S' 1 AGENDA BURGERLIJKE STAND Inleidingen met bal na a. j. zoetmULBER PASSAGE THEATER FEUILLETON „IN DE GREEP VAN DE ANGST" LAIRELHARDY IN WONDERLAND PTTT7I WtÊÊËÊÊËÊÊÈÊËÊÊ SCHIEDAMSCHK COURANT WOENSDAG 25 NOVEMBER 1375 Vlaardingen/Schiedam „We zijn met een verbetering bezig en een broedende kip moet je niet storen. Onze gemeente doet hier reeds jaren achtereen met wisselend succes iets aan. Wij hebben een aparte stichting die zich hiermee bezig houdt. Er zijn bij ons te veel verschuivingen in de bevolking om hier met vrucht iets aan te kunnen doen. Dit zijn allemaal formuleringen van functiona rissen die zich namens de gemeentebesturen bezig houden met de opvang van de nieuwe inwoners. Er is bij hen weinig gelijkge stemdheid over het nut van een goed begeleide opvang- Ze hebben allemaal zo hun eigen middelen en werkwij zen. Bij onderlinge vergelij king van de gemeenten Vlaardingen, Schiedam, Maassluis en Maasland bleek ons dat de kleinere gemeen ten meer dan de groten in de gelegenheid zijn om hun nieuwe gemeentenaren enigszins persoonlijk tege moet te treden. Bij de grote re gemeenten zijn ontwikke lingen gaande die wijzen op F WÊM Ui WÊF Een beeld van de vorige week in Maasland gehouden burgerij avond. Hier functioneert het (nog?). SchiedamjVlaardingen De gemeente-avonden zijn niet overal goed van de grond gekomen. Het is herhaaldelijk voorgekomen dat een enthousiast begin werd gevolgd door een tijd van teruggang. Soms waren de avonden bijzonder aardig „aangekleed" met inleidingen, drankjes en gelegen heid tot dansen na afloop. Er zijn echter gevallen bekend waarbij het publiek het zo uitmikte dat de inleidingen wer den gemist en men uitsluitend aan het gezelligheidsgedeelte deelnam. In dergelijke gevallen schoten de avonden hun doel voorbij. een aarzelend begin van op- Het is ook steeds een probleem om onderwerpen aan de orde bouwwerk, buurt- of wijk- te stellen die voor de burgerij interessant zijn. De televisie is een enorme concurrent. Men vergadert niet meer zo graag. Nieuwe bewoners reageren lang niet altijd op de uitnodigingen van het gemeentebestuur omdat ze niet van „officiële" dingen houden. Hier en daar is men aarzelend naar een betere opvang- en kennismakingsvorm aan het zoeken. werk door professionele des kundigen op dit vrij nieuwe terrein. Deze functionaris sen krijgen er ongetwijfeld ook de taak bij de nieuwko mers op te vangen. INTERESSE AANSTREPEN WIJK-WERK GIDS AVONDEN (Rider on the rain) 18 jaar Dag. 2 en 8.15 uur. Zat. 2 - 7 - 9.15 uur Zond. 4.15 - 7 - 9.15 uur Gemeentekip broedt op burg er- sc hap eieren SCHIEDAMSCHE COURANT tevens bijkantoor Rotterdamsch Nieuwsblad Broersvest 3 Administratie en abonnementen telefoon 26.80.91 Redactie: 26.25.66 Klachtendienst: telefoon 26.08.30 van 18—20 uur; zaterdag van 17—19 uur, Deze krant wordt uitgegeven door de Sijthoff Pers N.V. TENTOONSTELLINGEN STEDELIJK MUSEUM CONCERTEN Bezoekuren ziekenhuizen: GEMEENTE-ZIEKENHUIS, tel.: 269126: Zaal 13.30—14.00, lil» 19.30 uur; klas: 13.30—15.00 uur, 19.00—20.30 uur; kraamï ling 13.30—14.30 en 19.00—19.30 uur. BEZOEKUREN Derde klas 13.30—14 uur en NOLETSTICHTING: uur, tweede klas 13.30—14.30 UUr 19—20 uur, eerste klas 13.3014 an in on or, 10 On14 t/m 30 nov. Artoteek 1870, Hans Hon bach, Five London Printmakers 21 nov.: 15 tot 16 uur, OrgeW. Ineke Knoppert. kinder! 