KORFBAL WEEKEND VAN RAVENS VERTELT Biljarters versaderen „sp/ts" Maaslandse ijsbaan vergt veel EXCELSIOR M STOPT MET VOETBALLEN aan Bas van Bochove iOetLa Centrale Organisatie pan Voetbal Scheidsrechters WÊ M fttderiand: SptirtgelueJst r$d 19*6-1937 Vlaardingen/Schiedam Met een bloedend hart heeft Hans Scheffers tenslotte de knoop doorgehakt; het be stuur van Excelsior Maas sluis op de hoogte gesteld van zijn besluit: dat voetbal len plaats maakt voor atle tiek. De 25-jarige Vlaardin ger heeft lang in tweestrijd gestaan: samen met broer Erik „spits" in de Maassluise topformatie of het aanbod van de KNAU accepteren om te Wórden opgenomen in de nationale selectie voor verspringen. ZEVEN METER door van den Berg EXPLOSIE HERMES DVS Hans Scheffers WIE BEN JE? De gang zit er in. OVERBOORD SUBSIDIE De spelregels zijn voor Van Ravens nooit een probleem geweest getuige dit diploma ZATERDAG 5 DECEMBER 1970 jlaandag Xa<*<*i ui* topsporter Hans Scheffers, dit jaar afgestu deerd aan de academie voor li chamelijke opvoeding: „Toen ik de invitatie van de KNAU kreeg ben ik naar mijn trainer Jan v. Buitenen gestapt in Schie dam die mij verzekerdedat een carrière als topsporter voorrang heeft". Voor de ex- tierikamper van a.v. Fortuna een hele overgang. Hij erkent het graag: „Ik was verrast en blij toen ik de uitnodiging van de Technische Commissie kreeg, maar tevens dacht ik aan het voetballen. Je kunt je echter maar op één sport toe leggen die je veel meer moge lijkheden biedt dan in een za terdag tweedeklasser te spe len." Meer over zijn verrassing: „Ik sta óp de landelijke ranglijst bij het verspringen op de twaalfde plaats, daarom juist, en dat ik met nog drie promi nenten ben gekozen, dat is al leen maar een bewijs dat de TC iets ih mij ziet. De TC is overi gens wel geadviseerd doar de trainer van Fortuna: Ton Ei kenboom, terwijl bondstrainer Jaap Noordenbos mij eerdei had geadviseerd: laat de tien kamp varen én ga je toeleggen op verspringen." Slanke Hans Scheffers (van Schieffani8éL ouders, voor wie Piet SchefférA' geen onb'ekende is; die vele jaren op de half- plaats in Hermes-DVS heeft ge staan) „Ik-ben dit jaar tweemaal over de zeven meter gekomen. Een prestatie van formaat, dat geef ik grif 'toe. Beide op tienkam pen in Amsterdam èn Vlaardin- gen met. resp. afstanden 7.04 en 7.02 meter. In Vlaardingen op het ShelI-sportpark liet ik zelfs Ben Saris (6.99 meter) en kampioen Héns Smeman (6.78 meter) achter me. Verder kre gen Langemeijer en Jonkers ook geen kans van me". Hans Scheffers is in feite van oor sprong een voetballer. Na zijn juniorentijd bij Hermes-DVS kreeg hij op de Haagse acade mie te horen dat hij aanleg voor verspringen had. „Ik kwam toen al tot opvallende re sultaten (6.65 meter). In eerste instantie ben ik lid geworden van het Rotterdamse AVR niet goed opgevangen en overgestapt naar Fortuna. Ik werd in de competitieploeg op- Vlaardingen Hét - ijzersterke succes vap hdt eerste trainings- weekendheeft dé korfbalver eniging lVaardingen genoopt wederom een weekend in het August Reitsmahuis in Hoek van Holland te organiseren en wel op zaterdag 23 en zondag 24 januari 1971. Het tweede weekend zal evenwel op andere leest zijn geschoeid met dien verstande dat de na druk meer op de gezelligheid zal komen te liggen en minder op de training. De kosten voor dit weekend bedragen tussen de tién en vijftien ulden. Van dit bedrag dient 2.50 bij inschrij