Werkbezoek AGENDA Activiteiten rond muzische vakken van Educatieve Dienst Stedelijk personeelkontroleur vakkundige verkoper groenten/fruit vakkundige verkoper vlees CHEF DE PARTIE DEMI-CHEF DE RANG COMMIS DE RANG BilFFETBEDIEK Mi MOEDER EN DOCHTER GEWOND ELEKTRICIENS en AANK. ELEKTRICIENS FEUILLETON! DOORl A. J. ZOETMULDER Lezingen van J. M. de Grauw over ver „heel''de leven NETTE SCHOONMAKER CAFé-REST. „EUROPOORT" )rgel tomei ui lusei STAD „Paljas" in Stedelijk t I DANIëL KREUGER N.V. ethei SCHIEDAMSCHE COUKANT DINSDAG S DECEMBER 197t Schiedam De tentoonstellingen die het Stedelijk Museum op zijn programma heeft in de eerstkomende weken is een geva rieerde collectie die uit vier onderdelen bestaat. Eén van de „komende" exposities bevat werken van de Schiedammer Sjef Henderickx. De te tonen collectie werd reeds tentoonge steld in de kunstzaal „Zuid" te Rotterdam en bestaat uit et sen, gouaches en tekeningen. BURGERLIJKE STAND Vroom Dreesmann Vlaardingen heeft in haar pand Veerplein plaats voor een Hij dient akkuraat-te kunnen werken en tevens korrekt doch beslist op te treden. Hij moet met een gevarieerd publiek omkun- nen gaan, alsmede een duidelijk handschrift hebben. Deze funktie biedt een zelfstandige werkkring met interessant werk, en zal dienovereen komstig worden gesalarieerd. U kunt solliciteren bij de Personeeldienst, Veerplein te Vlaardingen, dinsdags en woensdags van 14.00 tot 16.00 uur. VROOM DREESMANN VROOM DREESMANN vraagt voor haar pand Vlaardingen voor haar afdeling Levensmiddelen Enige jaren verkoopervaring en zo mogelijk vakdiploma is gewenst. Wij bieden een goed salaris en diverse gunstige voorwaarden, w.o. korting op aankopen. Solliciteren bij de Personeeldienst, Veerplein, dinsdags en woensdags van 14.00-16.00 uur. Maasboulevard Schiedam - TeL 010-264625 vraagt (mnl. of vrl.) Sollicitaties aan bovenstaand adres. CHIEDAT Komende exposities in het Stedelijk HET WERKBEZOEK van de commissaris der koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaa- sesz, zit er weer op. De secre tarie-afdeling die wekenlang met de voorbereidingen van het bezoek is beziggeweest kan opgelucht ademhalen: het opgestelde programma is zonder noemenswaardige storingen verlopen. Vanaf het bosje bloemen aan het bordes tot aan het escorte tot de gemeente-grens ver liep de organisatie feilloos. Of de commissaris na één dag je Schiedam veel wijzer is geworden, is de vraag. Vele bedrijven die hij bezocht toonden hun nette gezicht en het college van b. en w. had er het nette pak maar voor aangetrokken. De fiere standaard op de auto van de commissaris, de voor een speciale zitting opgetrom melde raadsleden, van wie er velen hun normale werk zaamheden moesten onder breken, dit alles roept de vraag op of een werkbezoek als dat van gisteren niet achterhaald is. Nog afgezien van de vele voor bereidende werkzaamheden die aan een dergelijk bezoek vastzitten, levert een offi cieel bezoek het bezwaar op dat de commissaris de ge meente in ieder geval niet ,,in haar gewone doen" ziet. Paadjes worden nog haastig geveegd en de deur waar door de commissaris en zijn gevolg moeten krijgt nog haastig een nieuw likje verf. De commissaris zou een bete re indruk van een gemeente krijgen indien hij zijn bezoe ken niet van te voren aan kondigde, maar van tijd tot tijd bliksembezoeken afleg-- de. Zenuwachtige ambtena ren, een college van b. en w. dat de hele dag doende is het hoge gezelschap rond te lei den: het zijn allemaal zaken die even zinloos als tijdro vend lijken. Het is dan ook te Kopen, dat werkbezoeken in de toe komst worden aangepast aan de omstandigheden zo als die werkelijk in een ge meente