al- •ijd teld Totaalplan van 10 jaar wil m mm «ilil Bedrijfsschool houdt Zweeds-Noorse week 2 kranten voor één prijs A. Verlinde kandidaat- voorzitter PvdA 12 december officieel open Ouders zeggen ja99 tegen sexuele voorlichting op Technische School jven op nu logelijk Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen vierde feest Schiedani'Oost hét eerst aan de beurt mm «I 95% VOOR, 5% TEGEN Arrestatie na kabeldiefstal Fietser gevallen Pony in mestput Próduktschaps- prijs voor schipper C. Roeleveld STIPTHEID BIJ PTT HEEFT EFFECT IMBER 1970 ïieuwe voorzit R.C. Schiedam ;ing besturen ii verrichten" Wij doen so- Een zwaa het runnen vai iniging waarbi )kken is sociaa t deze taak oj niet voor me- ■oor de jeugd niging. Ik heb i nodig. Steun Saterdag 5 december 1970 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - kluchten dienst 260830 SCHIEDAM EN KETHEL 4 pagina's 98ste jaargang no. 23971 V t i: ONDERHOUD Schiedam —„Bent u In principe voor sexuele voorlichting in de eerste klas van de Technische School?" Zo luidt één van de tien vragen die bij een onderzoek naar ver langens en wensen van de ouders van de leerlingen van de eerste klassen van de Technische School voor Schiedam en Omstreken met betrekking tot sexuele voorlichting aan 128 ouderparen werd gesteld. BEZWAREN ALGEMENE OPMERKINGEN door het Rotter t'.sblad/Schiedaiii te organise^] welke gehoudei zaterdag 19 ,]c Beatrixpark, j rond. De ledei ivereniging p^( rachtig parcour langs de lopet leven. Voor dez iedam georgani ip, bestaat reed: telling. Bij j,c le Schiedamschi le Broersvest i logelijk om in inigingen met a iame komen j oor een vereni eoetbalverenigin de in de RVt deelname toege naand decembe itie toch stil du •s van deze vei restatieloop me Jij de spelers d te doen houden jp gaat over ee s en drie kilomi bij het parkeei Beatrixpark. He worden gelos Ravens en va voetbalwedstrijd nber tussen el'' eronica en lantsoenendienst Excelsior-20 ge' ien, is ongeveer esteld. /an de voetbal- arvan de op nd is voor oe lg, Stan Haal voor enkele we- artiesten naar aantal disc-joc' e zaterdag «hy dstrijd zal nu gespeeld; °e ïoet nog worde" SCH1EDAMSCHE COURANT Straatverlichting aan passen aan modern verkeer ,tliifdam De Gemeentelijke Technische Bedrijven hebben een totaalplan opgesteld, dat in de komende tien jaar de stads wijken-Oost, West, Zuid en Cen trum van een geheel nieuwe straatverlichting zal moeten voorzien. De huidige verlich ting voldoet nog wel, maar is zo'n 10-15 jaar geleden aange bracht. In die tijd heeft het ver teer zich nogal gewijzigd, zo dat de lichtsterkte van de straatlantaarns over het alge meen veel groter zal worden. ;eeds vorig jaar eajm -de G.T.B. begonnen met de uitvoering in enkele straten in het -oostelijke stadsgedeelte. In elke wijk moeten de werkzaamheden bin nen tweeënhalf jaar zijin vol tooid. Het 'centrum as het laatst aan de beuirt in vexbainid met de op handen zijnde reconstructie van de binnenstad, die telgen die tijd toch wel zijn beslag moet hebben igetoregem. 'oor de 'udtvooering van het to taal-plan is 2.000.000 uitge trokken, naar de in 1969 .gelden de prijzen. Het oostelijk stads deel is het eerste aan de beurt, omdat het materiaal bij de stra-atverliohting (armaturen enzovoorts) er daar het slechts .'vv: i v - aan toe is. Buiten bet iplan om nullen overigens noodzakelijke voorzieniin-gen normaal worden aangebracht. De Oranjestraat is bijvoorbeeld onlangs nog van nieuwe lichtmasten voorzien. Ie voorzieningen in de straten van een wijk worden aange bracht al naar de belangrijk heid van een straat voor het verkeer. In samenwerking met de verkeerspolitie hebben de G.T.B. een indeling opgesteld in rijkswegen, Iroafdiveirkeers- weigen, primaire wijkstraten, secundaire wijkstraten en woonstraten. De ANWB en het Nederlands Ihstituiut voor Ver- lichtanig'Sfcunde hebben hierbij adviezen verleend. Op de