Bagage1 Iemand verplichten om voor een ander te zorgenk niet" iemand een status naar .„Geen dienstplicht: het is geen werk voor meisjes" SINT VERWENT DAMES EXTRA oöo DVS- }fevrouw A. Moll-Lips: Hun mening gaat ei Mevrouw T. K. Panman-van de Heide: STAD minaars nog liet afgehaald oto Combinatie loek van Holland Iiet rode boekje en kleuren t.v.'s in trek MEMBER 1970 W5P - •M"-^ri' f '7'lW ÏS' C0IEDAMSCHE COURANT VRIJDAG 4 DECEMBER 1970 hiedam Mevrouw A. Moll-Lips (71), (secretaresse van de VVD-vrouwengroep) staat er helemaal achter. Jonge meisjes zijn niet geschikt voor de hulp aan bejaarden. Niet zozeer om dat jonge meisjes de taak niet zouden aankunnen naar omdat mevrouw Moll ien die taak niet gunt. Ze :egt: „Jonge mensen vinden )ude mensen zeuren en ze lebben gelijk. Oude mensen lijn lastig. Oude mensen iterven en je moet jonge mensen niet zo vaak met de iood confronteren. Dienst- ilicht? Belachelijk, ja dat is iet goede woord. Waar laat e die meisjes. In dure kazer- ïes?" ,ARME BEJAARDEN' DOLLE MINA'S PRATEN JUICHEN Schiedam Volgens een Schiedamse winkelier heeft Sinterklaas dit jaar de dames eens extra verwend. Bij een onderzoek naar de aankopen van de Sint in Schiedam bleek dat deze winkelier hoewel het Sinterklaasfeest toch een groot kinderfeest is en blijft wel eens groot gelijk 'kan hebben. NEGENTIG PROCENT VERBONDENHEID 0 e aquanumvcrcni. Sinterklaasavond ikelijke ondervvcr. ichandeld. Het bcjaardenprobleem heeft vooral de laatste jaren de gemoederen (eindelijk) da nig beziggehouden. Het te kort aan personeel, vooral verpleegsters, maakt de tongen los. Er moet iets ge beuren. Dienstplicht voor meisjes Ja, zeggen som mige deskundigen op het gebied van de bejaarden- zorg en directeuren van aan personeelsgebrek lij dende ziekenhuizen. Nee, zeggen de meeste vrouwen en meisjes, die vooral het woord plicht een onsmake lijk woord vinden. Mevrouw T. K. Panman-Van de Heide, geruime tijd geen praktizerend arts meer maar wel enthousiast bezig met het bejaarden- werk in Schiedam en me vrouw A. Moll-Lips, secre taresse van de VVD-vrou- wengroep en oud-raadslid van de VVD in Schiedam, geven op deze pagina hun mening over liet probleem van de bejaardenzorg in Schiedam. Waarbij voorop gesteld moet worden dat Schiedam er, landelijk ge zien, gunstig voor staat. alochtend voor all) de volgende m» kegelen, ballen- Lquiz, pijltjes wen is op deze dag in de prijzen, die lillende onderdelei n. haar flat op de Rotterdamse- ijk 21b praat zij twee uur ach- er elkaar over wat haar na an het hart ligt. Het bejaarden robleem, de houding van de eugd ten opzichte van oudere flensen, de eenzaamheid van ude mensen, de Dolle Mina'-s, e dienstplicht voor meisjes. Ze raat boeiend, ongecompli- eerd en overtuigend. Uitdruk- elijk cijfert ze zichzelf weg. Ik ben niet belangrijk", klinkt et bijna vinnig. cade voor Marti» 1 op in zaal Af' jk van Holland Diverse rijswinnaars in de loterij, die P de verkoopdag van de NVV- rouwenbond is gehouden, heb- en hun prijzen nog niet afge- aaId. Dit geldt voor de witte 'otjes met het nummer 20 en en voor de groente met het immer 218, 219 en 339. Alsnog innen de prijzen worden afge- aaId bij mevrouw Van Gils, 2e cheepvaartstraat 120a 5 van Holland Dinsdag is eerstvolgende bijeenkomst an de Foto Combinatie Hoek Holland. Het programma is •neei gewijd aan