1920 uur en 13.3014 uur, afdeling zondag, dinsdag, vrijdag, zaterdag 13.30—14 uut maandag, donderdag 18—18.30 uut, GEBOREN Ramon zv F C van Eijk en W Bijl, Sheila dv P J Fuchs en L de Haan, Danielle dv C M van Raaij en T van de Vorle, Ray- mundus N zv J M van der Veer en C M F Nieuwenhuijzen, Francisco zv F Jurado Mot» en M d C Aguera Burguillos. OVERLEDEN A D M Heetkamp, 45 jr; KE% gelij, 72 jr wed. J D Wuister' A van den Berg, 39jr;pjj Fritschij 81 jaar. In de aanbiedingsnota bij de Vlaardingse gemeentebegroting voor 1971 die onlangs is uitge komen, heeft de nieuwbenoem de wethouder A. G. Kloots laten opnemen dat in de toekomst misschien op gezette tijden een aantal nieuwe inwoners op het stadhuis kan worden uitgeno digd. Het tot nu toe gebruikte informatiemateriaal zal aan 'n nadere beschouwing worden on derworpen. De woorden „voor genomen", nader te bezien", „in hoeverre" en „zouden kun nen" tonen aan hoeveel slagen er om de arm van de wethou der zitten. Voorlichtingsambte naar J. C. Spruyt maakt duide lijk waarom het er zoveel moe ten zijn. De bevolkingsstatis tiek toont aan dat jaarlijks tien Deze week zal er een voorstel procent van de bevolking gaat aan het college van Burge meester en Wethouders worden gedaan voor het aantrekken van de ambtenaar die volgend jaar met dit werk zal moeten beginnen. Overigens vond de heer Snoep het maar beter om de broedende kip nog niet te storen. beetje in de eigen omgeving te rugtrekken. Het wordt allemaal wat onpersoonlijker. En dat, terwijl we toch eigenlijk alle maal kuddedieren zijn...", al dus de heer Van den Boom. economisch doctorandus die iets heeft bijgedragen aan de vorming van een nieuwe afde ling voor opbouwwerk en ten slotte bij de chef van de afde ling Algemene Zaken mr. H. Snoep die er nog bijzonder wei nig over kon vertellen: „Er zal een deskundige op het gebied van wijk- en buurtwerk worden aangetrokken op het niveau T van referendaris. Het gaat hier im een onontgonnen gebied, waar we de ploeg overheen wil len trekken. We hopen niet op de stenen te stoten, maar als we toch iets raken, dan hopen we dat het een schat is zoals die uit Serooskerke." of komt. In 1969 kwamen er 4864 nieuwe burgers Vlaardin gen binnen en gingen er 3775 weg. Van de nieuwkomers kwa men er 1430 uit Rotterdam, 674 uit Schiedam en 173 uit Maas sluis. Deze mensen voelen zich in dit gebied al thuis. Ze vallen vermoedelijk terug op het ge zelligheidsleven van hun vorige woonplaatsen. Het is niet zo dringend noodzakelijk dat de gemeente erg veel aan hun op vang doet. Datzelfde geldt vermoedelijk ook voor de buitenlandse werkne mers. Slechts in enkele geval len willen zij zich blijvend in Vlaardingen vestigen. De overblijvende aantallen nieuwkomers die wel voor be geleiding in aanmerking komen zijn toch nog zo groot dat het vrijwel ondoenlijk is om hen meer te geven dan de informa tiegids over Vlaardingen. Ze vinden hier (eenmaal per jaar geheel bijgewerkt) alle moge lijke adressen en namen van in stellingen, verenigingen en het gemeentebestuur. In de ver schillende stadswijken vindt ei genlijk reeds een zekere op vang plaats doordat daar aller lei kernen van enthousiaste burgers bezig zijn. Die kernen zouden misschien de opvang van nieuwe inwoners officieel opgedragen kunnen krijgen en daarbij steun ontvangen van een deskundige. „Dat wordt echter in de aanbiedingsbrief bij de begroting nog allemaal open gelaten", aldus de heer Spruyt. Bij de gemeente Schiedam liggen de zaken even vaag als in Vlaardingen. Achter de scher men wordt daar echter een nieuwe koers voorbereid. Via de pas-benoemde voorlichtings- „Het is toch te gek dat ik straks ambtenaar kwamen we terecht wegga en misschien niet eens bij de scheidende directeur van afscheid neem van de naaste de Stichting Schiedamse Ge- buren in mijn flat. Die hoog- meenschap en via hem bij een bouw doet de mensen zich een „Tot nu toe waren wij de instel ling die de inwoners en de nieuwkomers een gids stuurde met een bijgesloten brief, waarin wordt gewezen op de diensten van de S.G.", vertelt scheidende S.G.