hoiofd- verkeerswegen krijigt de straat verlichting een sterikte van 23 lux., op de primaire wijkstra ten 15 en de secundaire 1.1 en in de woonstraten 8 lux. Vergele ken met de huidige situatie kan men stellen dat de woonstraten er op vooruit iga.an: d-e sterkte daar is thans 2 a 3 lux. Overi gens heeft ook de soort bestra ting invloed; een zwarte asfalt- lauig vermindert bijvoorbeeld de kracht van de uitstraling. Door te werken met nieuw ver- liditi'n'gsmiateniaai krijgt de iau- tomiolbilist een veel beter in zicht op de voetganger", meient dr. fir. J. van Willigen, direc teur van de G.T.B. De tot nu toe in gebruik zijnde (gloeilamp en de TL-buiis zullen in de ko mende jaren voor een belang rijk deel worden vervangen door kwik- en natrduml-ampen, die ook hun bezwaren hebben, maar waaraan de laatste tijd veel verbeteringen zijn aange- In Schiedam-Oost zijn de G.T.B. begonnen met de uitvoering van het totaal plan voor de straatverlich ting. bracht. Een iproefpaal is aange bracht op de kruising B.K.laan- /Vlaardingerdijik nabij Wilton. Ook het onderhout aan beide soorten lampen iis veel iminder, wat uiteraard kostenbesparend werikt. De levensduur van de lampen is veel .groter, want een gloeilamp was ,,op" na 600 uren en een kwikLaimp na 6000 uren. De levensduur is dus tien maal zo hoog.. Bij heit bepalen van de hoogte van een .paal gaan de G.T.B. Uit van de breedte van een weg. De nieu we lampsoorten maken echter >een wijdere lichtstroom moge lijk. In de oude situatie werd ook .alleen 'de directe omgeving v.an de paal goed verlicht. Ook de parkeerplaatsen hebben de aandacht van de G.T.B. Bij de A.B.P.-flats in Groenoord zijn 12 tot 16 meter hoge palen met fittingen geplaiatst met zes lampen die een stroom van licht op het plein werpen. Ook de parkeerplaats bij de voor malige rijfcs-h.b.s. (nu de afde ling Bevolking van de gemeen- Schiedam Na een Japanse week in januari van dit jaar, een Spaanse week in juli zal er tot besluit in de Bedrijfsschool van Wil- ton-Feijenoord een Zweeds-Noorse week worden gehouden die duurt van 14 tot en met 19 december. te-secretarie) aan de Over- schiietsches'tra'af is van een nieu we verlichting voorzien. Men hoopt daarmee ook diefstallen uit auto'iS en vernielingen teigen te gaan, die nu dn het halfduis ter kunnen worden verricht. De werkzaamheden worden zo veel mogelijk uitgevoerd in sa menwerking met de dienst voor Gemeentewerken. Het ligt voor de hand dat als deze dienst er gens een straat ophoogt, de G.T.B. dan ook daar met de werkzaamheden beginnen. Dit echter technisch niet altijd mo gelijk zijn. Door het grotere stroomverbruik dat de uitvoering van het to taal-plan tot gevolg zal hebben moet ook het kabelnet worden aangepast. De kabels hebben nu een stroomstertote van 220 V, in bet nieuwe net zou dit 220/380 V moeten worden. De tweede- en derde-jaars leer lingen Scheepsbeschieten zul len, onder leiding van hun le raar F. Kegel, uit het beschik bare materiaal een kleine expo sitie opbouwen, waarvoor de hulp is ingeroepen van beide betrokken ambassades, toeristi sche bureaus en industrie. Aan de hand van diverse films, boe- Profiteer nü van het unieke ainbod Z krjnten te ontvinten voor de priji van één: de| Sthiedemsche Courant met nieuwi uit uw stad en omgeving;, en het Rotterdamsch Nieuwsblad met het laatste binnen-en buitenlandse nieuws. Geef ons nu opdracht ook bij u 14 dagen gratis, zonder enige verplichting, de SC 4- RN te bezorgen en ontdek g zelf de veie pluspunten. •Deze bon ïn open envelop, zonder postzegel, sturen naar Rotterdamsch Nieuwsblad, antwoordnummer834, Rotterdam de SC RN 14 dagen gratis naars woonph telefoon stuur m.f.v.: ken, folders en andere litera tuur zal men zich een beeld kunnen vormen van beide Scan dinavische landen. Voor de Zweeds-Noorse week heeft de Zweedse ambassade glas-, aardewerk en houtsnij werk beschikbaar gesteld; de Noorse