2 kranten voor één prijsk. INRBAKEN Inbraak in clubgebouw W. VAN PELT Apparaten uit zeiljacht gestolen Geen voorrang Stiptheid hij PTT duurt voort Vanavond hoorzitting over Woudhoek Huisvesting gast arbeiders ook zorg van gemeente Padvinders houden kerstdienst N.V. Schildersbedrijf ian Tijdens bijzondere zitting CEMBER 197 VOOR AL UW SCHILDERWERK Onze fotograaf maakte deze opname van twee fraaie zwanen langs een singel in Groenoord. De dieren vormen een tegenstelling met de strakke lijnen van de beton nen flats ,op de achtergrond. In de singels van Groenoord vormen ze in ieder geval een levendig element. 4 pagina's pinsdag 8 december 1970 ONAFHANKELIJK DAGBLAD98ste jaargang no. 23973 Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - kluchten dienst 260830 SCHIEDAM EN KETHEL weer op zij' COMMISSARIS: WONINGBOUW BULDERBAAN De commissaris van de konin gin Zuid-Holland, mr. Klaasesz, beëindigde gisteren zijn werk bezoek aan Schiedam met een visite aan de mouterij-branderij De Koning N.V. Tijdens de rondleiding kreeg mr. Klaasesz een uiteenzetting over het bran den van jenever. De heren mr. W. A. Steenstra Toussaint, A. J. de Koning, A. J. Mulder, A. J. .T. de Koning en G. Visser heetten de commissaris wel kom. De rondleiding die ongeveer drie kwartier duurde voerde het ge zelschap. bestaande uit het col lege van burgemeester en wet houders, langs graansilo's, semi racket-lanceringen en va ten met een gistende vloeibare materie. ïn de bestuurskamer werden enkele verfrissingen aangeboden. Mr. Klaasesz nam in het bedrijf afscheid van b en w. Schiedam Onbekenden hebben vannacht ingebroken in twee bedrijven op het industrieter rein. Bij de N.V. Alhamo aan de 's-Gravenlandseweg kwa men zij binnen door het force ren van een niet goed afgeslo ten raam. Op de eerste verdie ping werden bureaus doorzocht, maar er wordt niets vermist. Bij de N.V. Bijker's Technische Handelsonderneming aan de Bettoweg worden drie geld kistjes vermist met een totale inhoud van f 40. Schiedam Bij een inbraak in het clubgebouw van de Golfclub River Side zijn 60 pakjes siga retten, twee flessen wijn en 25,uit een geldkistje gesto len. De inbrekers kwamen bin nen door het vernielen van een ruit De studenten zijn belast met een ecologisch onderzoek onder de Schdedarose bevolking, wat in houdt, dat zij willen weten wel ke wensen ten aanzien van de woonvormen in deze wijken er onder de Schiedammers leven. Zij nodigen daarvoor iedereen uit op deze hoorzitting te ko men. Het is de bedoeling dat er enkele werkgroepen zullen wor den geformeerd, die gedurende heel het project door de studen ten zullen wqrden begeleid. Vanavond zal het team onder lei ding van de heer H. van Leeu wen, lector aan de Landbouw hogeschool en drs. Pennartz, socioloog, aanwezig zijn. De tweede hoorzitting wordt op dinsdag 15 december gehouden in de zaal van de Miartinuskerk aan de Andriessenlaan in Groenoord. ST. LIDUINAPLEIN 8 SCHIEDAM TEL. 26:95.45 Schiedam Uit het zeiljacht van De Rotterdammer M. C., dat in de Jachthaven ligt, zijn een generator, een barometer en een scheepsklok gestolen. De totale waarde van de goederen bedraagt f 750. Schiedam Op de kruising Phi- lippusweg-Strickledeweg is de 34-jarige Marokkaan M. A. aan gereden door een personen auto. Hij verleende geen voor rang en is met allerlei klachten in het Gemeenteziekenhuis op genomen. De auto werd be schadigd. Profiteer nü van het unieke aanbod 2-kranten te ontvangen voor de prijs van één: de Schiedamsche Courant met nieuws uit uw stad en omgeving, en het Rotterdamsch Nieuwsblad met het laatste binnen-en buitcnlandsenieuws. Geef ons nu opdracht ook bij u 14 dagen gratis, zonder enige verplichting, de SC RN te bezorgen en ontdek zelf de vele pluspunten. •Deze bon in open envelop, zonder postzegel, sturen naar Rotterdamsch Nieuwsblad, antwoordnummer 834, Rotterdam de SC RN 14 dagen gratis naars naam straat woonpl. telefoon SCHIEDAMSCHE COURANT :ces, de laatst r in het nieuw; l beslist niet st reniging is no wend en brui; ktiviteiten. Ee .viteiten is he ee geweest on lich voor de ver nstelijk hebbei ubinsigne uit t 'leerde zilvere lagmorgen in heer v. Dijk stille werkers ok trainer Koo: ilie Vorster wei ■ele goede wer et dez-e speld. leek, die Succe heden door zij iode heen hiel it wat het nu i; beurt als eerst d te ontvangen irtredactie De handbalver andiaan organ' 2 december eer cantine van d ïg van de rood 't Nieuwelant e bijeenkoms n senioren. 