-directeur P. van den Boom. „Wij hebben een verenigingscartotheek en wij krijgen alle veranderingen van verenigingssecretariaten door. De stad Schiedam is er eigenlijk te groot voor om er meer aan te doen." „Als je verenigingen zou toestaan om hun eigen vouwbladen bij te sluiten dan moet je dat aan al lemaal toestaan en dan wordt het weer onhanteerbaar. We kunnen ook geen aanvragen doorspelen naar verenigingen omdat je dan weer bepaalde groepen selecteert. Het werk heeft zich tot nu toe vrijwel nooit tot het individu gericht. Dit laatste wordt een geheel nieuwe werkwijze die hier en daar reeds toegepast wordt." „Zoiets moet je gedecentrali seerd zien, misschien wel in sa menwerking met onze stichting en met het bureau voorlichting van de gemeente waar nu een full-timer werkzaam is". niet zo groot en uitgebreid. Daar functioneert de Stichting Maassluise Gemeenschap als gastvrouw. De gemeente sluit bij de woon-vergunning een vouwblad van deze stichting in. Dit bevat allerlei gegevens over het verenigingsleven. De nieuwkomers kunnen aanstre pen waar ze interesse voor heb ben en de stichting legt dan de contacten. Ook voor die zaken die niet direct in het blad zijn genoemd zoads naai- of muziek les. oMndelinge inlichtingen kan men krijgen bij de mede werkster van de Massluisse Ge meenschap en VVV-informatri- ce mejuffrouw J. W. de Haan. Zij beschikt over een kaartsy steem van alle verenigingen. Maasland is de gemeente waar de opvang van nieuwe gemeen tenaren nog enigszins tot zijn recht kan komen. Veel hiervan valt tevens onder het gewone contact overheid-burgerij. Ge meentesecretaris J. van den Brink: „We hebben de laatste jaren geen spectaculaire din gen gedaan. Tweemaal per jaar houden we burger-avonden waar de mensen de gelegenheid krijgen vragen te stellen. We vragen hen altijd om die vra gen een week van tevoren in te dienen. Vorige week hebben we nog zo'n avond gehad. Er kwa men zo'n 140 belangstellenden. De avond was zeer geani meerd, zodat een en ander tot kwart voor elf uitliep. Er wor den op deze avonden soms in leidingen gehouden door des kundigen op verschillende ge bieden. Vorig jaar werd er over het verkeer gesproken en op de afgelopen avond over het rap port woningbehoefte en winkel centrum. Een expositie die we hielden over Maasland als groene oase, trok in drie-en-een- halve dag 3500 bezoekers. Een teken dat er hier best iets te or ganiseren is waar de mensen naar toe willen komen." De heer Van den Boom vindt wel dat je gemakkelijk hele mooie dingen kunt zeggen over de be vordering van de burgerzin, - maar dat realisering daarvan Ook in Maasland krijgen de nieu- een moeilijke zaak is. Het moet we bewoners de gemeentegids allemaal haalbaar xijn. toegestuurd. Deze komt steeds omstreeks de kerstdagen uit. Dit jaar zal de gids een wijzi ging ondergaan. Er zullen kaarten, wandelroutes en histo rische gegevens in worden op genomen- 154 „Wat een charmant mens is die neef van jullie", had ze gezegd en het was Emmy of ze Alice weer hoorde. Haar lippen trok ken strak onder de vlijming van jaloezie en ze knikte maar zwakjes met haar hoofd, toen Maar het koude^ bad friste hem ning op een zware slaap, toen zijn hospita om acht uur als ge woonlijk hem klopte en hij wak ker werd mei een klam zweet op de wangen en een doffe druk in zijn hersens, welke een on ontwarbare droom daar liet. Laurens beaamde: Zeker Georg was 'n vent als 'n Vlag". Oe dag, dat zijn belde gasten zou den komen, was Georg Mencke heel vroeg in de ochtend wak