zijn. Het beeld dat de commissaris nu krijgt, is niet het gewone. Daarvoor is er teveel officieel vertoon om heen. Éen werkbezoek aan Schiedam zit er voorlo pig niet meer in, maar tegen de tijd dat het zover is zou een kort tevoren aangekon digd bliksembezoek meer ef fect hebben en de commissa ris een betere indruk geven van deze stad. Tijdens de kersttentoonstelling zal men de werken van Hende rickx, de winnaar van de Drempelprijs 1970 kunnen zien. „Beeldende betovering", zo luidt de titel van de expositie van poppen van Saskia Koenraads die in haar werk een geheim zinnige sprookjeswereld op roept. Een sprookjeswereld van feeën, toverkollen en demonen, maar ook een wereld die men selijke zwakheden, kwade trouw, roddelpraat en angst la ten zien. Al dertig jaar maakt Saskia Koenraads poppen, zij doet dit met'eenvoudige mate rialen zoals schelpen, steentjes, tule, veren, glas of een schedel- tje van een vogel. Al met al een bizarre wereld in „beeldende betovering". Gestel is een naam die thuishoort in het rijtje Sluyters, Mondriaan en Van Dongen. De tentoonstel ling die van de werken van Gestel in het Stedelijk Museum zal worden gehouden is samen gesteld uit een particuliere col lectie van een Delftse verzame laar. De expositie zal verschil lende stadia laten zien van zijn werk laat impressionistisch, kubistisch en expressionistisch. De laatste in de serie die het Ste delijk Museum binnen afzienba re tijd binnen zijn muren zal krijgen is een verzameling van werken uit de kunstklassen, ge titeld „sfeercontrasten". Deze tentoonstelling die omstreeks Kerstmis zal worden gehouden zal staan in de sfeer van de kersttijd. Ieder die in de kunst klas zit, religieus of a-religieus, zal zich in zijn eigen werk kun nen uitleven. Door deze exposi tie wil men de kunstklas naar buiten dragen, waardoor de toeschouwer zich een beeld zal kunnen vormen over de moge lijkheden die er zijn om een be paalde sfeer te benaderen. Schiedam Zondagmiddag, 27 december, zal het Marionetten theater „Paljas" om half drie beginnen met een voorstelling van „De betoverde prinses". H. C. Hoebe, die de leiding heeft, maakt zelf de marionetten uit hout. Hij weet een grote ex pressiviteit te verkrijgen, mede doordat hij de mimiek niet heeft weggelaten. Het mario nettentheater „Paljas" trad enige tijd geleden in Dordrecht op ter gelegenheid van de ma rionetten-tentoonstelling in het museum Van Ghijn. 164 In z'n onrust-als-van-wroeging kon hij er over denken om 'ns openhartig met z'n vader te praten; hij geloofde er stellig op te mogen rekenen, dat die hem dan wel het nodige geld zou geven om van Kellenaars af te kunnen komen; doch in kalmer momenten begreep hij evenzeer, dat zijn vader hem slechts helpen zou onder zeer bezwarende voorwaarden, die hij toch niet van plan was na te komen. Hij bedankte voor een manier van leven als Laurens In hem stak nu eenmaal geen huismus en geen filosoofHij was maar ééns jonghad z'n vrinden wou van z'n jeugd genietenMet plezier lag hij een maand krom om een avond en een halve nacht eens vorstelijk aan de rol te kunnen zijn Maar dat wou-ie er dan ook van hebben En nu kon hij er wel zeker van zijn, dat de ouwe heer een stokje zou ste ken voor zijn uitgaan en zijn manier van geldverteren, als hij had moeten bekennen, waarvoor hij zoveel geld nodig had. Want dat dit nog niet ge beurd was behalve een standje en een hele ochtend een zuur gezicht van papa en mama, wanneer het eens bij zonder laat was geworden, lie ten ze hem gelukkig nogal zijn gang gaan kwam louter daar vandaan, dat papa in de zalige mening verkeerde, dat hij, Jacob, niet meer verteerde dan hij verdiende Nou, van die enkele