NEL BOS: Zomers tennis 's winters badminton TE LAAT TRAINING VRIJDAG 27 NOVEMBER 1970 Schiedam Vandaag op de PAGI- NA EXTRA aandacht voor de vrouw in de sport. De tijd, dat sporten voor vrouwen eigenlijk maar een onzedelijk gedoe was, ligt gelukkig al weer lang achter ons. 0e vrouw heeft duidelijk gemaakt dat ze haar plaats in de sportwe reld waard is. Ja, soms beter voor de dag komt dan de man. Is in de zwemwereld ooit wel eens een man tot de top doorgedron gen. Ja, soms, maar het waren steeds weer de Nederlandse meisjes zoals Ma Braun en na de oorlog Nel van Vliet en Ada Kok, die de naam van Nederland als zwemnatie op de lippen van iedereen bracht. Fanny Blan- kers-Koen, ook al een naam die boekdelen spreekt. Zij, de snel ste huisvrouw van de wereld, kwam vanuit Londen, waar de Olympische spelen werden ge houden, beladen met goud naar Nederland terug. De schaatsmeisjes, gevreesd op ie dere ijsbaan in de wereld, staan hun „mannetje". Overal waar zij komen nemen zij de „leiding" om deze niet meer af te staan. In de huidige atletiekwereld zijn het de dames die nog prestaties leveren die in de wereld enig ontzag kunnen inboezemen. Op de fiets zijn het gezusters Haage die grossieren in titels. Het is maar een greep. Een greep die duidelijk maakt dat de vrouw haar plaats in de sport heeft veroverd. Ja, soms duide lijk „haantje" vergeef ons de kromme beeldspraak de voor ste is. Daarom nu een hele pagi na waarin de sportvrouw van Schiedam aan het woord komt. Handbal wordt vertegenwoordigd door Nel Bos. Een vrouw die haar hobby in de sport zoekt. „Je blijft er gezond bij", is haar stelregel- Els Ruseier is weer van een jongere generatie. Zij koos voor korfbel toen het er 0111 ging te gaan sporten. Ellen van Bragt zoekt het op de tennisbanen. In de winter speelt zij badminton en als de zon schijnt tennis. De vrouw in de sport. Vandaag aan de dag heel gewoon. Tekst: Bas van Bochove en Hennij Klumpers. Foto's: Wim Schultz en Henk Speksnijder. Handbal geweldige sport voor vrouwen Schiedam De sport houdt je niet alleen fit, maar ook jong, Daarvan is Nel Bos een duidelijk voorbeeld. Reeds 21 jaar speelt zij handbal en nog steeds gaat haar dat niet vervelen. Erger nog: ze zal geen training overslaan. „Dan ben ik ziek als ik niet kom trainen", lacht ze; Ellen van Bragt Ellen van Bragt: „In de zomer buiten in de winter binnen' O Nel Bos: „Liever de jeugd trainen". Deze vrouw, vaak een voor beeld voor de jongeren, heeft er nu nog spijt van niet eerder met handballen te zijn begonnen. Want Nel Bos had een grote kunnen wor den. Toen DWS speelde om het kampioenschap van Ne derland maakte Nel Bos deel uit van de Schiedamse for matie. Was goed genoeg om deel van dat team uit te ma ken omdat haar conditie In het Rotterdams team wel, maar voor de districtteams vond men haar „te oud". „Je conditie is prima, zei men steeds. Maar ja de leeftijd". Daarom vindt Nel Bos het ei genlijk jammer niet eerder met handbal te zijn begonnen. Zij had er gewoon aanleg voor. Niet alleen in de handbalsport D® v?°r handbal Saa» is Nel Bos al sinds 21 jaar ac- Ne'B.0^ niet zover dat zij er in tief, ook als scheidsrechtster verdrinkt. Enkele malen is haar gevraagd de training op zich te nemen van een of ander team. haar voorliefde voor veldhand- bal boven zaalhandbal: Zij: „Zaalhandbal is een goed sur rogaat. Maar ik vind het net een doodlopende straat. Geef Want spelen doet ze nog bijna ie- mij de ruimte maar van het dere zondag in het tweede da- grote straf voor mij zijn als ik niet meer zou mogen trainen of spelen". veld. Je kan daar breeduit spe len". tijdens de schoolwedstrijden is ze steeds present. „Dat zou ik niet willen missen. Ieder jaar kijk ik er weer met belangstelling naar uit. goed was. Maar alle succes- En weer bij de jeugd", lacht ze. Met Nel Nos kan je een goed gesprek voeren over handbal. Zij zegt zinnige dingen. Over sen, die