ker geworden en onmiddellijk stond het grote gebeuren klaar in zijn denken, overviel hem te gelijk een vreemde jachting, alsof er nog voor alles moest gezorgd en de kans gering om tijdig met zijn praeparatieven voor haar luisterrijke ontvangst gereed te zijn. Zonder zich er eerst van te over tuigen, hoe laat het nu eigenlijk precies was, wipte hij uit bed, schoof de gordijnen open, ge spannen nieuwsgierig naar de gesteldheid van het weer En ja, dat was gelukkig in orde De ingetogen, reine glanzing van de vroeg-ochtend stond schit- terloos boven de stad van in- gemuurde tuintjes en grauwe, verweerde huisachtergevels, waarop hij het uitzicht had. Een feestdagachtige rust leek de huizenbeslotenheid te over heersen; niets was er nog in de tuintjes of op de balkons, dat herinnerde aan het dag-dage lijkse tobbende geleef; doelloos leek er de vergoorde lijn van schutting tot schutting gespan nen in het tuintje van de buur man, waar anders gestadig luiers te drogen hingen en op de open veranda van de op ie- deren dag der week kamer doende juffrouw, waarop steeds meubelen, gordijnen en vloer kleden werden geklopt in de morgenuren, was nu een vreemde leegte en een stilte als van onbewoondheid. Georg begreep toen, ook uit de rust in eigen huis, dat het nog heel vroeg moest wezen, doch uit een soort van ongeduld om den dag te beginnen, in het ge voel van klaar wakker te zijn, draalde hij om weer in bed te stappen en eerst, nadat hij er zich van overtuigd had, dat het pas half vijf was en met zich zelf had uitgemaakt, d!at een zo weinig matineus mens als hij maar slaperigheid en andere narigheden ondervinden zou van zo'n vroeg-opstaan, strekte hij berustend zich weer tussen de nog warme lakens. De gor dijnen had hij open gelaten en, weer heel-en-al op, verklaarde zijn denken tot montere tevre denheid. En terwijl hij zich voor het venster met grote zorgvuldigheid stond te scheren behoedzaam als een begin ner, want hij zou zich om den dood niet graag japen vandaag, zoals hem dat anders nog wel eens overkwam; viezig vond-ie zo'n geschramd gezicht voel de hij al blijer om zich de jui ching van de julidag O, het weer werkte mee de meisjes zouden een verrukke lijk boottochtje hebben en het program, dat hij ze voorgesteld had, kon prachtig worden afgewerkt 't Werd een genoegelijke dag, verzekerde hij zich zelf bij herhaling Nochtans, bij wijle raakte hij een beetje uit zijn prettige, ver wachtingsvolle stemming, over viel hem iets als verwarrende zorg, dat hij, de eenzaam-le vende vrijgezel, wien het aan ervaring-van-gastheer ontbrak, de meisjes niet durend aange naam zou kunnen bezighouden. Misschien was nog het ergste, dat hij geen volkomen vertrou wen stelde in de voorzienigheid van zijn hospita, juffrouw Smelt. De vorige avond had hij ernstig met haar geconfereerd over de hoeveelheid broodjes, die hij voor de lunch nodig achtte Zij had er onhebbe lijk om gelachen om het kwan tum dat hij haar wou laten bestellen 't Was voldoende voor 'n heel weeshuis, had ze gespot en wat korzelig had hij 't toen maar aan haar overgelaten't zou voor haar verantwoording zijn, wan neer hij te kort kwam Maar nu, waarachtig, maakte hij zich toch weer zorg, dat er in derdaad te weinig zou blijken te zijn door de bekende bereke nende schrielheid van juffrouw Smelt, die altijd maar zuinigjes aan wou doen, ook al ging het uit een andermans beurs Ze had er natuurlijk niet aan gedacht, dat een boottochtje ge weldige appeteit geeft en dan jonge meisjes Die kleine, verse luxe-broodjes gingen er immers in als gesneden koek en er was niets ellendiger dan wanneer je elkaar op het laatst zat aan te kijken, omdat