het samen- ellen van titeldia's en het ma- ■n van een dia-serie met ge- l'dsband. De bijeenkomst in 't -kenlokaal van de school aan Jasmanweg, waar leden en jarigs tellen den welkom zijn, e8rnt om acht uur. „Ik heb, voordat u kwam, mijn arts geraadpleegd. Het eerste wat hij zei, toen ik het woord dienstplicht liet vallen, was: „Arme bejaarden". Dat vind ik nou ook. Iemand verplichten om voor een ander te zorgen, kan niet. En jonge mensen kun nen dat ook niet opbrengen. Jonge mensen zien onze pro blemen niet. Als ik met eenkof fer op het perron loop ziet een jong-en van achttien dat niet. Maar als ik hem vraag om me te helpen, dan .staat hij klaar. Zo is de jeugd. Ze willen wel, als de ouderen maar luiste ren". „Ik heb een kleindochter, die in het bejaardenwerk zit. Ze ver telde me dat het eigenlijk ge woon het werk van een dienst bode is. Ramen zemen, stofzui gen. Maar ze had geleerd, dat als bejaarden willen praten, dat veel belangrijker is -dan het huishoudelijke werk. Bejaarden zijn eenzaam, willen praten. Vroeger kwam er hier een Oude vrouw, die één keer in de maand bij me mocht komen en een hele middag tegen me praten. Begrijp je? Ik zei dan maar ja en nee, maar dat gaf niet. Die vrouw wilde praten. Misschien is dat nog wel belangrijker dan huishoudelijke hulp". H Mevrouw: A. MollLips „Waar laat je die meisjes?" „Voor de Dolle Mina's kan ik wel begrip hebben. Ik heb ze laatst een adhesiebetuiging gestuurd en wat geld. Natuurlijk schreeuwen ze wel eens te hard en te onbesuisd. Als je iemand maar een status geeft, dan gaat hij er naar leven. Dat geldt ook voor de bejaarden". „We moeten wat meer voor el kaar over hebben. En'niet over al geld voor vragen. Het pro bleem is groot. Veel te veel be jaarden zijn alleen en kunnen niet tegen die eenzaamneid op". Er volgt even een pauze van twee sigaretten lang. Een pauze, die ze benut om te ver tellen dat ze crèches wel mooi vindt, maar dat voornamelijk het bedrijfsleven het initiatief daarvoor moet nemen. „Het ge meenteziekenhuis heeft ook crèches. Dat is geweldig. Zo moet het kunnen. Veel vrou wen, die graag zulk werk zou den willen doen, krijgen nu de gelegenheid Met andere woor den, er zijn mogelijkheden ge noeg. De oplossing van het be jaardenprobleem ligt niet zo ver als men denkt. Maar je moet beginnen bij de medemen selijkheid. Bij jezelf beginnen. Wat heb je er voor over". „Wij praten er in onze vrouwen groep dikwijls over. En wij trachten zelf zoveel mogelijk te doen. Altijd gaan er vrouwen van onze groep mee met „Ta feltje, dek je". Overal, waar hulp moet worden geboden, zijn vrouwen van onze groep te vin den. Dat is geen verdienste. Dat hoort, zou je zeggen". Bij na teleurgesteld zegt ze tenslot te: „Ik ben 71. Veel zou ik zelf nog willen doen, maar ik ben op een leeftijd dat ik moet .dele geren". i Schiedam ,,Je kunt van de maatschappij niet eisen dat iemand nooit alleen is. Je kunt eenvoudig niet alles op lossen". Tegenover de zo vaak gehoorde wanhoops kreten van maatschappelijk werkers, ziekenhuisdirecteu ren, artsen en directrices van bejaardentehuizen doet deze uitspraak van mevrouw T. K. Panman-van de Heide, secretaresse van de Stich ting Bejaardenzorg, wat merkwaardig aan. Geen be jaardenprobleem? De vele oproepen om hulp overdre ven? Mevrouw Panman be gint met vast te stellen dat dienstplicht