zij heeft behaald in de handbalwereld vervagen als de jeugd ter sprake komt. Jk ben gek op de jeugd. Jaren heb ik het hoogste jeugd- team van DWS onder mijn hoede gehad. Wij werden kampioen van Nederland. Dat vergeet ik nooit". Enorme tijd was dat. Wij speelden goed, maar onze successen waren voor een groot deel te danken aan de onderlinge band die er tus sen ons was. Ik was heel wat ouder dan de meisjes, maar die afstand tussen twee leef tijden heb ik zelf verkleind- Net ver boven de jeugd gaan staan. Nee, meedoen. De hu- mor van de jeugd begrijpen an zelf daarin niet achter lijven. Gewoon meedoen ®6t de jeugd, maar ook Weer niet over je laten lo- Pen. Dat begrepen ze wel. aarom hadden wij toen 20 h fijn team. Een aantal ^an die meisjes spelen nu in fi hoogste seniorenteams". 1 el Bos zou uren kunnen Praten over de jeugd en. over haar sport. bPi?en er eigenlijk te Iaat mee Voor mijn huwelijk e0 ik niet aan sport. Mijn jan wel. Hij speelde in DHS. tfn n w'j een poosje waren ge- In w Pakte hij zijn voetbaltas Viï »uat ga J"e doen?, vroeg ik. ben allen> zei hij. Nou toen via 00k. 'ets gaan zoeken en ha een nichtje kwam ik met tont I*1 aanraking. Eerst bij ut°n en later bij DWS". Ken °S Peeft nooit in een verte- awoordigend team gespeeld. ,Dat zou ik wel willen, maar dan gaat het ten koste van mijn ei gen training en ik train zo graag. Als mijn eigen plezier om de training en de wedstrij den er onder zou lijden en dat zal het dan begin ik er liever niet aan. Het zou een mesteam. Weer tussen de jeugd. Maar met haar routine. „Ik .kan bijzonder goed tegen mijn verlies. Loopt men enkele keren tegen mij aan dan kijk ik maar eens. Is het dan steeds dezelfde speelster dan kijk ik een beetje vuil. Eigen rechter spelen doe ik niet". Handbal heeft in het leven van Nel Bos steeds een grote rol gespeeld. Ze is dan ook nog lang niet van plan er mee te stoppen. „Zolang de conditie goed is blijf ik spelen. Het is een geweldige sport voor vrouwen". wisselt twee maal per jaar 't racket Schiedam 's Zomers is Ellen van Bragt vaak te vinden op het rode gravel van de tennis baan. 's Winters op het beton van de Sporth al Margriet. Maar zomer of winter, als Ellen sport bedrijft, heeft zij een racket in haar han d. Tennis en badminton kunnen blijkbaar heel goed samengaan: negentienjarige Ellen hee ft er in ieder geval geen moeite mee. „In het begin wel. Toen ik pas met badminton begon nu drie jaar geleden was het wel een rare gewaarwording"., vertelt ze. Het verschil tussen het hanteren van een tennisracket en een badniin- tonracket ligt hierin dat men by tennis de arm zoveel mogelyk strak dient te houden, terwijl het bij badminton meer een kwestie van „het polsje" is. Wie diep in Ellens hart kykt merkt dat ze toch aan tennis de voorkeur geeft. Waarom dan toch badminton? „Eerst tenniste ik 's winters binnen, maar dat vond ik niet zo leuk. Een kennis zei toen dat ik eens badminton moest gaan spelen. Het is toch wel leuk. En omdat het sport is die 's winters gespeeld wordt (van eind september tot eind maart) blijf je in een goede conditie en het is bovendien 'n goede sport voor je reactievermogen". Els Ruseier is voor korfbal gaan trainen dan kan ik daar toch niet bij zijn. Ik studeer nog voor stenotypiste en dat vraagt veel van mijn vrije tijd". Schiedam De keus van Els Ruseier te gaan korfballen, was 'n vrije keus en werd haar niet „opgedrongen" door moeder en vader Ruseler. Niet eens zo'n vreemde veronderstelling als je nagaat dat haar ouders zelf ook aardig overweg kon den met korf en bal. Els stamt uit een echte „Succesfamilie" want de naam Ruseler komt al heel wat jaren op de ledenlijst °°k de reden waarom zij van de korfbalvereniging Succes voor. Sinds drie jaar weer in het eerste team want Els (19) kwam reeds op zestienjarige leeftijd in het eerste. Badminton gaat Ellen goed af. Ze speelt deze sport pas drie jaar en