ving te worden voldaan. Voor 8 december moeten de aanmel dingen binnen zijn. genomen omdat er toevallig ie- man ziek was geworden". De Vlaardinger met grote ex plosie op korte sprints weet dat er bij zo'n selectie tal van mogelijkheden zijn. Toekomst beeld: „Mogelijke opname in het landenteam nu is dat Ad de Jong die vrijwel niet con stant is met zijn sprongen en nationale bekendheid." Hans Scheffers ligt er niet van wak ker. Zijn 7.04 meter staat nog ver achter bij de 8.90 meter (wereldrecord) en het Euro pees record dat ook al ergens over de acht meter ligt: „Mijn uitgangspunt is voorlopig 6.80 meter." „Vreemd eigenlijk dat ik op 25- jarige leeftijd nog ben gekozen, hoewel ik pas drie jaar met verspringen bezig ben." Het Maassluise Excelsior heeft evenwel vruchten kunnen pluk ken van Hans' snelheid. „Op de trainingen was ik iedereen de baas, omdat voetballers lang zaam op tempo komen. Zij heb ben geen explosie", zoals ik. Sportman Hans Scheffers treedt in de voetsporen van zijn vader Piet. In de jaren dertig een be kende voetballer van Hermes- DVS, verschillende malen in het Rotterdams elftal en ook in het Nederlands Bondselftal. „Mijn plaats was altijd in de schaduw van Puck van Heel, daarom ben ik nimmer in oranje geko men". Wel heeft hij een keer in 1928 tegen Olympisch kampioen Uruguay gespeeld. Voordat Hans Scheffers als B-ju nior bij Hermes-DVS kwam, was hij onder leiding van Bela Simin een verdienstelijk jeugd- tafeltennisser van het inmiddels opgeheven SCS. Ook heeft hij nog een keer bij Hermes aan cricket gedaan, maar dat hele dag staan op het veld vond hij maar niets. Toen ds het begonnen. Het doorlo pen van de scheddsrechterscuir- s'us bleek geen probleem voor Van Ravens. Een mooi zwart pak werd gekocht en op 12 no vember 1948 zagen de spelers van ASB 2 en NRC 3 voor het eerst Lau van Ravens in actie. De naam Van Ravens zei hen totaal niets, maar wel bleek in de rust, dat Lau .toen al een strenge „rechtspreker" was. „De-afscheiding tussen kleedlo kalen en scheid'srechtershok was zo dun, dat ik kon verstaan wat de spelers elkaar te vertel len hadden. lik hoorde zeggen: „Jongens kalm aan vandaag want die fluiter die we vandaag hebben neemt niets". Dus toen al liet hij dat was dn de re serve vierde klas niet over z.ich lopen. Schiedam kende nog geen scheidsrechtersvereniging en daarom werd Lau van Ravens lid van de afdeling Rotterdam. Toen eens een voetbalwedstrijd werd georganiseerd tussen de scheidsrechters van Antwerpen en Rotterdam, stond Van Ra vens in het Rotterdamse doel. Hij deed het goed, zodat na af loop de baas van de afdeliings- scheidsrechters, Wirn Ver klaart, naar Van Raivens toe kwam en héim vfoeg hoe lang hij ad floot. *1 V Precies een jaar in de reserve Vierde klas, meneer Verkaart, was het antwoord van Lau Ra vens. Nou schrikt een scheids recht er s commissie zelden als een scheidsrechter dreigt te stoppen als hij geen klas hoger komt. Dus ook van de woorden van Van Ravens heeft toen geen enkel lid van de scheids rechters commissie nachten wakker gelegen. Een toen kwam voor de eerste keer vrou we Fortuna Lau van Ravens to hulp. Later, in zijn reeds verge vorderde carrière als interna tionaal arbiter, zou dat geluk hem nog een paar ker helpen. maar als ik daar nog lang in blijf stop ik. Ik zal het nog een maandje aanzien en dan zet ik. er imaar eein streep onder", ,,lk moest eens blazen een wed strijd tussen