0' ;n Brinker. Ook aanwezig zÜn Commissaris antwoordt raadsleden Schiedam De stiptheidsactie van de Schiedamse postbestel- lers duurt onverminderd voort. Weliswaar krijgen de meeste Schiedammers hun post nor maal in de bus, maar zaterdag en maandag zijn toch nog be stellers van hun ronde terugge keerd zonder alle poststukken te hebben besteld. „De actie is eigenlijk mee,r een adhesiebetuiging", stelde de heer Leewangh van de Algeme ne Bond van Ambtenaren gis termiddag, „maar doordat er uit Rotterdam bijzonder weinig post wordt aangevoerd lopen de normale bestellingen hier wei nig vertraging op. Bij de pak- ketpost Ligt da.t anders. Er zijn maandagmiddag igeen buiten landse paikketbestellingen uit- gevoerl", aldus de heer Leeu- wangh, die verder meedeelde dat alle Schiedaimse postbpstel- lers aan de actie meedoen, maar dat ook iedereen normaal de taak volgens de voorschrif ten vervult. chiedam Woordvoerders van vier fracties uit de gemeenteraad hebben gisteren tijdens het bezoek van de commissaris van de koningin aan Schiedam in de bijzondere raadsver gadering aandacht besteed aan enkele problemen rond Schiedam en rond het Rijnmond gebied. Mr. Klaasesz heeft de vragen van vertegenwoordigers van PvdA, VVD, KVP en PCG in een half uur durende toespraak beantwoord. Ie heer P. Boschman besteedde aandacht aan de problemen die naar zijn mening in Schiedam en in het Rijnmondgebied bij uitstek aan de orde zijn: die van de verbetering van het leefmilieu. „De bevolking verandert geestelijk", vond de heer Boschman, die er op wees dat met de toename van de vrije tijd ook meer voorzieningen op het gebied van recreatie, sport en cultuur dienen te verschijnen. „Gelukkig ondervinden we in Schiedam binnen het kader van de mogelijkheden alle medewerking van de provincie", aldus de PvdA-fractie- ioorzitter. Schiedam Het studentent earn van de Landbouwhogeschool in Wageningen houdt vanavond een hoorzitting in gebouw Irene aan de Nieuwe Haven over de totstandkoming van de plannen voor de nieuw te bouwen wij ken Woudhoek en Spaland. amens de KVP-fractie trok mr. J. M. van Kinderen zijn be toog meer in het politieke vlak, door het democratisch hande len van de thans zittende ge meenteraad aan de orde te stel len. „Sinds de bevrijding heb ben we in Schiedam een colle gehad dat bestond uit vier wethouders komende uit drie partijen. Hoewel de samenstel ling van de raad politiek gezien niet noemenswaardig is veran derd. zijn er hier na de laatste raadsverkiezingen acties ge voerd door een persoon, die niet in de raad zitting had, maar die wel voor de vorming van dit college verantwoorde lijk is, dat wel een politiek monstrum kan worden ge noemd. Zo noemde een alge meen gerespecteerd oud-wet houder van de PvdA het", al dus de heer Van Kinderen. Schiedam 1 ,,U hebt zo juist opgemerkt dat de gemeente Schiedam 2.000 gastarbeiders huisvest. Mijn vraag is nu of deze mensen zodanig zijn ge huisvest, dat een brand zoals zaterdag in Amster dam hier onmogelijk is". Aldus commissaris mr. J. Klaasesz gisteren tijdens de bijzondere raads ver gadering tot burgemees ter H. Roeilfseima. Deze kon de vraag slechts roe-t „neen" beantwoorden. De commissaris merkte op dat het ook tot de zorg van de gemeente behoort, voor een (goede huisves ting zorg te dragen, al verïklaarde hij, dat ook de gastarbeiders eèlf vaak met een schamele huis vesting genoegen nemen om maar zoveel mogelijk geld over te sparen om zo snel mogelijk naar hun land te kunnen terugke ren. liedaim Het district Schie- iam van de Nederlandse Pad- anders houdt op zaterdag 19 fee ember een kerstdienst in de Qpstanddngsikenk aan de Burge meester Honnerlage Gretelaan om zeven uur begint. Voor- tenger is