speelt in het eerste team van T.S.F. in de eerste klas. Lesgehad? „Het eerste jaar had ik iedere week één avond les. Dat was aan één kant wel jammer want wc konden maar één avond per weck terecht en dus bleef er geen tijd over om te trainen. Het tweede jaar heb ik zo af en toe lesgehad maar nu helemaal niet meer". De overeenkomst tussen badmin ton en tennis is: een racket om mee te slaan en de puntentel ling. Maar dat is het dan wel zo'n beetje. geen functie meer heeft iri ..Een partij duurt gemiddeld een half uur, drie kwartier. Het kan ook wel eens uitlopen tot 1V» „Ja", lacht de blonde en goed „ogende" Els Ruseler, „wel wat jong. Maar korfbalver enigingen kampen altijd met een gebrek aan dames". Toch voelde zij zich op de dag dat zij in het eerste moest spelen niet voor de leeuwen geworpen. „Samen met mijn vriendin, Marijke Groenendijk, kwam ik in het eerste en wij zijn goed door de ouderen opgevangen. Ge lukkig wel, want al speel ik al vanaf mijn tiende jaar in Succes, toch blijft het grieze lig om al zo jong in een eer ste team te debuteren". een twee drie kunnen zeg gen. In de aanval moet je echt fel zijn en dat ben ik nou net niet". De resultaten van Succes in dit vedkorfbal- seizoen zijn nog niet best. Daarvan weet Els Ruseler de oorzaak wel, dacht ze. Zij: „Wij maken niet voldoende doelpunten. Wij komen moeilijk tot scoren. Want echt: we spelen niet slecht. Tegen koploper BKC verlo ren wij ongelukkig en had den, dacht ik, het beste van het spel. Er komt nog een, tweede competitiehelft dus wachten wij maar rustig af". Trainen doet Els maar één keer in de week. Trouwens het gehele eerste team traint één keer per week. Els Ruseler: „Wy maken geen doelpunten Bij de eerste opstelling staat zij in de aanval. Dat bevalt haar maar matig. „Ik zou lie ver beginnen in het midden- „Dat is eigenlijk niet genoeg, vak. Waarom zou ik niet zo Maar ook al zou Succes meer het bestuur. Ook aan de ko mende microcompetitie kan ze niet meedoen. „Die wed strijden worden voor het grootste deel op avonden in de week gespeeld. Dan kan ik niet. Die enkele wedstrijd die op zondag wordt ge speeld doe ik niet mee. Dat is niet leuk voor de spelers die midden in de week wél spelen en dan op de zondag voor mij uit het team moe ten". Els Ruseler is realist genoeg om dat te begrijpen. Toch speelt ze graag micro wedstrijden. „Wel in de Margriethal, maar niet in de Energiehal. Wat een ongezel lige sporthal is dat toch", lucht ze haar hart. Pratend met Els Ruseler kom je tot de ontdekking, dat ze veel voor haar sport over heeft, het korfbalspel bijzon der graag speelt, maar dat ze daarbij haar studie niet wil verwaarlozen. Dat diploma stenotypiste moet er gewoon komenvindt ze. uur. Maar dan ben je doodmoe. Eigenlijk te moe om nog meer partijen te spelen". Een ander verschil is de duur van de com petitie (bij tennis zes, hooguit acht weken)„Wij spelen tegen zeven andere teams in de dis trictscompetitie. Dus veertizn weken lang. Van tevoren wordt dan gepland op welke avonden op middagen in het weekend". Ellen vindt het enige bezwaar van die onregelmatige tijdstip pen het feit dat zij er op dins dagavond wel eens haar viool les voor moet laten schieten. Maar dat bezwaar is toch lang niet groot genoeg om er de competitie voor te laten schie ten. Met tennis heeft zij weinig voor keur voor een single, dames- dubbel of mixed. „Met badmin ton heb ik een beetje hekel aan een mixed. Die mannen kunnen zo hard slaan. Dan ben ik een .beetje bang aan het net. Ik heb wel eens een shuttel op mijn hoofd gekregen, vlak boven mijn ogen. En als je tijdens het spel naar achteren wilt lopen en ze slaan een shuttel naar je toe, blijf je ook nergens". Dat is dus het zwakke punt bij Ellen. Maar aan de tegenstan ders om dat zwakke punt te ontdekken: en dat is vaak nog een hele kunst.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1970 | | pagina 9