ambassade stelde 15 poppen in originele kleder dracht beschikbaar. Boeken en schrifturen over pet Zweedse volk, onderwijs en economie- onderwerpen die ook in de les sen op de Bedrijfsschool aan de orde zullen komen werden beschikbaar gesteld door het Svenska Institut. Gedurende de Zweeds-Noorse week krijgen de leerlingen van de school elke middag van kwart voor vier tot kwart voor vijf kleurenfilms te zien over technische prestaties uit beide landen. Aan bod komen auto-in dustrie, scheepsbouw, fjorden, de Noordkaap, Stockholm en het drie eeuwen oude oorlogs schip ,,Wasa". De werknemers van Wilton kunnen de expositie bezichtigen op 15 en 17 decem ber van kwart over vijf tot kwart over zes. Andere belang stellenden kunnen terecht op 16 december van half acht tot tien uur en zaterdagmorgen, 19 de cember, van half tien tot twaalf uur Vlaardingen In gebouw Trian gel heeft de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen de jaarlijkse feestavond gehouden. De Groningse actrice Liesbeth Veendorp zorgde voor een zeer geslaagde avond. Zij speelde onder andere enkele stukjes van Simon Carmiggelt, Annie M. G. Schmidt en Tsjechow. Daar tussendoor zong zij caba retliedjes eb volksliedjes uit verschillende landen. Het cultu rele gedeelte van het feest werd afgewisseld door een tom bola en de verloting van een door één der leden zelf gebor duurd kussen. De Kerstmiddag, die elk jaar door de leden wordt georgani seerd, valt dit jaar op donder dag 17 december. In de boven zaal van gebouw Excelsior zal om half vier de traditionele kerstmaaltijd worden gehou den. Schiedam Het afdelingsbestuur van de Partij van de Arbeid heeft de heer A. Verlinde kan didaat gesteld als voorzitter van de afdeling Schiedam. Hij zou daarmee de heer P. C. Tij- sen opvolgen, die zich niet her kiesbaar stelt. De bestuursver kiezing zal plaatsvinden op don derdag 10 december om acht uur in gebouw Christelijk So ciale Belangen aan de Lange Haven. Ook penningmeester W. Hoegee is niet herkiesbaar. Het bestuur stelt in zijn plaats kandidaat de heer H. Posthoorn. De dames Bastiaans, Huisman en Reude- rink zijn herkiesbaar. Verdere kandidaten zijn de heren Hoe gee, Jansson, Van Horik, Kra nenborg en Tijsen. Op 29 december houdt de PvdA de tradionele boerenkoolmaal tijd in het wijkcentrum Nieuw- land. Tafelredenaar is ditmaal wethouder C. J. M. Bolmers. Spijkenisse Het nieuwe wijk winkelcentrum Sterrenhof in de wijk Braband in Spijkenisse wordt volgende week zaterdag om 11 uur officieel door de bur gemeester geopend. Na afloop van de opening is er een ontvangst door het bestuur van de Belangenvereniging van het winkelcentrum. Het blijkt dat ruim 95 procent van de geënquêteerden vóór voorlich ting is. Ruim 11 procent van de ouders geeft liever zelf voorlich ting, 32.3 procent geeft liever zelf geen voorlichting. De meeste ouders (56.7 procent) gaven geen antwoord op de vraag of zij liever zelf voorlichting geven. Wanneer de ouders zouden wor den uitgenodigd voor een be spreking over sexuele voorlich ting zou bijna 79 procent ko men. Ruim 19 procent zou het laten afweten; 2,4 procent gaf hierover geen uitsluitsel. De voornaamste bezwaren die er bestaan tegen voorlichting door de leraren van de school (120 ouders hadden totaal geen be zwaren) luiden: waarom heeft een Ikind nog ouders? Er bestaan gevaren dat de voorlichting niet gebaseerd is op de raad van God. Mqn zoon is te jong. Wat dat laatste betreft: 3,2 pro cent van de ouders meent dat hun kind nog te jong is voor voorlichting: 52,7 procent vindt van niet. Voor voorlichting tot en met het vierde of derde leerjaar zijn 72 ouders. 