Spairta 7 en RFC 8. Nou wil het geval dat bij de wedstrijd Sparta 4Excelsior 2 geen scheidsrechter was. Dat was dus KNVB. Ik mocht die wedstrijd fluiten en deed het, volgens de mensen langs de lijn, zo goed, dat in de rust dakter Vuylsteke, Caste'lijn en Verkuil van de aansteilingscorn missie bij mij in de kleedkamer kwa men. Wie ben je en hoe lang fluit je al?, vroegen zij. Nou ik heb 't allemaal verteld. Vraag maar KNVB aan, werd me toen gezegd. Dat heb ik ge daan, maar er werd afwijzend beschikt. Ik had nog geen eer ste klas afdeling geblazen. Nou, dat was. toen snel gepiept want ik kreeg daarna niet anders". In 1951 natn Lau van Ravens de ■stap naar de KNVB. Een springplank van het „ondiepe" naar het „diepe". Wie goed kan zwemmen haalt de overkant, wie dat niet kan verzuipt onder weg. Van Ravens haalde de overkant. Op eigen kracht zon der er door wie dan ook te zijn „gebracht". Ik kan rustig stellen, dat wat ik hetb bereikt ik dat allemaal aan mezelf heb te danken. Keihard trainen, ±e- ren van anderen en fouten dur ven erkennen. Mijn grote voor beeld was, is en blijft Karei van der Meer. Er waren toen nog meer groten in die tijd. Maar ik vond Karei de beste. Ik heb gelukkig nooit gepro beerd hem te imiteren. Want dan ga je de boot in. Ik hoop dan ook niet dat er in Neder land arbiters zijn diie mij na doen". Lau van Ravens ging snel toen er eenmaal de gang in zat. Hij kreeg standaard-teams te flui ten, sloeg de derde klas over en zat in de lift. De laatste wed strijd die Van Ravens te leiden kreeg dn de KNVB, alvorens over te gaan naar de betaalde sector, was de promotiewed strijd Flakkee-Ou'dewater, Flafckee moest winnen om te promoveren en Oudewates moest ook winnen. Van onze sportredactie Maasland De jjsclub „Maas- lands Ijsvermaak" is in jaar vergadering bijeen geweest. Voorzitter Van der Ham kon in zijn openingswoord ruim zestig belangstellenden begroeten. dc agenda bestond uit een groot aantal huishoudelijke punten, die in vlot tempo zijn afge! werkt. Onder meer werden alle aftredende bestuursleden herko. zen. Het belangrijkste onderwerp van de avond was het overzicht van de stand van zaken omtrent de nieuwe ijsbaan aan de Koningin Julianaweg. De vereniging heeft het oude knusse baantje aan de Kerklaan moeten verla ten, daar er nog deze winter de eerste paal voor het bejaarden centrum wordt geslagen. De nieuwe baan is aangelegd, maar of er deze winter al druk gebruik van kan worden ge maakt hangt niet alleen van de vorst af. De aarden wal rond de baan moet zich n.l. eerst zetten en de tijd daarvoor is ongeveer een jaar. Thans ligt de dijk er ruim een half jaar. Er moeten nog wat werkzaamheden wor den verricht, voor de baan ge bruikt kan worden. De lichtin stallatie moet worden gemaak al zijn nu wel de masten plaatst. Een toegangspad kom: er ook nog en het is de be ling om naast de baan vr pig een demontabel clu bouwt je neer te zetten. De aanleg van de baan en tr horen brengt grote kosten die grotendeels voor reke van de vereniging komen, gemeente verstrekte een k'c subsidie en het overige be probeert de ijsclub bijeen brengen door het uitzetter v renteloze aandelen van. f 100. Een actie die tot nu toe I loopt, want van het nog beno digde bedrag van 10.000 is a! de helft geplaatst. De vereni ging heeft vooral met de werkzaamheid grote bedr v kunnen besparen, onder p met graafwerkzaamheden. Ook het aanbrengen van de ben >- de foulie in