voor meisjes geen oplossing voor een eventueel probleem zou zijn. Integendeel. „Dat zou on middellijk een fiasco wor den. Meisjes moeten geen bejaarden verzorgen. De kloof tussen de generaties is te groot. Het zou een prach tig werk voor oudere vrou wen kunnen zijn". Om bij Schiedam te blijven: de situatie is niet zorgwekkend, al hoewel van personeelsover schot nog lang niet gesproken kan worden. Het open bejaar denwerk (hulp aan zelfstandig wonende bejaarden) komt er goed van af, maar: „We zitten een stuk onder de vuistregel, die aangeeft hoeveel verpleeg sters voor hoeveel bejaarden. De honorering is overigens niet geweldig. Schoon per uur houdt een getrouwde vrouw 2,80 over. Toch wordt op de adver tenties nog steeds gunstig ge reageerd". Het personeelsprobleem bij het gesloten bejaardenwerk geeft minder reden tot juichen. Voor al het gebrek aan goede ver- De meeste Schiedamse winke liers verwachten aan het eind van de week nog veel drukte blijkbaar worden veel cadeaus op het laatste nippertje ge kocht. Het kille weer was bovendien debet aan een betere omzet voor de wijkwinkels dan vorig jaar. De afgelopen dagen is veel vraag naar kleine, luxe huishoudelijke artikelen, zoals lady-shavers, haardrogers, koffiezetappara ten en mixers. „Afwasmachi nes en koelkasten dat komt weer zo tegen de kersttijd" meent een winkelier, „dan wordt er veel eten bewaard". Een artikel dat helemaal „in" raakt, is wel de cassette-recor der. Voorts werden er veel pick-ups, platen en bandrecor ders verkocht en opmerkelijk veel kleurentelevisies. Bij speelgoedwinkels en babywa- ren-zaken was het niet zo veel drukker als vorige jaren; de mensen gaven echter wel mak kelijker geld uit. Misschien de invloed van de 400? Enkelen meenden dat die invloed er was, enkele maanden geleden. Men deed toen grote en dure aankopen. „Maar wat hou je er van over? Het geld is al op", zei een winkelier. ,Van dichtbij gezien", het laatst .UIMPUimillWIItl1 'l verschenen boek van Godfried Bomans liep, evenals het „rode boekje" voor scholieren -erg goed. Over het algemeen zeiden de boekhandelaren dat hun om zet in vergelijking met het vori ge jaar was gestegen. Wat de kleding betreft: Sint laat het grote werk liever aan de dames en heren zélf over. Hij koopt jumpers truien, blouses, hem den en dassen in, maar de mantels en pakken laat hij lie ver in de rekken hangen. Parfumerie-zaken doën goede za ken, althans niet minder goed dan anders. „Hooguit worden er wat meer parfums verkocht, maar alle artikelen lopen rede lijk". Sinterklaastijd, marse pein, speculaas, chocolade en suikerbeesten. De snoepwinkels liggen er vol mee, nog wel, want waarschijnlijk is er zater dagmiddag niet veel meer over. Gaat de verkoop beter dan an ders? „Het loopt altijd", aldus een „deskundige" op dit ge bied. De grote warenhuizen zijn tevre den met de verkoop. De meeste praktische dingen werden er wel verkocht, zoals schrijfwa ren, textielgoederen en de ver- bruiksartikelen. Bij de foto-ar tikelen bleef de omzet gelijk aan vorige jaren. Men kon zelfs niet zeggen dat er meer werd verkocht dan in andere tijden van het jaar. Over het alge meen hebben de Schiedammers dus aan de Sinterklaasge schenken niet minder uitgege ven dan andere jaren. pleegsters vormt een probleem. Bejaardenverzorgsters zijn over het algemeen makkelijker te