8 ouders menen dat voorlichting tijdens het eerste jaar voldoende" is (velen me nen: „Wanneer het het eerste ,iaar gedegen en voortdurend gedaan wordt, kan het in een jaar worden afgewerkt"). Achttien formulieren waren be schreven onder Algemene op merkingen. De reacties onder dat punt waren sterk positief ten opzichte van de voorlichting. Om er enkele te noemen: Wij zijn benieuwd naar het re sultaat. Ondanks protesten misschien, toch doorzetten. Niet mee wachten, direct be ginnen. U moet zelf maar zien hoe ver u gaat. De voorlichting via de leraar wordt volgens ons serieuzer ge nomen dan de voorlichting, die wij als ouders zouden geven. Voorlichting kan door de lera ren gegeven worden. Men kan het ook laten doen door vak mensen van de NVSH. De ou ders zouden dan de school voor de extra gemaakte kosten een kleine vergoeding kunnen ge ven per kind. Enkele ouders reageerden wel positief, maar hebben blijkbaar nog wel twijfels: Wanneer er toch films ge draaid worden, hoeft mijn zoon niet uit de klas verwijderd te worden. Wij vinden films ech ter niet noodzakelijk. Ik zou er prijs op stellen dat het sexuele leven met het lief deleven als een noodzaak wordt voorgesteld. Dus geen sex om de sex, maar door liefde het verlangen naar sexueel leven en daardoor huwelijksgeluk. Volgens de leraar van de lage re school is mijn zoon nog niet rijp voor voorlichting. Hij toont thuis ook geen interesse. Geef het a.u.b. op een goede wijze, zodat hij het kan begrij pen, maar niet te ver doorvoe ren, dat is misschien schade lijk. Het ligt in de bedoeling om het overzicht van deze enquête op de ouderavond van de Techni sche School voor Schiedam en Omstreken op 10 december aanstaande te bespreken. Schiedam De Sl-jarlge Schie dammer A. v. E. is gisteren voor de officier van justitie ge leid. Hij wordt beschuldigd van diefstal van elektriciteitsdra den en kabels ter waarde van ƒ2.000 De diefstal had plaats eind oiktober op de Scheepswerf De Hoop. Schiedam In de Nieuwe Dam- laian is donderdagavond de 15- jarige Vlaardingse scholier R.A. v. M. met zijn fiets ten val geko men. Een achterop komende brommer reed over het been van de jongen. De fietser is met een rechiteronderbeenifpac- tuur door de GG en GD naar het Holy-z iekenhuis in Vlaar dingen vervoerd. Schiedam Op het erf van de heer J. v.d. E. aan de Polder weg is donderdagavond oen pony in een mestput geraakt. De brandweer onder leiding van de heer Noomen is 2'/: uiur bezig geweest om het dier uit zijn benarde situatie te bevrij den. Hierna beschadigde de pony tijdens zijn vreugdedans het spatbord van een politiewa gen. Vlaardingen Schipper C. Roe leveld van de trawler VL 105 „Elizabeth" van de rederij W. Kwakkelstein NV heeft dit jaar de Produktschapsprijs voor ge zouten haring voor Vlaardingen gewonnen. Deze prijs wordt elk jaar goege- kend aan schippers van vaar tuigen, die de best verzorgde zeevis en/of haring aanvoeren. De wisselbeker, de wimpel voor het schip en de legpenning voor de bemanning worden eind ja nuari, begin februari uitge reikt. Het produktsehap voor Vis en Visprodukten hoopt door deze prijzen de verzorging aan boord te stimuleren. De toekenning der prijzen is dit jaar voor het eerst wat vroeger dan tot nu toe, omdat de beoor delingsperiode niet meer sa menvalt, met het kalenderjaar, maar loopt van november tot november. Schiedam De stiptheidsac- tie van de Schiedamse post bestellers heeft effect ge had, Dit stelde de heer A. Leeuwangh, contactfiguur voor de bestellers van de Algemene Bond van Amb tenaren vrijdagmiddag, toen de postbestellers kon den terugzien op een eerste ochtend van stipte dienst. Drie postbestellers keerden terug met gedeeltelijk ge vulde wagentjes, de overi gen waren binnen de tijd die hun dienstrooster toe liet gereed met de bestel ling. Er was overigens een geringe aanvoer van post, omdat dit uit Rotterdam moet komen, waar vrijdag eveneens een stiptheids actie aan de gang was. De heer Leeuwangh toonde zich tevreden over het ver loop van de actie, waartoe de postbestellers donder dagavond eenstemmig had den besloten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1970 | | pagina 1