guldens in de week kon-ie waarachtig geen bokken sprongen maken En daar om, het was irt alle opzichten toch maar beter, dat-ie papa er helemaal buiten liet, niet wijzer maakte dan hij was. Doch ook was het zaak Kelle naars te vrind te houden. Al dacht hij er voorlopig niet aan om enige speculatie te wagen de schrik zat er te veel in, je kon geen peil trekken op de ef- fectenmarkt de laatste tijd er zou wel weer een periode komen, dat-ie kans zou zien een slag te slaan. En onder de vlag van Kellenaars ging dat zo prachtig. Hij, Jacob, bleef ach ter de schermen, streek zijn wipst op of betaalde zijn ver lies, hielp Kellenaars, wanneer die court-d'argent was of Kelle naars hielp hem wat meer gebeurde Geen ruzietjes dus meer en geen hatelijkheden nee-nee hij moest overal zijn gok-compag- non in goed humeur houden. Doch het kwellend verlangen om op een of andere manier zijn schuld te vereffenen sterkte het denkbeeld om door smokkelen aan het nodige geld te komen, nu hij geen andere bronnen van inkomsten te vinden wist en da gelijks krachtiger werd het weifelend voornemen, dat hem al zolang bezat. Echter, hij wil de zich niet verlagen Kelle naars een voorstel in die rich ting te doen; hij rekende er zo half en half op, dat de caféhou der er uit zich zelf wel weer eens over beginnen zou, wan neer hij hem een kleine vinger wijzing gaf. En dan, inderdaad, zou hij er op ingaan Waar om ook niet? Zoveel overigens beste, brave mensen hadden gesmokkeld vóór hem en na hem zouden ze ook nog wel smokkelen De scrupules van zijn vader waren misschien meer angst om gesnapt te wor den dan gewetensbezwaren Maar allereerst moest-ie zeker zijn van de meesterknecht van „Rusland". Dat was misschien het moeilijkste gedeelte van het hele plan. Want al was Hendrik een hele geschikte baas ogen schijnlijk, een gewillige vent, die er graag wat bij zou verdie nen, omdat-ie een groot huis- houën had,, of-t-ie zo iets aan zou durven was een tweede En of-t-ie zou kunnen zwijgen Meesttijds praatten zulke kerels hun mond voorbij en er hoefde maar iets uit te lekken er de boel was verke ken. lingschuiten boord aan boord geklemd, het water van schoeiing tot schoeiing en sluis tot sluis als bevloerend, een school monsterlijk-grote, vreemde waterdieren gelijk, die opgejaagd, samen drongen in een reusachtige fuik. Getroost in het lijdelijk wachten op de opening van de sluisdeu ren naar de Schie, lagen enkele spoelinghalers in volle lengte op het smalle dek, gezicht om laag op de gekruiste armen, te slapen; andere in de verdieping bij het roer neer gehurkt, Jacob hoopte op een toeval, dat Hendrik voor goed aan hem binden zou, hoopte hem bijvoor beeld te betrappen op een of ander verzuim, op een of ande re fout, waarvoor hij eigenlijk z'n congé zou verdienen te krij gen. En wanneer dat gebeurde, zou hij, Jacob, optreden, streng, maar toch tenslotte zich clement betonen; hem laten voelen, dat-ie het alleen aan hém te danken had, wanneer hij niet de laan uit werd gestuurd Als een begin van uitvoering van zijn plan verscherpte Jacob nu zijn controle op de branderij, kwam er op heel ongewone uren en heel ongeregeld. Doch het enige bijzondere, wat hij merkte, was in den beginne de enigszins verraste verbazing op de gezichten der knechts, wan neer hij op zo'n onverwacht moment binnen stapte en al gauw bleken ze er aan gewend, deden althans volstrekt niet verwonderd meer. Het duurde weken voordat het toeval hem hielp. Wordt vervolgd Schiedam Op de Eduard van Beinumlaan zijn mevr. C. W. A. L.v. d. L. en haar twee jarig dochtertje Berty gewond geraakt toen zij van achteren werden aangereden door de lfi- jarige bromfietser