in Schiedam de meningen liggen. Zoals b. en w. ook in het raads voorstel naar voren bren gen, dient Schiedam in deze aangelegenheid ge hoord te worden. Het laat zich aanzien, dat de behandeling van het agendapunt over de hoog ovens maandag een le vendige discussie zal op leveren. Juist over een onderwerp als dit valt veel te zeggen

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1970 | | pagina 3