Vestiging Hoogovens: [s televisie tevorderlijk oor ons «ïderwij 2 kranten voor één prijs 1 Opnamen mor ^Kmiergomd hij Zakkendragershuisje TE SUMMIER VOOR MENINGSVORMING Kleuter aangereden Auto i brand in Raad over nota Hoogovens: Beslissing beroep bouw vergunning uitgesteld W. VAN PELT J. W. Groenendijk overleden PASSAGIER GEWOND I NOVEMBER i97() Dinsdag 24 november 1970 4 pagina's ONAFHANKELIJK DAGBLAD- Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachten dienst 260830 SCHIEDAM EN KETHEL 98ste jaargang no. 23961 BELACHELIJK MAKEN Kerkzanger en komiek O N.V. Schildersbedrijf VOOR AL,UW SCHILDERWERK ituren naar Rotterdam straat woonpl. telefoon van het doelpunt, ende „kind" van di, ekende: 21. issel egaliseerde Hi, )or Schiedam prychc 3cht moment (direk. score. Karel Volw:. ;te met het hoofd. ;r Ben Daamen op 'eld veroverde L angrijke regio nu jk. Schiedam zal g, vooral omdat er ;eplaatst werd. He. :volg was dat HIOK. jk weg kon lopen, talrijke kleine blessu. Van den Driessen de twee winnende te t laatste doelpunt wt n spelersn de oortijdig de kleedkam;. n opgebouwd en Bij drie doelpunt Ichiedam-doelrpan A Tas voor in de malaise.I SCHIEDAM aad schort Ispraak op Schiedam De gemeenteraad heeft gisteravond besloten een I uitspraak over de vestiging van een Hoogoven- en Staalbe- I (jrjj£ op de Maasvlakte aan te houden. Het voorstel van b. en w., dat twee ontwerp-uitspraken bevatte, zal eerst weer door de raad in behandeling worden genomen, zodra deskundigen zich een oordeel over voor- en nadelen van de vestiging heb ben kunnen vormen. Zolang dat niet het geval is leek het de meerderheid van de raad beter, geen uitspraak te doen- Wat overigens niet wegnam, dat leen uitgebreide discussie aan [bovengenoemd besluit vooraf ging. In hun redes besteedden alle woordvoerders aandacht faan de ingewikkelde problemen die met de vestiging van een Hoogoven samenhangen, waar- |bij argumenten als werkgele genheid en de milieuhgyiëne natuurlijk het sterkst naar vo- Jren kwamen. I Het raadsvoorstel van b. en w. gevatte twee ontwerp-beslui- Jten: één tegen de vestiging van [de hoogovens en één daarvoor, Imits deze vestiging geen over- East zal opleveren voor de be volking in dit gebied. Zowel de heer M. Eijkenaar (PCG) als de heer P. Boschman (PvdA) .kwamen met een motie. De laatste zag zijn motie aangeno men, die inhield: de thans be kende gegevens over de vesti ging van een hoogoven zijn on voldoende bekend, de onbeken de factoren dienen nader te [worden onderzocht en in af wachting van de uitkomsten Iran het onderzoek is het beter, Jiet raadsvoorstel van b. en w. finzake de vestiging nog maar ieven aan te houden. De motie van de heer Eijkenaar haalde het niet: die werd met 28 tegen zes stemmen verwor pen. In zijn motie had de heer Eijkenaar de raad gevraagd .zijn ernstige bezorgdheid uit te spreken inzake de mogelijke [verdere aantasting van het [leefmilieu in Botlek, Europoort |en op de Maasvlakte en het col- Schiedam „Is televisie h-evor- aelijk voor de leerlingen en het personeel van de lagere scho len?" Deze vraag stelde in de raadsvergedering van maan- iagavond het SGP-raadslid L. H. Knipscheer naar aanleiding ran het voorstel van b. en w„ Medewerking te verlenen aan de Vereniging voor Christelijk 3nderwijs bij de aanschaf van t-v.-toestellen. heer Knipscheer zag die aan- chaf niet zitten: hij was van ening dat het onderwijzend ersoneel beter zelf les kon ge en, wat veel goedkoper zou itkomen. Wethouder Mevrouw erweij van Onderwijs zag het nders- Zij meende dat het bij onder onderwijs evenveel echt heeft op t.v.