R. P. Het ongeluk gebeurde toen de bromfietser een auto rechts in haalde en mevr. Van L. raakte. Zij liep een buil en enkele bloed uitstortingen op, Berty kreeg een lichte hersenschudding. De G.G. en G.D. heeft moeder en dochter naar het Gemeentezie kenhuis gebracht, waarna zij na behandeling huiswaarts kon den keren. Schiedam „Het ver,,beel"de leven". Onder deze titel geeft de heer J. M. de Grauw van het Stedelijk Museum een aantal lezingen in en om Schiedam in het kader van programma's en cursussen van de Nederlandse Bond voor Volksuniversiteiten en de Bond voor Plattelands vrouwen. Zijn lezingen dragen aan de hand van dia's van kunstwerken het karakter van groepsdiscussie. Zijn voor keur gaat uit naar groepen van ongeveer 30 personen die na af loop komen tot vragen stellen en discussie over het behandel de. Wie belangstelling heeft om deze lezingen bij te wonen, kan zich in verbinding stellen met het museum. GEBOREN. Martinus P z.v. M. Meijvogel en H. B. Prins; Evelyne M A d.v. M. Roza en M. A. S. van Hees; Edwin z.v. J. M. Koole en M. J. H. Fx-ansen; Marco z.v. G. Buijs en J. M. L. de Gier. ONDERTROUWD J. Broere, 24 jr. en M. C. D. Brunt, 22 jr.; C. D. M. van Don kelaar, 23 jr. en M. J. M. Seij- kens, 21 jr.; G. van Eek, 28 jr. en C. W. M. van Leeuwenstijn, 19 jr.; R. F. van Egmond, 23 jr. en H. Marinus, 18 jr. H. P. R. Henrichs, 20 jr. en W. Kruithaf, 20 jr.; J. E. Jansen, 21 jr. en M. A. de Jong, 19 jr; J. Kor- pershoek, 26 jr. en L. C. P. Grims, 23 jr.; H. P. J. Meeder, 23 jr. en P. C. M. Bak, 21 jr.; R. E. Meenk, 39 jr. en D. M. Nel len, 47 jr.; J. H. Melief, 22 jr. en P. M. Fraaser, 26 jr; H. J. M. Oomen, 24 jr. en-M. E. van de Velde, 22 jr.; P. H. Verheij- en, 22 jr. en M. C. F. Kleine- koort, 22 jr. GEHUWD D. H. de Jong, 37 jr. en W. G. Hetterschijt, 25 jr.; J. W. Ris, 31 jr. en R. Hogerdijk, 27 jr.; A. Kievit, 23 jr. en J. W. C. Pijnen, 21 jr.; A. Stouthandel, 24 jr. en Y. van der Waals, 23 jr.; C. J. jr.; W. van Hengel, 24 jr. en T. Schriel, 21 jaar. Anchelon, 23 jr. en C. M. Verlin de, 22 jr.; J. W. Houtman, 23 jr. en H. P. Schouwenburg, 21 jr.; H. J. A. van Geene, 34 jr. en W. Elsenaar, 29 jr.; P. C. Corver, 35 jr. en H. T. Collignon, 30 jr. J. H. Bons, 22 jr. en R. B. Lan ge, 20 jr.; W. Hagendijk, 24 jr. en A. R. C. van Eijsden, 23 jr.; P. 'A. Bijl, 25 jr. en P. J. Plooij, 23 jr.; F. J. Warnaar, 27 jr. en J. van Dijk 24 jr.; M. G. P. Treijtel, 24 jr. en E. A. L M. Nefkens, 23 jr.; F. C. B. Ruts, 22 jr. en J. M. Wildeboer SChut, 20 jr.; A. L. A. Scheffers, 24 jr. en J. C. Collignon, 20 jr.; P. Bachs Saldana, 27 jr. en H. B. A. van Rijsinge, 23 jr.; J. A. M. Leenders, 27 jr. en E. van der Heide, 24 jr.; R. H. M. J. van der Vlerk, 21 jr. en T. C. Maas, 18 jr.; J. Spijker, 30 jr. en J. J. Hollander, 23 jr.; F. J. de Ko ning, 21 jr. en J. Varewijck, 21 jr.; L. Keus, 45 jr. en M. F. Lips, 40 jr.; A. H. de Lobel, 21 jr. en D. van Boggelen, 20 jr.; J. N. A. Beuman, 26 jr. en E. M. J. van den Berg, 22 jr.; H. G. H. Tromp, 22 jr. en C. C. M. Blom, 20 jr.; H. de Vries, 24 jr. en S. C. van Gerven, 16 jr. SCHIEDAMSCHE COURANT tevens bijkantoor Rotterdamse!) Nieuwsblad Broersvest 3 Administratie en abonnementen telefoon 26.80.91 Redactie: 26.25.66 Klachtcndienst: telefoon 26.08.30 van 18—20 uur; zaterdag van 1719 uur. Deze krant wordt uitgegeven door de Sijthoff Pers N.V. DINSDAG ARCADE IRENE FILM 19.30 uur: St. Eloy 19.30 uur; Bijeenkomst Studievrienden 20.00 uur: Cursus EHBO 20.00 uur: Hearing Stadsontwikkeling Woudhoek-zuid t/m 18 december: Anna Vancheri: plas. tieken en tekeningen in samenwerking met het. Venster tot 2 januari: Prent 50 maal 50 19 dec.2 jan: Aanwinst van 