Sympathisanten van dokter Moerman eisen wetenschappelijk onderzoek DOOBHHH Delfland weinig last van (zware) stormen AGENDA Batig saldo voor Entrepot snol FEUILLETON A.J. ZOETMULDER Bestekken deltakring in kom van Maassluis bij minister 'iigediend Bijeenkomst Jehova's druk bezocht Jaarverslag 1969 2 SCHIEDAMSCHE COURANT WOENSDAG 2 DECEMBER 197q I WETEN SCHAPPELIJK DISCUTABEL WEINIG INDRUK VERONDER STELLING 11111111 Overleg Vlaardingen nog niet afgerond Burgerlijke stand door HANS DE JONGH Vlaardingen AI vanaf het begin van de tweede wereldoorlog streeft dokter C. Moerman naar erkenning van de door hem ontwikkelde therapie voor kankerpatiënten, op het statige landgoed Hoogstad, schitterend gelegen langs de Westlandse- weg. Bij de officiële instanties kreeg hij geen poot aan de grond, maar zowel in binnen- als buitenland kreeg zijn thera pie steeds grotere aandacht van particulieren. Het zette de Nederlandse orga nisatie voor de kankerbe strijding aan het denken en eerst in 1956 werd aan een commissie, onder voorzitter schap van dr. C. H. Delprat opdracht gegeven te onder zoeken of het mogelijk zou zijn met de methode Moer man kankerpatiënten te ge nezen. Twee jaar later werd Moer- mans werk volkomen de grond ingeboord. De com missie kwam met een ver nietigende uitspraak die en kele maanden geleden aan actualiteit won, toen 'n groep sympathisanten van de Vlaardingse arts een mani fest publiceerde en daarin om rehabilitatie van het werk van Moerman ver docht. De sympathisanten, onder aanvoering van de heer J. Kooymans uit Capelle aan den IJssel, stellen in hun ge schrift „dat in flagrante te genstelling met de gegeven opdracht de commissie-Del- prat zich hieraan in 't geheel niet heeft gehouden''. Hun voorbeeld: „De door dok ter Moerman behandelde pa tiënten waren vooraf door specialisten grondig onder zocht, Zodat moet worden aangenomen dat de door hen gestelde diagnose „kanker" bij deze patiënten volkomen betrouwbaar was. Uit het rapport echter blijkt, dat de commissie de in de ziektege schiedenis gestelde diagnose negeerde, soms zelfs in die mate dat daardoor zeer sterk de indruk wordt ver kregen dat de diagnostiek van te goeder naam en faam bekend staande Nederlandse specialisten volkomen onbe trouwbaar zijn". Het heeft de sympathisanten zeer verbaasd, dat in het rapport nergens melding ge maakt is van pogingen die men heeft gedaan om de me thode van Moerman langs wetenschappelijke weg, bijv. door toepassing op dieren of mensen, te onderzoeken. Ook het Nederlands Kankerinsti tuut zou geen empirisch on derzoek hebben gepleegd. De sympathisanten van dokter Moerman vinden de resulta ten van het werk van de commissie-Delprat „op z'n zachtst uitgedrukt zeer dis cutabel". In hun geschrift, gericht aan alle kamerleden, instellingen, instanties, kerk genootschappen en ministe ries, pleitten zij voor een nieuw onderzoek, want „on danks de kwalificatie waar deloos volgens de commis sie-Delprat, wijst de praktijk uit, dat met de methode Moerman gunstiger resulta ten zijn te bereiken, dan met de nu gangbare bestrijdings- methoden". De sympathisanten willen dui delijk stellen, dat het niet gaat om verheerlijking van Dokter Moerman „maar uitsluitend om de. door hem ontwikkelde methode in het belang van de Neder landse bevolking". Door de aanvaarding van het