-toestellen als et Openbaar Onderwijs en dat r voor b. en w. geen reden be gaat om de gevraagde mede- erking te weigeren. T6 raad nam het voorstel met al- ■gemene stemmen aan. lege van b. en te verzoeken er bij de bevoegde instanties op aan te dringen dat aan het ver lenen van de vereiste vergun ningen voorwaarden zouden worden gesteid aangaande het tegengaan van de verontreini ging van het leefmilieu. De deskundigen zijn nog niet op het probleem uitgestudeerd en veel fractiewoordvoerders vroe gen zich dan ook af of het aan hen was nu al over het pro bleem te oordelen. De heer T. op 't Ende was zonder meer tegen, terwijl ook de heer G. Kaptein van D'66 meedeelde te gen de hoogovenvestiging te zijn- De heer De Brabander had geen enkele moeite met het voorstel vóór de vestiging, ter wijl de heer Eijkenaar de uit spraak niet tot de Hoogovens alleen wenste te beperken. „We moeten oppassen dat we ons niet belachelijk maken door een uitspraak te doen over iets waar de deskundigen nog een studie van maken" vond mr. Van Kinderen (KVP). De wethouders B. E. Collé en drs. J. Houtman (VVD) verdedig den één van de twee ontwerp besluiten met verve. De heer Collé bleek ook te spreken na mens zijn ambtgenoot Bolmers, terwijl de heer Houtman burge meester Roelfsem-a en wethou der G. D. Verweij-de Graaff tot zijn medestanders mocht reke nen. „Op het ogenblik staat in het Rijnmondgebied de computer die ons tegen te veel luchtver ontreiniging waarschuwt soms op rood. Straks, als ze er zijn, zal hij voortdurend op rood staan. We moeten er dan ge woon bang voor worden dat de zon scthijnt, een idiote situatie. In Vlaardingen moesten de scholen dicht. Straks zullen bij zondanig weer een groot aantal mensen moeilijkheden kunnen krijgen met hun ademhalings organen", aldus de heer Collé. Wethouder Houtman daarentegen vond de discussie te veel in de emotionele sfeer getrokken en legde de nadruk op het nationa le belang dgt de Hoogovenves tiging volgens hem betekent. Naar zijn mening zal het ook in de toekomst wel meevallen met de luchtverontreiniging en bo vendien kan daar een oplossing voor worden gevonden. „Wjllen we een rol blijven spelen, dan .moeten we de Hoogoven vestiging niet lichtvaardig af wijzen. Alser recreatiegebie den verloren gaan, moeten we maar andere vinden, met goeie wegen en goede bereikbaar heid. We moeten bereid zijn een stukje recreatie op te offeren". Tot die bereidheid kwam het niet. De raad toonde zich bescheiden en oordeelde niet. Het wachten is op de rapporten van de des kundigen. Eerst dan zullen de raadsleden zich aan een uit spraak wagen. Wanneer de des kundigen hun conclusies heb ben getrokken, is niet bekend. Voorlopig ziet het er naar uit, dat de uitspraak van de Schie- damse raad dus nog wel even op zich zal laten wachten. Profiteer nii vin het unieke aanbod 2 kranten te ontvangen voor de prijs van één: de I Sthiedamsche Courant met nieuws uit uw stad en omgeving, en het Rotterdamsch Nieuwsblad met het laatste binnen-en buitenlandse nieuws. Geef ons nu opdracht ook bij j u dagen gratis, zonder enige verplichting, de SC RN te bezorgen en ontdek zelf ge vele pluspunten. •Deze bon in open envelop, zonder postzegel, stun Rotterdamsch Nieuwsblad, antwoordnummer834, de SC RN 14 dagen gratis naars "uur m.i.v.s Jl$ h die kans »et V' nder 'n voelbare im hij zijn aarü ®fi! l tel later lij had roos ge» j :e de overwip J b binnen gehft pjtf ;esterende_ tijd f rsprong niet W Schiedam Zakkendragers huisje en omgeving waren gisteravond het decor waar tegen de VARA-televisie op namen maakte voor de serie „Klatergoud" van Jelle de Vries. Zwaan, Sherry en Beer