er niet genoeg was en maakte die kwestie met haar in orde, ietwat kort-beve- lerig: ze moest toch maar doen, zoals hij gisteren gezegd had, twintig broodjes pain-de- luxe bij Wegmans en goed vers't was beter tien te veel dan één te weinig en wat over was, was niet weg De juffrouw een beetje ont hutst leek ze wel, ze trok in ie der geval een enigszins ver stoord gezicht, alsof ze dat be zoek knapjes vervelend vond, een kouwe drukte voor niets stemde direct toe zonder er nog een woord over vuil te ma ken. Zodra ze de kamer uit was opende Georg een van de bo- vendeurtjes van zijn vroeg-re- naissance kast, haalde er een tinnen schotel met perziken en moerbeien uit, die hij de vorige avond zelf was wezen kopen en toen eigenhandig op het blank tinnen, dof-glimmende bord op kartelrandige bladen had ge schikt, inspecteerde de vruch ten, of die in één nacht van hun gave, frisse rijpheid hadden kunnen verliezen en, gerust ge steld, plaatste hij de schotel op tafel om een ogenblik te genie ten van die kostelijke ogenlustHij was tevreden het was een ar tistieke schotel, want prachtig was de kleurgloeiing tegen het koele metaal, dat een zwakke afglans er van als indronk. Het was een stilleven, waarover de schilderesjes wel verrukt zou den wezen En 't zou wel ge noeg zijntrouwens er kwam nog meloen Voorzichtig droeg hij het bord weer weg om het op zijn oude plaats in de kast te bergen, ging zijn ingeslagen voorraad nog even na, een voor een de busjes ter hand nemend, blikjes met lunchtong, sardines moest toen toch ook even glim lachen om zichzelf 't Was, alsof hij uitgehongerden ver wachtte, alsof hij de kinderen dood wou voeren Doch hij herinnerde zich de gedacht" gang, die hem tot die inkop had doen besluiten: er moei immers verscheidenkiil zijn en dan, wist hij war de meisjes van hielden? Maar eindelijk zette hij zich da toch aan het ontbijt, vluchtig de brieven in. B ders was er gelukkig niet '0;, het kon allemaal best wachta tot morgen vandaa deed-ie 'ns lekker niets, zo»-' ie 't er 'ns van nemen, was 'n te groot evenement' z'n eenzaam leven Het gerucht op straat, het i ne werkdaagse rumoer, dat» der zijn ramen voorbij tti hinderde hem bijna, botste gen zijn feestelijke stemmini verheugde hem dan weer ii dankbaar besef van het voe recht, dat hij had boven de sh vers, voor wie de ene dag is de andere. Toen hij ontbeten had en dienstmeisje de tafel ruimd, schoof hij zijn makk ke stoel bij het raam, stak ee sigaar op, wat hij and® vroeg in de ochtend nooit r en ging zitten soezen overt® nieuwe aflevering van -P Studio", waarvan zijn hand werktuiglijk de bladen 0 sloeg. aWnt aldoor waren Jf gedachten bij het bezoek, hij verwachtte. Hij over»? welke indruk de inrichting^ zijn kamer zou maken op beide artistiek-aangelegde l: zoeksters, op Alice Pe.ela".'.' vooral, die een weelderig, het dan ook niet van volko» gekuiste smaak getuigend'" rieur gewend was Keurend gingen zijn ogen het vertrek1 hem opeens vol van stil-ge1 r nen wachten op het tusse deftige wanden zo zeldza® zoek, Wordt verv»1 de handen onder het hoofd, bleef hij een poos liggen staren Daarom, terstond toen hij in de goud en blauwe dag. Tot dat het z'n ogen vermoeide en hij, de oogleden neer, in een doezige dommeling zijn gemij mer verdroomde. En zo werd het nog een moeilijke overwin- zijn zitkamer was binnengetreden en nog voor hij de gekomen brieven had doorgezien, die naast zijn bord op de ontbijtta fel lagen, anders zijn eerste werk, belde hij juffrouw Smelt Marlène Jobert, Charles Bronson, Annie Cordy Zondag 2 uur kindermatinee: al.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1970 | | pagina 2