rap- port-Delprat mag Moermans methode officieel niet in me dische kringen worden geac cepteerd „en ergo deze mo gelijkheid tot genezing niet worden geboden". Het manifest schijnt weinig in druk gemaakt te hebben op de vele instellingen die het hebben ontvangen. Onder hen die er wel belangstelling voor hadden, bevonden zich twee volksvertegenwoordi gers. Van Wijk van de PSP en Koekoek van de Boeren partij. Koekoek werd verwe zen naar Van Wijk die de staatssecretaris van sociale zaken en gezondheid, dr. Kruisinga, shcriftelijke vra gen stelde. Hij wilde o.m. weten of het inderdaad juist is, dat de door commissie- Delprat de methode-Moerman niet wetenschappelijk is on derzocht. Intussen wacht de heer Van Wijk nog op antwoord. De staatssecretaris, die op dit moment in 't buitenland ver toeft. heeft advies gevraagd aan de provinciale inspec teur voor de' volksgezond- DOKTER MOERMAN heid, dr. De Graaf, maar 't kan nog wel enkele weken duren voordat de heer Krui singa de vragen zal beant woorden. Een woordvoerder van het mi nisterie van sociale zaken en volksgezondheid veronder stelt nu, dat déze procedure aanleiding is. voor de veron derstelling dat de staatsse cretaris een staatscommis sie zal instellen die als op dracht krijgt een nieuw on derzoek in te stellen naar de reeds sedert 1939 door dokter Moerman toegepaste kan- kertherapie als herziening van het onderzoek van de commissie-Delprat in 1958. De gemachtigde van de Vlaar dingse arts „onthulde" dit in een bezwaarschrift aan bur gemeester en wethouders in verband met het voornemen een gedeelte van het land goed van dokter Moerman t.e onteigenen en te bestemmen voor de aanleg van een nieu we verbindingsweg tussen Vlaardingen en Schiedam. Over de in te stellen staats commissie zei hij: „We heb ben afgesproken met het mi nisterie daarover niet te spreken. Er is iets uitgelekt en dat is meer dan genoeg". 159 Het was 't stilleven dat zij samen die zondagmiddag hadden op gesteld. Emmy had het hem op zijn verjaardag in een zwart- palissander lijst als blijk van erkentelijkheid gezonden en, nu ze het weer zag in deze omge ving, viel het haar bijzonder mee; ze verbaasde er zich bij na over, dat zij het geschilderd had, zo breed en fors was het gedaan; een beetje schetsmatig misschien, maar in alle geval niet dood gepeuterd, zoals ze dat vaak tot eigen ergernis kon doen. Alice kwam loom op uit haar stoel, ging naar het schilderij tje toe, verwonderde zich: „O, is dat van jou?" en bleef er een ogenblik voor staan kijken. Er was een moment stilte als ver wachtten de anderen haar kri tiek en wilden ze haar niet sto ren in het vestigen van haar oordeel. Doch Alice zei niets en Emmy voelde dit zwijgen als een vernietiging; echter, het pijnlijkst voor haar was, dat Georg het klaarblijkelijk ook zo begreep, want hij sprak er niet verder over maar noodde aan tafel, met wat al te grote jovia le aandrang om ongemerkt van het onderwerp af te kunnen stappen. De komst van het dienstmeisje met'de schotel ge braden kip en salade maakte intussen de overgang gemakke lijker en overigens deed Emmy, of ze zich er niets van aantrok, had dadelijk toen ze aan tafel waren gezeten, een grapje over de overvloed belo vende lunch. „Nee maar, beste jongen, waar zie je ons voor aan? Je ben toch niet in de verbeelding, dat we pas 'n