zwierven rond het Zak kendragershuisje, met het daarnaast gelegen café In tiem. De illustere omgeving doet ditmaal dienst als „Rui ge buurt", compleet met lichte dames en onderwe- reldfiguren in een mooie auto, die bij navraag het ei gendom bleek van Tom „Do- rus"-Manders. „Klatergoud" is de voortzet ting per t-v. van de gelijkna mige populaire radioserie. Henk Barnard voert de regie, terwijl Dolf Ephraim verant woordelijk is voor de choreo grafie. Cameraman is Jan Schaper en de medespelen den zijn onder anderen Tru dy Labij en Toony Huurde- mau. Het is de bedoeling, dat de gisteravond gefilmde op namen over enkele maanden via de VARA-t.v. worden uit gezonden. Schiedam Deze week is op 58- jarige leeftijd overleden de heer J. W. Groenendijk, die zich als kerkzanger zeer ver dienstelijk heeft gemaakt en in Schiedam bekendheid genoot als conferencier en komiek. Hij overleed aan een beroerte. De heer Groenendijk is vroeger jarenlang collectant geweest in de Westfrankelandsekerk. Hij is voorts lid geweest van de nu 25 jaar bestaande to neelvereniging Brederode. On geveer tien jaar heeft hij als kerkzanger deel uitgemaakt van het Gregorius-koor waar van hij tevens secretaris was. Na een inzinking moest hij acht maanden geleden zijn activitei ten voor het Gregorius-koor stoppen. Aanstaande woensdag 25 novem ber is er gelegenheid om de heer Groenendijk een laatste groet te brengen. Om 10 uur wordt in de O.L. Vrouw Visita tie een plechtige requiem ge zongen. De begrafenis op de R.K. Be graafplaats aan de Vlaardin- gerdijk 50 is om ongeveer half twaalf. Schiedam „De nota van b. en w. over de Hoogovenvestiging is te summier om een oordeel te vormen". Dit was de mening van enkele fractiewoordvoer ders tijdens de behandeling van het raadsvoorstel inzake de Hoogovenvestiging op de Maas vlakte. „De vele onbeantwoor de vragen vereisen een nader onderzoek" vónd PvdA-fractie- voorzitter P. Boschman. „We doen eigenlijk liever geen uitspraak" vond PCG-woord- voerder M. Eijkenaar, die het discussiestuk van b. en w. wei nig indrukwekkend noemde. Ook bij de heer Eijkenaar ble ken allerlei vragen te zijn opge komen, die een nadere bestude ring van het probleem naar zijn mening zeker noodzakelijk maakten. Wel besteedde de PCG-er aandacht aan de ge meente zelf: „We zijn wat ver vuiling betreft allemaal egoïs ten. Huisbrand, auto's ®a vele tonnen afval zorgen ook voor vervuiling. We moeten onze hand ook eens in eigen boezem steken". „Een leidraad was gewenst ge weest", vond mr. M. J. M. van Kinderen (KVP). „Zelfs een globaal uittreksel uit de ver schenen rapporten had al als hulp kunnen dienen. Nu zitten we met een uitspraak die we moeten doen op anderhalve bladzijde raadsvoorstel en op zo'n stuk of zes niet gelezen rapporten. Dergelijke randbe- schouwingen vormen eigenlijk geen bijdragen voor de deskun digen". „Ik weet nergens wat van af en ik pz-aat de deskundigen na. Voor mijn gevoel zeg ik: „Weg- met die rotfabriek want ik wil ademen." Voor m'n verstand zeg ik dat ik leven moet en dan komt de zaak weer anders te liggen. Ik zou daarom willen voorstellen dat die bedrijven de verplichting krijgen mee te be talen in de aanleg van recrea tievoorzieningen voor hun werknemers. We invèster'én wel miljarden in industrie, maar een armzalig miljoentje voor zoiets als het Bernisseplan brengen we niet op", vond VVD-fractievoorzitter G. P. Verhulsdonk, die zich afvroeg of een referendum onder de be volking over de vestiging niet gewenst zou zijn. De heer Ver hulsdonk bleek te voelen voor het vooi'stel voor vestiging, al wilde hij strenge garanties aan gelegd zien ter