1970 TENTOONSTELLINGEN STEDELIJK MUSEUM MUZIEK STEDELIJK MUSEUM 19 dec.: Orgelconcert van 15 uur tot lf uur door Leo van Doeselaar Concert door Intertexta 8 o.l.v. Gerard Akkerhuis 27 dec.: Marionettentheater Paljas door H. C. Hoebe, Bezoekuren ziekenhuizen: GEMEENTE-ZIEKENHUIS, tel.: 269126: Zaal 13.30—14.00, 19.00-, 19.30 uur; klas: 13.3015.00 uur, 19.0020.30 uur; kraamafde. ling 13.30—14.30 en 19.00—19.30 uur. Derde klas 13.3014 uur en 1919.; uur, tweede klas 13.3014.30 uur en 1920 uur, eerste klas 13.3014.30 uur, 1920 uur en 13.3014 uur, kinder afdeling zondag, dinsdag, woensdag, vrijdag, zaterdag 13.30—14 uur maandag, donderdag 18—18.30 uur- BEZOEKUREN NOLETSTICHTING Schiedam In onderwijskringen heerst de trend naar een accent verschuiving van de muzische vakken. De educatieve dienst van het Stedelijk Museum haakt hierop in me,t diverse activiteiten. Zo wil men contacten leggen met de redacties van schoolkranten om daarin in „de eigen taal" over kunst te schrijven. Dit initiatief wordt meestal met enthousiasme ontvangen, want de redacties van de schoolkran ten staan open om te schrijven via dingen die buiten de eigen situaties vallen, zoals het bij wonen van de opening van een museum en interviews na-ar aanleiding van atelierbezoeken. Een andere activiteit van deze dienst, is contacten leggen met houders van het Cultureel Jeugd Paspoort. Men tracht daarbij vanuit het museum een stimulerende actie te voeren voor activiteiten rond dit jeugd- paspoort, wat zou kunnen lei den tot „workshops" onder lei ding van kunstenaars. Leerkrachen in de vakken muzi sche vorming -ondervinden vaak dat dit onderdeel van he! les-programma een uitzonder lijke plaats inneemt. Vanuit aangepaste lessen, die, in over leg met de leerkrachten kunnen worden gegeven, kan men dit veranderen. De laatste activiteit van de edu catieve dienst bestaat hierin dat mensen de gelegenheid krijgen in de filmcatalogussen van diverse ambassades te grasduinen om een boeiende ontmoeting tot stand te bren gen, waarbij niet alleen kunst geënte films een rol spi len, maar ook heel andere z; ken zoals bijvoorbeeld yoga. Gevraagd voor het schoonhouden van een groot flatgebouw in Schiedam/Kethel. Leeftijd 25 tot 50 jaar. Goede verdiensten. Aanmelden na telefo nische afspraak tel. 010 - 232991; na 18.00 uur tel. 010 - 281723. f V t Bouw- en Aannemingsbedrijf vraagt voor direct Aanmelden gaarne Bouw- en Aannemings bedrijf Daniël Kreuger N.V., Raam 3, Schie dam, Tel. 010-26.78.78 - 26.06.80 - 15.96.34. Na 18.00 uur 010-26.34.09. E si e jiiedam - de comm gin- heeft bezoek aa kunnen i stadswijk bedrijven een ontv; huis dooi mevrouw ommissai een bijzo de gemee raadslede; door hen de bijzor jemeenterr ïlaasesz n iliksembez ■tl Kethel. wee gezin lun flat. I relschap ee milie W. i aan het Bai heer en n e heer en nformeerd' laar de erv ;n mevrou net hun v /erdieping an het Bo bewondei nformeerdi uimte enz telling var eraard voc :en, -mr. K elangstelli nstallatie i Kiessen. :1 werd ee w>ning ge tog het st che-ma na; omen flat 'lein 187 Groenoord in de lieuwste v al verrijze: gold he 'oa de fam lie drie m; mis in I 'oor de Gr 'itzicht tot Rijken van assen is le the Schoo enslaan. M 'ot hij ook richt had 'loeiend Lil 'Preken, heer Teui [ij en zijn Pre Limbu adden on 'arnavalstij c'f op", m, 'e heer Te 'd gelukk: "euwe won 'aait dan- Pookhuis", e'schap en ev«rde her (?1 eens m< !lh twee ki es jaar. laatste p: |e lunch in "Poort golc naar Jtodarn 'l 's midda PPeert wor ;e»ne Hes= ,ah het Stei ;e° van Doe kamermi .r'exta z£ ^art over JJ'a- van he f». Interte: N van Ge

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1970 | | pagina 2