Wêm/' r U i Brandwaarborg Mij Kethel bestaat 70 jaar Expositie in Gemeente museum Maassluis Z wemontmoeting voor 44 lagere scholen H Exploitatie per 1 januari stopgezet fSTODl 3 Sint Radboud %eeft kerstconcert In kerstvakantie Vervangers in raads commissies Kampioenen „Ons Belang99 HBER 1970 I SCHIEDAMSCHE COURANT DINSDAG 15 DECEMBER 1970 Schiedam De bezoekers van de filmvoorstel lingen in het Passage Theater beleven, misschien zonder het zichzelf bewust te zijn, een klein beetje geschiedenis. Nu nog lachen zij om de gekke streken die Louis de Funès op het filmdoek uithaalt, straks, in het nieuwe jaar, zal hun gelach voorgoed zijn ver- stornd. Op de fauteuils zitten dan geen bezoe kers meer, de foyer blijft leeg, het gordijn tje voor het loket blijft altijd gesloten. Huijssoon De laatste bioscoop in Schie dam stopt zijn exploitatie. Filmliefhebbers nemen de tram of de auto naar Rotter dam, waar ze de keus heb ben uit vele theaters. Die keus was en is er in Schie dam niet, ook niet toen het Monopole Theater aan de Hoogstraat nog in gebruik was. Beide theaters zullen vanaf 1 januari slechts de herinnering aan druk bezet te filmvoorstellingen en files voor de loketten levendig houden. wmmm - OPTIMISME CRISIS Schiedam De Coöperatieve Brandwaarborg Maatschappij Kethel bestaat dit jaar 70 jaar. Dit bleek op de jaarvergade ring die de vereniging vrijdag onder leiding van voorzitter J. Vlugman hield. Tijdens deze vergadering namen enkele le den afscheid, die voor de maatschappij veel hebben gedaan. De heer Jongste, één van de scheidenden, was ruim dertig jaar lid van de maatschappij. Secretaris J. F. Olsthoorn kon aan de hand van het jaarverslag opmerken dat de vereniging nog steeds groeit. Het verzekerde kapitaal bedraagt thans 27.858.124, waarvan iets minder dan de helft landbouwrisi- co en het overige bedrag burgerrisico. De maatschappij telt thans 615 leden.. Schiedam De Centrale Schoolsportcommissie Schiedam or ganiseert in de kerstvakantie weer een schoolzwemontmoe- ting voor de leerlingen van Schiedamse lagere scholen. In to taal zullen dit jaar 701 leerlingen, 105 estafetteploegen van 44 scholen meedoen. De data van de wedstrijden zijn vastge steld op maandag en dinsdag 28 en 29 december. Voorstel b. enw PASSAGE THEATER Igaat OP SLOT -PQUIK)) a.l. 88b ES Jmforvy 5—14.00, 19.0f)_ I ir; kraamalde-1 werd nee, I ïlden had afge-[ ïen kleinigheid I im weer eensl te kunnen wa-l hij, voor een| eer. endde om in del te gaan, blikte I gezicht van .del die in slaafse! slap-hangendel em was blijven! met innerlijke man was indruk. Goed| •de ook zo genblikje in hetl dat kon geenl 'acob snel en in I ;d hij met Hen-T ne, dagelijkse! sen, af en toe I et een opmer-l het ijzigendel vergemoedeiij- b bleef grauw- ntwoorden, zeil niets. NochtansI stemming hoe Als steeds be de beste orde. moest hij Hen- r vinden en overvloedig I Ook ble-j fc te hebben haalde uit de I er uit te halen overmaat ast eens begon smokkelen itsloverig stre- ndheid van del beteren, deed st om zich de :ren; maar Ja* rem kort-af: ode de mfs' ok zijn stern Precies 37 jaar lang hebben vele duizenden Schiedammers de voorstellingen in het Passage Theater bezocht. Bij de opening in 1933 was het de trots van Schiedam. De toenmalige bur gemeester Stulemeijer meende, dat menig andere gemeente op Schiedam jaloers kon zijn ails het om de theatervoorzieningen, ging. „Het theater opent onge kende mogelijkheden voor de toekomst" schreef één van de plaatselijke dagbladen in 1933. Die toekomst heeft 37 jaar ge duurd en, eerlijk is eerlijk, de laatste jaren zat er al lelijk de klad in het theater. Wat de oor zaken daarvan ook mogen zijn, bet theater verwerkte steeds minder bezoekers en veel films Waren al eens eerder in het na bije Rotterdam te zien geweest. Het interieur verslechterde, be zoekers struikelden over gaten in de traplopers, die niet. wer den hersteld. j Personeel en bedrijfsleiding zijn toch wel wat weemoedig ge stemd over de verdwijning van bet theater. „De zaak gaat echt dicht", zegt de waarnemend bedrijfsleider. „Het is gebeurd met de koopman. Het kan zijn dat we op 30 december onze laatste voorstelling geven en dan sluiten we het gordijn. De gemeente heeft het theater op gekocht. Het hele gebouw is trouwens dringend aan revisie toe. Dat zal heel wat moeite kosten. Er zit heel wat aan een verbouwing