bescherming van het milieu. Omdat hij in zijn betoog niet zo ver ging als zijn fractiegenoot De Brabander, vroeg de heer Schuring (PCG) de liberale fractievoorzitter of hij het be toog van zijn partijgenoot had willen ondergraven. „Nee, het betoog van De Brabander is wel wat scherper dan het mij ne, maar dat kan best, want in de VVD-tuin bloeien vele soor ten rozen", vond de heer Ver hulsdonk. Schiedam De beslissing over het beroep van de Schidamse Autoreparatie Dienst inzake het weigeren van een bouwvergun ning voor de verbouw van een pand aan de Leliestraat 32 zal een maand worden uitgesteld. De raad besloot dit gister avond, nadat het D'66 fractielid V. Broeke hiertoe een voorstel, in een motie vervat, had ge daan. Die motie hoefde overigens niet in behandeling te komen: het college nam het advies, de zaak een maand aan te houden, over. Verschillende raadsleden bleken zich met het probleem van het pand aan de Lelie straat, waarin een autospuiterij zou moeten komen, te hebben beziggehouden. Er was dan ook sprake van een moeilijk probleem: de twee fir manten van de Reparatie Dienst zagen in het pand aan de Leliestraat een goede gele genheid om een spuitinrichting te vestigen. De buurt dacht daar echter anders over, aldus het advies van de beroepscom missie Bouwverordening, die bovendien uit het oogpunt van maatschappelijke en estheti sche welstand bezwaren tegen de vestiging aanvoerde en bo vendien nog wees op het be stemmingsplan voor de Lelie straat, dat eengezinswoningen voorschrijft. „Er is hier sprake van een ernsti ge communicatiestoornis tus sen de betrokkenen en de ge meente", vond de heer Broeke. Mevrouw M. A. C. Taverne-van Campen (KVP) sloot zich bij hem aan: „Als er normen voor welstand zijn, wanneer is dan de maatschappelijke welstand geschaad en wanneer niet?", zo vroeg zij zich af. Een enquqte van D'66 had uitge wezen, dat het met de tegen stand van de omwonenden nog- a! los liep. Mevrouw T. Krikke- Hein (PvdA) geloofde daar niet in en zag zelfs het hele voortbe staan van De Gorzen bedreigd, verwijzend naar soortgelijke bedrijfjes, die volgens haar ook klein waren begonnen en als mammoetgarages in een woon wijk waren geëindigd. Nadat wethouder E. Collé zich bereid had verklaard de zaak te willen uitstellen voor het uitbrengen van pre-advies door b. en w„ verklaarde bur gemeester Roelfsema zich be reid het voorstel aan te houden. Waarmee de gehele raad, inclu sief mevrouw Krikke, akkoord ging. Schiedam De 4-jarige Jolanda van Buytenen van de Schaper laan stak maandagmiddag on verwachts het rijwielpad aar» de Rotterdamsedijk over op het ogenblik dat de 18-jarige scho lier P. M. B. op de bromfiets naderde. Een aanrijding kon niet worden vermeden. Het meisje is ter observatie opge nomen in het Gemeentelijk ziekenhuis. Schiedam Door onbekende oor zaak is maandagavond de per sonenauto van de 40-jarige K. F. van Eijk uitgebrand. De mo tor van zijn auto sloeg af toen hij in de Langekerkstraat bij een stopbord stopte. Bij het op nieuw starten sloegen de vlam men uit de motorkap. Andere automobilisten schoten te hulp met een schuimblusapparaat. Toen de brandweer arriveerde kon het vuur met een nevel- straal worden gedoofd. Schiedam Maandagavond is de 50-jarige automonteur A. v. d. Broek met zijn auto op da Nieuwe Damlaan-Schiedamse- weg door het natte wegdek ge slipt. De auto sloeg over de kop. Een passagier liep een hoofd wond op en kon na behandeling in de Dr. Noletstichting naar huis. De auto werd vernield ST. LIDUINAPLEIN 8 SCHIEDAM TEL. 26.95.45

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1970 | | pagina 1