hongerkuur achter de rug hebben Och-och, wat 'n verkwister ben jij Je. staat er toch hoop ik niet op, dat we dat allemaal verorbe ren?" „Zie maar hoe ver je komt", zei Georg en ze lachten schel en hard alle drie. „Mag ik u 'ns dienen, juffrouw Peelandt?" vroeg hij daarop, terwijl hij de vork zoekend bo ven de stukken gebraad liet dralen. „Och. zeg toch Alice as je blieftik hou niets van die strijkages m'n hemel, waarom zouën we zo deftig doen onder elkaar; dat bederft de gezelligheid maar", zei het meisje en keek hem overmoe dig aan. Georg deed een beetje overbluft, antwoordde schroomvallig: „Nou, heel graag dan AliceJe weet, ik heet Georg En onhandig legde hij een vleu geltje op haar bord zonder haar aan te zien; doch, toen hij ver volgens Emmy bediende, een paar malse stukjes vlees, jeuïg-blank en zacht gebrui neerd, aanprijzend en haar vra gend aankeek, bespeurde hij de verstroeving van haar lief ge zichtje en hoe het tandenwit bijtend flitste op de onderlip. En met zich zelf sprak hij daar om af, hij zou die feeks geen voet geven nee 'n spelletje maakte hij er niet van de kleine Ems wilde hij niet ja loers maken; zo mocht-ie niet wezen. gemeen Toen hij de roemers gevuld had, die aanstonds bewaasden van de verkoelde moezelwijn en zijn glas hief met 'n: „nou lieve mensen, op jullie welzijn", knikte hij met opzet eerst zijn nichtje vriendelijk toe, raakte haar geheven glas met sponta ne hartelijkheid, klonk vervol gens meer gereserveerd mei Alice. „Prosit", wenste die, terwijl ze joviaal lachend aanstootte en haar vurige ogen lonkten schalks uitdagend. „En dat ik jullie hier nog maar vaak mag terugzien", vervolg de Georg zijn dronk. „Animeer maar niet te veel", waarschuwde Alice, „ik ben met een natte vinger te van gen". „Als jij met de natte vinger maar niet de hele hand grijpt", flapte Emmy er uit en ze voelde de ergernis gloeien op haar wan gen. Maar Alice lachte onverstoord, ging er op door: „Hart en hand Je bent im mers nog zu haben, Georg". „Daar laat ik me niet over uit", antwoordde hij wenkbrauw fronsend, terwijl hij rustig met mes en vork het stukje bout op zijn bord bewerkte. „Nou ik dan nog welmaar om je de waarheid te zeggen: ik ben ontzettend veeleisend". „Zo'-', zei Georg koeltjes, „be dankt voor de mededelingik reflecteer niet". „Dat is heel verstandig, want ik geloof niet, dat je aan mijn ei sen voldoet", kaatste ze weer terug, spottend en hief haar glas, terwijl ze met een triom fantelijk knipoogje naar hem keek. „Proost". „Op je gezondheid en op je toekomstige echtgenoot, wan neer er tenminste zo'n vol maakt type, als jij verlangt op twee benen rondloopt". Wordt vervolgd Delft De stormen van deze herfst hebben eenmaal geleid tot 'n beperkte dijkbewaking van het hoogheemraadschap Delf land, deelde dijkgraaf mr. dr. J. Winsemius op de verenigde vergadering mee. „De stormen droegen een zwaarder karakter dan andere jaren en de schade is ook boven het normale ge middelde". Directeur-ingenieur P. Slijkhuis voegde daar echter aan toe, dat de waterstanden niet buitensporig hoog zijn ge weest. Er zal over de situatie nog een rapport verschijnen. „Delfland treedt hardhandig op tegen snelboten in zijn wate ren", verklaarde de heer Win semius n.a.v. vragen van de heer A. Dijkshoorn, die op merkte, dat het varen met snel le kruisers, met name op