vast, zoveel zelfs, dat zo'n verbouwing alleen al commercieel gezien voor ons hiet meer interessant was. klaar men kan er iets moois van maken en ik geloof wel dat bet wat wordt. Als de gemeente een cultureel centrum van maakt, zoudien er in de week einden filmvoorstellingen kun- hen worden gehouden". in de vergadering van augustus !969 besloot de toenmalige ge meenteraad het Passage Thea ter voor 850.000 van de Ex ploitatie Maatschappij Tu- schinski aan te kopen. Gedepu teerde Staten hebben het raads besluit nog niet goedgekeurd. Het bedrag moet nog worden betaald, al ligt het contract er tussen gemeente en exploitatie maatschappij. Uitgewerkte Plannen voor een toekomstige v.. Op dit hord is jarenlang reclame gemaakt voor de voorstellingen in het Theater. In het nieuwe jaar zal het blanco zijn. bestemming van het theater zijn er nog niiet. Bij het slaan van de eerste paal werden hoopvolle woorden ge sproken. Exploitant H. Ehrlich: ,,Als de Schiedammers niet spontaan willen komen uit een onweerstaanbare vrees voor het nieuwe, zullen wij door 'wat wij hun bieden de vrees voor het nieuwe en om elkaar in een bioscoop of concertge bouw te zien wel overwinnen". De opening op zaterdag 23 de cember gaf in ieder geval ruimte voor allerlei optimisti sche beschouwingen. Het Passage Theater werd niet alleen als bioscoop beschouwd en heeft die functie dan ook nooit alleen vervuld. Als con certgebouw was het evenzeer in trek. De theatervoorzieningen waren voor vele artiesten aan trekkelijk en veel Schiedam mers herinneren zich de „be roemdheden" die in het theater zijn opgetreden. De opening werd bijgewoond door het voltallige college van b. en w. en vele genodigden, terwijl conferencier Alex de Haas een speciaal aan Schiedam gewijd lied ten gehore bracht. Pierre Palla bespeelde het bioscoopor gel en Orpheus liet onder lei ding van Eduard Flipse feeste lijke klanken horen. In een be schouwend artikel besteedde de Schiedamsche Courant van 19 januari 1934 aandacht aan de betekenis van het Passage Theater voor Schiedam en in het bijzonder aan de oplossing vande zaalruimte, die door de opening van het theater werd gevonden. Na de bevrijding traden veie ge zelschappen op. Zo vond een grootse huldiging van Rika Hopper in het Passage Theater plaats en bracht Joop Walvis met zijn orgelspel velen in ver voering. De crisis trad, zoals gezegd, enkele jaren geleden in. Er kwamen geen gezel schappen meer, de filmbezoe kers kwamen minder, voor het 15 man personeel uit de tijjl dat het nog goed ging was geen werk meer en een nitgedunde bezetting zette de werkzaamhe den voort. Tuchinski, in 1933 met veel idea len begonnen, moest het thea ter afstoten. Nu zijn veel Schie- damse verenigingen enthou siast over de aankoop van het theater door de gemeente, ook al zijn er nog geen vaste plan nen. Het theater zal grondig moeten worden verbouwd. Het geld is er (nog) niet, die totale kosten van een verbouwing zijn evenmin bekend. Nog kunnen de Schiedammers dit jaar met de kerstdagen naar een filmvoorstelling in hun ei gen stad. De trouwe bezoeker- tjes van de kindermatinees op de zondagmiddag zullen in 1971 elders hun vertier moeten zoe ken. Vlak voor nieuwjaar valt het doek voor de laatste maal. Wanneer het weer opgaat, weet niemand. In heit verslagjaar werd voor ruim 24.000 aan brandschade uitbetaald. Er kwamen 30 aan vragen binnen. Het grootste schadebedrag was 18.800. het. kleinste 5. Tegenwoordig is ieder bedrijf verplicht, één of meer brand- blusapparaten in bezit te heb ben. Het bestuur besloot, con tact op te nemen met een fabri kant van deze apparaten, om zo de brandblusapparaten goedko per geleverd te krijgen. De vergadering nam ook afscheid van voorzitter Rodenburg, die dit ambt wegens vele werk zaamheden niet meer kan ver vullen. De heer Vlugman werd bereid gevonden hem op te vol gen. De heer Olsthoorn trok zich terug als administrateur uit de coöperatie. Wel blijft bij verbonden aan het bestuur. De Brandwaarborg Maatschappij Berkel en Rodenrijs zal de ad ministratie waarnemen. De maatschappij heeft zich ook ontwikkeld tot een verzeke ringsmaatschappij voor andere verzekeringen dan brand. De heer W. van der Eijk van de Polderweg 208 werd hiervoor in vasts dienst aangesteld. Vanaf 1 januari zal de exploitatie van het Theater worden stopgezet. Maassluis Charles en Maarten Kemper, Jan Burgerhout en Jan Goedhart exposeren van 18 december tot 10 januari in het gemeentemuseum in Maassluis schilderijen en aquarellen. Dr. J. Bartels, voorzitter van de Rotterdamse Kunststichting, open d'e expositie donderdag avond 17 december om kwart over acht. Schiedam -De Muziekvereni ging Sint Radboud geeft zater dag 26 december een kerstcon cert in de Sint Martinuskerk aan de Willem Andriessenlaan in Groenoord. Aan dit concert werkt ook mee de zangvero- ning Bel Canto te Kethel. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de kerk en in de voorverkooo bij M. van Veen, Kerkweg 46. Kethel en A. Versneek, Schie- damseweg 57, Kethel. Het con cert begint om drie uur. Schiedam Burgemeester en wethouders stellen de raad voor, verschillende verordenin gen zodanig te wijzigen, dat het raadsleden in de toekomst zal zijn toegestaan, zich in bepaal de raadscommissies en andere lichamen door een vervanger te laten vertegenwoordigen. Reeds enkele fracties hebben b. en w. hierom gevraagd. B. en w. menen, dat inwilliging van hun verzoek een goede gang van zaken in de commissies slechts ten goede zal komen. Een aantal commissies kende de mogelijkheden tot vervanging al, (beroepscommissies, com missie woonruimtewet en geor ganiseerd overleg), maar voor vele andere is dat nog niet het geval. Dit zal een aanpassing van de verordening regeling samenstelling en de werkkring van de vaste raadscommissies tot gevolg hebben. Ook voor enkele andere commis sies, de in afzonderlijke veror deningen zijn geregeld (zieken huiscommissie, Verkeerscom- missie, Sportraad, commissie Openbare Bibliotheken) zal de aanpassing gelden. Het Regle ment van Orde kent reeds de mogelijkheid tot het aanwijzen van plaatsvervangers, Van de ze mogelijkheid kan gebruik ikorden gemaakt om voor die commissies eveneens in plaats vervangers te voorzien. B. en w. stellen de raad voor, de artikelen van het Reglement van Orde, de Verordening rege lende de samenstelling en de vaste raadscommissies, de Ver ordening op het. Gemeente-Zie kenhuis, de Verordening Ver- keerscommissie, de Verorde- ning op de Sportraad en de Ver ordening op de Gemeenschap pelijke Openbare Bibliotheek zodanig aan te passen, dat bij ieder van deze commissies aan wijzing van een plaatsvervan ger voor één der leden móge lijk wordt. De raad neemt het voorstel van b. enw., in de ver gadering van maandag 21 de cember in behandeling. De leerlingen kunnen meedoen aan d!e zwemontmoetinig en aan "de zwemestafette. Voordat de prijsuitreiking plaatsvindt zul len zij 1628 baantjes van 25 me ter hebben gezwommen. Alle leerlingen ontvangen een herin nering aan de ontmoeting,, die ter beschikking is gesteld door de besturen van de bijzonder» scholen. Voor zowel de jongens als de meisjes die aan de individuele nummers deelnemen, zijn voor elke groep en elk onderdeel drie prijzen beschikbaar. Voor elk van de in totaal vier esta fette-onderdelen zijn eveneens drie prijzen beschikbaar. Voor de beste estafette-ploeg van elke groep is er bovendien een wisselbeker. De Schiedamse Gemeenschap heeft de aankoop van de prijzen mogelijk ge maakt. De groepen I en II nemen maan dag 28 december 's ochtends deel, de groepen III en IV 's middags. Na elk program ma-onderdeel worden de na men bekend gemaakt van de leerlingen die "naar de halve fi nale overgdhn. De schoolzwem- ontmoeting wordt ook dit jaar weer voor een belangrijk deel georganiseerd door de ambte naar jeugdzaken, Gé Rens. Schiedam Ondanks de verste delijking zijn er in en rond Schiedam nog mensen die er konijnen op na kunnen houden. De fokkers van rasdieren zijn verenigd in de K.V. „Ons Be lang", die zaterdag in zaal P. Romeyn haar jaarlijkse show heeft gehouden. Dé show werd voorafgegaan door een keuring van de 43 hiervoor ingezonden konijnen van diverse rassen. Grote rassen als de Vlaamse reu zen, Franse Hangoren, de meer lichtere witte en blauwe We ners, maar ook het dwergje on der de konijnen het Pooltje dat hooguit 500 gram weegt. Deze dieren worden op balkons en zelfs binnenshuis gehouden als «peeldieren voor jong en oud. Tot de kampioenen werden uit- eeroepen: Zware konijnen: de Franse Hangoor van de heer J. C. de Vette, middelzwaar: de Blauwe Wener van de heer J. P. van Gilst. dwergen, de Sepia van de heer P. Kokken. J

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1970 | | pagina 3