ds. H. J. Groeneiwe- ten, hervormd predikant in Schiedam, terwijl de Harmo- «ieverenigiing Harpe Davids muzikale medewerking ver kent. .leden, oud-leden, ouders, fa milieleden en belangstellenden jte welkom bij deze dienst, tij- lens welke een inzameling kordt gehouden waarvan de op- 'fenigst is bestemd voor he,t mndexfonds van de Verenigde '"aties Unicef. De KVP-woordvoerder zei zich zorgen te maken over de conse quenties van dit collega voor de Schiedamse raad. „De beslui ten die de gemeenteraad neemt worden zonder dat iets van de, stemverhoudingen is gebleken aan Gedeputeerde Staten ge zonden, evenals bij G.S. de ge-" houden beschouwingen onbe kend zijn" stelde mr. Van Kin deren, die de commissaris de vraag voorlegde of G.S. bereid zouden zijn deze bijzondere as pecten van de raad in overwe ging te nemen. In zijn antwoord meende de heer Klaasesz dat ook in Schiedam „de meeste stemmen gelden". Met andere woorden: De raads besluiten zijn genomen door een meerderheid van de raad en daar kunnen G.S. ook niets aan doen. „Speciaal in het zui den des lands heeft men nogal eens moeite met het samenstel len van colleges uit meer dan één partij", vond mr. Klaasesz, die het niet haalbaar achtte dat ieder Schiedams raadsbesluit door G.S. apart zou worden be studeerd. „Als u zegt dat er in de raadsbesluiten grauwsluiers zitten moet u maar een brief aan G.S; sturen", vond de com missaris. ten van dc plannen voor een bulderbaan die het wonen zou vergallen", aldus de VVD'cr. De heer Klaasesz was het er met het VVD-raadslid over eens dat dit een lastig vraagstuk is. Wat de plaats van Schiedam in zijn omgeving betreft stelde hij dat een oordeel hierover in de eer ste plaats van de gemeenteraad zelf moet worden verwacht. „De besturen van de betrokken gemeenten dienen voortdurend met elkaar contact te hebben om te komen tot een taakverde ling", aldus de commissaris, die na zijn betoog gelegenheid kreeg om kennis te maken met de raadsleden. PCG-woordvoerder Eijkenaar be steedde in zijn betoog aandacht aan de woningbouw. De heer Eijkenaar noemde de doorstro ming die niet van de grond komt en betrok ook de hoog bouw in vele stadswijken in zijn betoog. „Ik juich het ecologisch onderzoek dat hier zal worden verricht toe. De inspraak van de bevolking eveneens, en ik ben dan oook zeer geïnteres seerd in de resultaten", zei de PCG woordvoerder. Tenslotte stelde de heer Eijenaar nog het probleem van de con tacten tussen provincie en ge meente aan de orde. „Wij heb ben de provincie nog niet afge schreven. De provincie moet haar werkzaameden aan de kiezer duidelijk maken, wel licht door het aanstellen van een public relations officer". Mr. Klaasesz kon de heer Eijke naar meedelen, dat de provin cie reeds over zo'n ambtenaar beschikt. „Dat is blijkbaar niet voldoende doorgedrongen. Ove. rigens moeten we ons-op dit punt geen illusies maken want de burger heeft bij veel zaken die de provincie onderneemt geen rechtstreeks belang", vond de commissaris, die het met de heer Eijkenaar eens was dat „in sommige woonwij ken de naargeestige eentonig heid ons tegengrijnst, maar je zit nu eenmaal met je budget. De P.P.D. is bezig met een plan voor andere woonvormen en een aantal teams is bezig in een experimenteel stadium Het is onze bedoeling deze ge gevens ter algemene kennis te brengen", aldus de heer Klaasesz. De commissaris wees de heer Boschman op de nota van het GS-lid prof. Van Praag over de sportvoorzieningen in Zuid-Hol land. ,,Ik heb vele sporthallen geopend. De spreiding in de voorzieningen in de diverse ge meenten lijkt me niet altijd even zinvol. De geestelijke en sociale ontwikkeling staat vaak op de tweede plaats. Gellukkig heeft in Schiedam het Stedelijk Museum bijvoorbeeld een voor- uitstrevende directie". De heer E. de Brabander sprak namens de WD-fractie over de bestemming van Schiedam in het Rijnmondgebied, in het bij zonder in de stedeband met Rotterdam en Vlaardingen. „Schiedam zou hier een woon gemeenschap in kunnen zijn. We zouden dan in feite af moe-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1970 | | pagina 1