de Boonervliet, hand over hand toeneemt. Hij wees daarbij op de mogelijke schade aan de ka- den. Het college zal de opspo ringsambtenaren naar hun be vindingen vragen. „Het lijkt wenselijk, dat er een nota, of althans een „raam" wordt gemaakt over de toekom stige positie van Delfland ln een andere bestuurlijke situa tie", vond de heer P. C. Elffe- rich. De dijkgraaf kon volledig met die wens meegaan. „Ik heb het al besproken met ande re waterschappen, maar zo'n studie kost tijd. Ik zou zo'n rap port in de eerste plaats willen zien als een discussiestuk voor de polderbesturen". De vergadering ging akkoord met het voorstel, dat Delfland een deel van de kosten van de Ak- kerdijkse Polder draagt voor de verbetering van de oostelij ke oevervoorziening en kade langs de Schie vóór deze pol der. „Ik vind het eigenlijk be ter om de kaden in handen van het waterschap te houden in plaats van bij de gemeenten", zei de dijkgraaf de Delftse wethouder P. Kamps protes teerde „maar bij deze situa tie gaat het niet aan een kleine polder financieel te laten op- draaien voor scheepvaartbelan- gen"- Delft „Bij de minister van ver keer en waterstaat zijn twee bestekken ingediend betreffen de een deltakering in de kom van Maassluis. Tevens is een ontwerp-bestek ingediend voor de aanleg van een keersluis met aansluitend dijkgedeelte in de Maassluisê Boonerhaven. Het overleg over de situering van de deltadijk in Vlaardingen is met b. en w. van die gemeen te nog niet afgerond", dit deel de de dijkgraaf mr. dr. J. Win semius mee tijdens de behande ling van de jaarlijkse nota van het waterschap Delfland, inza ke de uitvoering van de delta werken. Hij vervolgde: „De aanleg van het gedeelte van de Deltadijk onder Hoek van Holland, tussen een punt ten oosten van de Kulk en de zeewering, is thans gereed. Ook kwamen dit jaar de werken tot wijziging van de afwatering van de polder Nieuwland wegens de aanleg van de deltakering reed". Wat betreft -kranteberichten over verbreding van het strand in Hoek van Holland zei de' dijkgraaf, dat hij dit „geen on gunstige ontwikkeling" vond. Schiedam De kringvergade ring van de Jehova's getuigen in de Sporthal Margriet is dit weekeinde een succes gewor den. Er waren 2401 personen die aan de vergadering deelna men. Aan de Spaanse vergade ring namen 109 personen deel. Er lieten zich 33 personen do pen, waarvan 2 Spaanse getui gen. SCHIEDAMSCHE COURANT tevens bykantoor Rotterdamsch Nieuwsblad Broersvest 3 Administratie en abonnementen telefoon 26.80.91 Redactie: 26.25.66 Klachtcndienst: telefoon 26.08.30 van 18—20 uur; zaterdag van 17—19 uur. Deze krant wordt uitgegeven door de Sythoff Pers N.V. WOENSDAG STEDELIJK MUSEUM DONDERDAG IRENE VRIJDAG ARCADE ZONDAG ARCADE MAANDAG ARCADE DINSDAG ARCADE 19.00 uur: Opening prenten-expositjJ 50 x 50 20.00 uur: Vergadering Hum. VerbonJ 20.00 uur: Martin Green 20.00 uur: Instuif 19.30 uur: NKV adviesbureau 20.00 uur: Bridge Schiedam '50 19.30 uur: St. Eloy 19.30 uur: Bijeenkomst Studievriendei 20.00 uur: Cursus EHBO 20.00 uur: Hearing Stadsontwikkefc Woudhoek-zuid t/'m 18 december: Anna Vancheri: pJasJ tieken en tekeningen in samenwerk»! met het Venster tot 2 januari: Prent 50 maal 50 19 dec.2 jan: Aanwinst van 1976 19 dec.: Orgelconcert van 15 uur tot 1 uur door Leo van Doeselaar Concert door Intertexta 8 