de ondergrond werd door eigen leden verricht; een karweitje dat zo'n 5 a 6 mille bespaarde. Dat de vereniging de juiste mid delen weet om aan de financiën te komen, bleek ook tijdens deze jaarvergadering, want draaide een aantal rondjes met het rad van avontuur en dat was goed voor ƒ620, waarvan weer on kosten kunnen worden bestre den. Van onze sportredactie Vlaardingen De biljarters van de ROVS gaan maandag verga deren op het sportpark „De Vijfsluizen". Bij de bestuursverkiezing stellen de heren Roodenburg, Noot- eboom en Van Rijn zich her kiesbaar. De heer Knaven treedt tussentijds af, terwijl de heer Van Meel zich niet her kiesbaar stelt. Het bestuur stelt ook voor om de contributie te verhogen. Verder zal worden besproken de brief van BBB over aansluiting bij de KNBB. „Ik had daar twee neutrale grensrechters. Een Schiedam, mer en een Vlaardinger. Op een gegeven moment geef ik een strafschop tegen Oudewa ter. De keeper stopt die straf schop. Iedereen juicht, maar wat doet mijn grensrechter? Steekt zijn vlag omhoog en zegt:- doelman heeft te vroeg bewogen. Moest ik die straf- men. Daarna werd de bal weer schop natuurlijk laten overne- gestopt en opnieuw vlagde de grensrechter. Bij de derde keer ging de bal er in. Dus je kan nagaan, dat er „stront" kwam. Daarna heb ik ook altijd een dui delijke afspraak gemaakt met mijn grensrechters. Flakkee promoveerde, maar de grootste narigheid kwam op de veerboot van Flakkee naar Hellevoet- sluis. Daar ben ik min of meer bedreigd. De doelman van Ou dewater vroeg me of ik lekker wat geld had verdiend. Die heb ik meteen aan de bond doorge geven. Een flinke schorsing was zijn deel. Toen heb ik te gen het bestuur gezegd dat ze maatregelen moesten nemen anders zou ik alles aan de bond doorgeven. Nou, daar schrok ken ze van. Ze zullen je maar boven water houdden en losla ten. Ik kan wel zwemmen, maar van Sommelsdijk naar Hellevoetsluis is een heel eind. Weet je wie er nog bij was Jan Bens, de trainer van SVV. Die was toen trainer van Flakkee. In zijn wagen ben ik toen snel naar huis gebracht. Honderden supporters op een boot die rot gaan doen, daar doe je niets te gen. Maar door mijn grote mond liep het allemaal goed af". Dat was de enige narigheid die Lau van Ravens, die voor deze wedstrijd 1 8,65 mocht declare ren, in de amateerperiode kreeg te verwerken. In het sei zoen 1957/58 kreeg Van Ravens vijf wedstrijden te leiden in het betaalde voetbal. Het rote doel was bereikt. Volgende week: Goede rapporten waren nu belangrijk. Iedere wedstrijd zou Lau van Ravens, die gelijk de grote stap maakte met zijn stadgenoot Henk van der Veer, door rapporteurs worden bekeken. „Wij kregen toen 25 gulden voor een wed> strijd. Daar kun je nu nog geen verre treinreis van betalen. Ën toch heette dat toen betaalde scheidsrechter". Schiedam koningii mevr. L hebben van het meester n aanwezi lige colle, de burge raadzaal heer Roe zonder pi saris zij] met een lokale vol Hij zei v< hezoek Klaasesz vruchtba: 'e burger daarbij v heer Kla; een grot toond voo huis, nu 1 Voorts ve van het en heeft iverkbezoi het collej 'Staten, al van onze 'et laatste ean Sch Klaasesz °Pende hi Park. De karkante die u bij Hedaan", „De were onder", zi hetreft is eind gevo: gelling o\ ls niet uitj eotnmissa „Dan ben vbjtig gei 'a de toesj R°elfsem< raadsverg hfacht mi Hans t Scheffers

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1970 | | pagina 4