krijgen. Daartegenover staat dat Schie dam wat betreft zijn opname capaciteit landelijk gezien er goed vanaf komt. Tien proc. van de bejaarden kan worden opge nomen in tehuizen, terwijl het ministerie nog altijd tot zes procent subsidieert. Blijft over negentig procent, die min of meer aan zijn lot wordt overgelaten. Een groot deel van die bejaarden kan zichzelf redelijk helpen. Een ander, niet te verwaarlozen deel, kan dat niet. Mevr. Panman: „Het is merkwaardig dat vele bejaar den de weg niet weten. Een grote groep vraagt eenvoudig niet om hulp omdat ze niet weet waar ze die hulp kan krij gen". Voor wie zich wel heeft gewend tot de Stichting Bejaardenzorg kan tegen een vergoeding, die afhankelijk is van zijn inko men, rekenen op hulp. „Eén ochtend in de week is in het be gin vaak voldoende. De relatie tussen de hulp in de huishou ding en de bejaarde is in feite zakelijk maar je merkt dat de bejaarde het gevoel krijgt er bij te horen. Zo'n gevoel van „Ik word niet vergeten". Daar entegen zullen maar weinig bejaarden reageren op adverten ties, waarin uitnodigend wordt gezegd „Wie zou er een bezoek je willen krijgen". De rol van de gehuwde vrouw in het werk aan de bejaarden is natuurlijk ideaal. Alleen kan ik me voor stellen dat de honorering niet aantrekkelijk is. Ik voel dan ook meer voor het principe „.vraag en aanbod". Maak het voor de vrouwen zo aantrekke lijk mogelijk om bij ons te ko men werken. Dat geldt in zeke re zin ook voor de dienst. Maak het leger zo aantrekkelijk dat er tenslotte slechts een be roepsleger is". De gehuwde vrouw tussen de 40 en de 50 zal volgens mevrouw Panman een zekere verbonden heid voelen met de bejaarde. „.Zij ziet als het ware haar ou derdom naderen en kan zich dan makkelijker in de situatie van de bejaarde man of vrouw verplaatsen. Jonge meisjes kunnen de tolerantie, het ge duld minder makkelijk opbren gen. En dat is begrijpelijk. Ik kan me voorstellen dat er te weinig verpleegsters' zijn. Het is tenslotte een afschuwelijk be roep". De ongeregelde diensten spelen een grote rol bij de gehuwde vrouw. Bij het open bejaarden werk doet zich dat niet zo voe len, omdat van ongeregelde diensten weinig of geen sprake is. In bejaardentehuizen daar entegen wel. Mevr. Panman: „Aan gehuwde verpleegsters beginnen we niet, omdat dezen toch de mooie diensten opsou peren. De mentaliteit van de man spreekt dan ook nog eens een woordje mee. Een vrouw, die weekenden dienst heeft of 's nachts moet werken wordt door vele mannen nog niet Mevr. T. K. PanmanVan de Heide: „Dienstplicht zou fiasco worden" „Je kunt eenvoudig niet alles oplossen" >e juniorencontacl ran Hermes-DVi oten seizoen benu al programmapuri rooster te nemen ;n de jeugd toe: en. Op diverse i ;ende half tien, ine voor ieder wa ogramma ziet e :rscommissie. ilmochtend, hieril voetbalfilm 'Rea fica) vertoonfl een doldwaze lactj Ekamp voor B en! et hardlopen-doel iooien, dribbeleij •n. Voor de E en er dan een grol petitie. it Nicolaasochten en D pupillen me de speelfilm Jei 1de westen", val komt bij Herme Verder zal de 1! Willems al de ti ren begeleiden o :ch orgel. 3ingo-ochtend voo: E-junioren. ütrandloop in Hoei (voor allema'* iniintochtend vo en pupillen. pelregeltest o.l •gen. De winnaa vaardigd naar an de Schiedam

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1970 | | pagina 5