o.l.v. Gerari Akkerhuis 27 dec.Marionettentheater Paljas doo| H. C. Hoebe, Voorstellingen tijdens het weekeinde Rififi onder gangsters (The Split) me Ernest Borgnine en Julie Harris, 18 jr) Dag. 2 en 8.15 uur; zat. 2 en 7 uur; zon| 4.15, 7 en 9.15 uur. Zondag 2 uur: $jpi en Sjimmie dn 't land der Reuzen, a.l, Bezoekuren ziekenhuizen: GEMEENTE-ZIEKENHUIS, tel.: 269126: Zaal 13.30—14.00, 19.03- 19.30 uur; klas: 13.3015.00 uur, 19.0020.30 uur; kraamaidej ling 13.30—14.30 en 19.00—19.30 uur. BEZOEKUREN Derde klas 13.30—14 uur en 19—19.31 NOLETSTICHTING: uur, tweede klas 13.30—14.30 uur 1920 uur, eerste klas 13.3014.30 uit 1920 uur en 13.3014 uur, kinda afdeling zondag, dinsdag, woensdagl Vrijdag, zaterdag 13.3014 uur elf maandag, donderdag 18—18.30 uur. IRENE TENTOONSTELLINGEN STEDELIJK MUSEUM MUZIEK STEDELIJK MUSEUM FILM STEDELIJK MUSEUM PASSAGE THEATER Schiedam Het Algemeen Handelsentrepot te Schiedam heeft 4 1969 zijn tarieven niet verhoogd. Dit blijkt uit het verslag over dar jaar, dat verder meedeelt dat het diverse stjjgingen in ingeslagei hoeveelheden artikelen vertoont. De in 1969 ingeslagen hoeveelhej den gedistilleerd vertonen in vergelijking met 1968 enige stijging! Aan buitenlands gedistilleerd werd ruim 230 hl meer ingesIagi/"[ aan binnenlands gedistilleerd ruim 550 hl. Ook de hoeveelheid in! slagen wyn bleek aanzienlijk te zyn gestegen: in 1969 werd nan lyk bjjna 1.700 hl. meer ingeslagen dan in het jaar daarvoor. De ingeslagen hoeveelheden kra- m'erijen en houtwerk zijn even eens groter geweest dan in 1968, terwijl de voorraad kur ken, scheepsprovisie en appa raten een vermindering te zien gaf. De totale ontvangsten over 1969 bedragen ruim 71.500, on geveer 7.600 meer dan het jaar daarvoor. Oorzaak van deze stijging is de vaste ver huur. In het verslagjaar werd namelijk aanzienlijk meer ruimte in vas te huur uitgegeven dan in het jaar daarvoor. Hiervoor moes ten wel enkele panden die het Entrepot onder beheer heeft voor deze vaste verhuur wor den ingericht. Naast het nor male onderhoud kregen de ge bouwen ook nieuwe dakpannen, zodat de daken thans weer in een goede staat verkeren. De totale opbrengst van de in vaste huur uitgegeven panden bedraagt 47.121,50. De winst en verliesrekening van het En trepot sluit met een batig saldo van ruim 7.700 gulden tegen een saldo van 4.671 in 1968. GEBOREN Fabian z.v. A. A. van Buuren e A. M. Dickhoff; Carlos z.v. Jagt en W. M. Janssens; Sail dra M. J. d.v. A. J. Langeve| .n L. T. M. Kerklaan; Yvonr 'd.v. J. H. van Leeuwaarden E. Blommendaal; PaulusG. z.v. P. G. M. Mennen en M. L. Mulder; Robertus H L M P. G. M. Mennen en H. MI Mulder; Carolina M A d.v.' D. Smit en E. M. Swaan; MaJ co z.v. G. J. Beekman en G. Schutte; Monique d.v. A. Blanken en J. Holleman; tine A'd.v. C. G. Ziekman en J D. Hoedjes; Ronald z.v. C. J. van der Boor en P. A. G. C cheret de la Morinière; Lucas l z.v. J. H. Sales en W. Verkfl ren; Eric z.v. N. van Klin^l en C. J. Ruts; Petra E d.v. de Pater en E. Swets; Maria 1 d.v. F. Beato Rodriguez el M. M. B. Lopez Ona; Piete| z.v. P. Vijfvinkel en E. man. OVERLEDEN W. van Logchem, 65 jr; J Smit, echtg Breederveld, 6» J C. Straver, echtg Jakobsen, jr; A. J. J. de Vette, 74 jr R. v. Ruten; P. T. van KeS'l ren, 80 jr.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1970 | | pagina 2